Slavík

Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294841/mid_slavik-Zjy-294841.jpg 5 1431 453

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Nightingale , 2015

castiglione
02.08.2022 5 z 5

Někdy si říkám, jaké má člověk neuvěřitelné štěstí, když se narodil do doby bez války a většinu svého života v ní i prožil. Hluboce se skláním před statečností a odvahou všech, kteří dokázali nasazovat své životy i za cenu tu nejvyšší. Dávám 5 hvězd a vůbec nevadí, že je v ní namačkáno tolik děje, jak tu někdo píše. Ano, je v ní hrůza, láska, pokora, strach, odpuštění, nebezpečí, odvaha, ale hlavně naděje, naděje na shledání a lepší časy.

Warty
17.07.2022 5 z 5

Velmi krásný příběh plný hrdinství, napětí , síly a také tragických událostí v nelehké době. Už dlouho mě kniha nechytla tak, že jsem ji přečetla během pár dnů.

Petrasuvicka
02.06.2022 5 z 5

Konec je hodně silný a jen těžko se člověk brání slzám.
Viannina část s kapitánem Beckem mi do určité chvíle silné připomínala Francouzskou suitu, a to včetně uprchlíků z Paříže, protože i tam měla hlavní postava doma ubytovaneho tak moc hodného nacistu. (Doporučuji se na to podívat, film je udělaný opravdu dobře).
Silný příběh, i když jsem měla trošku v linii Vianneb- Beck trochu jiné a větší očekávání, takže jsem chvilku i byla zklamaná z vývoje děje. To nemění nic na tom, že se to krásné četlo a na konci se kniha nedala ani odložit.

HDKate
30.05.2022 5 z 5

Komplexní pohled na utrpení i hrdinství druhé světové války obsahuje skutečně všechny prvky silného příběhu. V dnešní neveselé době pro mě osobně bolavé čtení. Nicméně opravdu kvalitní, hodnotím maximálním počtem hvězd..

Barbanka
22.05.2022 4 z 5

Škoda toho zbytečně zdlouhavého začátku, do poloviny se v podstatě nic moc nedělo. Ale příběh jako celek je hodně dobrý a lidem kteří tuto dobu dokázali ustát patří velký obdiv.

Vivetkav
22.05.2022 3 z 5

Musím říct smutná, ale zároveň krásná.. nicméně jsem byla ráda za audio verzi, protože do půlky knihy byl dej zdlouhavý a nejspíše bych ji odložila... Potom, ale nabrala spád a hltala jsem každou kapitolu a na konci už brečela..

Vivetkav
22.05.2022 3 z 5

Musím říct smutná, ale zároveň krásná ..nicméně byla jsem ráda za audio verzi, protože do půlky byla kniha zdlouhavá a nejspíše bych ji odložila. Potom už nabrala spád a hltala jsem každou kapitolu.

Becca_
13.05.2022 3 z 5

Už někdy ve třetině knihy jsem začala tušit, že jsem se nechala nachytat vysokým hodnocením tady na databázi. Autorka do knihy nahustila vše, co jde použít k tématu druhé světové války. Bohužel některé situace se zdály být nemožné a náhod bylo až příliš. Co mi vadilo nejvíc, je ten americký patos, používání laciných frází, ždímačka emocí za každou cenu.
Plusem knihy je pro mě připomenutí shromáždění židovských obyvatel francouzskou policií na Zimním velodromu, v Pažíži, v tom městě lásky...

FoxFox
11.05.2022 5 z 5

Slavík je jednou z knih, na které se nezapomíná.
Skvěle vystavěný příběh popisující osudy dvou hlavních hrdinek, sester Viane a Isabelle, od začátku 2. sv. války. Sice mi četní zabralo trochu víc času, ale rozsah knihy jí prospěl. Za to dobu si totiž vytvoříte s hrdinkami pouto a jejich osudy pak prožíváte tím víc. Konec mě rozplakal a vyvolal ve mě velmi smíšené pocity.
Rozhodně doporučuji a už se těším na letošní novinku od autorky.

nakavusterezou
21.04.2022 5 z 5

Nějaké knihy z období války mám již za sebou, ale tohle vážení, to je jiná. Konec mě dohnal k slzám (a to nikdy nebrečím).

