Slavík

Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294841/mid_slavik-Zjy-294841.jpg 5 1428 453

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

The Nightingale , 2015

Zuzaa
10.09.2021 5 z 5

Kniha mi trochu připomíná Měděného jezdce - válečný příběh o těžké době v cizí zemi. V případě Měděného jezdce v Rusku, u Slavíka ve Francii.
Trochu říznuté červenou knihovnou, na konci dost patetické a na efekt, ale proto vlastně čteme, abychom prožili velké emoce a silné příběhy.
Slavíkovi jsem to všechno věřila a dávám pět hvězd.

Camelot
16.08.2021

Knih popisujících utrpení lidí za války bylo a bude napsáno mnoho. Jejich autoři pravděpodobně nezapomněli vůbec na žádnou z obětí a trpících a každá z pomyslných hlav hydry zvané „válečná utrpení“ byla zdánlivě dokonale popsána.
Přesto rotačky chrlí nové a nové příběhy. I tady platí, že nejsem znalcem žánru a nemohu srovnávat a vynášet „objektivní“ soudy, zvláště pak, když v leckterých případech nejsem schopen rozlišit, zda jde o krásnou literaturu, nebo knihu napsanou dobrým vypravěčem, který ucítil vůni peněz vanoucí ze zákopů, lágrů nebo bídou zmítaného týlu.
„Slavík“ Kristin Hannahové je jednou z knih, která patří do současné celosvětové vlny (vydání originálu v roce 2015). Je to dojemný příběh líčící osudy francouzských žen v Němci okupované zemi a jejich zapojení do odboje. Je to příběh, který byl inspirován osudy konkrétních lidí (Belgičankou převádějící spojenecké vojáky do Španělska) a stává se tím realističtější, byť jako čtenář jsem měl někdy pocit pravého opaku. Je to příběh, který sice nabízí naději a ve svém důsledku jí příliš nenaplní. Je to příběh, jenž je možná až příliš patetický a podobně jako jiné příbuzné knihy ve mně vyvolává otázku, zda to lze prominout, protože to knize přiláká čtenáře a tím zviditelní hrůzy války dalším lidem, nebo je dobré mračit se nad tím s pocitem, že to znevažuje podstatu věci.
Ten můj hlavní dojem přesto asi je, že je to kniha o lásce. Erich Fromm v eseji „Umění milovat“ popsal druhy lásky: milenecká, mateřská, otcovská, sourozenecká, mezi přáteli, lásku k vlasti… A o všech vedl filozofickou disputaci. Kristin Hannahová udělala v podstatě totéž, protože v jejím románu dostala své místo každá z podob lásky. Je to možná méně učené, není to však určeno rozumu, ale srdci.
Proto se také asi čtenářovo srdce při čtení této knihy projevuje o něco hlasitěji než jeho rozum.
Každý ať si sám pro sebe posoudí, co je pro něj dobré.

pavla67
14.08.2021 5 z 5

silny pribeh,nekdy mi naskocila husi kuze a tez kapicka ukapla,jsem rada ,ze jsem nezila v te dobe ale babicka s dedou ano a hodne mi o te dobe vypravela.Navstivila jsem Osvetim a nikdy nezapomenu co jsem tam videla.
Bylo to pekne nactene audio.

tofudo
07.08.2021 5 z 5

Moc jsem se na knihu těšila a opravdu splnila očekávání po všech kladných recenzích. Nádherný příběh, silný a dojemný. Líbil se mi pohled na okupaci z pohledu nežidovských Francouzů. Jak hrozná doba to musela být pro všechny. A obrovskou poklonu si zaslouží i sebemenší čin, který pomohl či zachránil lidský život.

Schary
04.08.2021 4 z 5

Pěkné čtení, druhá světová v okupované Francii. Hlavní hrdinky sestry a sympaťačky, ač každá jiná, tak odvážné obě. Nezávisle na sobě se angažují v protinacistické činnosti a válka je nakonec poznamená obě...

