Zapomenutá vražda

Zapomenutá vražda https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24196/bmid_zapomenuta-vrazda-ZI1-24196.jpeg 5 729 128

Slečna Marplová série

Poslední detektivní román slavné anglické autorky. Detektivní příběh nás zavádí do malého přímořského letoviska v jižní Anglii, kde si mladí novomanželé zakoupí dům. Mladá paní ale pomalu nabývá přesvědčení, že v tom domě už kdysi byla a zažila v něm vraždu.

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Odeon

Sleeping Murder , 1976

zimka.r
31.05.2022 4 z 5

Opět moc pěkná kniha! Vraha jsem tedy ani náhodou neuhodla :)

Usire
25.05.2022 4 z 5

Trochu neuvěřitelný příběh, který mi ze začátku zaváněl metafyzikou, ale nakonec se vše vysvětlilo. Pro mne to bylo již dost přitažené za vlasy. Vraha jsem měl tipnutého od začátku, jen motiv jsem měl jiný.

Kristulda
22.05.2022 5 z 5

Perfektní napínavá detektivka.

Andrea864
09.05.2022 5 z 5

Výborný nápad, skvěle napsáno, báječná detektivka. Doporučuji.

Katania
05.05.2022 5 z 5

Posloucháno Jakl audiokniha a velká spokojenost! Skvěle namluvená napínavá kniha.

Mruskulka
03.05.2022 5 z 5

Musím se přiznat, že moje první kniha od této autorky. Již jsem políbená. Stále jsem Agathu odkládala, že mě nebude bavit, že to bude blbě napsané, se slovy, kterým nebudu rozumět. Taková chyba. Perfektní detektivka, napínavá, sympatický pár, žádné protahování...určitě nebyla kniha od této autorky poslední. Díky čtenářská výzvo.

Han-nah
04.04.2022 4 z 5

Mám velice ráda , hlavně brožované knihy do kabelky na cesty, této autorky. Doufám, že se dopracuji k přečtení její knihy "Vlastní životopis." Nyní běží i v TV série příběhů "Vraždy podle Agasthy Christie." Ráda si oživím různé příběhy.
Při čtení jejich knih, mě, jako čtenáře, velice baví , s pomocí slečny Marplové, podílet se na vyšetřování. A.CH. si dává záležet, aby příběh podala jako skládačku, kdy, když zjistím, kdo je vrah, tak jsem ráda, že jsem na to taky přišla.

Devorah
27.03.2022 5 z 5

Některé knihy od Agathy Christie se dají číst opakovaně, a toto je zrovna jedna z nich. Vracím se k ní ráda, stránek má tak akorát, má v sobě určité tajemno, není patrno, zda se skutečně stala vražda, děj se nehemží samými mrtvolami a přes to všechno jí řadím mezi to nejlepší, co kdy fenomenální Christie napsala. A díky dobře vystavěnému příběhu nás tak po celou dobu udrží v příjemném napětí.

EZ.
02.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Dokonalá detektivka. A taky jedna z mála, kde jsem odhalila vraha (tedy ne že bych to vydedukovala, ale měla jsem tušení - a ukázalo se, že správné :))
Gwenda i Giles byli sympatičtí a slečna Marplová, bystrá a laskavá, ale nemilosrdná, co se vraha týče, opět nic neprozradila až do úplného konce s dramatickým rozuzlením.
Připadá mi, že je docela poznat, že tuhle detektivku napsala Agatha Christie mnohem dříve než např. Nemesis nebo Prasklé zrcadlo - má zkrátka jinou, a za mě lepší, atmosféru.
Mimochodem, začínám mít pocit, že slečna Marplová si vyloženě libuje v přistihování vraha přímo při činu a zakročení zcela na poslední chvíli (kromě téhle knihy viz Mrtvá v knihovně, Oznamuje se vražda...)
Tak sbohem, slečno Marplová. Škoda, že tohle je váš poslední případ.

Kontryhelka
22.01.2022 5 z 5

Parádní detektivka z pera slavné Agathy, milé vzpomínání mladé paní, které vyústí v potrestání vraha dávného zločinu.

roso.mak
12.01.2022 2 z 5

Tehle detektivce by slusel takovy ten kratsi format: 3 detektivky do jedne knihy. Cely prostředek by se mel opravdu velmi vyrazne ocesat. Druha vec :napad velmi dobrý, hrdinové moc fajn, ale pribeh pritazeny za vlasy.

Nelly178
24.12.2021 5 z 5

Za mě skvělá detektivka, příběh je od začátku poutavý a byly v něm pasáže od kterých nemůžete odtrhnout oči.

Knižní střípky
26.11.2021 5 z 5

POSLECH AUDIOKNIHY
Do Anglie přijíždí z Nového Zélandu Gwenda Reedová, aby zde pro sebe a svého manžela našla nový domov. Ten nalezne v podobě viktoriánské vilky v přímořském Dillmouthu. V průběhu rekonstrukce domu začnou Gwendu pronásledovat zvláštní střípky vzpomínek a vše nasvědčuje tomu, že zde jako malá musela někdy být a dokonce se stala svědkyní vraždy. Je to skutečně možné? Odpovědi na otázky pomůže mladé ženě zodpovědět Jane Marplová... Interpretace audioknihy se tentokrát zhostili kromě úžasné paní Merunkové, Jitka Ježková a pan Meduna. A opět byl poslech vynikajícím zážitkem.

milary
15.11.2021 5 z 5

Ráda se přidávám k oslnivému čtenářskému ohodnocení dalšími pěti hvězdičkami; tohle byla paráda. Ten případ znám, trochu mi ale v paměti zapadl, tak jsem byla nanejvýš příjemně zaskočená.

