Sloužil jsem Arafatovi

kniha od:

Sloužil jsem Arafatovi obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Tass Saada měl už v sedmnácti svůj Kalašnikov. Utekl z domova a stal se ostřelovačem a osobním řidičem Jásira Arafata. Vyrůstal jako palestinský uprchlík v Saúdské Arábii a tato zkušenost jej naučila nenávidět. A stejně jako mnozí další Palestinci, obrátil svou nenávist – a svou zbraň - proti Izraeli. Příběh Tasse Saady mohl skončit tragicky, mohl se stát jen další z mnohých obětí nenávisti, která kvasí na Blízkém východě. Ale Tass se měl dočkat lepšího osudu. Jeho příběh vám umožní zblízka nahlédnout: - do světa Jásira Arafata - do života, bojů a myšlení palestinského uprchlíka - do srdce muslima, který se stal křesťanem a dočkal se za to pronásledování od vlastní rodiny - do procesu proměny od nenávisti k lásce a naději Tento příběh není jen o tom, jak se palestinskému uprchlíkovi podařilo uspět v Americe. Je to příběh, v němž nakonec láska triumfuje nad nenávistí, smíření nad trvalým rozdělením. Tento příběh může inspirovat každého z nás, abychom dokázali překonávat rozdělení a konflikty ve svých životech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219245/slouzil-jsem-arafatovi-orx-219245.jpg 3.411
Žánr
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Institut Williama Wilberforce
Orig. název

Once an Arafat Man, 2008

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Sloužil jsem Arafatovi

Přidat komentář
broskev28
31. března

Mám pocit, že o izraelsko-palestinském konfliktu už mám "nastudováno" docela dost, ale tuhle knížku mi doporučil čtenář naší knihovny s tím, že mu konečně trochu napověděla, kdy a jak vlastně tenhle spor vznikl. Tak jsem si ji přečetla a souhlasím.
Největší přínos vidím v tom, že autor postupně přešel z jedné strany barikády ne na tu protější, ale na stranu víceméně nezaujatou, přestože jako rodák z Gazy asi nikdy nemůže být nezaujatý. Náboženské zanícení s ním rozhodně nesdílím, ale lidský pohled určitě ano. A naprosto skvělé mi připadají fotografie a kresby použité a publikované v této knize.
Jeho rodinná historie je velmi jímavá: dědeček byl kdysi v Jaffě spolumajitelem pomerančovníkové farmy (s židovským partnerem) a odešel odtud poté, co vlády okolních arabských států vyzvaly arabské obyvatelstvo k odchodu, "aby mohly zahnat bláznivé sionisty do moře." Rodina žila nejprve v Saúdské Arábii, potom v Kataru a Jordánsku; Tajsir pokračoval i do Libanonu.
Z jeho vyprávění vyplývá, že arabští sousedé vlastně neměli v plánu Palestincům pomoci, podobně jako fakt, že vyhnání Palestinců z Jordánska či Libanonu bylo z velké části dáno jejich nepřijatelným chováním v těchto hostitelských zemích. Dozvíme se, jaký je rozdíl mezi organizacemi Fatah a Hamás, něco málo i o Balfourově deklaraci a poměrně hodně o samotném Jásiru Arafatovi.
Určitě užitečná kniha - především pro její snahu o komplexnější a méně jednostranný pohled na konflikt, jehož řešení je stále v nedohlednu.

bai.Cerna
28.11.2018

Mám období, kdy chci proniknout k jádru izraelsko-palestinského konfliktu (to se mi nikdy nepodaří, vím). Očekávala jsem od této knihy hodně, a je mi líto, že hodnotím tak, jak hodnotím. Vážím si autora, že dospěl od nenávisti k lásce, ale toho „božského“ v druhé polovině knihy bylo moc, to prostě není "můj šálek kávy". Omlouvám se.


DCKH
03.12.2015

Částečně se ztotožnuji s názorem 007.myslím si že tento příběh je zpracován čtivým a poučným způsobem pro všechny generace.Pana Tasse jsem poznal při organizaci jedné z jeho přednášek a je to člověk moudrý a zkušený,tudíž ví o čem mluví.Kdo hledá knihu pro volné chvíle,podle skutečných událostí tak se trefil do černého.

Katy007
04.03.2015

Velice zajímavé svědectví o neobyčejném životě. Tass Saada vypráví svůj příběh o tom, jak se z muslima plného nenávisti a krutosti stává milující člověk sloužící Bohu ze všech svých sil...