Rihatama
27.07.2021 5 z 5

Z takových příběhů člověka bolí u srdce. Současně jej nabíjí energií a probouzí v něm uvědomění, že jeho starosti jsou malicherné a že může zvládnout mnohem, mnohem víc. Osudy dvou protikladných sester za druhé světové války není román pro ženy, ale román o ženách. Dívce Isabelle, která chce bojovat za záchranu své země, a osamělé mladé, slabé a opatrné ženě Vianne, které záleží především na její rodině. Život v okupované, Vichistické Francii ji však neustále staví před těžší a těžší rozhodnutí a ona je pod tíhou okolností a vlastního svědomí nucena slevovat ze svého pštrosího postoje.

Čtenář není postaven do frontových linií. Zůstává hluboko v týle, což však - zejména pro ženy - nevyžaduje menší odvahu, pokud chtěly válečné hrůzy a jejich důsledky třeba i jen přežít, natož ještě se špetkou cti. I jenom pochopit pocity obou žen a intimitu vztahů, které se rozvíjí i v takových podmínkách, přítel či nepřítel, není jednoduché, stejně jako neustálý život ve strachu, o hladu a v nepředstavitelné bídě. A s všudypřítomnou smrtí blízkých i přátel. Hannah cituplné momenty rozhazuje plnými hrstmi všemi směry, takže citlivější povahy by měly mít po ruce krabici kapesníků☺.

matula1977
21.07.2021 5 z 5

Začetla jsem se od první stránky a nemohla přestat číst, stejně jako Velká samota, naprosto úžasná kniha.

Elapheg
19.07.2021 5 z 5

Předně než se vyjádřím ke knize, bych chtěl poděkovat uživatelce Mandlevest. Děkuji Vám Hanko za skvělý tip. :-) Vianne se musí rozloučit se svým manželem Antoinem, který rukuje do války proti Němcům. Vianne zůstane na vše sama a bude si muset poradit i v hodně těžkých časech. Isabelle se naopak přidá ke hnutí odporu ve Francii a rovněž projde mnoha útrapami. Rád bych podotknul, že obdivuji hrdinství všech, kteří se dokázali v tak těžké době vzepřít režimu, i když daň za to byla nesmírně vysoká. Bez odvahy těchto žen a mužů bychom tu dnes žili zcela jinak, či lépe řečeno nežili vůbec. Ze začátku jsem si říkal, že knize Vážka od L. Meachamové se to nevyrovná, ale mýlil jsem se. Kniha Slavík je obdivuhodná kniha a dokázala mi i vehnat slzy do očí, což nebývá často, byl jsem dojatý. Obdivoval jsem statečnost všech hrdinů, Isabelle i Vianne, Rachel a mnoha dalších. Nejen ve statečnosti bojovat proti Němcům, ale především v každodenním bytí ve světě plném smrti. Kniha je to opravdu skvostná i když i tragická, ale naprosto reálná, ale je to zároveň výpověď o obrovské síle ducha a statečnosti mnoha lidí. Na tuhle knihu dlouho nezapomenu. Dávám plný počet a doporučuji k přečtení. Skvělé dílko.

ElizPetrova
10.07.2021 5 z 5

Nádherný a velmi silný příběh z prostředí Francie v těžkém období války.. hrdinku Isabelle jsem si naprosto zamilovala a fandila jsem ji celou dobu. Jen tak na tento příběh nezapomenu.

ibs
06.07.2021 5 z 5

Skeptik by povedal - “normalny pribeh z vojny..”. Citliva dusa by povedala - “krasny pribeh z vojny o ludskej sile..”. Pre mna par silnych momentov v knihe pisanej sialene putavym stylom, ale raz precitat stacilo.

Andrea81
03.07.2021 5 z 5

Krásné, silné, nezapomenutelné...

Terka1975
05.06.2021 5 z 5

Příběh dvou sester ve válečné Francii, slavík zazpíval symfonii tklivých tónů, ale nesmírně polidštěných do odvahy, lásky a naděje. Jedna z nejlepších válečných knih, co jsem četla, vše je tak hmatatelné, že se vše odehrává tak jakoby ani nezuřila válka, která si vybírá krutou daň. Kniha, která se musí vstřebat a na kterou se jen tak nezapomíná. Silný příběh, takový “válečný Titanik”.

