Dědictví

Dědictví https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52929/bmid_dedictvi-4sx-52929.jpg 4 169 45

Slezská trilogie série

Novela inspirovaná národnostními konfrontacemi 20. století. Děj knihy se odehrává na Hlučínsku v letech 1930-2000. Strhující příběh Agnes, nejslavnější hrdinky z knih Evy Tvrdé, a jejích vrstevnic vychází znovu, již ve třetím, upraveném a rozšířeném vydání. Znovu se otevírají dramatické osudy žen konfrontované s velkými dějinami, autentické a čtivé, zasahující hloubkou výpovědi a syrovostí reálií. Životní dráhu hrdinek ovlivňuje pohnutá válečná a poválečná doba, národnostní původ a láska. Čtenář má znovu možnost podlehnout magii příběhů a uvědomit si, že součástí dějin byla i neznámá žena modlící se ve venkovském kostele. ISBN 978-80-904605-7-7 (soubor)... celý text

padola
07.08.2020 2 z 5

Napsané je to hezky, ale hlavní hrdinka je taková manipulátorka, že mi z toho bylo téměř fyzicky nevolno. Pasivní agrese z každé stránky téměř kape. Dočetla jsem jenom proto, že jsem ji dostala jako dárek.

m.zirhut
07.03.2020 3 z 5

(audiokniha) Jakmile asi v půlce poslechu zajímavého vyprávění o Agnes začala autorka popisem osudu jiných žen, na několik kapitol jsem úplně ztratil přehled, o kom je vlastně řeč. Nechápal jsem jak postavy souvisí s Agnes. Opět jsem se našel, když byl děj vyprávěn z pohledu zprvu negativních postav jako byla Greta a Alena. Nakonec mi tato forma přišla docela zajímavá.

Osudy ze začátku druhé poloviny knihy možná taky souvisely s hlavním příběhem Agnes, ale vzhledem k velkému množství postav, vůbec nevím jak.

karimatka1
04.01.2020 3 z 5

zajímavé příběhy žen

Lucissia
21.10.2019 5 z 5

Tenká knížka, ale je v ní ukryto hodně bolesti, neštěstí a smutku. Podle mne jde v těsném závěsu za Hanou, Heřmánkovým údolím a Druhým životem Marýny G.
Hned si jdu zamluvit v knihovně další autorčinu knihu... :-)

SakuraLuci
09.10.2019 5 z 5

Hodně povedená kniha

HelaF
07.10.2019 4 z 5

Krátké, úsporné, výstižné, novela se mi moc líbila, nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem nedočetla. Ne všechno musí být zpracováno v dlouhé romány :) Chystám se na další knihy této autorky

kaka
06.10.2019 5 z 5

Pro mě příjemné překvapení! Moc dobře napsaná kniha. Nebýt ČV 2019,asi bych po ní nikdy nesáhla. Určitě si ji zajdu koupit. - Ano, až tak moc se mi líbila!

Red_Fox
21.09.2019 3 z 5

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2019 „Kniha, jejíž děj se odehrává v Ostravě“ na základě tipů. I když zařazení do této skupiny je celkem diskutabilní.
Kniha nás provádí životem Agnes, žijící v pohraniční oblasti, která byla na počátku 2. světové války „zasažena“ Mnichovskou dohodou. Poté se v krátkosti seznamujeme s příběhy jiných osob, které měly spojitost s touto minulostí. Námět byl tedy zajímavý, ale něco tomu zkrátka chybělo. Mohl z toho vzniknout velice dobrý román, ale bohužel...
Nejvíc mě zaujal Hedin hříšný život.

