Slavní lékaři

Slavní lékaři https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33779/bmid_slavni-lekari-CVC-33779.png 5 15 1

V knize se čtenáři seznámí s osudy nejznámějších lékařů dávné minulosti (počínaje Imhotepem a Hippokratem), přes plejádu lékařů-objevitelů 19. století, jakými byli např. L. Pasteur, W. K. Roentgen nebo I. P. Pavlov, až po slavné lékaře 20. století. Kromě osobností, které se zasloužily o významné lékařské objevy, jsou připomenuti i zakladatelé specializovaných oborů medicíny. Knihu uzavírá portrét slavného kardiochirurga Ch. Barnarda, který jako první na světě provedl transplantaci srdce. Z českých lékařů v knize naleznete životní příběh např. J. E. Purkyně, J. Thomayera nebo J. Janského.... celý text

1amu
18.12.2019 5 z 5

Je zajímavé, že lidstvo touží (zejména v posledních 100 létech) dozvědět se maximum informací (drbů) o známých filmových a divadelních hercích, zpěvácích, od existence Beatles i o hudebních skupinách, modelkách, sportovcích, politicích, "hlavách států",mafiánech a podobných gaunerech, vrazích, t.zv. vykolejených - tedy nenormálních lidech a šlo by pokračovat dále a dále.
Sám přiznávám, že jsem neznal jméno Niels Rosen von Rosenstein, švédský lékař a zakladatel pediatrie (1706-1773), nebo John Hunter, Angličan a zakladatel patologie (1728-1794), či Philippe Pinel, Francouz zakladatel psychiatrie jako speciálního medicínského oboru (1745-1826) a řada dalších.
Pak je zde řada dalších jako bakteriolog Robert Koch, Sir Alexander Fleming, či Christian Barnard, o nichž již víme více.
Přesto se domnívám, že literatura o těchto velikánech lékařství silně pokulhává (počtem knih) za výše citovanými profesemi a při tom je tak nesmírně zajímavá.
O řadě těchto úžasných lidí, počínaje Imhotepem v Egyptě nebo Avicennou a dalšími se dočtete v této zajímavé knize.