Sloužil jsem Arafatovi

Sloužil jsem Arafatovi obálka knihy
Mé hodnocení:

Tass Saada měl už v sedmnácti svůj Kalašnikov. Utekl z domova a stal se ostřelovačem a osobním řidičem Jásira Arafata. Vyrůstal jako palestinský uprchlík v Saúdské Arábii a tato zkušenost jej naučila nenávidět. A stejně jako mnozí další Palestinci, obrátil svou nenávist – a svou zbraň - proti Izraeli. Příběh Tasse Saady mohl skončit tragicky, mohl se stát jen další z mnohých obětí nenávisti, která kvasí na Blízkém východě. Ale Tass se měl dočkat lepšího osudu. Jeho příběh vám umožní zblízka nahlédnout: - do světa Jásira Arafata - do života, bojů a myšlení palestinského uprchlíka - do srdce muslima, který se stal křesťanem a dočkal se za to pronásledování od vlastní rodiny - do procesu proměny od nenávisti k lásce a naději Tento příběh není jen o tom, jak se palestinskému uprchlíkovi podařilo uspět v Americe. Je to příběh, v němž nakonec láska triumfuje nad nenávistí, smíření nad trvalým rozdělením. Tento příběh může inspirovat každého z nás, abychom dokázali překonávat rozdělení a konflikty ve svých životech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219245/slouzil-jsem-arafatovi-orx-219245.jpg 3.411
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Institut Williama Wilberforce

Once an Arafat Man, 2008

Kniha Sloužil jsem Arafatovi

broskev28

Mám pocit, že o izraelsko-palestinském konfliktu už mám "nastudováno" docela dost, ale tuhle knížku mi doporučil čtenář naší knihovny s tím, že mu konečně trochu napověděla, kdy a jak vlastně tenhle spor vznikl. Tak jsem si ji přečetla a souhlasím.
Největší přínos vidím v tom, že autor postupně přešel z jedné strany barikády ne na tu protější, ale na stranu víceméně nezaujatou, přestože jako rodák z Gazy asi nikdy nemůže být nezaujatý. Náboženské zanícení s ním rozhodně nesdílím, ale lidský pohled určitě ano. A naprosto skvělé mi připadají fotografie a kresby použité a publikované v této knize.
Jeho rodinná historie je velmi jímavá: dědeček byl kdysi v Jaffě spolumajitelem pomerančovníkové farmy (s židovským partnerem) a odešel odtud poté, co vlády okolních arabských států vyzvaly arabské obyvatelstvo k odchodu, "aby mohly zahnat bláznivé sionisty do moře." Rodina žila nejprve v Saúdské Arábii, potom v Kataru a Jordánsku; Tajsir pokračoval i do Libanonu.
Z jeho vyprávění vyplývá, že arabští sousedé vlastně neměli v plánu Palestincům pomoci, podobně jako fakt, že vyhnání Palestinců z Jordánska či Libanonu bylo z velké části dáno jejich nepřijatelným chováním v těchto hostitelských zemích. Dozvíme se, jaký je rozdíl mezi organizacemi Fatah a Hamás, něco málo i o Balfourově deklaraci a poměrně hodně o samotném Jásiru Arafatovi.
Určitě užitečná kniha - především pro její snahu o komplexnější a méně jednostranný pohled na konflikt, jehož řešení je stále v nedohlednu.

bai.Cerna
28.11.2018

Mám období, kdy chci proniknout k jádru izraelsko-palestinského konfliktu (to se mi nikdy nepodaří, vím). Očekávala jsem od této knihy hodně, a je mi líto, že hodnotím tak, jak hodnotím. Vážím si autora, že dospěl od nenávisti k lásce, ale toho „božského“ v druhé polovině knihy bylo moc, to prostě není "můj šálek kávy". Omlouvám se.

DCKH
03.12.2015

Částečně se ztotožnuji s názorem 007.myslím si že tento příběh je zpracován čtivým a poučným způsobem pro všechny generace.Pana Tasse jsem poznal při organizaci jedné z jeho přednášek a je to člověk moudrý a zkušený,tudíž ví o čem mluví.Kdo hledá knihu pro volné chvíle,podle skutečných událostí tak se trefil do černého.

Katy007
04.03.2015

Velice zajímavé svědectví o neobyčejném životě. Tass Saada vypráví svůj příběh o tom, jak se z muslima plného nenávisti a krutosti stává milující člověk sloužící Bohu ze všech svých sil...