Příběh Isabelle a Vianne se mi vryl do srdce.

Za mě nejlepší kniha, co jsem četla. Má čestné PRVNÍ místo v mém žebříčku.

Nemám slov.
Přečtěte si knihu, povinně.

eva3992
04.04.2022 4 z 5

Příběh z druhé světové války nás zavede do Francie. Seznámíme se se sestrami Vianne a Isabelle. Ač je nejprve válka svede dohromady, záhy se ocitnou každá jinde. Vianne zůstává na venkově, manžel je odveden do armády a ona se musí snažit, jak se dá, aby zaopatřila sebe a svou dceru. Isabelle se v Paříži přidá k odboji a pomáhá proti nacistům svým způsobem.

Rozhodně je to nelehké čtení v dnešní době, ale po pár stránkách jsem se dokázala oprostit od současné situace ve světě a mohla se tak plně věnovat jen samotnému příběhu. Skvěle vykreslené, jak různí lidé pohlížejí na stejnou situaci rozdílně, jak se kdo chová a reaguje v těžkých situacích. Je zde ukázáno, jak dokáže válka změnit člověka. Autorka zde dává hold všem ženám a jejich důležité roli. Ač muži bojovali přímo na válečném poli, ženy toho dokázaly opravdu hodně a pomáhaly, jak se dalo. Jejich odvaha byla někdy až dechberoucí.

Kniha byla velice čtivá, někdy velmi napínavá, jindy trošku pomalejší. Konec byl každopádně velice dojemný a u mě plný slz.

Už několikrát jsem se přesvědčila, že hodně vychvalované knihy mi nesedly jen kvůli vysokému očekávání. Myslím, že to bylo i tentokrát. Ač se mi děj knihy líbil, čekala jsem možná ještě trošku něco víc, díky tomu, kolik chvály jsem na knihu slyšela. Co mi navíc vadilo, byla spousta nepřesností v textu. Například s časovou osou si autorka nebo korektura asi nedělala velké starosti. V jednu chvíli jsou čtyři hodiny odpoledne a za pár odstavců, v tu samou chvíli, je pravé poledne. A toho tam bylo opravdu dost a při čtení mě to rušilo.

Ale i přesto se mi kniha líbila a rozhodně ji řadím mezi ty lepší s tímto tématem.

PaníLenka
21.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Začala jsem knížku číst v době začátku války na Ukrajině, až mi běhal mráz po zádech nad tou paralelou se skutečností, že opravdu se někde bojuje a lidé prchají z domovů… nicméně po prvotním nadšení se do příběhu začalo vkrádat víc a víc nelogičností a těžko uvěřitelných náhod (třeba přesně načasovaný návrat Antoine jsem si musela přečíst dvakrát - nejdřív jsem si myslela, že Vianne pouze blouzní…a možná jsem četla nepozorně, ale nějak mi ušlo, jak, kdy a proč se z hrdých Francouzů, zapojených v odboji, stali Američané…?). Knížku jsem dočetla, protože byla docela napínavá a nakonec jsem byla zvědavá, jak autorka vymyslela závěr, ale na rozdíl od většiny nadšených čtenářů se mi příběh nedostal pod kůži, i když to zpočátku vypadalo slibně… škoda. Každopádně - na ukrácení dlouhé chvíle je to dobrá kniha - a dobrá je za 3.

