Slova mého dokonalého učitele

Slova mého dokonalého učitele https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245755/mid_slova-meho-dokonaleho-ucitele-pruvo-mhz-245755.jpg 5 9 3

Kniha významného tibetského mistra meditace (1808-1887) je klasickým komentářem k přípravným praxím do dzogčhenového cyklu Longčhen ňinghthig, jednoho z nejznámějších cyklů učení a duchovního pokladu školy Ňingmapa, nejstarší tradice tibetského buddhismu. Kniha je praktickým průvodcem k cestě vnitřní transformace, a zároveň úvodem do základních duchovních praxí, které jsou společné všem tradicím tibetského buddhismu. První polovina knihy obsahuje sled zamyšlení nad marností a hlubokým utrpením samsáry, koloběhu existence poháněného nevědomostí a zmatenými emocemi, a nad nesmírnou hodnotou našeho lidského života, který nám skýtá jedinečnou příležitost dosáhnout buddhovství. Druhá polovina knihy vysvětluje první kroky vadžrajány neboli „diamantového prostředku“, jehož mocné metody transformace jsou typickým rysem tibetské buddhistické tradice. S předmluvami J. S. dalajlamy a Dilgo Khjence Rinpočheho a s původním doslovem prvního Džamgon Kongtrul Rinpočheho. Z tibetštiny přeložila Padmakara Translation Group. Z anglického vydání přeložila Zuzana Daňková. „Tento text je nepostradatelným průvodcem k výkladům všech praxí, přípravných stejně jako hlavních. Je to kniha nesmírně hodnotná, nepředstavuje žádné nebezpečí a obsahuje všechny klíčové body cesty.“ – Dilgo Khjence Rinpočhe... celý text

Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , DharmaGaia

Words of my perfect teacher , 1994

anansie
anansie
08.09.2020 4 z 5

Kniha byla pro mě zajímavá tak napůl. První polovina pojednávala o obecných buddhistických pojmech jako pomíjivost, samsára, princip karmy a byly prakticky a srozumitelně rozebrány jako v učebnici. Další část pojednávala o probuzení bodhičitty jako hlavní části učení mahajány. Zbytek knihy jsem více méně prolistovala, odkazoval na nutnost následování duchovního učitele a seznamoval s praxí rituálů a vizualizací, které patří do učení vadžrajány a to už nebylo tak záživné čtení a nemá to moc společného s rozumově uchopitelným výcvikem mysli. Ale aspoň jsem si udělala zhruba obrázek, co toto učení obnáší. To měl být asi smysl knihy. Docela mě zarazilo, že text byl hodně nábožensky až dogmaticky zaměřen, vlastně se jedná o systém víry jako každý jiný, kterému je nutné uzpůsobit svou mysl. Kromě toho, že dharmu je nutné následovat jako jedinou možnou cestu k vysvobození a zavázat se ji sliby, jsem se z knihy dověděla i to, že tato cesta není jen tak pro kohokoli.

IŠ
29.11.2015 5 z 5

Jsem opravdu překvapená, jak se mi tato kniha pěkně četla. Autor uvádí, že při sepisování pokynů se primárně neřídil estetickými či literárními ohledy. Jeho hlavním cílem bylo pravdivě zaznamenat ústní pokyny jeho ctihodného učitele tak, aby byly snadno pochopitelné a prospěšné pro mysl. Výsledkem je tak "manuál" pro ty, kteří chtějí poznávat a následovat Dharmu. Knihu tvoří tři části, kdy první a druhá část se věnují vnější a vnitřní přípravné praxi. Vnější praxe se zabývá tématy jako jsou nalezení svobod a výhod lidského života a jeho pomíjivosti, utrpením samsáry a karmou. Vnitřní praxe potom v úvodu popisuje přijetí útočiště a probuzení bódhičitty. Následují praxe, jejichž cílem je s využitím manter a vizualizace napravit naše negativní činy a kumulovat pozitivní energii. V tomto případě se jedná spíše o teoretické seznámení s uvedením několika málo manter než o detailní praktický návod. Poslední kapitolou je potom gurujóga, kde je vysvětleno, jak důležité je najít vhodného duchovního učitele. Závěrečná třetí část popisuje pět druhů přenosu vědomí. Co opravdu velmi oceňuji jsou "poznámky pod čarou". Veškeré doplňující informace či vysvětlivky jsou k dispozici na téže stránce. Odpadá tak nepohodlné listování k poznámkám na konci knihy a vracení se k textu. Velmi jsem váhala s hodnocením knihy. Na jednu stranu je uspořádána v logickém sledu, jednoduše moudrá a čtivá. Na druhou stranu zde bylo několik věcí se kterými nesouhlasím a které mě nebavilo číst. Říkám si, jestli je toto ten správný důvod pro odnětí jedné hvězdičky. Asi nelze očekávat žádnou duchovní nauku se kterou by člověk souhlasil bez výhrad. Tak to teda bude za plný počet.

Eldar80
Eldar80
04.11.2015 5 z 5

O téhle knize jsem věděl dlouho, protože je na ni často odkazováno v mnoha knihách o tibetském budhismu. Český překlad však dlouho nebyl a tak, když jsem knihu uviděl v prodeji, musel jsem ji mít. Obsahuje totiž vadžrajánové učení ve svém klasickém stylu. Jedná se o učení ze školy ňingma a pro každého zájemce o tibetský budhismus je přečtení této knihy naprostá povinnost, protože se jedná o autentický zdroj z 19. století a styl učení je přesně takový jak se tehdy předával. Učení opravdu neobsahuje žádná intelektuální úskalí, ale úplně jednoduchým a přístupným jazykem vysvětluje jádro vadžrajánového učení a cestu Bódhisatvy. Předávané učení je opravdu velmi působivé a mělo by vyhovovat běžné mysli západního člověka. Je samozřejmě nutné počítat, že styl učení je značně náboženský zkrátka proto, že tento styl má nejblíže kvalitám lidské mysli, které se snaží rozvíjet. Jedinou nevýhodou tak zůstává, že poslední čtvrtina knihy je pouze informativní, protože obsahuje praxe, na které je třeba mít iniciaci a vedení učitele. (Texty a mantry k těmto praxím v knize úplně chybí.) Jednoznačně doporučuji. 95%

buddhismus tibetský buddhismus tibetská literatura

Patrul Rinpočhe
tibetská, 1808 - 1887
2015  96%Slova mého dokonalého učitele
2020  100%Rady ze srdce potulného jógina řečeného Starý pes

Kniha Slova mého dokonalého učitele je v