Sláva a pád starých Mayů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vynikající archeolog a etnolog nastiňuje vývoj mayské civilizace v plné šíři jejího uplatnění, pokud to dovolují zpracované objevy. V samostatných kapitolách se zabývá myšlením Mayů, jejich duchovními a uměleckými výtvory i náboženskými představami. Zvlášť také načrtává několik fiktivních modelů z jejich denního života, podaných jako skutečné události. Výhodné je, že autor občas sám upozorňuje na časově souběžné děje v evropské historii a usnadňuje tak srovnání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69456/slava-a-pad-starych-mayu-jXC-69456.jpg 4.48
Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

The Rise and Fall of Maya Civilization, 1966

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Sláva a pád starých Mayů

Přidat komentář
Vironey
08.04.2012

Jedná se o brilantní sondu do života jedné z nejvyspělejších civilizací své doby. Staří Mayové byli obdivuhodně zdatnými astronomy, matematiky a filosofy, jejich rozkvět a následný záhadný zánik fascinují archeology od počátku 20. století. Thompsona kniha je dodnes ceněnou "biblí" pro všechny zájemce o tuto pozoruhodnou kulturu, je velmi dobře uspořádaná a přehledná. Jistě, mnohé poznatky jsou dnes již dávno překonané a některé teorie i vyvrácené, ovšem stále se jedná o stěžejní literaturu latinskoamerické archeologie. A ano, četba to opravdu není vzrušující, nicméně to není až takový div, jelikož se jedná o literaturu odbornou a úzce specializovanou, beletrie to vskutku není.

eraserhead
10.06.2011

Kniha je hodně vědecká a technická na to, aby se dala normálně číst. Pokud nejste až tak velcí fandové a fanynky všeho indiánského a mayského, aby vás zajímal podrobný rozbor kdejaké mayské stavby, asi to pro vás nebude moc vzrušující četba. Stejně jako pro mě. Tu a tam zajímavé věci, nové informace, podnětné pohledy, ale až moc často prokládané nezáživnými pasážemi, nezáživnými asi stejně, jako několikastránkový podrobný popis archy úmluvy v bibli.