katerina28349
02.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Slavík je strhující román z okupované Francie. Kniha popisuje život, lásku a neuvěřitelné hrůzy války ve Francii, ale stejně tak odvahu a sílu francouzek postavit se a bojovat ze všech sil proti nacistickému teroru. Příběh dvou sester Vianne a Isabelle, které jsou naprosto odlišné a jejich otce člověka zlomeného 1. světovou válkou, ztrátou manželky a alkoholem i otce ochotného se obětovat za své blízké i když to znamená mučení a smrt.
Vianne zůstává sama s malou dcerou na francouzkém venkově čekající na návrat manžela ze zajetí, která se vyrovnává se ztrátou své nejlepší přítelkyně ale zároven bojující z terorem ze strany nacisty usídleného v jejím domě stejně tak jako z hladem, strachem z toho co bude a zimou v zimních měsících proto že se nedá nic sehnat ani k jídlu ani k topení.
Isabelle trochu rebelka z vlastní hlavou a přes svůj mladý věk odvahou bojovat proti zlu. A z chutí zapojit se do odboje a pomáhat lidem, kteří to potřebují i za cenu velkého rizika zatčení a nelidskému mučení a smrti v táboře. Stejné tak i nenaplněné lásce, které doba a situace nepřeje. Jako i přátelství na vzor hrůzám, kterými prošli.
Slavík mě chytil za srdce a ukázal, že i v hrozné době je i láska, odvaha a přátelství.

fruitbueno
20.02.2022 4 z 5

Slavík disponuje naprosto vším, co má mít dobrý historický román. Je velmi dobrodružný dostatečně špionážní, solidní je i milostná linka. Má sympatické a navzdory okolnostem plně životné postavy. Opravdu stojí za to příběh přečíst.

cukrovka
19.02.2022 5 z 5

Vždy když čtu příběh z období 2.světové války mě překvapí čeho všeho jsou lidé schopni. Nemyslím jen v tom negativním (holokaust, mučení apod.), ale hlavně v tom pozitivním ( pomoc druhému, odboj ). Asi nikdo z nás si nedokáže představit co všechno museli lidé obětovat, jaké strádání a obavy o život každý den zažívali. Proto si myslím, že je potřeba takovýchto knih, abychom si alespoň trochu uvědomili jaké máme štěstí.
Velmi čtivý a emotivní příběh.

Lamad
12.02.2022 4 z 5

Pěkný příběh, hezky čtivé, kruté, ale to s tímhle tématem ani jinak nejde. Jen mi často připadalo, že autorka nedomýšlí detaily, spíš píše románek než válečné drama. Jaká matka by opustila dvě děti v domě aby jen ze sentimentu doprovodila vůz se zraněnou "pouhých" sedm kilometrů k hranicím? Muselo ji to zabrat několik hodin. A to je jen jedna z mnoha podobných nedomyslenosti.
Celkově pěkné, ale románek...

LenkaKa
08.02.2022 5 z 5

Úžasná kniha, tu si budu pamatovat napořád jak Sofiinu volbu.

knihomolka_eli
05.02.2022 5 z 5

Silná kniha, emotívny príbeh o odvážnych ľuďoch - najmä o silných ženách....slza v oku sa objaví aj tomu, koho len tak niečo nerozplače.

Začiatok príbehu sa odohráva v roku 1939, kedy Nemci obsadia Francúzsko a život v ňom sa zmení zo dňa na deň. Hlavnými postavami sú dve sestry, každá z nich je iná, no sú si podobné viac ako si myslia.

Vianne a Isabelle nemali ľahké detstvo, otec sa nevedel spamätať z hrôz, ktoré zažil počas 1.svetovej vojny. Zmenil sa na nepoznanie a keď zomrela ich mama, prestal sa o svoje dcéry zaujímať a prepadol alkoholu. Vianne našla svoje šťastie po boku svojho manžela. Pracuje ako učiteľka, s manželom má dcéru a žije celkom normálny život, kým jej manžela nepovolajú do vojny. Vtedy sa všetko obráti naruby.
Isabelle je pravý opak Vianne, žije impulzívne, často koná bez toho, aby si všetko najskôr premyslela. Je temperamentná a odvážna, v kútiku srdca ale veľmi túži byť niekým skutočne ľúbená.

,,V láske zistíme, kým sme chceli byť, vo vojne, kým naozaj sme."
Som rada, že sa aj v takej ťažkej dobe našli ľudia, ktorí chceli pomôcť a pomáhali. V tomto príbehu sa takých našlo niekoľko.

