Slepá mapa

Slepá mapa https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165867/bmid_slepa-mapa-fdv-165867.jpg 5 6021 1437

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství Nestává se často, že by do redakční e-mailové schránky přišel rukopis, u nějž by už od prvního odstavce bylo zřejmé, že jde o knihu, která musí být vydána. Románová sága dosud neznámé Aleny Mornštajnové je právě takovým ojedinělým případem. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy proměňuje v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i na jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu tentokrát v podobě důstojníka StB i život vypravěčky příběhu, Anežky. Drama života tří žen napnuté mezi vůlí po novém začátku a bezmocí vůči dějinám, vlastnímu „genetickému kódu“ i osudu líčí vypravěčka s porozuměním, ale současně též s provokativním nadhledem a sebeironií. I tak lze koneckonců chápat poslední větu románu: „Teď už je to jen na mně“ Aleně Mornštajnové se nade všechnu pochybnost podařilo napsat strhující a mnohovrstevnatý románový příběh, v němž sleduje nejen životy tří hlavních hrdinek, ale i řadu dalších postav, a zdá se, že její kniha bude podobným zjevením, jako byla kdysi Paměť mojí babičce Petry Hůlové. (dotisk v r. 2017)... celý text

Romány , Pro ženy , Literatura česká

Vydáno: , Host

Hanatas
Hanatas
07.11.2023 5 z 5

Krásně napsaná knížka. Slepá mapa měla všechno co mám ráda - rodinné ságy a knížky z období 20.století.
Takže za mě super. Ano, občas bylo něco až neuvěřitelné, hlavně konec, ale mi to nevadilo.

mila2411
mila2411
07.11.2023 5 z 5

AM opět na plný počet hvězd. Opět mě to dostalo. Sqělá knížka.

Drnkla
Drnkla
07.11.2023 4 z 5

Moc hezké čtení z jiného soudku, než jsem zvyklá. A jsem za to moc ráda, v dnešní době by si takovou literaturu čas od času měl přečíst každý. Velmi pěkně napsané.

huhuhu
huhuhu
05.11.2023 4 z 5

Opět velmi čtivá kniha, jako ostatně všechno od A. Mornštajnové. Akorát tam na můj vkus bylo až moc postav, témat, událostí a osudů, méně by možná bylo více (šlo by pak jít víc do hloubky). A závěr byl trochu násilný a málo uvěřitelný, ale jinak uspokojivé čtení.

JankaV80
JankaV80
04.11.2023 5 z 5

Kniha má spád a je velmi čtivá, hlavní hrdinky si nelze neoblíbil, přestože je každá jiná a každá má svého "kostlivce ve skříni". Rozhodně je to knížka, která stojí za přečtení.

KaLiBi
KaLiBi
02.11.2023 4 z 5

Další pěkný román od paní Mornštajnové. Opět čtivé a hluboké. Musím přiznat, že zvolení jmen hlavních hrdinek pro mě bylo mírně matoucí a postavy se mi pletly. S Anežkou a jejími pocity nedostatčnosti soucítím.
"Podle tebe máme přivádět děti na svět jenom proto, aby lidstvo přežilo?"
"Ty nejsi ráda, že jsi na světě?"
"Jenom občas nevím, proč tu jsem."

Surmei
Surmei
01.10.2023 5 z 5

Kdyby mi někdo před rokem řekl, že budu číst historické romány, vysmála bych se mu. Teďka jsem si pořídila kompletní sbírku paní Mornštajnové a postupně ji pokořuji. Večery trávím životem někoho jiného a dokonce i v jiné době. A pořád si říkám, proč jsme dnes tak nespokojeni a stále se za něčím honíme... Každodenní strach o život, to byl důvod k nespokojenosti. Občas je takovýto exkurz asi potřebný, ať si něco v té naší hlavičce uvědomíme.
Knížka přečtena do tří dnů, vyloženě jsem ji zhltla.

6493
6493
24.09.2023 5 z 5

Opět neskutečný exkurz do duše, tíživé historie a lidské mysli.
Pro Mornštajnovou příznačné rozporuplné hrdinky a hrdinové, které si nemusíte oblíbit, nemusíte je ani nenávidět, ale jejich příběh budete hltat a na konci nebudete mít ani zdaleka dost.

Radějka
Radějka
04.09.2023 5 z 5

Pět hvězdiček je u paní Mornštajnové standardní hodnocení :) Ani Slepá mapa nezklamala a já se s radostí v blízké době vrhnu do její novinky.

Youn@n
Youn@n
03.09.2023 5 z 5

Pro mě od spisovatelky doposud nejlepší kniha nechtela jsem ať kniha skončí....

ellypusik
ellypusik
31.08.2023 4 z 5

Tiché roky mi sedly trochu více. Je vidět, že s každým dílem se autorka zlepšuje a rozvíjí své spisovatelské dovednosti. Nehledě na to je román skvělý! Velice čtivý a napínavý. Líbí se mi, že autorka nepodává žádnou postavu jako dobrou či zlou. Každý má dobré i špatné vlastnosti a autorka na to nezapomněla ani zde. Příběh o lidských osudech, ztrátách a křivdách. Přesto s možností nového začátku. Přesto s nadějí, bez které bychom nemohli existovat.

