Slídil

Slídil https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475451/bmid_slidil-2MY-475451.jpeg 4 168 43

Bývalý detektiv Cal Hooper je k smrti unavený a útěk z rušného Chicaga do odlehlé vesničky na západě Irska mu připadá jako dokonalý nápad. Koupí si polorozpadlý dům, plánuje jeho rekonstrukci a procházky po nekonečně zelených kopcích. Pro změnu povede klidný život. Jenomže pak ho jeden z místních kluků požádá o pomoc. Jeho bratr zmizel a celé vesnici, včetně policie, je to zřejmě úplně fuk. Calovy policejní instinkty se probudí k životu a nedají mu pokoj. S tím místem je totiž něco špatně a on zkrátka musí zjistit co, i kdyby to znamenalo, že na nějaký odpočinek může zapomenout.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Argo

The Searcher , 2020

HaHa11
18.05.2022 4 z 5

V Dublinu se nevraždí, a tak se Tana French vydala na irský venkov. Cal Hooper přijíží (natrvalo?) až z daleké ciziny a poměrům v zapadlé vísce moc nerozumí, ale je mu i nám čtenářům jasné, že policajta v sobě nezapře. Příběh baladicky temný a ponurý, doprovázený zelenou irskou krajinou. Více v recenzi.

čika
18.05.2022 4 z 5

Tana nepíše klasické detektívky a vôbec nevadí. Maličké sklamanie výberom hlavnej postavy - uniká mi motivácia jeho presídlenia na írsky vidiek. Avšak bravúrna psychologizácia postáv, dialógy, popisy prostredia a vzťahov - to je tá šťava a korenie Frenchovej kníh a preto sa vždy teším na ďalšie.

ctenarkaEva
12.05.2022

Já jsem se do této knihy bohužel nějak nedokázala začíst. Hodnocení má dobrá, asi se mi netrefila do nálady. Třeba jí dám někdy v budoucnu ještě šanci.

KlariN
07.05.2022 4 z 5

Po nesmírně ambiciózní, v konečném výsledku však intenzivně zklamavší Temné zahradě se autorka vrací komorní venkovskou detektivkou, jíž dominují vynikající atmosférické popisy přírody, i profesní a vztahové deziluze. Vynikající trio ústředních postav, a baladický podtón poklidného vyprávění. Opět jsem zažil ryzí čtenářskou rozkoš. Vítejte zpátky ve hře, milá Tano!

Ventimiglia
04.05.2022 5 z 5

Po mírném zklamání z Temné zahrady velká spokojenost: postavy, které si můžeš oblíbit, nádherné obrazy podzimní přírody, něha (paradoxně, kolem je spousta drsného). Hodně mě zaujaly pasáže o zklamání z práce v policii: mluvilo se o mluvení, trénink citlivého přístupu - ale práce se nějak nezlepšovala. Cal vysvětluje Trey morálku: "Morálka je to, co se nemění. To, co děláš bez ohledu na to, co dělají ostatní. Třeba když se k tobě někdo chová jako debil a ty taky nejsi dvakrát slušný a řekneš mu třeba, aby si vysral voko, nebo mu možná i jednu vrazíš. Ale kdybys viděl, že uvíznul v hořícím autě, stejně se vrhneš po klice a vytáhneš ho ven. Bez ohledu na to, jak velký je debil. To je tvoje morálka." (...) "Já mám svůj kodex." "Když nemáš kodex, nemáš žádnou kotvu. A pak tě život odvane, kam se mu zachce." (s. 209)

alnahu
03.05.2022 4 z 5

Moje první přečtená kniha od této autorky a jsem spokojená-styl psaní mě vyhovuje a zápletka byla zajímavá i když děj trochu vleklý -proto ubírám jednu hvězdičku.Určitě se ráda vrátím na irský venkov i v dalších knihách .

kap66
27.04.2022 5 z 5

Zjišťuji o sobě překvapivou věc. Ze mě, která nadšeně utekla z vesnice do města, se stává čtenářská venkovanka. Mohlo mi být podezřelé už to, jak moc se mi líbily knížky z venkova polského, německého, anglického i českého (Tokarczuk, Hansen, Herriot, Legátová) – a neříkejte, že je to jen těmi skvělými autory, já vím svoje! Začínám se zhlížet v popisech přírody a rázovitých postavách. To, že to přenáším i na detektivky (třeba australský venkov v Suchu J. Harper), je vážně na pováženou :-). A pak přijde Tana French, která mě dřív u svých detektivek držela jako přikovanou, zasadí děj na irský venkov, vhodí Američana mezi vesnické podivíny - a pěk-ně po-ma-louč-ku krá-čí. A já? Jsem tam jako doma. Ono je to i tím, že autorka píše tak dobře: psychologie, dialogy, nenásilné působení na city. Jestli se Tana French vydá dál touhle cestou, budu ráda. Hlavně ať píše.

Katania
12.04.2022 4 z 5

Takové syrové, drsné a ponuré. Mě se to líbilo.

kolacky
11.04.2022 5 z 5

Četlo se mi to parádně. Přestože je to v podstatě dost drsné, řekla bych, že i tak nějak příjemné. Cal a Trey byli moc dobrá dvojka.

kanitsuj
05.04.2022 5 z 5

Příjemný detektivní příběh, ve kterém jde o pointu až v té úplně poslední řadě. To ale nic nemění na tom, že jde o pečlivě vystavěný příběh, který zaujme především detailními a barvitými popisy drsného a přesto krásného irského venkova. Psychologie postav se prolíná s atmosférou míst a čas jako by se skoro zastavil. Skvělý počin autorky, která se po několika méně úspěšných pokusech opět našla!

