Slávik

Slávik https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/325592/bmid_slavik-y62-325592.jpg 5 1418 451

Francúzsko 1939. Dve odvážne sestry z mestečka Carriveau stoja zoči-voči zdrvujúcej skutočnosti – krajinu zaplavili nemecké tanky a oblohu zatemnili bombardéry, ktoré ju nemilosrdne pustošia. Viannin manžel narukuje do armády a v ich dome sa usadí nemecký kapitán. Osamelá mladá žena stojí pred ťaživými rozhodnutiami, od ktorých závisí život jej blízkych. Jej sestra Isabelle je mladá rebelka, ktorá rieši svoju bolesť zo straty lásky a bezpečia po svojom. Slávik je nádherne napísaný román, ktorý zblízka skúma život, lásku a hrôzy vojny a tiež spôsob, akým ľudia dokážu reagovať na nepredstaviteľné životné situácie.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Plus

The Nightingale , 2015

adela2316
adela2316
07.01.2022 5 z 5

Tato kniha mě dostala, je první, aspoň myslím, u které jsem plakala. Příběh je krásný, postavy jsou sympaticke, zpočátku byla Vianne taková prudička, ale postupem času se mi víc a víc líbila. Pasáž, kdy musel odjet Ari, uff, to byl počátek mého slzaveho údolí, který do konce knihy neustal.
Občas jsem si predstavovala sebe v situacích týkajících se zejména Vianne a dětí, ale to asi nejde. Už jen ta představa, že by moje děti hladovely, nebo jim hrozilo to, že je odvedou pryč, to bylo opravdu sebetryzneni, a nechápu, jak to ty matky mohly zvládnout a přežít, když třeba o to dítě přišly! Jak se asi mohly cítit matky (Rachel), které samy musely do transportu a dítě nechaly kamarádce? Jaký strach musely pociťovat?
Obdivovala jsem Isabel, ze zvládla pri výslechu
neprozradit svou identitu a svoje spolupracovniky.
Myslím, že prostě lidstvo nesmí zapomenout na tyto hrůzy, které se staly, a doufám, že se nikdy nebudou opakovat .
Velice se mi líbila postava otce obou žen, její posun v příběhu.
Konec knihy mě opravdu překvapil, a to setkání po letech- další slzavy vodopád....

Jikovka
Jikovka
01.01.2022 5 z 5

Moc hezký příběh....., v závěru došlo i na slzy

Sacarossa
Sacarossa
14.12.2021 5 z 5

Hodnocení píšu až druhý den. Poslední část knihy jsem dočítala ještě pozdě v noci v slzách. Tohle byl tak silný příběh. Vzbudil ve mě spoustu emocí a nikdy na tuto knihu nezapomenu. Ztotožnuji se tady s každým komentářem a pokud ještě někdo váháte, jděte do toho a nebudete litovat.

Jana-Marie
Jana-Marie
13.12.2021 4 z 5

Krásná a drsná kniha. Určitě stojí za přečtení - oceňuji, že jsem se dozvěděla více o Francii za války. Asi nejde srovnávat, ale Velká samota se mi líbila víc - proto dávám o jednu hvězdu míň.

Alizon
Alizon
11.12.2021 5 z 5

Silný příběh, který obsahuje spoustu dojemných momentů. Dvě sestry, z nichž každá z nich je jiná, jejich nelehký předválečný osud, který je poznamená a odcizí a následně dramatická válečná léta. Každý z rodiny (včetně jejich otce, se kterým jsou vztahy na počátku války také všelijaké) bojuje svým způsobem. Válka zasahuje všechny okolo a ničí i dětskou nevinnost (zpětně si vybavuji moment, kdy dcera jedné z hrdinek chce také nosit židovskou hvězdu, protože její židovská kamarádka ji nosit musí). Příběh žen, které se rozhodly bojovat i žen, které chtěly jen přežít, ale okolnosti je donutily k dramatickým činům.

helenJJhockey
helenJJhockey
10.12.2021 2 z 5

(SPOILER) Asi bylo očekávání velké díky vysokým recenzím nebo asi čím člověk přečte víc knih na toto téma, tím je náročnější. Bohužel zklamání bylo v tom, že půlku knihy se nedělo skoro nic, prakticky se spoustu věcí opakovalo pořád dokola (neustálé stání ve frontách prakticky v každé kapitole atd.). Kniha byla navíc na mně moc "americká", naivní a někdy spoustu věcí bylo nereálných až jsem se musela usmát. Bohužel ve mně kniha vyvolala nějaké pocity jen když se Vianne loučila s židovským chlapcem, kterého se ujala. A to bylo téměř na konci knihy a to je na knihu s tolika stránkami hodně málo. Napětí žádné.
Hvězdy dávám jenom za to, že autorka se věnovala pohledu na válku z hlediska žen hrdinek. Síla žen byla neuvěřitelná i když přímo nebojovaly v bitvách, ale pomáhaly jinak a musely se vypořádat s běžnými strastmi každodenního života.
Za mně mnohem lepší knihy jsou Vypravěčka, Zlomení andělé a Klíč k minulosti.

