Slezské písně

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Slavná básnická sbírka, jejíž verše vznikly jako ohlas na utrpení utlačované národnostní větve na Ostravsku a ve Slezsku koncem 19. a počátkem 20. století. Cílem autorových veršů bylo probudit tyto utiskované vrstvy k odporu a k boji za národní a sociální osvobození. Bezruč líčí tvrdý a bezútěšný život havířů a horalů na tomto území a nemilosrdně odhaluje jejich nepřátele – majitele hutí a dolů, statkáře a majitele výčepů. Celá sbírka vyznívá jako přesvědčená předpověď národního i sociálního vyúčtování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34911/slezske-pisne-34911.jpg 3.5806
Žánr
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Doplněk
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (121)

Kniha Slezské písně

Přidat komentář
Kariol
19.12.2020

Na tuhle sbírku jsem se těšila od té doby, co jsme ji ve škole probírali a četli si Maryčku Magdonovu. Má něco do sebe - ač jsem ve Slezsku, dnes v Moravskoslezském kraji nikdy nebyla, přesto na mě dýchá duch Petra Bezruče a nutí mě o problémech této oblasti přemýšlet dost živě...

mirka0586
13.11.2020

Velmi se mi líbí jak ilustrace jsou od několika autorů. Moje oblíbená kniha...


Afilada
01.10.2020

Zde slova mají přesně svůj význam. Tomuto dílu lze bez výhrad věřit, byť se mi dost příčí antipolský a antižidovský (!) nádech. A nelze zcela věřit tomu, že Slezské písně napsal Petr Bezruč, po nich už nepublikoval nikdy nic.

Havrnka
15.09.2020

Bylo hezké si oživit básně, které jsme probírali ve škole. Některé hned vyskakovat z paměti.

ViolettaCh.
08.09.2020

Skvělé verše, z nichž mnohé zůstanou v paměti ze školních let i těm, kterým poezie tak moc neříká. Byť mi Bezručův kraj (severní Morava a Slezsko) osobně není blízký, rozumím údernosti veršů tohoto slezského barda v historickém kontextu doby jejich vzniku a vnímání (zejména silného sociálního cítění) jejich autora.

Monika1717
24.08.2020

Co báseň, to poklad. Nejraději mám Jen jedenkrát, umím zpaměti, pamatuji se, jak ji recitovali na Vánoce v televizi. Maryčka, Halfar, Ostrava - další moje lásky. Bezruč a Seifert - nejlepší básníci.

Mandlevest
15.07.2020

Milovaná Ostrava, město mého dětství až do studentských let.Město, ve kterém žije můj táta, moje sestra s rodinou, moje kamarádky nejmilejší. Ani čas ani vzdálenost lásce k milované rodině a kamarádstvím z nejpevnějších neublížily. A Bezručovy verše jsou stejné jako tohle drsné město s něžným srdcem, zadřou se Vám pod kůži. Některé si budete pamatovat navždy a vzbudí Vaše emoce. Přečetla jsem po dlouhých letech, vzpomínala jsem, stýská se mi. Už brzy ,Ostravo, na shledanou :-).

Blueovercover
14.05.2020

Pěkné dílo, stojí za přečtení.

1