Zapomenutá vražda

Zapomenutá vražda https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24196/bmid_zapomenuta-vrazda-ZI1-24196.jpeg 5 729 128

Slečna Marplová série

Poslední detektivní román slavné anglické autorky. Detektivní příběh nás zavádí do malého přímořského letoviska v jižní Anglii, kde si mladí novomanželé zakoupí dům. Mladá paní ale pomalu nabývá přesvědčení, že v tom domě už kdysi byla a zažila v něm vraždu.

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Odeon

Sleeping Murder , 1976

Sova15
16.05.2020 4 z 5

Agata Christie je fajn. knihu jsem poslouchala na CD. Zpříjemnilo mi to vaření, řízení auta, prostě príma stavený čas.

Márinka
27.04.2020 4 z 5

Informace se z našeho mozku často vynořují na podnět. U naší hrdinky to byla náhodná návštěva domu, kde - aniž by si to pamatovala - žila jako velmi malé dítě. Prostředí - podnět - v ní začalo vyvolávat vzpomínky... A jak už to u Agathy Christie bývá, jsou to vzpomínky přímo vražedné.

Příběh se rozvíjí pomalu, nenápadně. S počtem stránek se však zvyšuje počet účinkujících - osob, které by mohly znát okolnosti téměř dvacet let staré události. Do děje se zaplétá nejen Gwenda s manželem, ale také paní Marplová. Její role je tu však poněkud upozaděna. Tu a tam na přátelské návštěvě u pamětníků něco zjistí, ale své závěry si dlouho nechává pro sebe. Dává tak prostor v pátrání nejen novomanželům, ale také čtenáři.

Aknel26
06.04.2020 4 z 5

Kamarádka poslední dobou zahořela pro Agathu Christie a své nadšení přenesla i na mě, takže jsem se taky pustila do četby - přestože jsem před mnoha lety (leckdy i desetiletími!) většinu četla; včetně této. Zhruba 50 stran před koncem jsem si definitivně vzpomněla, kdo byl vrah, ale to vůbec nevadí, i tak jsem si knížku moc užila.
Na rozdíl od současných detektivek je totiž tato skutečná oddechovka. Ne proto, že by byla hloupá a čtenář nemusel přemýšlet, vraha by odhalil ve třech kapitolách. Naopak, člověk při čtení pochopitelně přemýšlí a zvažuje různé teorie, ale nestresuje ho zběsilé tempo, detailní popisy zločinů ani psychické poruchy či sociální fobie všech postav včetně detektivů.

ronave
23.03.2020 5 z 5

Poslední kniha Agathy, schovaná v trezoru a vydána po její smrti. I když jsem se chtěla knihám se slečnou Marplovou vyhnout, přeci jen jsem si tuhle vybrala a chybu jsem rozhodně neudělala.
Skvělé napsáná a čtivý jako vždy. O vrahovi jsem přemýšlela celou dobu, na začátku mi bylo jasné kdo to byl, ale než přišel konec několikrát jsem si to rozmyslela :-D Těším se na další její knihy. Doporučuji, stojí za přečtení.

katy87
16.03.2020 4 z 5

Hlavní hrdinka má pocit, že se v dětství stala svědkem vraždy... a pátrání, co se tedy stalo, tak po 18 letech začíná...
Knihu jsem četla v dětství, teď jsem se k ní zhruba po 20 letech vrátila, takže pro mě to bylo také "rozvzpomínání" :-) A evidentně jsem vraha už podvědomě díky tomu tušila. Slečna Marplová je spíše v pozadí. Sice se téměř celou dobu pátrá po minulosti, ale i tak velice povedené.

alabra
08.02.2020 5 z 5

Každá Agatha mě vždy potěší. Byla jsem zvědavá na poslední knihu se slečnou Marplovou, mám tuto sympatickou starou dámu v oblibě. A nezklamala ani tentokrát.

Linda007
02.02.2020 5 z 5

Moc hezky zapletené a geniálně vymyšlené. Všechno hezky zapadne do sebe. Vraha jsem tipla, ale nebyla jsem si tedy vůbec jistá. A to se mi moc nestává.

