Dědictví

Rámcová novela odehrávající se na Hlučínsku v době od třicátých let 20. století do počátku 21. století.

https://www.databazeknih.cz/images_books/52_/52929/dedictvi-MVG-52929.jpg 4.467

ISBN:978-80-904605-1-5

Kniha Dědictví

Red_Fox
včera

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2019 „Kniha, jejíž děj se odehrává v Ostravě“ na základě tipů. I když zařazení do této skupiny je celkem diskutabilní.
Kniha nás provádí životem Agnes, žijící v pohraniční oblasti, která byla na počátku 2. světové války „zasažena“ Mnichovskou dohodou. Poté se v krátkosti seznamujeme s příběhy jiných osob, které měly spojitost s touto minulostí. Námět byl tedy zajímavý, ale něco tomu zkrátka chybělo. Mohl z toho vzniknout velice dobrý román, ale bohužel...
Nejvíc mě zaujal Hedin hříšný život.

Zuzkanka

Další silný příběh z těžkého (po/před)válečného období. Další příběh ženy, která musela být silná už jen kvůli svým dětem..
Tenká knížka, která ale říká mnoho, děj odsýpá a nezabývá se zbytečnostmi, popisuje jen ty důležité okamžiky.
Závěrečná část knihy s jednotlivými příběhy mi nedávala moc smysl, ale byl to zajímavý vhled do života žen, které prožily tuto dobu a v závěru se i dozvíme, co se honilo v hlavách ženám, které byly součástí života Agnes.
Knížka stojí za přečtení, člověk si uvědomí, jak se dnes máme jako prasata v zite... Hvězdičku ubírám za to, že mi některé příběhy z druhé části nezapadaly do děje a nedávaly mi smysl. Ale možná jsem nějakou postavu zazdila, nevím..

dagmar7365

Velký příběh, kterému velmi uškodilo úsporné zpracování. Životní osudy lidí žijících v pohraničí byli před, za a po válce velmi pohnuté, téma je to zajímavé, ale po literární stránce se mi kniha nelíbila. Ať už tím, že každému příběhu byl věnován jiný prostor, některé se protnuly jiné nikoli, a celé mi to přišlo pozorované s velkým odstupem. Měla jsem pocit, že Agnes nám na začátku jen stručně představují, její životní osud, abychom měli kontext, jenže ouha, Agnes zemřela a tím skončil příběh. Žádný přesah dál. Je to škoda, že tak zajímavé téma bylo promarněno.

Petruš999

Příběh jedné rodiny na Hlučínsku na pozadí historických událostí. Viděný očima hlavní hrdinky, která je osudem těžce zkoušená. Psáno s velikým citem, nechtělo se mi s knížkou loučit.

Jordyz

Výborná kniha, jsem ráda, že jsem se k ní díky výzvě dostala.

barynka15

Hledání předků v matrikách je jedna věc, ale druhá uvědomit si, že ty jména měla svůj osud. Často velmi náročný. Ostatně 20. století nebylo jednoduché téměř pro nikoho. Přestože nemám rodinné vazby na Hlučínsku, je dobré i přesto vědět, o této specifické oblasti. Včetně vztahů mezi českým a německým obyvatelstvem. Moc pěkná kniha. Chystám se na další tituly autorky.

hapac

Tak za mne tak za 4,5. Krásně drsný, ale i dojemně krásný příběh z Hlučínska, který zvláště pro místní musí mít velkou hodnotu.

Aimee1

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Víc není třeba dodávat.