Slávy dcera

Slávy dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341012/mid_slavy-dcera-WEo-341012.jpg 3 181 24

Karel745
01.06.2023 5 z 5

Frajer

RonnieSmithx
29.03.2023 2 z 5

Chápu, jaký to mělo význam pro Čechy v 19. století, ale číst to teď je formou sebepoškozování.

nevermore3
16.11.2022 2 z 5

SM: "Pouhý nehřích, bratře, ještě k cnosti
Chrámu nenáleží skvoucímu,
On jen peklu ujde žhoucímu,
Ale v nebi nemá oučastnosti;

Člověk loupí jestli nerozdává,
Nemluvíli pravdu, zlořečí,
Zločincem se nečiněním stává."

kykiryki28
04.07.2021 2 z 5

Popravdě mě to tato básnická sbírka nijak neoslovila. Bylo celkem obtížné pochopit její kontext, což mě celkem mrzí, protože mě témata o slovanství a vlastenectví velmi zajímají...

ellypusik
18.01.2021 3 z 5

Krásné dílo, ale velice složité a často náročné na pochopení. Působí jako velice tenká jednoduchá kniha, ale některé pasáže jsem musela číst i 3x, abych pochopila kontext a jádro básní.

Kontryhelka
30.12.2020 2 z 5

Čteno pouze v rámci školy v hodinách literatury. Nezatracuji tento styl, ale zároveň ho nevyhledávám. Ale jistý přínos do literatury určitě má.

Magdalena5
29.09.2020 5 z 5

Celé jsem to přečetla nahlas. Ze začátku jsem hodně škobrtala, ale později se mi to četlo stále lépe. Zvykla jsem si na stavbu a dost se mi to líbilo.
"Bůh když běhu světa cíle značil, neproměnil duše na služky, ale právo dcer jim dáti ráčil."

Helpinda00
10.03.2020 2 z 5

Předzpěv se mi moc líbil, ale zbytek knihy už moc ne. Věřím, že někdo si čtení Slávy dcery užije, bohužel já jsem většinu času nevěděla, co vlastně čtu.

Adele02
29.02.2020 2 z 5

Tak jo, nakonec to nebylo takový terno, jak jsem čekala.

terezarath
03.11.2019 3 z 5

Obdivuji každého, kdo tomu opravdu rozumí. Poezie sice krásná, ale najít v tom smysl je nadlidský úkol.

mira.k
29.12.2018 5 z 5

Klasika. Je třeba vnímat okolnosti i dobu vzniku díla. Na svou dobu geniálního. I když dnes se může zdát mnohým politicky uvědomělým chytrolínům zastaralé či politicky nezralé. Umělecky výjimečné dílo. Vždy se najde jedinec, kterému se bude zdát nejen Kollár, ale i Sokrates či Platon nepochopitelným či odporujícím jeho moderní genialitě.

los
30.04.2018 4 z 5

perla z počátků české poezie, přečetl jsem opravu celou už kvůli originálnímu slovníku: považte "dušenky motýlkují" nebo třeba "knihočmýr" - toho bych rád vrátil i do moderní češtiny

DivnýJanko
06.03.2018 5 z 5

nie každému je dané preniknúť do tohto viacvrstvového príbehu Slovanov synov Slávy... no aj plytké oko ozdobené ústami pýchy sa rado vyjadruje, hlavne vtedy keď nič nepochopilo a samo nič nestvorilo, však páni bratia ;)

Papaja1
16.08.2017 3 z 5

Nevěřila jsem, že to celé přečtu. Obdivuji ty, co to dokonce všechno chápou. Původní délka by myslím bohatě stačila, časem totiž přidal Kollár ještě 4. a 5. zpěv a 2. rozšířil. Některé verše se mi moc líbily a musím pochválit tu pravidelnost rýmů - až na výjimky ABBA ABBA CDC EDE.
"Opakujte žel můj zem i moře, jiným slasti strojí pochlebné, a mně láska činí bol a hoře;
polituj mne, nebes celý strope, jiným stele lůžko svadebné, a mně láska hrob a jámu kope." (Zpěv III., 98)
"... láska jest všech velkých skutků zárod, a kdo nemiloval, nemůže ani znáti, co je vlast a národ." (Zpěv I., 25)

EmiClare
01.05.2017 3 z 5

Čekala jsem, že se to nebude dát číst, a jsem mile překvapena. Jen kdyby to nebylo tak dlouhé.

Holister
19.09.2016 5 z 5

Nedává to smysl jen tak někomu - asi. Knihu tu lze nenávidět nebo milovat. Mně slávy dcera přišla natolik bizarní, až jsem si ji vlastně zamiloval. Je to psycho, ale to už jsem asi říkal.

Beltrix
11.07.2016 4 z 5

Asi budu jedna z mála, ale musím říci, že se mi tohle dílo líbilo. Jistě, byly tam části, které mě úplně neuchvátily, ale to asi v každé knize. Naopak se mi líbil jazyk a celkově to vlastenecké vyznění.

tester
25.12.2015

Aktuální četba pro dnešní dobu. Naši vládní manažeři si stěžují že není mládež vedena k vlastenectví. Je něco lepšího než toto dílo? Komu se podaří něco najít a doporučit? V příspěvcích čtu jen hrabání v negativních detailech, ale to podstatné výzva k vlastenectví jaksi uniká. Nebo dnes není vlastenectví potřebné? Začínám mít pocit že nejsme slovanský národ.

katerina9455
18.10.2015 1 z 5

Ne, tak tohle nedám. Bohužel tohle není knížka, kterou bych chtěla číst... S donucením jsem přečetla asi půlku a potom jsem to vzdala...

marvan00
10.02.2015 1 z 5

Martin C. Putna trefně označil Kollára za pravého Járu Cimrmana. Těžko uvěřit, že tenhle pseudoučený elaborát plný nesmyslů, bral kdy někdo vážně. Kollár byl beze sporu politicky naivní. Idea panslavismu vznikla z nepochopení politických snah těch českých obrozenců, kteří Vídni vyhrožovali přimknutím se k Rusku, aniž by to kdy mysleli vážně. Koneckonců Borovský Rusko navštívil a bylo mu jasné, že tahle faktická orientální despocie nemá s našim pojetím slovanství příliš mnoho společného. Zato zapálený vlastnec Kollár ve své prostomyslnosti začal hned blouznit o mocném dubisku, ke kterému se český národ přimkne. Jen tak na okraj, ruským národním stromem je bříza, nikoli dub, takže už to podobenství samo o sobě dost pokulhává.