Lenndy
Lenndy
21.08.2023 5 z 5

Opět krásně čtivá knížka od Aleny Mornštajnové.Osudy tří generací žen v jedné knize,krásně napsané.

Andělský
Andělský
16.08.2023 5 z 5

První knihu autorky jsem četl až jako čtvrtou v řadě. Před ní byly Les v domě, Hana a Tiché roky. Právě jsem dočetl a musím opět udělit pět hvězdiček. Na téhle knize se Alena Mornštajnová naučila to, co umí teď. To ale neznamená, že by za novějšími jakkoli zaostávala. Naopak, příběh je rozdělen na tři části. Babičku, maminku a dceru. Každá část je stejně tragická i krásná. Buďme rádi, že doba, v níž hrdinky žily, je za námi. Já bych to, co ony, rozhodně nevydržel. Smekám Anně, Alžbětě, Anežce a hlavně autorce. Moc díky za další knižní zážitek. A teď se jdu vrhnout na Hotýlek....

bookcase
bookcase
13.08.2023 5 z 5

Průřez dvacátým stoletím prostřednictvím vypravěčky Anežky , která líčí osudy své babičky, matky a dalších zajímavých členů rodiny. Čtivé, lidské, emotivní.

Vemini
Vemini
12.08.2023 5 z 5

Knihu jsem přečetla za dva dny. Na osudech tří generací žen (krásná Anna, pragmatická Alžběta a průměrná Anežka) nám autorka skvěle vypráví o tom, jak u nás vypadalo 20. století. Přijde mi, že paní Mornštajnová umí skvěle vykreslit to nejdůležitější, co se událo a hlavně tak, že člověk vidí a chápe obě strany mince. Jak těžká musela být válka pro Židy, Čechy ale i (některé ) Němce! Jak komunismus zasáhnul do života lidí, co v něm zdánlivě proplouvali a snažili se nevyčnívat. A vlastně je Slepá mapa i příběh lásek a silných povah žen, které se ale potřebuji opřít o pro ně správné muže.

lalela
lalela
07.08.2023 3 z 5

Tak paradoxně jsem z této knížky nebyla moc nadšená, ač mám Morštajnovou moc ráda. Pletly se mi jména, Anna, Anežka, Alžběta, bylo tam strašně moc postav a přišlo mi, že knížka nemá vůbec žádnou zápletku, stále jsem čekala na něco, co mě překvapí. Byl to prostě je příběh jedné rodiny, sága jedné rodiny. Po téhle knížce od Morštajnové asi už nesáhnu podruhé.

Milosz
Milosz
31.07.2023 3 z 5

Teď se mi asi budete smát, ale je to strašně náročná literatura. Prokousával jsem se tím přes měsíc. Děje se toho tam strašně moc a je to strašně zhuštěné. Rodinná sága pokrývající tři generace a 80 let by jiným autorům stačila na pětidílnou sérii, Mornštajnová to zvládne za 300 stran. Někdo se s někým seznámí, na další straně je svatba, na další se narodí dítě, na další straně jde dítě do školy.... a tak to jde celou dobu. Kdyby to byla moje první kniha autorky, další bych už asi nečetl. U ostatních, i když jsou ve stejném stylu, mi to tak hrozné nepřišlo (Hana a Listopád jsou o několik levelů jinde). A ten násilný happy end na posledních pár stranách bylo jako co?

milito999
milito999
30.07.2023 4 z 5

Tuto knihu jsem si nechala na konec, abych prvotinu autorky mohla hodnotit zpáteční optikou.
Kniha sleduje jednu rodinu, tři ženy a jejich příběhy během 20. století. První Anna zažívá první světovou válku, její dcera Alžběta následně prožije jak druhou světovou válku, tak komunisty. A její dcera Anežka má osud skutečně nejhorší.

Knihu jsem přečetla za tři dny. Nečetla se mi tak lehce jako novější knihy autorky ale i tak se jedná opět k velmi silný příběh. Plný tajemství.

SPOILER

Nedovedu si představit situaci, v jaké se ocitla Anežka. Nejprve udá svého prvního manžela, aby záhy zjistila, že je těhotná. To už ale manžela zastřelili na schodech jejich domu. Na druhého manžela musí donášet, protože komunisté na ni mají páku vzhledem k tomu, co kdysi udělala a ona se hrozí, aby to nevyplulo na povrch.

yonda
yonda
28.07.2023 5 z 5

Tato kniha se určitě ,,zadře", každému kdo si jí přečte. Příjemně plynoucí příběh napříč generacemi určitě stojí za pozornost.

Dajine
Dajine
28.07.2023 4 z 5

Třetí kniha této autorky, postavy a osudy mně trochu splývají s předcházejícími. Ale zcela jistě všechny stojí za přečtení.