Slavní ruští vojevůdci

Slavní ruští vojevůdci https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403448/bmid_slavni-rusti-vojevudci-sOZ-403448.jpg 4 1 1

Adapa
25.05.2022 4 z 5

Četl jsem podruhé, poprvé asi před dvaceti pěti lety. I při druhém čtení se mi knížka líbila. Jedná se o vlastenecky psané medailonky Dmitrije Donského, Kuzmy Minina, Požarského, Suvorova a Kutuzova. Napsáno to bylo začátkem 50. let, takže občas je to proloženo Stalinovým, Marxovým nebo Engelsovým názorem na některého vojevůdce a nebo historickou událost.
Nejvíce se mi líbila část o Dmitriji Donském, ta měla své kouzlo a nejraději bych o něm měl celou knihu. Minin a Požarskij se také četli dobře, ale až příliš se zde zdůrazňovala úloha pokrokového lidu. Generál Suvurov je můj oblíbenec, ale tady byl popsán jak naprostý dokonalý nechybující génius, tak byl oslavován až ta část mne bavila nejméně. O Kutuzovi to bylo podané zase příliš propagandisticky a útok Napoleona byl neustále připodobňován k útoku Hitlera na Rusko.
Je to zajímavé nahlédnutí do ruské duše. Určitě mohu doporučit k přečtení. Rád se k této knize opět někdy vrátím.