Mrtvá v knihovně

Mrtvá v knihovně https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47348/bmid_mrtva-v-knihovne-eI3-47348.jpg 4 1061 186

Slečna Marplová série

V knihovně domu manželů Bantryových, ctihodných a bezúhonných občanů vesničky St. Mary Mead, nalezla služebná mrtvolu krásné mladé blondýnky. Až dosud byla paní Bantryová přesvědčena, že podobné věci se dějí jen v románech - ale kdo ví, šeptají si lidé v okolí, krásné blondýnky často zmámí stárnoucí plukovníky, a když dojde k prozrazení... Paní Bantryová požádá o pomoc svou přítelkyni Jane Marplovou. Současně s ní rozvíjí pátrání i policie. Motivů pro vraždu i možných podezřelých je víc - a nakonec nezůstane u jedné oběti. Nebýt bystrých očí, zvídavosti a důvtipu slečny Marplové, dokonale promyšlený zločin by zůstal neodhalen - a nepotrestán.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Odeon

The Body in the Library , 1942

Kontryhelka
08.12.2020 5 z 5

Moje zamilovaná detektivka, která je výtečná jak v knižní tak filmové podobě. Opět zamotaný příběh, ale zvídavá slečna Marplová rozmotá zašmodrchané klubko lží a skvělý konec je třešnička na dortu.

4444913
05.11.2020 5 z 5

Občas odhalím pachatele,tady se mi to podařilo u Agathy nejdřív.Nevadilo mi to ani trošku,i když po akci "zuby dovnitř,zuby ven"jsem měla viníka před sebou a nepustila jsem ho z háčku až do konce.Stejně jsem byla napnutá jak struna při hledání způsobu a motivu.A i když v tom byly zase prachy skvěle jsem si početla a popřemýšlela.Zase rádobyklidná anglická vesnička plná zajímavých lidí kteří mají co skrývat.

babystar
02.10.2020 4 z 5

Po mnoha letech se opět vracím ke slečně Marplové a stále mne fascinuje její znalost lidských povah, která ji umožňuje , i když skoro nevytáhne paty ze své vesnice, odhalit rafinované vrahy. Lidé jsou zkrátka stále stejní a detektivky paní Christie se dají číst stále.

boxas
29.09.2020 5 z 5

Je radost A. Christie číst. A platí to i o knize Mrtvá v knihovně. Zdánlivě naprosto absurdní vražda - a nakonec brilantní a logické vysvětlení. Není co dodat.

martinaandulka
28.09.2020 5 z 5

Za mě skvělá zápletka od dámy detektivek.

Isew
26.09.2020 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. A ačkoli kniha je velmi dobrá, inu Agatha Christie zkrátka málokdy zklame, audio provedení nebylo dobré. Růžena Merunková jako slečna Marplová byla úžasná. Velmi mě zklamal Otakar Brousek ml., který se sice snažil hlasově odlišit různé postavy, ale dle mého názoru to bylo velmi ke škodě věci. Z vyšetřovatele svým provedením udělal prvotřídního hlupáka (což neodpovídalo ději), ženské postavy vykreslil jako naivní slepičky (což také neodpovídalo ději). Jako milovník audioknih si dovolím posuzovat kvalitu. Tady se nepovedla a knize od výtečné Agathy Christie hrubě uškodila.

1amu
16.09.2020 5 z 5

Navštívil jsem v životě hodně veřejných knihoven a také někdy obdivoval knihovny svých přátel . Nevím zda je vhodné začít tento komentář slovy, že se mi nikdy nepodařilo při těchto návštěvách objevit v těchto interiérech nebožtíka, který tam byl zřejmě nedopatřením.
To dokáže s gustem Agatha Christie. Ona dala čtenářům slečnu Jane Marple. V knihovně domu manželů Bantryových, ctihodných a bezúhonných občanů vesničky St. Mary Mead, nalezla služebná mrtvolu krásné mladé blondýnky. Proto paní Bantry hned ví, koho má zavolat.
Agatha Christie v předmluvě k jednomu vydání uznala, že mrtvola v knihovně patří ke klišé detektivní literatury. Jak se s tím vypořádala? Sídlo manželů Bantryových je staromódní, jak se patří, ale objevené tělo se vymyká – ona zavražděná má velice laciné šaty .
O první kapitole knihy Christie zároveň poznamenala, že ji považuje za nejpovedenější úvod ve svých knihách.
Domnívám se také, že by se jí líbila i obálka Adolfa Borna právě u tohoto příběhu. Pouze by se vyděsila, že pro české čtenáře již není Christie, ale Christieová...