Ada0004
Ada0004
05.12.2021 5 z 5

Krásná kniha, která se čte jedním dechem a při které si člověk uvědomí, jak je šťastný, že tuto dobu nemusel prožít.

Nikusha
Nikusha
03.12.2021 5 z 5

Druhá světová z pohledu francouzského lidu. Statečné mladé ženy. Co tehdá musely, vlastně ještě dívky, zvládnout a dokázat. O dětech nemluvě. Dojemné, čtivé, napínavé. Ano, autorka umí.

Marika Vanova
Marika Vanova
16.11.2021 5 z 5

Uf, tak to byla jízda. Taková bichle a četla se výborně. Spisovatelka mě překvapovala snad v každé kapitole. Bála jsem se toho, že to bude kniha plná klišé, přece jenom dvě sestry ve druhé světové válce, tak to chce hrdinky a...., jenže autorka se tomuhle vyhnula velkým obloukem, dle mého, zpracovala to krásně, jak se takové téma dá. I jsem si pěkně pobrečela. Děkuju čtenářce denib, že mě k této knize přivedla.

Meliška753
Meliška753
13.11.2021 5 z 5

Francúzsko r.1939..

Príbeh dvoch sestier ...Vianne a Isabell.. ktoré pomáhajú ľuďom v tých strašných časoch každá iným spôsobom.Vianne sa snaží neprovokovať aj preto ,že má v dome ubytovaného nemeckého kapitána..v strachu o svoju rodinu sa snaží prežiť ako vie..
Isabell je od malička rebelka...a nenechá si
od nikoho rozkazovať , kým sa nezaľúbi..Je krásna, a odvážna. Najprv koná a potom zvažuje dôsledky..

Aj keď je to fiktívny príbeh tak skoro naň nezabudnem.. Utrpenie , smútok, hlad, smrť, zima.. nedostatok úplne všetkého a predsa sa snažili prežiť a pomáhať druhým. Veľmi citlivý dojemný..O odvahe , odpustení, a láske...

Ja som trpela spolu s nimi.. dychtivo som obracala stránky.. Autorka píše skvelým spôsobom .. či už sú to skvelé historické poznatky alebo citlivé situácie..

My si ani nevieme predstaviť , čo prežívali a predsa sme stále nespokojný.. Niektoré scény vás tak dojmú, že si uvedomíte vôňu chleba jeho chuť... Sledovať životné cesty dvoch sestier bolo pútavé, napínavé, akčné..a samozrejme nechýbala tam láska...

Ajinka79
Ajinka79
08.11.2021 4 z 5

Kniha je velmi čtivá, i slzička ukápla, ale na druhou stranu nechápu nesmyslné a nelogické pasáže, které byly často i zbytečné.

i.stefany
i.stefany
01.11.2021 5 z 5

Těžko se hledají slova k tak silné a dojemné knize jako je Slavík. Je to další z knih s válečnou tematikou, tentokrát líčící období druhé světové války ve Francii, ale také je to příběh obyčejných a statečných lidí, především dvou sester, z nichž každá bojuje s hrůzami války odlišným způsobem. Příběh vyvolává řadu emocí a konec je opravdu tak dojemný, že se slzám jen těžko bráníte...

kopeceli
kopeceli
30.10.2021 5 z 5

Silná kniha! Zatím jsem plná dojmů, bude mi pár dní trvat, než vše strávím a srovnám si v hlavě. Jisté je, že v té době nebudu číst. Není možné se teď soustředit na něco jiného. A potom sáhnu po stejné autorce. Jsem zvědavá, jaké budou další její knihy. Slavík mě dostal.

lerozka
lerozka
18.10.2021 3 z 5

to, že jsem si na konci jako matka poplakala, což se mi u většiny knížek nestává, bohužel neni měřítkem literární kvality díla. Jedná se spíše o průnik míry líbivého patosu a mého současného rozpoložení. Kniha je čtivá, nicméně plná nereálných, kostrbatých a nelkgických situací.

michaela3483
michaela3483
02.10.2021 5 z 5

Krásná kniha. Čtivá, nemohla jsem se odtrhnout a na konci i slza ukápla.
Slavíka jsem četla jako druhou knihu a stejně, jako Velká samota, mě utvrdil, že určitě sáhnu po další autorčině knize.
Rozhodně doporučuji.