Isabelle sa nechce nečinne prizerať zverstvám, ktoré sa jej dejú pred očami. Chce sa aktívne podieľať na záchrane ľudí a postaviť sa nemeckému teroru.
Vianne zo začiatku dbá najmä o bezpečnosť svojej dcéry, snaží sa žiť tak, aby ju nijako neohrozila. No po mnohých strašných udalostiach, ktoré jej vojna prinesie, sa rozhodne tiež aktívne zapojiť do záchrany ľudských životov.

Vojna postupne mení obe sestry, mení ich názory aj konanie. Čo všetko budú ochotné spraviť, aby ochránili svojich najbližších? A čo všetko dokážu spraviť, aby pomohli iným?

Isabelle mi bola veľmi sympatická. Obdivovala som jej silu, odvahu, ale aj to, koľko toho dokázala vydržať bez toho, aby potopila svojich najbližších a koľko bola ochotná riskovať pre druhých. Veľmi som jej, Gaetanovi a aj jej ďalším priateľom držala palce.
Vianne sa postupne zmenila na nepoznanie. Na začiatku by som neverila, čoho všetkého bude schopná. Jej dcéra vojnou prišla o bezstarostné detstvo a hoci sa v nej prejavovali aj Isabelline črty, správala sa veľmi rozumne a Vianne pomohla, s čím sa dalo.
Za postavu kapitána Becka som veľmi vďačná. Je to jedna z mála nemeckých postáv, ktorá mala také názory, aké mala. Ukazuje nám, že niektorí Nemci šli do vojny ako hrdí vojaci bojujúci za svoju vlasť a tiež ich zasiahlo, čo sa napokon dialo a neboli stotožnení s tým, čo od nich bolo vyžadované.

Príbeh nám ukazuje aj to, že ľudia napriek víťazstvu nevedeli po ukončení vojny hneď žiť ako predtým, niektorým sa to ani nepodarilo. Vzťahy, city, aj myslenie ľudí sa zmenilo... oni sa zmenili. Vojna zanechá mnoho jaziev na ľudských dušiach.

V knihe nastalo veľa momentov, pri ktorých som bola nahnevaná, smutná, dojatá, ale aj veľa takých pri ktorých som mala chuť zakričať, že takto to predsa nemôže byť, toto malo dopadnúť inak,nemôže to skončiť takto....A keď už bol príbeh relatívne uzavretý, prišla záverečná kapitola a potoky sĺz. Koniec, pri ktorom naozaj žiadne oči neostanú suché. Prídu dojemné stretnutia, rozhovory, poďakovania, spomienky a uctenie si pamiatky tých, ktorí neprežili.
Silná kniha, ku ktorej sa určite ešte niekoľkokrát vrátim. Zlomila mi srdce niekoľkokrát. Slávik je fiktívnym príbehom zasadeným do obdobia 2.svetovej vojny, ale väčšina hrôz, ktoré sa tam diali, mala reálny základ a zrejme sa v takých situáciách ocitlo v tej dobe veľmi veľa ľudí. A tak ako pri ostatných knihách z holokaustu, treba si všetko pripomínať, nezabudnúť a nedopustiť, aby sa niečo podobné zopakovalo.

AlbionFoxyFox
23.01.2022 5 z 5

Kniha byla psaná krásným jazykem, jednotlivé momenty byly silné a každá z postav jedinečná. Posledních třetina knihy byla neodložitelná a na konci jsem měla slzy v očích, závěr mě velmi překvapil. Nádherný příběh.

Mateo67
20.01.2022 5 z 5

Kniha, u které poznáte už po dvou stránkách, že je to ono. Beletristická kniha, která mě opět přivedla ke studiu dalšího kousku historie. V takovém případě se suchá encyklopedická fakta proměňují na barevný živý obraz, tentokrát obraz okupace, odboje a kolaborace ve Francii. Citlivý, ale ne sentimentální příběh, nečernobílé, vesměs lidské postavy, které ať chtějí, či ne, jsou konfrontovány s válkou a musí v sobě najít sílu a nějak se válečné situaci postavit. Dostalo mě to. Doporučuji.