Greenfingers
15.09.2020 5 z 5

Slečna Marplová u mne opět zabodovala. Ve svém bystrém úsudku si v ničem nezadá se slavnějším Poirotem.

Gabriela_K
30.08.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila, přesto pro mě neměla ,,vau" efekt. Deset malých černoušků, které jsem četla nedávno, byli skvělí, ale tahle kniha mě trochu zklamala. I tak mě překvapil konec, protože jsem opět nevěděla, kdo je vrah.
Nemůžu knihu sice zařadit mezi ,,Doporučuji", ale s klidem jí dávám 5*.

petulasmidova
19.08.2020 2 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tohle mě vážně nebavilo. Agathu mám ráda, ale asi víc fandím příběhům s Herculem Poirotem.

Ava365
19.08.2020 3 z 5

Tato detektivka dle mého nepatří k těm nejlepším od Agathy. Přestože většina knih této mistryně detektivek balancuje na hraně uvěřitelnosti, tato je už hodně za. Celé je to velice překombinované.

Shui-Xian
07.08.2020 3 z 5

Suché. Doporučuji podávat s nějakým typicky anglickým pitím. (Pokud vám tedy nevadí, že při čtení na jazyku trochu zhořkne.)
Začátek se zdá být nezáživný: až na tu podivnou senzaci s mrtvolou v knihovně jsou úvodní kapitoly plné společenského žvatlání, jak už to na venkově chodí. Slečna Marplová má tu (ne)výhodu, že skrytý motiv zločinu odhaluje skrze četné výpovědi, kde je plno plev a málo zrna. Ale jen co probleskne něco, čeho by se dalo chytit, rozběhne se i pátrání, a pak se čtenář nestačí divit. Originální, rafinované a důsledně logické.
Že slečna Marplová je vlastně do detektivek ideální kandidát, dokazuje A. Christie i v dalších dílech. Takže, až dočtete tuhle, určitě pokračujte - bude to jen lepší!

m_martina
28.05.2020 5 z 5

Vždycky mne setkání s milou slečnou Marplovou potěší a nejinak tomu bylo i u této knihy. Přečetla jsem ji rychle a moc se mi líbila.

Vesmich
12.05.2020 5 z 5

Od té doby, co Voxi vydává Agathu Christie v parádním načtení, kdy slečnu Marplovou čte Růžena Meruňková, což je standard, ale všechny ostatní čte Otakar Brousek ml., což je vysoký nadstandard, si je pouštím dokola v autě a musím se pořád smát a při každém znovupřečtení objevím něco nového, takový suchý anglický humor, takové famózní vedlejší postavy a celá ta sestava vesnická! :)

natylavirova
04.04.2020

U této knížky jsem se bála, že mě nevtáhne do děje a nezaujme mě, ale po začátku čtení mě tato kniha opravdu bavila. Do teď pro mě detektivky nebyly můj zrovna oblíbený žánr, ale po této knížce možná změním styl četby.
Při četbě knihy bylo velmi dobré napětí, různá tajemství i překvapení.
Události příběhu se dotkly, ať už psychicky nebo fyzicky, spousty postav. Nejvíce paní Bantryová, která je zároveň jednou z hlavních rolí příběhu.

ronave
28.03.2020 5 z 5

Nečekala jsem, že by mě knihy se slečnou Marplovou tak bavily. Jsou skvěle napsané a slečna Marplová je úžasná starší dáma.
Kniha je spíše kratší, čte se skoro sama. Nečekaně rozluštění případu, aspoň já jsem to nečekala :-)

tanja
25.02.2020 5 z 5

Moje první A.Ch. kdysi dávno. Pořád se k ní ráda vracím :-)

Linda007
21.02.2020 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Slečna Marplová mě baví.

alabra
17.02.2020 5 z 5

Agatha nás tentokrát provází zločiny, ve kterých jen těžko typovat vraha, jednotliví kandidáti vplouvají do našeho zorného pole a po čase toto místo zase opouští. To všechno před zraky maloměsta, které velmi rádo skočí po každé skandálu a své do té doby milé sousedy s lehkým srdcem krutě vyčleňuje ze svého středu. To vše v lehkém tónu pod milým, ale pátravým dohledem slečny Marplové

Medulka.013
16.11.2019 5 z 5

Mrtvá v knihovně byla první kniha od Agathy Christie, kterou jsem přečetla a mohu napsat, že nezklamala - jak kniha, tak i spisovatelka. Příběh se četl skoro sám a až do skoro úplného konce jsem netušila jeho konec, který byl překvapující..