Krásně vymyšlená detektivka. Slečna Marplová, jak ji mám ráda; bystrá, korektní, s trochu potměšilou laskavostí, na hony vzdálená seniorce s poněkud obtížně uvěřitelnou jasnozřivostí, tak přehnaně staromódní, až to místy zavane naftalínem, jak bývá líčena v některých slabších kouscích. (Hééj, fandové, nekamenujte mě! Já je mám i tak ráda všechny!) :))

Poslouchala jsem. Mám ve velké oblibě interpretaci paní Merunkové, tady excelovali taky Jitka Ježková s panem Medunou. Nesmím zapomenout na úžasné kratičké hudební předěly. Celé to prostě nemělo chybu.

annes
20.10.2021 4 z 5

Filmový díl jsem si skoro nepamatovala, takže opravdu velké překvapení. Stalo se to vůbec? A kdo měl motiv? No zajímavý!..navíc je tam odkaz na můj oblíbený díl Dům z kanálu, takže super odhalení

boxas
06.10.2021 5 z 5

K této knize jsem se ve svém životě mnohokrát vracela, ale ze zcela jiného důvodu, než jsou ty obvyklé. Ne kvůli slečně Marplové, kterou mám mimochodem moc ráda, ne kvůli zajímavému, až tajuplnému nápadu s tapetami, schody apod.

Já se k této knize vracela ve své profesi češtinářky kvůli jedné, jediné větě!
Z této jediné věty jsem totiž naprosto jistě a bez pochybnosti pochopila, kdo je vrah.
Knížku jsem pak dočetla jen proto, abych si to potvrdila.

Zaujalo vás to?
Tak čtěte dál, která věta to je.
Nechcete se připravit o potěšení z odhalování vraha?
Dočtěte si tohle až jindy. :-)

POZOR SPOILER!
Takže která věta to je???
Asi ve dvou třetinách knihy se píše o tom, jak budoucí oběť Lily Kimblová jde od nádraží lesíkem a tam ji překvapí vrah a uškrtí ji. Před svojí smrtí stačí říct tuto větu:

„Nečekala jsem, že vás potkám tady.“

A v této jediné větě je řešení! Přečetla jsem si ji a bylo mi to jasné.
Pořád ještě tápete?
Je to jednoduché, když si uvědomíme, že v české větě je pořádek většinou takový, že to nejdůležitější dáváme až na samý konec.
Lily tedy mohla říct:

„Nečekala jsem, že vás tady potkám.“

To by byla zcela běžná věta vyjadřující jen překvapení. Něco jako když jdete v cizím městě po ulici a potkáte nečekaně známé.
Lily také mohla říct:

„Nečekala jsem, že tady potkám vás.“

A znamenalo by to, že očekávala setkání s někým jiným, ne s tím, koho potkala.
Jenže Lily řekla:

„Nečekala jsem, že vás potkám tady.“

A z tohoto pořadí slov logicky vyplývá, že ten, koho potkala, je totožný s tím, s kým měla schůzku. Musí to být stejný člověk. Potkala ho už tady, tedy dřív, ne až v domě, kam měla namířeno.
Přemýšlejte chvilku nad tou větou a uvidíte, že mám pravdu.
Nevím, jestli překladatelka právě toto zamýšlela. Mně tahle věta sloužila jako dobrý příklad toho, jaká je čeština krásná řeč a jak na zdánlivých drobnostech může velmi záležet.

MrKrahujec
31.08.2021 4 z 5

Asi že jsem o téhle knize pořád slyšel, že je to poslední (a to velmi okázale poslední) případ slečny Marplové, tak jsem nějak podvědomě očekával, že slečna Marplová na konci zemře (ne nutně jako oběť zločinu, možná prostě jen tak sešlostí věkem, představoval jsem si), a ono nic! Chvilku jsem váhal, jestli je to překvapení příjemné, či naopak, ale nakonec jsem se rozhodl pro to příjemné.

MartinPetlach
10.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvělá detektivka, jedna z nejlepších od Agathy.
Vyšetřování vraždy staré téměř 20 let je něco, co autorka použila už v románu Pět malých prasátek, ale v tomto případě o vraždě nikdo neví, dokud se neobjeví jedna zapomenutá vzpomínka, která hlavní postavu málem stojí život.
Jediné co musím této detektivce vytknout je to, že i když se jedná o román v sérii slečna Marplová(dokonce poslední i když byla napsána dříve), tak se tady objeví jen párkrát a na konci vraždu vysvětlí, ale nevyšetřuje.

85/100

vodovodnice
03.08.2021 4 z 5

Celou dobu jsem byla napnutá jak struna, co všechno se najde po tak dlouhé době, bylo to hodně zajímavé.
Jen ten skutečný pachatel mne zklamal nebo překvapil. Asi jsem čekala něco jiného.
Ale vlastně jsem se zatím v tipování pachatele ani jednou u A.G. netrefila, takže zábava s knížkou byla opět skvělá.

Lumír23
17.07.2021 5 z 5

Klasika. Prostě klasika, možností hafo, postupné odhalování proč ten ano a ten ne, výborné. Zahalte ji tvář, zemřela tak mladá... Muehehé