Slavík

Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294841/mid_slavik-Zjy-294841.jpg 5 1431 453

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Nightingale , 2015

Micha-Él
30.09.2023 4 z 5

Dočetla jsem Slavíka a mám z něj trochu rozporuplné pocity. Na jedné straně to byla fantastická, emocemi nabitá kniha, na kterou určitě hned tak nezapomenu. Ukázala mi válku ve Francii zase z jiného úhlu pohledu - jednak z pohledu obyčejných lidí, kteří za neuvěřitelně krutých a beznadějných podmínek "přežívali", jednak z pohledu členů odboje. Isabelle mi jako hrdinka sedla na první dobrou. Její odvaha a odhodlání mi imponovaly, i když někdy to s tou svojí impulzivností opravdu přeháněla. K Vianne jsem si cestu hledala postupně, ale nakonec jsem si ji taky oblíbila. Rozhodně zajímavou postavou byl kapitán Beck, na němž autorka ukázala, že ani Němci nebyli všichni stejně špatní. Přiznávám, že téměř do konce jsem váhala, kdo je onou starou paní v roce 1995. Nicméně na druhou stranu pár kritických poznámek mám. Moc se mi líbilo, že hned na začátku knížka nabrala dynamický děj. Prostě jsem okamžitě věděla, že tohle bude silné čtení, psané lidsky a čtivě. V tom jsem se vůbec nezmýlila, to ne, ale navzdory dramatickému začátku se celá první půle hodně táhla. Většinu napětí, smutku, bezmoci, bolesti a všech možných pocitů autorka scvrkla do druhé poloviny. Tady se mi naopak zdálo, že je těch událostí až příliš. Zatřetí mi román v některých momentech (hlavně při zdůrazňování vzhledu žen a mužů) připomínal naivní románek pro ženy, které autorka také píše. Což je opravdu podivné vzhledem k množství popsaných krutostí... Musím však podotknout, že mě milostná linka a celkově důraz na lásku všeho druhu hluboce dojímaly. Souhrnně řečeno, román je to skvělý, krásně podaný, ale asi jsem čekala malinko víc. Možná kvůli tak vysokému hodnocení.

Nieroccoon
19.07.2023

Těším, se na film ať můžu porovnávat. Za mě skvělé - má to to, co si člověk od knihy přeje...

Susan94
20.06.2023 4 z 5

Kniha mi otevřela nové obzory a potvrdila mi, že autorka je velká vypravěčka. Ikdyž mohla mít klidně o 100 stran méně... Byl to krásný a smutný příběh. Čeho jsem se opět dočkala bylo to, že na posledních stránkách mě dojala kniha tak, jako u Velké samoty.

majakmp3
17.06.2023 3 z 5

Úžasně silný příběh o tom, co všechno jsou schopni a ochotni udělat členové obyčejné francouzské rodiny za velmi extrémních podmínek.
Román jsem poslouchal jako audioknihu v podání paní Renaty Volfové. Interpretace bohužel v mých očích, nebo přesněji v mých uších celou knihu velmi sráží.
Neřeším skutečnost, že v 95 % obsahu knihy jsou obě hlavní protagonistky velmi mladými ženami, kterým propůjčuje svůj hlas šedesátiletá interpretka.
Daleko víc mi vadí, že jednotlivé kapitoly od sebe nejsou odděleny a to ani dostatečně dlouhou pauzou, natož pak hudebním předělem. Často se tak prolíná přítomnost se vzpomínkami na dětství, aniž by na tuto změnu byl posluchač jakkoliv upozorněn a tento časový skok" si často uvědomí až dodatečně a to s pocitem, že musí příběh o kus vrátit nazpět, protože tu něco nehraje.
Největší problém však vidím v příliš dramatickém projevu paní Volfové, která každou 5 - 10 větu začíná burácivým hlasem, ale poslední slova pak sotva šeptá. Takováto interpretace od posluchače vyžaduje nepřiměřené soustředění a například diskvalifikuje poslech ve veřejných hromadných prostředcích, neboť díky akustickému hluku takovýto poslech vyžaduje neustálé změny hlasitosti, což člověka dost rychle omrzí.
Celkově audioknihu hodnotím 60%, pokud bych knihu četl, bylo by hodnocení 90%.

