Slavík

Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294841/mid_slavik-Zjy-294841.jpg 5 1427 453

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

The Nightingale , 2015

KnihoSny
08.02.2023 5 z 5

Audiokniha: knihu jsem poslouchala v práci při práci musím říct že je to silné čtení z pohledu dvou sester každá z nich si prošla jiným peklem každá ryskovala jinak ale jejich silu jsem strašně cítila byly chvíle kdy mnou projel mraz kde sem se začla s hrdinkama bát... knihu mohu doporučit byla krásně na psaná i když moc smutná.

martinasudová
01.02.2023 5 z 5

Uffff... Hodně silné čtení.
Nenechte se odradit počtem stránek, stojí to za to!

Amare
13.01.2023 5 z 5

Tato kniha mi střídavě lámala srdce a poté ho zase slepovala dohromady. Příběh dvou jedinečných sester, které během druhé světové války zažívají to, co si málokdo z nás dokáže představit. Sledujeme nejhorších šest let jejich života a vidíme všechny jejich útrapy, bolesti ale i jejich sílu a odvahu bojovat za to, v co věří. Je to neskutečná horská dráha, která v člověku vyvolá různorodé pocity a zajistí, že si tuhle jízdu bude pamatovat hodně dlouho.

Micandy
01.01.2023 5 z 5

Kniha je plná bolestí, strachu ale také naděje a bojování za život. Syrový příběh dvou rozdílných sester v období války. Někdy jsem se musela zastavit při čtení, abych se mohla nadechnout. Na tuhle knihu nikdy nezapomenu, vryla se mi pod kůži. Teď si asi budu muset přečíst něco optimističtějšího.
Každopádně doporučuji.

mončičák42
30.12.2022 5 z 5

Kniha, popisující válku "skrze" životy dvou sester žijících ve Francii, je velmi dobře psaná, přišpendlí vás k židli a musíte číst dál a dál. Obdivuji statečnost lidí, vůbec přežít, natož pomáhat ostatním pod pohrůžkou smrti. Přečtěte si o tom.

kudrdlinka
22.12.2022 5 z 5

Krásná kniha o strašné době, o dvou rozdílných ale statečných sestrách. Je to silný příběh, ke konci hodně emotivní, na který jen tak nezapomenu.
Poslechnuto jako audio, ke kterému mám drobnou výtku - Renata Volfová chvílemi tak ztišila hlas, že jsem měla problém rozumět.

jirina3500
19.12.2022 5 z 5

Pro mne úžasná kniha se strhujícím dějem,ale velmi smutným,obsahem.Opravdu by tuto knihu měli přečíst hlavně mladší lidé,aby si uvědomili hrůzy války,holocaust,lásku
opravdovou,hrdinství,které je opravdu hrdinstvím,skromnost a strach s jakou 2 hlavní hrdinky,sestry,které se tak povahově lišily a přitom směřovaly svou činností ke stejným cílům.Pomáhat,zachraňovat lidské životy,za cenu ztráty vlastního života a životů jejich nejbližších.Na druhé straně bestiálnost chování zejména příslušníků SS.

Mathiola8
27.11.2022 5 z 5

Začátek se mi zdál zdlouhavý, ale pak už to šlo jedna báseň . Moc hezká kniha o válce zase trochu jinak.

Kortez
20.11.2022 4 z 5

Audiokniha.
Vyslechnuto v autě při dlouhých přejezdech z místa na místo. V tomhle případě mě i dlouhé pasáže kde se na první pohled nic nedělo nevadili. Celkově se mi příběh líbil zejména díky tomu, že se děj odehrává ve Francii za okupace.

Ajinka126
17.11.2022 4 z 5

Moje pocity z knihy jsou rozpolcené. Autorka těží z prostředí druhé světové války tak, že se o ní stačí zmínit a ve čtenáři to automaticky vyvolá pocity tísně, strachu, naštvání. Proto jsem pak v hodnocení příběbu o to kritičtější a tady váhám mezi 3 a 4 hvězdami. První půlka knihy se neuvěřitelně táhne. Připadala mi nekonečná, pak se děj rozběhl a začall být poutavý. K postavám jsem měla vztah a cením, že se jí podařilo vytvořit tak silné ženské charaktery. Zakončení je pěkné, ale já si stejně nemyslím, že by to byla tak wow kniha:(.

Alma-Nacida
11.11.2022 1 z 5

Tak zase jednou proti proudu, ale nepřestávám žasnout, co lidé označují jako čtivou a nezapomenutelnou knihu. Pro mě to bylo zdlouhavé, předvídatelné, patetické, vadilo mi vsouvání francouzských výrazů maman, papa, oui - pro mě to atmosféru spíš kazilo, než umocňovalo. Strašlivá klišé tipu "musím se stát vojákem, abyste ty a maman byly v bezpečí" - kdo takhle mluví? Nedávám to ani jako audioknihu do auta, to bych za chvíli měla chuť na jiné řidiče troubit a ještě bych někoho přejela. ;) Měl mě varovat štítek "thrillery pro ženy". Uf, honem zpět k bezpřívlastkovým thrillerům.

