Mrtvá v knihovně

Mrtvá v knihovně https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20654/bmid_mrtva-v-knihovne-Cnd-20654.jpeg 4 1061 186

Slečna Marplová série

V knihovně domu manželů Bantryových, ctihodných a bezúhonných občanů vesničky St. Mary Mead, nalezla služebná mrtvolu krásné mladé blondýnky. Až dosud byla paní Bantryová přesvědčena, že podobné věci se dějí jen v románech – ale kdo ví, šeptají si lidé v okolí, krásné blondýnky často zmámí stárnoucí plukovníky, a když dojde k prozrazení… Paní Bantryová požádá o pomoc svou přítelkyni Jane Marplovou. Současně s ní rozvíjí pátrání i policie. Motivů pro vraždu i možných podezřelých je víc – a nakonec nezůstane u jedné oběti. Nebýt bystrých očí, zvídavosti a důvtipu slečny Marplové, dokonale promyšlený zločin by zůstal neodhalen – a nepotrestán.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

The Body in the Library , 1942

mynonka
12.03.2023 3 z 5

Knihu jsem prvně viděla zfilmovanou a jelikož je natočena hodně dle předlohy, nemohla jsem ji dostatečně docenit. Byť byl závěr trochu upraven, tak postup i motiv zůstal stejný. Proto pouze 3*. Aspoň jsem si ověřila, že prvně kniha, potom film.

tonysojka
10.03.2023 3 z 5

Sympaticky staromódní vtipná detektivka.Zpočátku jsem se spíš smál než vyšetřoval:

"....Do ranního šera vpadl místo toho Maryin hlas, blekotající rozčilením: Madam, ach madam, v knihovně leží mrtvola! A Mary se křečovitě rozvzlykala a vyběhla z pokoje.
Paní Bantryová se posadila na posteli. Že by se její sen tak podivně změnil, nebo Mary skutečně vběhla do pokoje a vyřkla tu nehoráznost o mrtvole v jejich knihovně?
To není možné, ujišťovala se v duchu paní Bantryová. To se mi jistě zdálo. Ale i když se tak sama chlácholila, cítila s rostoucí jistotou, že se jí to nezdálo a že Mary, rozvážná, ukázněná Mary, opravdu pronesla tahle fantastická slova.
Chvíli uvažovala a potom naléhavě strčila loktem do spícího manžela.
Arture, Arture, probuď se! Plukovník Bantry zachrčel, něco zamumlal a obrátil se na druhý bok.
Probuď se, Arture, slyšel jsi, co říkala? Patrně ano a naprosto s tebou souhlasím, Dolly, ozvalo se ne-zřetelně a plukovník Bantry pokračoval ve spaní....."

Zábavné to bylo docela.

HollyUndead
07.03.2023 5 z 5

Mé druhé setkání s Agathou Ch. a první setkání se Slečnou Marplovou (knihu jsem dostal od své přítelkyně). Přestože se jedná teprve o druhou přečtenou knihu od královny detektivek, začínám již pomalu zmíněné přízvisko plně chápat. Svými nedlouhými, ale zato napínavými a poutavými, detektivními příběhy si získala mé vřelé sympatie. Doslova jsem hltal řádek po řádku a netrpělivě čekal, kdo stál za tím vším. Na závěr jen dodám, že můj typ na vraha byl špatný.

sáně_v_létě
05.03.2023 5 z 5

Na detektivních příbězích A. Christie jsem vyrostla, ať už v knižní nebo televizní verzi. Až do konce knihy jsem skutečně netušila, jak příběh dopadne.
Moc mě baví styl psaní autorky, milý sarkasmus a sem tam i rýpnutí si do mužů :-)

Massek
15.02.2023 4 z 5

Vyšetřování začne Slack a Melchett, standartní policejní dvojka. Pak se z jiného hrabství přidá Harper, poté se rozhodne aktivněji pátrat i paní Bantryová, hmmm no budiž, a pochopitelně zapojí i slečnu Marplovou, to musí být. A pak náhle ještě přijede šetřit i jakýsi sir Clithering, pomóc to už je moc, proč tolik pátračů? Ale jinak taková A.Ch. klasika, svižná a čtivá.

petrarka72
15.02.2023 5 z 5

Jeden z nejsevřenějších případů slečny Marplové. Vždycky potěší, i když si pamatuji vraha. A povedený je i televizní film, ve kterém změnili, "aktualizovali" pachatele (nikoli však motivaci), který kupodivu rovněž dobře funguje.

Winoga
15.02.2023 4 z 5

Kniha se mi četla dobře, zápletka byla nápaditě vymyšlená, jen jsem neocenil, že autorka některá fakta před čtenářem zakryla a vraha jsem tušil, ale nebyl jsem jej schopen usvědčit.

cukrovka
14.02.2023 5 z 5

A.Ch. mě nikdy nezklame. I když jsem tento příběh viděla několikrát v televizi, ráda jsem si přečetla i knižní podobu. Slečna Marplová je skvělou pozorovatelkou lidí a já mám vždy problém odhalit zločince.

Mrshodan
12.02.2023 5 z 5

Paní Agatha byla úžasná spisovatelka. A tuhle výbornou detektivku jsem si tentokrát "přečetla" ušima. A načtené je to naprosto skvěle!