Borntobike
05.06.2023 5 z 5

Nádherná, smutná. Četla jsem jedním dechem a nemohla jsem se odtrhnout.

vladka200
30.05.2023 5 z 5

Knížka která mě upoutala už po pár stránkách a díky mé nemoci jsem ji za 2 dny přečetla.Od půlky knihy jsem bulela a ta hrůza,kterou lidi za války prožívali,co museli vydržet...dlouho tuto knihu budu mít v hlavě

kaja77
27.04.2023 5 z 5

Moc pěkný román. Člověk si ani nedokáže představit jak to lidé zvládali...tolik hrůzy, tolik trápení a neštěstí a hlavně tolik statečnosti. Moje volba čtenářská výzva 2023 kniha se žlutou obálkou

Tamirai
16.04.2023 5 z 5

Silný príbeh. Prekvapil ma, dojal ma a miestami som ani nedýchala. Rozhodne stojí za prečítanie. Ja nie som veľký čitateľ tohto žánru, ale tak nejak mám väčšinou vždy šťastie, že pokiaľ sa do nejakej knihy s takouto témou pustím, tak je super. Slávik nebol výnimka, je to veľmi dobrá kniha, ktorá je napínavá, mestami až dobrodružná, je o prežití a aj sile žien, nielen počas vojny.

iwosh
13.04.2023 5 z 5

To jsou knihy, které nesmím číst, protože pak nic jiného okolo neudělám, ... :)
Já, který čte pomalu, tak posledních 250 stránek jsem přečetl v jeden den.

Kanimůra2
05.04.2023 4 z 5

Že já blbec se zase nechám nachytat a čtu tak těžký kus. Jsem z toho vždycky smutná, vyděšená a zároveň šťastná, že jsem tuto dobu nezažila. Paní spisovatelka je úžasná. Krásně se to četlo. Příšerně se to četlo...

slev
04.04.2023 5 z 5

Hodnotím jako jednu z nejkrásnějších knih.

iveta3689
31.03.2023 5 z 5

Moc pěkné. Některé detaily byly zbytečně naivní, ale tento žánr to asi snese. Kniha je emotivní, velmi čtivá napínavá.

MonikaV
27.03.2023 5 z 5

I slzičky ukáply. Pěkná knížka.

janina74
26.03.2023 5 z 5

Velice napínavý příběh o hrdinství za války. Jen ten konec není moc veselý.

helenkan
25.03.2023 5 z 5

No, tenhle příběh mi v hlavě zůstane na hodně dlouhou dobu. Možná napořád. Příběh plný emocí, statečnosti, lásky,bolesti i hrůz války. Naprosto skvělé čtení.

Slůník
13.03.2023 5 z 5

"Láska ale musí být silnější než nenávist..." Autorka vytvořila příběh, jehož hrdinka tuto větu říká jako hlubokou životní pravdu, nikoli jako klišé. Kéž ubývá lidí, kteří musí tváří v tvář válce dokazovat svoji lidskost...

Annannas
10.03.2023 5 z 5

Nezbývá než smeknout a to jak před autorkou, tak před všemi, kteří za války disponovali tak obrovskou statečnosti. Tento příběh a hlavně ty velmi silné emoce jen tak z haly nezmizí. Knihu rozhodně doporučuji.

terkezka
05.03.2023 5 z 5

skvělá kniha, na jejíž příběh dlouho nezapomenu.

zdenek118
20.02.2023 5 z 5

Velmi emotivní a napínavý příběh zachycující těžký život řadových občanů v okupované Francii za II. světové války na osudech rodiny Rossignových, dvou sester starší Vianne a mladší impulsivní Isabelle. Zatímco starší Vianne žije poklidným rodinným životem až do doby, kdy je povolán její manžel do války, mladší dospívající sestra Isabelle se rozhodne opustit rodinu a zapojuje se postupně do aktivního odboje proti německým okupantům a nasazuje tak až svůj život. V knize je barvitě vykresleno strádání prostých Francouzů za války a to nejen žen, na kterých leželo hlavní břímě při obtížném obstarávání obživy pro své rodiny za neustálého nebezpečí zatčení a deportace do koncentračních táborů.
Kniha Slavík mě velmi zaujala a osvětlila mě i další méně známá fakta o životě v okupované Francii za kolaboranské vlády Petaina a následně za období prozatímní exilové vlády generála Charlese de Gaulla.
Skvělá knížka a určitě si přečtu další díla od této spisovatelky. Vřele doporučuji dalším čtenářům. Hodnotím 5*

RADIN
19.02.2023 5 z 5

No čo dodať:obidve sestry až príliš veľa riskovali pre iných.Kniha je dobre napísaná.