VladkaBU
08.11.2022 5 z 5

... třetí a poslední kniha doporučená neznámou paní v autobuse. Krásné napsaná, čtivá. Příběh obou sester, z nichž každá trochu jiná, obě odvážné pomáhat v těžkých časech. Jsem ráda, že ta paní s námi tenkrát tím autobusem jela

Dinotrain
03.11.2022 5 z 5

Trochu jsem se bala s ohledem na dobu, ve ktere se dej odehrava, ale moc dobre se to cetlo, dej byl napinavy. Pro me ve vysledku myslenky z knihy jsou inspirujici a motivacni, ze clovek musi byt houzevnaty a vytrvaly a udrzet si vnitrni pozitivitu, kdyz se ocitne v dobe, kdy je vsechno spatne, aby mohl jit dal.

Markett
28.10.2022 5 z 5

Slavík, anebo také příběh dvou statečných sester, kdy v pořadí zuří druhá světová válka a její hrůzy zasahují do života obou sester.
Knížku jsem přečetla jedním dechem, příběh je to opravdu krásný, ač místy spíše smutný, protože hrůzy války a to, co všechno si museli lidé vytrpět, se opravdu čte s těžkým srdcem. Ale bohužel se takhle temná kapitola stala, a rozhodně na to nesmíme zapomínat.
Co se týče dechových linek sester, s Vianne člověk blíže poznává to, jak se žilo ženám, které zůstaly doma samy s dětmi a museli se postarat o všechno samy. O to hůře, když se do domu nastěhuje nacista, ač mohu říct, že Beck mi rozhodně nepřišel jako nějaký "křivák", ten další voják už byl mnohem horší...
Isabellin příběh byl o mnoho napínavější a děsivější. Obětovala se pro to, aby pomáhala ostatním, riskovala svůj život a láska pro ní byla jen něco, o čem mohla snít a věřit, že po válce se i ona dočká svého šťastného konce...
Co se knížky týče, tak dle mého je napsaná velmi krásně, čtivě a napínavě. Chvílemi jsem se musela přemlouvat k tomu, abych šla spát, protože jsem byla nesmírně zvědavá, jak bude děj pokračovat. A rozhodně nejsem zklamaná, myslím, že je to jeden z nejsilnějších příběhů, jaké jsem kdy četla a rozhodně na Slavíka nikdy nezapomenu... A věřím, že se ke knížce jednou ráda vrátím.

Anitram22
25.10.2022 4 z 5

Knihu jsem se odhodlávala přečíst už dlouho. Poté, co jsem přečetla Velkou samotu, jsem si pořídila i Slavíka. Ale musím se přiznat, že Velká samota, tím jak je napsaná, se mi líbila od paní autorky víc. Slavík mi hodně připomínal knihu Počkej na mě v Paříži, kterou jsem přečetla dřív (ikdyž je vydaná později než Slavík).
Nicméně děj a osudy, které kniha popisuje jsou strašlivé a smutné. Čím vším si museli lidé projít a co byli schopni podstoupit, aby přeželi a ochránili své blízké. Knihu určitě doporučuji přečíst.

Janulica
29.09.2022 5 z 5

Úžasná, nádherná a strhující kniha. Je to příběh dvou povahově naprosto odlišných sester za 2. světové války ve Francii. Pohled na to, jak každá válku vnímá jinak a každá se v dané situaci chová úplně jinak.
Příběh je nádherný a zároveň smutný. Ta neustále přetrvávající krutost, zoufalství, všudypřítomný strach a hrozba smrti.
Kniha jako taková je strhující, čtivá a laskavá. Musím ale říci, že se mi v dnešní složité době s těžkým srdcem četla. Ta představa, že by se to mohlo opakovat, je hrozná...

verculka
22.09.2022 5 z 5

Je mi líto, že jsem o této knížce nevěděla dřív. Asi bych si vychutnala víc když jsem byla mladší. Začátek knihy mi trochu neseděl, měla jsem pocit že ač na pozadí tragických události se spíš jedna o čistě milostní dramata. Od druhé poloviny jsem se od ní nemohla ale odtrhnout. Nabrala spád a děj se ubíral úplně jiným směrem než jsem si myslela. Rozhodně stojí za přečtení.

katerina6763
10.09.2022 5 z 5

Příběh vykreslující drama druhé světové války ve Francii pohledem lidí, kteří mají ještě v živé paměti hrůzy Velké války. Příběh lidí, kteří nepodlehli kolaboraci a bili se za svobodnou Francii. Kniha vykresluje nejen hrůzy války, ale i to, co se dělo v mysli těch, kteří se rozhodli bojovat. Krásně napsaný román propojující současnost s minulostí.

Gibis
17.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Sestry Vianne a Isabelle, každá úplně jiné povahy, ale každá si najde svůj způsob boje ve válečném šílenství 2. světové války. Isabelle s vervou a nasazením, téměř beze strachu, Vianne později, pomalými krůčky, ve snaze ochránit své dítě a nejen své. Velice krásný a silný příběh, pokud vůbec lze o knize popisující válku říct, že je krásná. Prostě citlivě a lidsky napsaná kniha, na kterou budu ještě dlouho myslet a z paměti určitě nevymizí.

PetraN17
09.08.2022 5 z 5

Knížku řadím k nejlepším románům z válečného období a paní spisovatelku k nejoblíbenějším autorům.
Děkuji