Slepá mapa

Slepá mapa https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165867/bmid_slepa-mapa-fdv-165867.jpg 5 6021 1437

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství Nestává se často, že by do redakční e-mailové schránky přišel rukopis, u nějž by už od prvního odstavce bylo zřejmé, že jde o knihu, která musí být vydána. Románová sága dosud neznámé Aleny Mornštajnové je právě takovým ojedinělým případem. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy proměňuje v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i na jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu tentokrát v podobě důstojníka StB i život vypravěčky příběhu, Anežky. Drama života tří žen napnuté mezi vůlí po novém začátku a bezmocí vůči dějinám, vlastnímu „genetickému kódu“ i osudu líčí vypravěčka s porozuměním, ale současně též s provokativním nadhledem a sebeironií. I tak lze koneckonců chápat poslední větu románu: „Teď už je to jen na mně“ Aleně Mornštajnové se nade všechnu pochybnost podařilo napsat strhující a mnohovrstevnatý románový příběh, v němž sleduje nejen životy tří hlavních hrdinek, ale i řadu dalších postav, a zdá se, že její kniha bude podobným zjevením, jako byla kdysi Paměť mojí babičce Petry Hůlové. (dotisk v r. 2017)... celý text

Romány , Pro ženy , Literatura česká

Vydáno: , Host

KLHannah
KLHannah
22.03.2024 4 z 5

Slepá mapa byla milým pohlazením po duši. Trošku mi to ze začátku připomínalo Šikmý kostel od Karin Lednické, ale naštěstí kniha nebyla tak smutná. I když tam pár dramatických okamžiků bylo, to zase ano. Všechny ženské hrdinky si člověk oblíbí. A muži také nejsou na vedlejší koleji. Bylo tam vše, co tam mělo být. A vůbec se nedivím, že spisovatelská kariéra paní Mornštajnové, se po její prvotině, kterou Slepá mapa je, rozběhla směrem k těm nejvyšším příčkám, co se čtenosti týče.

pingu1
pingu1
20.03.2024 3 z 5

Poté, co jsem přečetla skvělý Les v domě, jsem se natěšeně pustila do další knihy od autorky. Bohužel se mi ale líbila podstatně měně. Slepá mapa prochází napříč třemi generacemi jedné rodiny se spoustou postav, většina osudů je tragických nebo nějak poznamenaných. Knihu jsem díky neschopence přečetla za jeden den, ale i tak jsem se v postavách, a skákání sem a tam v časové ose, chvílemi ztrácela.

Mi-šu-le
Mi-šu-le
20.03.2024 5 z 5

Moje třetí přečtená autorčina kniha, opět jsem byla nadšená, kniha se četla velmi dobře. Oceňuji prolínavost příběhů tolika postav, ve kterých se čtenář neztrácí. Ze začátku jsem měla pocit, že je to dost podobné knize Hotýlek, což teda neznamená nic špatného. Určitě stojí za přečtení.

kristyna0578
kristyna0578
01.03.2024 3 z 5

(SPOILER) Propracovaný a velmi čtivý příběh s ženami v hlavní roli. Kniha byla spíše ponurá, ale není se čemu divit, když je vše zasaženo do nepříliš šťastných let naší země z minulého století. Žádná z hlavních hrdinek mi příliš sympatická nebyla, ale při čtení mi to nijak nepřekáželo. Naopak, bylo celkem zajímavé dívat se na svět na chvíli jinýma očima. Konec mě velmi překvapil, bohužel ne příliš pozitivně. Možná by nebylo špatné, kdyby vše nakonec "skončilo špatně", tedy více reálně.

Bedrich84
Bedrich84
24.02.2024 2 z 5

Popis životů tří generací žen vyprávěný poslední z nich. Příběh začíná před první světovou válkou, končí po sametové revoluci a odehrává se převážně pohraničí. V podstatě se jedná o soupis nešťastných až tragických událostí souvisejících s historickými událostmi. Do života rodiny zasáhne první světová válka, tuberkulóza, potom ztráta Sudet, poválečný odsun Němců, nástup komunistické diktatury a StB. Přijde mi, že autorka úmyslně vrší mizérii na mizérii a nenechá čtenáře vydechnout, občas mi to přijde až příliš roubované kolik ještě neštěstí se postavám přihodí nebo si sami způsobí. Občas se probleskne naděje, ale.. Byla to moje první kniha od Mornštajnové a po další asi jen tak nesáhnu.

Andrea81
Andrea81
19.02.2024 4 z 5

Spokojenost...

