Sloky lásky

Verše o lásce k ženě a k člověku na pozadí motivů přírodních, společenských, válečných i všelidských.

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284920/sloky-lasky-sr6-284920.jpg 4.556
Literatura světová, Poezie
Vydáno, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Stroki ljubvi, 1945

Kniha Sloky lásky

EvikU.
01.12.2020

Básničky mě moc nebaví. Ale dnes jsem doma v knihovničce sáhla po téhle malé knížečce a překvapilo mě jak byla hezká. První půlka teda moc pěkná, druhá polovina už méně, proto za 4 hvězdy. Ale mohu doporučit.

mirka0586
12.11.2020

Moc pěkná...

chodícírohožka
09.11.2020

Na vydáních této knihy je nádherně vidět, jak moc dělá šikovnost překladatele. Nejprve jsem sbírku četla v překladu Michala Černíka a byla jsem nadšená. Připadalo mi, že pěknější básně jsem snad ani nečetla. Podruhé jsem se pustila do překladu, který vytvořil Ladislav Fikar. Tentokrát přišlo rozčarování. Některé básně mi připadaly krásné, ale ty, které jsem si oblíbila v Černíkově překladu, byly tak divně přebásněné, že místy dávaly docela jiný smysl a především už tak krásně nezněly - spíš naopak - připadaly mi nijaké, nedomyšlené. Zajímalo by mě, jak verše vypadají v ruském originále, protože takto vlastně hodnotíme spíše překladatele než samotného Ščipačova.

Allla9
30.03.2020

Sbírka veršů, které pohladí po duši.

Jája92
07.03.2020

Knihu jsem si vybrala kvůli výzvě a ačkoliv nejsem na poezii, básně jsem četla se zatajeným dechem.

Tys se mnou - rád mám každý tvůj krok
i roky,které žít máme ještě.
Přijde však jednou rozluky rok
a srdce sevřou loučení kleště.

Jen hvězdy budou stejně svou zář
lít v něčích srdcí zvučící lyru.
Kde potom, milá, najdu tvou tvář,
kde stopu tvou pak najdu ve vesmíru?

intelektuálka
25.01.2020

Tak tady najdeme "hormon štěstí..."

Obloho sviť nám sviť nám zářivá
dnes ještě modřejším jdem pobřežím
ať tvrdí že i moře ubývá
že láska umírá já nevěřím....
/U moře/

Že muži pátrají teď déle
tam v očích tvých ? Ach nedbej jich.
Nesčítej vrásky na svém čele
neuber jeden z roků svých ...
/o zralosti/

Nu což, my leccos přetrpěli
a nelže svědek, říká-li,
že v třiceti jsme šedivěli
a v šedesáti - nestárli ....
/Šediny/

Sněžková
07.01.2019

Klobouk dolů před autorem i překladatelem, oba za sebou mají slušný kus cesty. Ruština je krásný a zpěvný jazyk, Perunžel jí ale nevládnu, zajímalo by mě, jak některé milostné básně zní v originálu.
Celkově se mi sbírka líbila, místy však byla dost poplatná době. Rudoarmějecké sloky mi nijak neučarovaly. Na druhou stranu jednoduché verše, které popisovaly krajinu, hvězdy, zimu, mládí i stáří - nikdo jiný by je asi nenapsal lépe.

tygřík2
24.10.2018

Pravdy života přetavené do veršů.