Slavnosti krokodýlů

Slavnosti krokodýlů https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3539/bmid_slavnosti-krokodylu-Lqf-3539.jpg 3 41 11

Hrdinkou knihy je Sophie Landová - v mládí nenápadná, zakřiknutá dívka s nízkým sebevědomím, vyrůstající s autoritativním otcem a citově chladnou matkou. Vycepovaná k vědomí, že jako dcera ani jako člověk nestojí za nic, vstupuje do života s přesvědčením, že si zaslouží jen to nejhorší. Co očekává, to také dostane. A nijak ji to nepřekvapuje - vždyť to přece čekala... Své manželské soužití Sophie popisuje jako tanec s krokodýlem. Společný život dvou propastně rozdílných bytostí je plný nepochopení a domácích půtek. Sophie ustupuje a podřizuje se, ale manželův respekt jí to nezíská. O svém osudu Sophie vypráví s humornou nadsázkou; jejím prostřednictvím se před čtenářem otevře barvitý svět dnešních žen, vyzdvihuje jejich vzájemnou soudržnost a loajalitu, které se obvykle připisují spíše mužům. Kniha ale v žádném případě nechce stavět muže a ženy proti sobě - příběh je laděn smířlivě a ironický vtip hlavní hrdinky je nejčastěji zamířen k ní samotné. Mladá Sophie je nevýrazná, věkem ale zraje jako víno - a proměňuje se v plnoštíhlou sexy dlouhovlasou blondýnku.... celý text

kadgam
27.07.2022 2 z 5

Mala som dojem, že kniha je súhrnom poznámok, ktoré si pani spisovateľka pripravovala a trochu neusporiadane ich potom vydala ako ucelenú knihu. Viaceré sceny sa opakujú, preskakuje v čase
okrem toho opis správania Krokodíla je pre mňa neuveritelny, že by toto dokázala vydržať vzdelaná žena, ktorá si vie zarobiť na každodenné potreby pre seba a deti

laura
23.03.2022 odpad!

...a máme tu zase matinku. Ach jo.

Tohle je parodie, ne román. Těmi cizími jmény to autorka dokonale pohřbila. Přečíst si jako první tuhle knihu, další už nečtu.

Autorka vlastně vykrádá sama sebe - pořád dokola to samé, jen s mírnými obměnami.

Ach jo.

knihovna22
16.06.2020 2 z 5

Velmi zmatečné neuvěřitelné vyprávění o nešťastném manželství. "Světácká" jména postav spíš k smíchu.

JancaMia
13.05.2019 2 z 5

100x omleté téma tchyně x snacha + maminčin mazánek který tancuje jako slon v porcelánu ... místy groteskní, cizí jména trapná na to že děj se odehrává za hluboké normalizace ... ale jako nenáročná jednohubka dobrý ...
.. autorka má i lepší počiny ...

Esmeralda168
11.08.2017 1 z 5

Ztrácela jsem se v ději, který stejně nic zajímavého nebyl, a všechny postavy mi přišly nereálné - možná proto, že měly, nechápu proč, francouzká jména, přestože se kniha měla odehrávat v tehdejší ČSSR.

modranka
04.09.2014 3 z 5

Musím súhlasiť s komentárom Peti.... príbeh bol akýsi nervózny, skákal z obdobia na obdobie, chvíľami som nevedela či čítam o súčasnosti, či som v minulosti, alebo kde vlastne som. Pripadalo mi to, ako vykuchaný denník socialistickej slečny. Príbeh je písaný v 1. osobe - tak ako asi všetky autorkine knižky.
ALE!!! Pre mňa ako Slovenku bola radosť čítať nádhernú hovorovú češtinu. To sa v knihách vidí málokedy. Odmysliac si ten textový chaos, príjemne som sa pobavila na ironickom humore. Odporúčam prečítať aj mladším ročníkom. Ako by povedala autorka: "Jednak" preto, aby ste si pripomenuli nedávnu dobu a "druhák" preto, aby ste sa pobavili. To jednak a druhák som si požičala od autorky. :-)

romculka
09.06.2014 5 z 5

Četla se sama, ostatně jako všechny knížky této autorky.

Peti
20.11.2013

Tak musím říct, že tato kniha mě moc nezaujala. Hodně mi neseděla doba socialismu s cizími jmény osob v knize a dále se mi nelíbilo chování a jednání hlavní hrdnky. Na jedné straně se chovala jako 100% naivní puťka domácí, kterou kam postaví, tam ji i najdou, na druhé straně nosila podpatky a na danou dobu výstřední šaty a dokázala si s trpělivostí vyběhat co potřebovala. Tyto dvě osoby mi nějak nešly dohromady. Také jsem občas měla problém s tím, jak děj přeskakoval tu dopředu tu dozadu, tu se vrátil k již popsané situaci.Jako odstrašující případ "Jak se rozhodně ve vztahu nechovat" to ovšem můžu vřele doporučit.

proton
05.04.2013 2 z 5

Kniha nic moc. Dojem z ní, žena dokud nedospěje do cca40 let, tak je slepice.Cizí jména v této knize mi přišla jako kýč.

adajka
17.03.2013 1 z 5

Mě knížka moc nezaujala, nějak přeskakovala v čase, působila na mě celkem ukňouraně (humornou nadsázku jsem tedy opravdu nepostřehla) a ty cizí jména téměř všech postav kromě Krokodýla Oldřicha se do socialistické ČSSR opravdu moc nehodí.

vendy01
05.12.2011 4 z 5

kniha skvělá, ostatně jako všechny od paní Jakoubkové, jediné, co mi vadilo, když je kniha situovaná do ČSSR - nač ty cizí jména??