Metuje
Metuje
19.02.2024 2 z 5

(SPOILER) Za mě docela zklamání. Chápu, že je to autorčina prvotina, nicméně kniha v podstatě nenabízí nic kromě popisu života několika lidí během minulého století. Bohužel se autorka nevyvarovala urážení ženského pohlaví, stereotypizaci, a jak je u ní zvykem, násilných útoků na emoce. Stylem textu je to taková Babička. Paradoxně nejzajímavější část knihy, která mě vlastně u čtení držela a byl jsem zvědavý, jak se její průběh vyjeví, a to udavačskou kariéru nejmladší Anežky, autorka naprosto pohřbila nadpřirozeným “výletem do nebe v samotném závěru. Čekal jsem, že nám autorka dopřeje alespoň malý pocit zadostiučinění, ale nestalo se tak.

KnihomolkaOli
KnihomolkaOli
08.02.2024 4 z 5

Trošku ponurý příběh napříč generacemi. Zajímavý styl psaní, čtivé, smutné i radostné.. za mě kvalitní čtení.

Momana
Momana
07.02.2024 4 z 5

Není to úplně literární skvost, ale velmi čtivá kniha, promyšlený děj. Doporučuji třeba na dovolenou, kde jsem ji četla já, a nechtěla se odtrhnout.

Lely
Lely
01.02.2024 5 z 5

Další výborná kniha od autorky. Příběh svižně ubíhal a kniha se četla skoro sama.

barbora5058
barbora5058
23.01.2024 5 z 5

Krásný generační román. Přesný rukopis autorky, mnoho postav. Knížka je krásná, ale četla jsem víc knih tohoto typu za sebou a už toho je až moc :) . Chce to rozhodně číst když na knížku budete mít čas, protože jinak se v postavách a v příbuzenských vztazích ztratíte.

jajcak
jajcak
21.01.2024 4 z 5

Výborná kniha. Přečtená jedním dechem, čtivá, zajímavě psaná, člověk se dozví i spoustu věcí z historie.

AlenaF
AlenaF
15.01.2024 5 z 5

Další že skvělých knih paní Mornštajnove. Přečetla jsem jedním dechem. Krásný příběh tří generací obyčejných žen. Doporučuji.

Evkaha
Evkaha
13.01.2024 5 z 5

Stručné, výstižné, emotivní.

Jitka822
Jitka822
27.12.2023 5 z 5

Generační román, který je krásně napsaný. Výstižně a přesto stručně (jak kdyby ho psala Alžběta:)...). Doporučuji!

malýčtenář
malýčtenář
08.12.2023 5 z 5

Jako vždy, kniha opět perfektní. Osudy několika generací v různých režimech jsem sledovala s napětím. Akorát shoda skoro stejných jmen mi dělala problémy. Jinak příběh napínavý. Dávám plný počet hvězdiček.

Clea3112
Clea3112
29.11.2023 5 z 5

Rodinná sága tří gnerací žen a předávání rodinného traumatu, ačkoli se každá z hrdinek vyrovnává s naděleným osudem po svém a podle svých možností a schopností. Jako vždy poutavé psaní, které na příkladu osobních příběhů poodhaluje otázky a dilemata , s nimiž se český národ ve své historii 20. století musel vyrovnávat - sudetská otázka a odsuny Němců, komunistický únorový puč 1948, kádrování, procesy, vstup "spřátelených vojsk" v osmašedesátém , spolupráce s StB, sametová revoluce a vypořádávání se s minulostí. AM jak je jejím zvykem, neodpovídá na žádné z nadhozených dilemat, nechává čtenáře zanořeného v reflexi a vlastním přemítání o tom, co je/není správné, kde jsou hranice vlastní svobody, sebeúcty, hrdinství i odpuštění. Hluboký příběh s mnoha rovinami.

Marti1212
Marti1212
19.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Napoprvé mě kniha nezaujala, teď jsem se k ní po přečtení Hany a po poslechnutí rozhovorů s paní Mornštajnovou vrátila a sedla mi velmi, navíc jsem ji dočetla 17.listopadu (neúmyslně) a po dočtení Karikovy knihy Na smrt. Tři generace žen, rodinné a partnerské vztahy, dvě světové války, divoký odsun, komunismus, je tam toho hodně. Mě osobně velmi zaujala postava Anežky, bylo mi jen hodně líto, jak se k ní zachovali první dva partneři.

Petucelli
Petucelli
17.11.2023

Dočíst tuto knihu 17.listopadu pro mě dokonale dokresluje celé poselství knihy. Paní Mornštajnová je vždy záruka dobrého příběhu, skvělých postav a určitého poselství.
Díky za to.
Díky, že můžem.

jfialova
jfialova
10.11.2023 3 z 5

Dobrá kniha, ale celkově na mě působí takovým neučesaným dojmem. Příběh se mi líbí, ale občas je to už moc překombinované, což působí uměle a nereálně. A vím, že autorka umí psát lépe-proto jsem hvězdičku ubrala.