ElessaRiverbow
08.02.2023 5 z 5

Agatha Christie opět ukázala, že její detektivky jsou naprosto boží. Tohle byla první kniha se slečnou Marplovou a rozhodně to nebude poslední. Už od první stránky mě příběh pohltil. Slečna Marplová je sympatická postava. Kdo je vrahem jsem netušila až do konce, což přidává knize plusové body (protože většinou to u detektivek odhadnu a pak nejsem překvapená).

Honza28
07.02.2023 4 z 5

Příjemná detektivní oddechovka. Agatha Christie nikdy nezklame.

Mulanka
26.01.2023 3 z 5

Rychločtení

Filomena1961
26.01.2023 5 z 5

Ráda čtu detektivky Agathy Christie, mají skvělé zápletky a slečnu Marplovou, která ač nenápadná, dokáže svým mozkem situaci zanalyzovat a vyřešit. Řešení případu je vždy nečekané a připraví čtenáři nejedno překvapení. Tuto detektivku jsem četla vzápětí s Vlakem do Paddingtonu , která se mi líbila víc. Přesto dávám pět hvězdiček.

Ajinka126
25.01.2023 4 z 5

Chápu, proč chtěla Agatha vytvořit hlavní ženskou protagonistku, která by mohla vyšetřovat stejně jako muži (cením její feminismus a snahu ženy zapojit).

Na druhou stranu pro mě slečna Marplová tolik nefunguje. Je to buď věkem postavy a její stylizací do "tetičky / skoro babičky". Nesedí mi do role a autority, kterou postava má. Těžko se mi to popisuje. Některé momenty jsou vysvětleny skvěle (např. proč slečna Marplová ví o mladých slečnách víc, než detektiv - muž), ale moje obliba asi zůstane s Poirotem.

Terez9119
14.01.2023 4 z 5

No, já tu starou pannu prostě moc nemusím, belgického detektiva budu mít vždycky o velký kus raději. Každopádně má knížka spád a poměrně zamotaný příběh, který má dobré rozuzlení, i když těch stop nám Agatha dává pomálu. Agathin dobrý standard, ale příště radši Poirota.

Nuttelka
07.01.2023 5 z 5

(Audiokniha)
Další výborná audiokniha se slečnou Marplovou. Otakar Brousek ml. s Růženou Merunkovou jsou pro tuto "babču" výbornou volbou a moc mě poslech bavil. Doporučuji všemi deseti!
Všechna filmová zpracování se mi líbí, Agatha Christie je prostě bezkonkurenční. Mám ráda, když vesměs do samého konce nevím, kdo je vlastně vrah, to mě nechává ve střehu po celou dobu a jen tipuji, i když se skoro nikdy netrefím :-)

Čenichnaknihy
24.11.2022 5 z 5

Když vyšla tahle knížka poprvé, v Evropě zuřila druhá světová válka. Psal se totiž rok 1942 a Britové měli asi dost hitlerovských hrůz, než aby plně docenili tuhle detektivku z pera Agathy Christie. O to víc je neuvěřitelné, že je knížka tak nadčasová, má takový spád a švih, že si nezadá se současnými detektivkami.

V tom tkví mistrovství královny detektivek. Tady rozehrála příběh v knihovně manželů Bantryových, kde služebná nalezla mrtvolu mladé blondýnky. Paní domu zná shodou okolností Jane Marplovou, a tak ji poprosí o pomoc, aby celou věc objasnila a známá “vyšetřovatelka” se tak objeví na scéně.

Nutno ovšem říct, že tentokrát je slečna Marplová spíš v pozadí a příběh se odvíjí očima ostatních postav, tedy potenciálních zločinců.

Kdo naše recenze sleduje už dlouho, ví, že Agathu čas od času vyhledáváme, už je to každoroční klasika. Někdy je to náhodné setkání někde v knihobudce, jindy na nás vyskočí v knihovně, to je jedno. Ale vždycky nás něčím překvapí, byť malým detailem. Tentokrát to byl zajímavý zvrat v závěru. Takže pokud patříte mezi fanoušky Agathy a Mrtvou v knihovně ještě neznáte, rozhodně zkuste.

Ketrin.TR
25.10.2022 4 z 5

Příjemné čtení od dámy, která je v tomhle prostě špica. Knížka se čte rychle a svižně, děj vám pěkně utíká před očima. Jediné s čím jsem měla trošku problém, bylo moc vyšetřovatelů a dost často jsem se ztrácela v přímé řeči kdo zrovna hovoří, kde se kdo nachází a co kdo vyšetřuje. Plus mi chybí nějaké větší popisy okolí, aby si člověk víc představil krásy staré Anglie a příběh tam dokázal lépe zasadit. Je to zatím moje druhá knížka od ACh a i v té předchozí mi tohle trošku chybělo, takže asi je to, bohužel pro mě, její styl psaní.

nicolettkaa
19.10.2022 3 z 5

Moje první kniha se slečnou Marplovou a ač mě to strašně mrzí, musím říct, že mě to prostě nebavilo. Jako detektivka to není vůbec špatné a zajímalo mě kdo, jak a proč. Ale něco mi tam chybělo. Snad mě některý z jejích případů chytne více.

sweeney
13.10.2022 5 z 5

Další skvělý případ z pera Agathy Christie, který potrápí šedé mozkové buňky, tentokráte ale slečny Marplové :) Není co vytknout, moment překvapení, kdo že vraždu spáchal, je jako vždy přítomný.