Allys
Allys
01.10.2021 5 z 5

Veľmi silný a dojímavý príbeh o sile obyčajných ľudí vo Francúzsku počas nacistickej okupácie a vojny. Kvalitné spracovanie, dejové linky sa prirodzene prelínajú a o zvraty nie je núdza. Atmosféra francúzskeho vidieka a Paríža je v tomto žánri menej bežná, ale o to viac vítaná.
Veľkú časť deja tvoria životy žien, ktoré zostali s deťmi bez prostriedkov a mužov vydané napospas hladu a bezmoci. Čitateľ môže vidieť silu a odvahu jednotlivcov, ktorí dokázali pomáhať iným, ako sa dalo, aj keď sami nemali takmer nič. V knihe mnohé postavy robia rozhodnutia, z ktorých sa ukazuje veľa morálnych otázok a zamyslení. Vzťah sestier Vianne a Isabelle je plný rozporov, vývoj oboch postáv je popísaný naozaj do hĺbky.
Kniha má síce viac strán, ale čítala sa plynulo a sama, netreba sa jej báť , aj keď treba počítať s nejakou tou slzou. Po prečítaní knihy som vďačná za svoj život a dobu v ktorej môžem žiť. Určite odporúčam a dala by som jej viac ako 5*, keby to šlo.

adoli
adoli
23.09.2021 5 z 5

Dá se vůbec napsat o knize, která obsahuje tolik hrůz, že je krásná? Velmi poutavý příběh o strašné době, příběh dvou sester napsaný čtivým jazykem, čtenáři je vyprávěn bez příkras, lehce, působivě. Velký zážitek. Doporučuji!

Kniholenka9
Kniholenka9
15.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha Slavík vypráví příběh dvou sester Vianne a Isabelle, které žijí ve Francii během druhé světové války a každá z nich se postaví nelehkému osudu jinak. Jedna je odloučena od manžela a snaží se chránit dceru a domov. Druhá se během útěku z Paříže zamiluje a pak se rozhodne přidat k odboji a pomáhat sestřeleným anglickým pilotům, tím, že je převádí přes Pyreneje do Španělska. Kniha není předvídatelná, je krásně napsaná a při čtení se ve mně střídaly emoce, dokonce mi vehnala i slzy do očí. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Zuzaa
Zuzaa
10.09.2021 5 z 5

Kniha mi trochu připomíná Měděného jezdce - válečný příběh o těžké době v cizí zemi. V případě Měděného jezdce v Rusku, u Slavíka ve Francii.
Trochu říznuté červenou knihovnou, na konci dost patetické a na efekt, ale proto vlastně čteme, abychom prožili velké emoce a silné příběhy.
Slavíkovi jsem to všechno věřila a dávám pět hvězd.

Camelot
Camelot
16.08.2021

Knih popisujících utrpení lidí za války bylo a bude napsáno mnoho. Jejich autoři pravděpodobně nezapomněli vůbec na žádnou z obětí a trpících a každá z pomyslných hlav hydry zvané „válečná utrpení“ byla zdánlivě dokonale popsána.
Přesto rotačky chrlí nové a nové příběhy. I tady platí, že nejsem znalcem žánru a nemohu srovnávat a vynášet „objektivní“ soudy, zvláště pak, když v leckterých případech nejsem schopen rozlišit, zda jde o krásnou literaturu, nebo knihu napsanou dobrým vypravěčem, který ucítil vůni peněz vanoucí ze zákopů, lágrů nebo bídou zmítaného týlu.
„Slavík“ Kristin Hannahové je jednou z knih, která patří do současné celosvětové vlny (vydání originálu v roce 2015). Je to dojemný příběh líčící osudy francouzských žen v Němci okupované zemi a jejich zapojení do odboje. Je to příběh, který byl inspirován osudy konkrétních lidí (Belgičankou převádějící spojenecké vojáky do Španělska) a stává se tím realističtější, byť jako čtenář jsem měl někdy pocit pravého opaku. Je to příběh, který sice nabízí naději a ve svém důsledku jí příliš nenaplní. Je to příběh, jenž je možná až příliš patetický a podobně jako jiné příbuzné knihy ve mně vyvolává otázku, zda to lze prominout, protože to knize přiláká čtenáře a tím zviditelní hrůzy války dalším lidem, nebo je dobré mračit se nad tím s pocitem, že to znevažuje podstatu věci.
Ten můj hlavní dojem přesto asi je, že je to kniha o lásce. Erich Fromm v eseji „Umění milovat“ popsal druhy lásky: milenecká, mateřská, otcovská, sourozenecká, mezi přáteli, lásku k vlasti… A o všech vedl filozofickou disputaci. Kristin Hannahová udělala v podstatě totéž, protože v jejím románu dostala své místo každá z podob lásky. Je to možná méně učené, není to však určeno rozumu, ale srdci.
Proto se také asi čtenářovo srdce při čtení této knihy projevuje o něco hlasitěji než jeho rozum.
Každý ať si sám pro sebe posoudí, co je pro něj dobré.