Slezské pohádky a pověsti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dr. František Sláma dle svých slov sebral slezské pohádky a pověsti - hlavně na Těšínsku, kde působil jako soudce - v době, kdy shromažďoval materiál ke svému velkému dílu Vlastenecké putování po Slezsku. K nim potom připojil ještě další pověsti a pohádky z Opavska a na konci knihy také některé pověsti z tehdejších německých částí Slezska....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426641/slezske-pohadky-a-povesti-x0q-426641.jpg 4.52
Série

Slezské pověsti 1.

Žánr
Literatura česká, Pohádky, Pověsti
Vydáno, Slezská Kronika
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Slezské pohádky a pověsti

Čtec
31.12.2020

Nemohu dát jinak než pět hvězdiček a přidat navíc slova obdivu k Františku Slámovi. Nebyl vůbec slezským rodákem, pocházel z české části Vysočiny, z Chotěboře. Ale poté, co ho soudcovská kariéra zavála do Těšína (tehdy ještě celistvého, stejně jako celé - nyní rozdělené - Těšínsko), začal sbírat - a hlavně knižně vydávat - veškeré dostupné materiály, od slezských dějin až po lidovou slovesnost a v podstatě pouze ústně tradované příběhy. Možná jen díky lidem jako byl on, či známější Němcová, Erben, Čelakovský nebo Dobšinský, se dochovaly dodnes. Ať už české, slovenské nebo slezské.

Druhý dík patří Moravskoslezské vědecké knihovně za digitalizaci knihy, která od svého prvního vydání v roce 1893 pak nevyšla 124 let.

A třetí dík studiu Ova Audio a ostravským hercům, kteří podstatné části knihy načetli. Takže se kniha nadále uchovává v podobě listinné, digitální i hlasové. Skvělé a jen tak dál!