Clair16
01.04.2022 3 z 5

Tahle knížka by měla obsahovat varování pro autorčiny fanoušky. Třeba pásku, kterou někdy na přebalu používají obchodníci, jen by na ní místo reklamy mohlo být vytištěno upozornění: Tak trochu jiná Tana Frenchová. Protože předchozí tituly (aspoň pro mě) tvořily svým způsobem ucelenou řadu, které se Slídil vymyká.
Autorčin rukopis zůstal naštěstí nezměněný. Ale jiné atributy zmizely: všudypřítomné napětí, ironie, rychlé dialogy mezi sehranými policisty – a především to, co všechny jmenované body společně vytvářejí, tj. spád. Protože i když má atmosféra svoje kouzlo a jazykově a stylisticky se není třeba ničeho bát, děj je až příliš pozvolný. Troufám si tvrdit, že někoho, kdo trpí spánkovou deprivací, by tahle četba mohla spolehlivě uzdravit.
Past je už ve výchozím nastavení. Kdyby na irský venkov zavítal detektiv z Dublinu, zůstala by mu vazba na kolegy, odpadla potíž s poznáváním místních charakterů a zvyklostí a zápletka by pak mohla působit nevěrohodně. Bývalý vyšetřovatel z Chicaga se naproti tomu může nerušeně věnovat údržbě domu a v pátrání postupovat jen na vlastní pěst, s vědomím toho, že v běžném policejním životě by měl k dispozici sofistikovanější nástroje (obrazně i doslova, vzhledem k tomu, kolik prostoru na stránkách získal například smirkový papír).
Nebyla by to Tana Frenchová, kdyby i tak z příběhu nedokázala vykřesat víc, ať už jde o hrdinovy úvahy, otázky přijetí, přátelství nebo milé dohady s havrany. Jen to tempo bylo nezvykle líné a donutilo mě srazit hodnocení.

Lucienka220
31.03.2022 4 z 5

Velice pomalu a poklidně plynoucí detektivní příběh. Ale čtenář se nesmí nechat poklidem zmást. Vše důležité se odehrává pod povrchem, skrytě a v náznacích. Malá irská vesnice v sobě skrývá drama velkých rozměrů.
A kdo je vlastně slídil, zmiňovaný v titulu knihy? Může to být Trey, pátrající po tom, co se stalo bratrovi, může to být Cal, kterého také zajímá, kam zmizel Brendan, ale také i Noreen, která se stará o blaho každého, kdo nakoupí v jejím obchůdku i farmáři, obezřetně sledující své sousedy...

zuzana2599
27.03.2022 4 z 5

Slídil je kvalitní detektivní román s podmanivou a místy tíživou atmosférou, s dokonale propracovanou charakteristikou jednotlivých postav. Je to moje první kniha od Tany Frenchové. Román má pomalé, klidné tempo vyprávění, děj nikam nespěchá. Moc se mi líbily dialogy mezi Calem a jeho sousedem Martem, líbil se mi rozvíjející se vztah Cala a Trey. Dokonce jsem při čtení dostala chuť na Martovy sušenky :-) Slídil je určitě dobré čtení, jen se mi zdálo místy až velmi pomalé.

ArwenAragorn
27.03.2022 4 z 5

80%

Velmi dobrý podmanivý román s detektivní zápletkou. Moc se mi líbil rozvíjející se křehký vztah mezi Calem a Trey. Jinak se v hodnocení shodnu se čtenářkou Della 111 a knížku doporučím všem, kterým nevadí, že nemá rychlý spád a taky těm, kteří nemají rádi krvavé scény.

4642
24.03.2022 5 z 5

Nádherná kniha. Miluji Tanu French. Teď už jen zase čekat na další :-/ :-D.

rodak
21.03.2022 4 z 5

Na můj vkus se to hodně vleklo. Ale svoje kouzlo kniha určitě má. A čtenáři milující autorky tlusté romány si zajisté přijdou na své. Tato měla nejméně stran z její tvorby.

Andrea7272
15.03.2022 5 z 5

Dobré čtení :-) Přečtěte si !!!

Dela111
12.03.2022 4 z 5

Slídil je román s detektivní zápletkou, jde o pomalé vyprávění napsané kultivovaným jazykem.
Hlavní hrdina hledající klidné místo k žití v důchodu zjistí, že i malebný a zdánlivě poklidný irský venkov má svá tajemství, temné stránky a že jeho svérázní obyvatelé k sobě mají mnohdy až nebezpečně blízko. Atmosféra místa i psychologie postav jsou výborně zachycené.
Rozuzlení zápletky není nijak překvapivé, přesto čtenáře donutí k zamyšlení. Navíc si užije velmi příjemný a hlavně krásný literární styl.

jakub3738
01.03.2022 5 z 5

Autorka je pro mě objev. V Slídilovi se pomalu nic nestane, ale je tak krásně a - v dobrém - zdlouhavě podáno, že máte pocit, že tam s postavami sami žijete. Tuhle magii moc spisovatelů neumí.

Patapuf
28.02.2022 5 z 5

Naprosto parádní čtení.... celou dobu čtení mám silný pocit melancholie... a i když člověk čeká nějakou velkou záhadu a zjistí jak to nakonec skončí, není zklamán.... prostě Tana umí....