Monike
05.01.2020 5 z 5

Agatka opet nezklamala! Tentokrat jsem vraha odhalila hned. Jupiii. Diky CV.

Jenny055
11.12.2019 5 z 5

Počúvala som audioknihu. Vynikajúca.

Andrea81
25.11.2019 4 z 5

Stará dobrá Agatha. Netřeba jiného komentáře.

Allena24
07.11.2019 5 z 5

Při čtení jsem si uvědomila, že jsem už v minulosti viděla film. Vraha jsem tedy znala, ale i tak jsem si čtení užila. Pro mě to byla velmi příjemná oddechovka.

Ajrad1981
01.11.2019 5 z 5

Přemýšlím, jestli jsem tohle viděla v televizi. To s těmi dveřmi mi přijde matně povědomé, nicméně odpověď na otázku mi to nedává. Koneckonců to není důležité. Podstatné je to, že jsem tento příběh buď neznala, nebo si ho nepamatovala, což vyjde skoro nastejno.
Slečna Marplová se mi tady zdá trochu upozaděna, sice přijde s pár nápady a postřehy, ale na její poměry se mi to zdálo málo. Tedy až do osudného finále. Vrah mi byl jasný (výjimečně) už ve chvíli, kdy se zjevil na scéně, ale knize to na přitažlivosti v nejmenším neubralo.
Nesmrtelná Agatha :-)

yonda
18.10.2019 5 z 5

Jako vždy nezklamala...

Vesmich
05.09.2019 5 z 5

Slečna Marplová je tady ve vrcholné formě. Naprosto neodolatelná, famózně manipulativní, pohrává si se všemi jako s figurkami v Člověče nezlob se a jako virtuóz dokáže zahrát každému přesně tu písničku, na kterou slyší. V grandiózním finále navíc osobně zabrání strašlivému zločinu bravurním útokem mýdlovou vodou a drsně bohatýrským výkřikem: "to je štěstí, že jsem zrovna postřikovala mšice na růžích!" Tenhle příběh je nesmrtelný a neodolatelný a bude takový i za tisíc let.

petraj30
15.08.2019 5 z 5

Moc pěkná detektivka, velmi zajímavý a nečekaný konec. Tahle kniha s obsazením slečny Marplové se mi líbila nejvíc

Makyyy
09.07.2019 4 z 5

Dobrá detektivka typu "nenadchne a neurazí".Vraha jse uhádla,ale jako čtení na dovolenou super.

MartinaF
20.04.2019 4 z 5

Po velmi dlouhé době jsem držela v ruce detektivku od Agathy Christie a jsem nadšená. Určitě budu pokračovat ve čtení dalších knih. Ač nemám detektivní nadání, tady jsem vraha uhodla a měla jsem z toho vážně radost.

pip11
22.03.2019 5 z 5

Skvělá detektivka, jako všechny z pera Agathy. Příjemné čtení a napětí až do konce.

mi-380
23.02.2019 4 z 5

Ať vyšetřuje slečna Marplová, policie nebo amatéři jako Gwenda a Giles, všichni musí mít jednu důležitou schopnost: musí mít herecké nadání, musí umět lhát. Při řešení této zapeklité polozapomenuté záhady domu na pobřeží nakonec odhalí ještě většího lháře, hlavního a samozřejmě nečekaného padoucha, který už po osmnácti letech nepočítal s otevřením případu, natož s andělsky ochranitelskou rolí slečny Marplové.
75 % (105 hodnotících, 84 %).

Koka
19.02.2019 5 z 5

Príjemné čítanie na obdobie nespavosti. Tuším je to jediný príbeh, v ktorom autorka nechala slečnu Marplovú nielen dedukciou odhaliť, ale tiež priamou "vlastnoručnou" akciou i fyzicky zneškodniť zákerného vraha a zabrániť tak ďalšiemu zločinu. O pátranie mi už ani tak nešlo, páchateľ mi bol čoskoro zrejmý, ale vychutnávala som si "dobové tance" tých vzťahov, konvencií, motivácie konania - z príbehov A. Ch. sa dá krásne vysledovať, až sociologicky zrekonštruovať spoločenská atmosféra, hodnoty a vzťahy tej doby.