Anett525
03.06.2021 5 z 5

Od spisovatelky jsem četla Velkou samotu,tak jsem doufala,že i Slavík bude stejně dobře napsaný a nezklamal. Válečných knih mi prošlo rukami už dost,ale toto bylo něco jiného a originálního. Život obyčejných lidí z Francie, dvě sestry,které to neměly v životě lehké už od malička...Hannah píše krásně,to se jí musí nechat.

hannina
28.05.2021 4 z 5

Vsadila jsem na autorku Velké samoty..... Do Slavíka jsem nevplula lehce, ale ten válečný příběh dvou sester, který měl smutnou předehru již v jejich dětství, vygradoval tak, že poslední třetinu knížky jsem zhltla..... a teď jsou tu ty pocity..... Vymyšlený příběh, podobných se však za války staly tisíce.....

AndreaP.
21.05.2021 5 z 5

Todle je tak strhující a nesmírně silný příběh z válečného období, že si jí já osobně řadím mezi jednu z nejlepších knih, které jsem kdy četla, a kterou musím po přečtení vydýchat, zpracovat. Osušit slzy. Příběh o lidských osudech ve válce, ale z jiného úhlu. O tom, jak válku prožívaly (doslova přežívaly) ženy s dětmi, a jaké hrdinské činy musely dnes a denně prokazovat. Jak musely čelit násilí, ústrkům, strachu, mučení, ponižování, nástrahám, lidské zlobě, hladu, chladu, smrti a to s jediným cílem, zůstat naživu a ochránit své děti. Příběh dvou, na první pohled naprosto odlišných sester, které ve skutečnosti odlišné nebyly. Obě byly hrdinky a přispěly k záchraně životů. Smekám před autorkou.

Jahoda
20.05.2021 5 z 5

Velká kniha s příběhem o tom, jak válka může ovlivnit a změnit povahy lidí. Kniha o tom, že ne každý je takový, jak na první pohled vypadá.
Kniha mě rychle vtáhla do děje a nepustila až do samého konce, který nebyl takový, jako bych čekala.
Až neskutečně bolestivý příběh o válce odehrávající se v příběhu jedné francouzské rodiny, který je zároveň obrazem velké lásky k druhým, k dětem a ke své zemi.

Kaduri
17.05.2021 5 z 5

Druhá svetová vojna, Francúzsko čelí okupácii nacistického Nemecka. Dve sestry, každá iná, a ich každodenný boj o prežitie. Vnímame ich bolesť, hlad, strach, hnev, ale aj neuveriteľnú odvahu, priateľstvo a lásku ukutú v neľahkých časoch.
O 50 rokov neskôr v USA stará pani spomína na svoj život. Ktorá je to sestra? Ktorá prežila?
Je to strhujúci príbeh, ktorý bude vo mne ešte dlho doznievať. Skutočne odporúčam.

danka13
16.05.2021 5 z 5

Spisovatelka patří mezi moje nejoblíbenější, nezklamala. Ve válkách to nemá nikdo jednoduché, tato kniha to jen potvrzuje, opravdu stojí za přečtení.

SonaH
16.05.2021 5 z 5

Priznam se, ze zpocatku jsem k ni pristupovala s neduverou, ze to bude nejaky valecny romanticky brak, ale pak me pribeh vtahl do deje a uz nepustil. Film bude pristi rok. Doporucuji take dalsi knizku Velka samota a pustim se do dalsich od teto autorky!

Ma-Kli
14.05.2021 3 z 5

Velmi dobře napsaný, velice smutný příběh z druhé světové války. Škoda jen, že všechny ty hrůzy nebyly trochu víc vyvážené šťastnějším koncem. Popravdě mě to nekonečné neštěstí v mnoha podobách ke konci už zmohlo a pokazilo mi celkový dojem z knížky. Vím, že to je čistě osobní názor, ale na mě to bylo až zbytečně moc temné a kniha nezanechala až tak příjemný dojem. Tři hvězdičky za výborný spád, vykreslení postav a bohatý děj.