Oznamuje se vražda

Oznamuje se vražda https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219/bmid_oznamuje-se-vrazda-3PT-219.jpeg 5 555 95

Slečna Marplová série

Další z detektivních příběhů Agathy Christie, jehož rozuzlení svěřila autorka do rukou slečně Marplové, nás zavádí do malého anglické městečka Chipping Cleghorn. Poklidný a jednotvárný život jeho obyvatel rozvíří inzerát otištěný v místních novinách – je v něm oznámen zločin, a to dokonce hrdelní. V určenou dobu a na určeném místě se poté události seběhnou tak, že je může objasnit jen tato všímavá a energická dáma, ztělesněná dobrá víla z viktoriánských časů, vyzbrojená staromódní kabelkou, pletacími jehlicemi a zvídavýma očima...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

A Murder Is Announced , 1950

mataj
14.01.2022 5 z 5

Výborná detektivka se slečnou Marplovou. V novinách se objeví oznámení o nadcházející vraždě, takže se ze zvědavosti dostaví celé okolí, aby se podívalo, co se bude dít. A pak to začne... kdo je vrah, kdo je vlastně oběť, kterých mimochodem nějak podezřele přibývá. No a s touto zapeklitou situaci přichází pomoct sl. Marplová, které nic neunikne. Autorku mám neskutečně ráda a i když jsem již hodně knih od ní četla, ráda se k nim vracím, stejně jako ke zfilmovaným verzím.

Lubošovo
08.01.2022 5 z 5

Napínavé, promyšlené, překvapivé...co víc si od detektivky přát :)

Jessica007
22.11.2021 5 z 5

Opět výborná detektivka, skvělá slečna Marplová. Líbí se mi i to, kam je děj situován. Vraha jsem samozřejmě neodhalila. Naprosto chápu, že Agatha Christie byla oblíbená spisovatelka mojí babičky. Ta mě k ní přivedla - a už je to hodně dávno.

Knižní střípky
23.10.2021 5 z 5

Poslech audioknihy

Dá se říci, že je to jeden z mých nejoblíbenějších dílů ze série s všetečnou starou dámou slečnou Marplovou. AGATHA v ní stvořila tak geniální postavu, že to snad ani není možné, nikdy mě to nepřestane znovu udivovat. Miluji dámu ze St. Mary Mead, miluji to prostředí malých anglických městeček/vesniček, to jak dokáže slečna Jane pomocí zdravého selského rozumu a letitých životních zkušeností krůček po krůčku odhalovat motiv a nakonec odhalit i samotného vraha. To je něco tak úžasného, že pokud je zde ještě někdo, kdo nečetl od AGATHY nic, napravte to, prosím.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

knihomolka1197
11.10.2021 5 z 5

Toto byla kdysi moje první "Agáta", kterou jsem četla...Natolik mi učarovala, že jsem pak nečetla nic jiného. Nicméně komentuji až teď...Super detektivka. Pamatuju si, že odhalení vraha pro mně bylo tenkrát ohromné překvapení.

Kontryhelka
08.12.2020 5 z 5

Oblíbená čtivá detektivka, kterou není třeba vůbec představovat. Skvělé čtení na dobrou noc. Za mně určitě, protože já se od skvělé Agathy nikdy nemohu jen tak odtrhnout a musím číst další a další kapitolu, až zjistím, že jsem skoro na konci, tak jí dočtu.

1amu
31.08.2020 5 z 5

Obdivuji dvorní komentátorku Lady Agathy - kap66, která vždy napíše to zásadní. A tak mi nezbývá než se zaměřit na hlavní Star této řady Miss Marple .
Ze záznamů pořízených v polovině 60. let vyplývá, že předlohou pro postavu slečny Marplové (dále slečna M.) byla částečně babička autorky, ale jako předloha pro povahu slečny M. sloužilo více osob. Agatha Christie o slečně M. řekla, že je to stará dáma, která se trochu podobá přítelkyním její babičky Ealing, s jimiž se setkala v mnoha vesnicích, kam jako děvče jezdila. Není však jasné, jak vzniklo samotné jméno postavy. Nejčastěji se uvádí, že jméno bylo převzato z názvu železniční stanice Marple ve Stockportu, kterou Christie projížděla. Podle jiných zdrojů se Christie inspirovala u rodiny Marplových, která žila v domě Marple Hall nedaleko její sestry Madge.
Příběhy se slečnou M. čtu ještě raději, žež se slovutným Herculem P. Zejména tento .
Při řešení zločinů slečně M. pomáhá nejen její inteligence, ale i skutečnost, že během svého života již viděla nesčetně příkladů špatných lidských vlastností. Není případu, který by u slečny M. nevyvolal vzpomínku na podobnou příhodu. I když slečna M. často nudí své známé analogiemi mezi aktuálním případem a lidmi či událostmi ze St. Mary Mead. Jsou to však právě tyto analogie, které jí pomáhají k lepšímu pochopení podstaty zločinu. Má rovněž dar všimnout si i nevědomky prohozených poznámek a spojit si je s daným případem. Ačkoli vypadá jako roztomilá křehká stařenka, nemá z ničeho strach a nenechá se snadno zastrašit.
Tato kniha je v sérii slečny M. třetí v pořadí.