Zuzkanka
07.09.2019 4 z 5

Další silný příběh z těžkého (po/před)válečného období. Další příběh ženy, která musela být silná už jen kvůli svým dětem..
Tenká knížka, která ale říká mnoho, děj odsýpá a nezabývá se zbytečnostmi, popisuje jen ty důležité okamžiky.
Závěrečná část knihy s jednotlivými příběhy mi nedávala moc smysl, ale byl to zajímavý vhled do života žen, které prožily tuto dobu a v závěru se i dozvíme, co se honilo v hlavách ženám, které byly součástí života Agnes.
Knížka stojí za přečtení, člověk si uvědomí, jak se dnes máme jako prasata v zite... Hvězdičku ubírám za to, že mi některé příběhy z druhé části nezapadaly do děje a nedávaly mi smysl. Ale možná jsem nějakou postavu zazdila, nevím..

dagmar7365
28.08.2019 3 z 5

Velký příběh, kterému velmi uškodilo úsporné zpracování. Životní osudy lidí žijících v pohraničí byli před, za a po válce velmi pohnuté, téma je to zajímavé, ale po literární stránce se mi kniha nelíbila. Ať už tím, že každému příběhu byl věnován jiný prostor, některé se protnuly jiné nikoli, a celé mi to přišlo pozorované s velkým odstupem. Měla jsem pocit, že Agnes nám na začátku jen stručně představují, její životní osud, abychom měli kontext, jenže ouha, Agnes zemřela a tím skončil příběh. Žádný přesah dál. Je to škoda, že tak zajímavé téma bylo promarněno.

Petruš999
19.08.2019 5 z 5

Příběh jedné rodiny na Hlučínsku na pozadí historických událostí. Viděný očima hlavní hrdinky, která je osudem těžce zkoušená. Psáno s velikým citem, nechtělo se mi s knížkou loučit.

Jordyz
01.08.2019 5 z 5

Výborná kniha, jsem ráda, že jsem se k ní díky výzvě dostala.

barynka15
26.05.2019 5 z 5

Hledání předků v matrikách je jedna věc, ale druhá uvědomit si, že ty jména měla svůj osud. Často velmi náročný. Ostatně 20. století nebylo jednoduché téměř pro nikoho. Přestože nemám rodinné vazby na Hlučínsku, je dobré i přesto vědět, o této specifické oblasti. Včetně vztahů mezi českým a německým obyvatelstvem. Moc pěkná kniha. Chystám se na další tituly autorky.

hapac
08.04.2019 4 z 5

Tak za mne tak za 4,5. Krásně drsný, ale i dojemně krásný příběh z Hlučínska, který zvláště pro místní musí mít velkou hodnotu.

Aimee1
26.01.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Víc není třeba dodávat.

jadunka
22.01.2019 5 z 5

Kdybych věděla, jak budou v druhé části důležitá jména z první části, tak bych asi dávala víc pozor. :) Úžasně propracovaná kniha.

Hanin
05.09.2018 5 z 5

Nebýt Databáze knih, zcela určitě by mi knížka unikla. Moc hezky se četla, a hned si jdu půjčit Třešňovou alejí.
Pokaždé, když čtu knihy z období válek, říkám si....na co my si neustále stěžujeme ?

Knižní střípky
27.08.2018 5 z 5

Naprosto nádherná kniha. Ocení ji hlavně lidé, kteří jsou s Prajzskou spojeni. Já jsem jednou z nich, polovinu rodiny mám v tomto kraji, jezdíme do vesniček v knize zmíněných pravidelně, máme tam spoustu příbuzných, mužovi pradědové ve wermachtu sloužili, aktivně bojovali a s účastí jednoho z dědů se pojí i velmi pohnutý osud poválečný. I z výše uvedených důvodů byla pro mě kniha ještě více silnou než kdyby se odehrála např. někde v Čechách. Rozhodně doporučuji k přečtení.

knihovnička007
21.07.2018 5 z 5

Tato kniha nepotřebuje komentář a já jej psát nechtěla, ale pak jsem si to rozmyslela...
Krásná kniha o hořkostech a těžkostech života za války na Hlučínsku. Agnes byla úžasná žena, která to v životě neměla jednoduché, ale dokázala se s životem poprat a najít si štěstí v maličkostech.
Kolik toho (všechny) ženy ve válce ztratily... manžely, děti... Těžká doba :(

Jediné, co mi na knize vadilo, byl malý počet stránek...

simona1742
14.07.2018 5 z 5

Nádherná knížka, až mě mrazilo. Hrozná doba, ale úžasně napsáno. Moje první knížka od této spisovatelky. Hned se vrhnu na další, a vřele doporučuji přečíst.