Ava365
19.08.2020 5 z 5

Výborná detektivka, patří k mým oblíbeným.

Aligator805
06.07.2020 5 z 5

Velice pěkný příběh. Příjemná detektivka na deštivý den.

m_martina
05.06.2020 5 z 5

Vražda, kterou někdo předem ohlásí, je jako dělaná pro slečnu Marplovou. Výborná kniha, která se čte sama. A myslím, že je to i jeden z nejlepších případů této milé staré dámy.

Medulka.013
30.05.2020 5 z 5

A další případ je vyřešený. A bylo to pro mě překvapení, které bych nečekala, ale tak to má být.

Daben
26.05.2020 5 z 5

Trochu předvídatelný díl. Ale i tak nelze autorce nic vytknout, můžeme jí jen tiše závidět její inteligenci.

ThomasRuhe
15.04.2020 4 z 5

Z tvorby Agathy Christie moc nemusím případy se slečnou Marplovou, vždycky mi přišla jako otravná a vlezlá bába. Tady ale tolik není, hlavní díl vyšetřování padá na inspektora Craddocka. Jinak příběh samotný je dobře napsaný, vyšetřování mě bavilo, takže knihu celkově hodnotím 4/5.

čef
19.09.2019 5 z 5

Autora opět rozehrála svoji hru. V uzavřené společnosti se po mnoha stránkách dlouhého povídání a představování jednotlivých členů stane oznámená vražda, která vlastně ani jako vražda nevypadá. Vodítka falešná a pravá se kupí, napětí roste, objevují se další mrtvoly a mezitím slečna Marplová spřádá sítě až do nich viníka – chytí nebo nechytí. Co myslíte?

4444913
23.08.2019 5 z 5

Tradičně poklidné anglické městečko plné podezřelých,slečna Marplová ve formě ai když nakonec jsou za vším zase PRACHY,řešení je hodně originální-aspoň pro mne.Několika stop jsem si všimla(Lotty-Letty)ale nerozmotala jsem to.Agatha forever!

lenyleny
04.06.2019 4 z 5

Knihu jsem poprvé četla již před mnoha a mnoha lety. Obsah jsem si pamatovala jen okrajově a tak když jsem našla stařičké brožované vydání této detektivky a venku ke všemu bylo ošklivo, tak jsem ji začala číst znovu. Detektivky s paní Márplovou moc nemusím , ale tato je vyjimkou. Velice mistrně napsané . Některé knihy můžete číst několikrát a neomrzí.Tato k nim patří

BlueTer
29.01.2019 4 z 5

Slečna Marplová je takový předchůdce Harry Hole. Je to výborná znalkyně lidského charakteru a i když se tváří jako křehká a jemná babička je až zarážející, kde všude se tato stará paní dokáže přimíchat.
Slečna Marplová je klasika, sice je někdy těžší držet nit, protože knihy jsou napsány a přeloženy s různými archaismy ale stojí určitě za přečtení.

babystar
25.12.2018 5 z 5

Odjakživa mám ráda detektivky se slečnou Marplovou, snad i proto, že také často používám při řešení problémů její postup: "... ten X.. mi připomíná toho Y.., který jednal tak a tak...". Jen nevím, zda to dělám odjakživa, nebo jsem se inspirovala detektivkami paní Christie. A protože si zásadně nepamatuji, kdo byl vrah, tak její knihy mohu číst stále dokola (a taky to dělám).

slunecnice45
11.09.2018 5 z 5

Přečteno na jeden zátah, příjemná detektivka. Perfektně vykreslené prostředí a zajímavá zápletka. Doporučuji.

kap66
26.08.2018 5 z 5

"U všech rohatých!" zvolal překvapeně sir Henry. "Je to možné? Vždyť to je ta moje jediná čtyřhvězdičková! Jak si to jen zařídila, aby se octla v lázních Nedeshamu místo v St. Mary Mead?"
Jediná čtyřhvězdičková = slečna Marplová - ovšem jedině v případě, že čtyři jsou maximum! Slečna Marplová je vždy tam, kde má být, vždy milá a zároveň nebezpečná svým bystrým úsudkem. Tedy nebezpečná vrahovi, což je v pořádku. Tohoto vraha si pamatuji desítky let, protože je to skvěle vymyšleno. Vůbec mi to ale neubralo na zážitku, naopak; přesvědčila jsem se, že autorka opravdu poskytuje nápovědy, geniálně, jak to umí jenom ona.
(Jen malinká poznámka k překladu - a platí to u mnoha knih a filmů, kde jsou postavy cizinců neovládajících zcela jazyk nové země: překladatelé je nechají mluvit v infinitivech, ale ostatní tvary slov zachovají. Je to pak trochu legrační, že Němka v této knížce nezvládla časování sloves, ale tak hroznou věc, jako je skloňování osobních zájmen - což neumějí pořádně ani Češi - zvládá v pohodě: "Já vás nenechat řádit a ničit mi kuchyň!" Tuto poznámku ale berte s nadhledem, není to nic, co by vadilo zásadně; nikde, natož u Agathy Christie).