Sladké odpuštění

Sladké odpuštění https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276277/mid_sladke-odpusteni-CPq-276277.jpg 4 128 40

Moderátorka Hannah žije život, který by jí mohl leckdo závidět. Je populární, má vlastní pořad a jejím přítelem je neméně oblíbený starosta New Orleans. Málokdo však ví, že za širokým úsměvem se skrývá hluboký vnitřní smutek – otec Hannah zemřel, matku neviděla dvacet let a jejího druhého manžela navíc jako třináctiletá obvinila ze sexuálního obtěžování. Když Hannah dostane lákavou pracovní nabídku na nový vlastní pořad, netuší, jak divoký koloběh událostí se právě spouští. V pilotním díle pořadu by totiž měla se svou matkou mluvit o odpuštění....... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Sweet Forgiveness , 2015

Áža707
25.11.2021 2 z 5

Dlouho se mi nestalo, abych měla z nějaké knihy tak rozporuplné pocity jako z této. Začala jsem číst a příběh mi přišel takový nijaký - nemastný, neslaný, prostě nic.

Příběh se mi nečetl dobře, děj byl ze začátku vážně skoro o ničem a bylo tam množství postav ve kterých jsem se ztrácela. Do toho se střídala období současnosti a vzpomínek, takže jsem byla velmi zmatená. Ale na druhou stranu mě zajímalo, jak to dopadne s Hannah.

Hannah je taková nevýrazná šedá myš, která má velký problém s tím, že je až moc naivní a žije v bublině svého snu. Není ochotná přijmout pravdu a když už se objeví první prasklinky, nedokáže jednat s hrdostí, ale udělá ze sebe histerku. Pak postupně začne sbírat střípky sama sebe a v druhé polovině knihy jsem ji začínala mít ráda více. Někdy je pravda, že musíme padnout na úplně dno, abychom se dostali později na vrchol. Michael mi byl od začátku nesympatický a nechápala jsem jak mohla být Hannah, tak slepá vůči jeho chování k ní.

Konec byl zajímavý, nečekaný a vylepšil dojem z celé knihy. Musím říct, že mě R.J. doopravdy překvapil a tahle zápletka se autorce vydařila. Boba mi bylo líto a musím říct, že ukápla i slzička. V následující situaci se Hannah zachovala naprosto skvěle a já jsem ji přidala plusové body.

Celkově to bylo zajímavé čtení, ale není to žádný trhák. Líbila se mi myšlenka s kameny odpuštění a kniha obsahovala více věcí, které měly silnější hloubku.

⭐ 3,5/5

marina4088
21.11.2021 3 z 5

Já od té knížky nic neočekávala, takže mě nijak nezklamala. Byla to v zásadě taková pohodová naivní slaďárna, která neurazí ani nenadchne.

A to z prostého důvodu - kvůli hlavní hrdince Hannah. Polovinu času mi totiž připadala fakt hloupoučká, naivní a snadno zmanipovatelná.
Ze začátku Hannah žije svůj vysněný život (nebo si to aspoň myslí). Má super chlapa, který je starostou města a skvělou práci v televizi, kde má svůj vlastní pořad. Později se ale vše začne hroutit, když Hannah dojde, že věci doopravdy nejsou tak, jak je ona vidí.

Nápad s kamínky byl.. asi fajn. Ale nejsem si jistá, jak by to fungovalo v reálném životě. Furt mi totiž přijde lepší stará klasika, a to omluvit se do očí. Napsat papír a přiložit k němu kamínek je sice hezký nápad, ale řekla bych, že jen pro jeho odesílatele. I tak v knize bylo krásně popsáno právě ono uvědomění a odpuštení a následné bojování s nově zjištenými věcmi.

Je ale fajn, že kniha byla fakt oddechová, nebylo to žádné težké čtivo a věřím, že to mělo i hezké poselství a krásný happy end. A celkově jsem v knize měla momenty, kdy jsem se fakt žulila, protože mi přišla prostě a jednoduše roztomilá.
3,5

sgjoli
21.04.2021 3 z 5

Přiznám se, že jsem od této knihy očekávala o mnoho víc, než se mi nakonec dostalo. S autorkou mám již zkušenosti díky jejím jiným 2 knihám, které mi neuvěřitelně sedly a nějak mne zasáhly.
Byť autorčinu tvorbu neberu jako něco přelomového či zásadního, byla pro mne dosud zárukou především příjemného odpočinkového čtení, které mne bude bavit a já si odnesu pocit, že jsem si příběh neuvěřitelně užila. Jenže to se mi v této knize bohužel nestalo.
Největší problém jsem měla s hlavní hrdinkou Hannah, která mi připadala v některých ohledech poněkud naivní a trošku hloupá, nechává sebou manipulovat a občas se chová trochu slabošsky.
Problém s hlavní hrdinkou bude bohužel asi zároveň trochu chybou autorky. Měla jsem dojem, jako by sama Spielmanová nevěděla, jak přesně chce Hannah vlastně uchopit. Z počátku knihy Hannah působila dojmem zralé a zkušené 60leté ženy, která už má něco odžito a ví, jak to ve světě chodí. Později pak na mne ale hrdinka dělala dojem nezkušené 20leté holky, která neví co se sebou. Ve skutečnosti se mělo jednat o 34letou ženu s řadou špatných vzpomínek z dětství, ač to takhle místy vůbec nepůsobilo. A já byla zmatená a nevěděla jsem, co si o hlavní hrdince vlastně mám myslet.
Nicméně autorce nemohu upřít, že kniha se stále coby oddechovka čte lehce a snadno - na čtenáře neklade příliš nároků. A přináší zajímavé téma odpuštění. Nicméně jako celek mi to dějově přišlo občas trochu naivní a poněkud ploché, takže jsem si příliš z knihy neodnesla a brzy asi na knihu zapomenu.
Nakonec musím hodnotit pouze průměrně.

tess.de.veles
24.08.2020 4 z 5

Musím se přiznat, že mě kniha moc nebavila... Nebo ne nebavila, ale nějak jsem z ní odvázana nebyla... Velmi mě překvapil zvrat ke konci.... Kniha určitě není ztrátou času, ale autorcina prvotina Seznam přání se mi líbila víc. Tak uvidíme, jaká je její třetí kniha... :-)

popeluška
06.07.2020 5 z 5

Krásná kniha, mám z ní pěkný pocit.Četla se lehce, oddechově :-). Co víc si přát ? snad jen další knihu od paní autorky :-)

Barbara182
23.04.2020 1 z 5

Nemohla jsem si pomoct, ale hlavní hrdinka mě rozčilovala svojí zabedněností a zaslepeností, ať už vůči kolegyni/ konkurentce v práci nebo příteli, který se k ní choval jako k onuci :-( Spousta věcí a situací mi přišla těžko uvěřitelných, prostě hodně nereálný příběh, byť napsaný je celkem čtivě. Za mě už druhá kniha od téhle autorky a podle všeho poslední, přišla mi horší než její prvotina Seznam tajných přání :-(

Ewwe
27.12.2019 4 z 5

Kniha se mi ze začátku četla celkem špatně, ale tak od půlky knihy už to bylo fajn. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, ale musela jsem občas kroutit nad její naivitou. Každopádně v knize najdeme krásná moudra a při zamyšlení dodávají ten správný impuls.

Joyce24
30.11.2019 4 z 5

Nebylo to špatné, v knížce zaznělo plno moudrých myšlenek, ale přece jen se mi Seznam tajných přání líbil víc. Hlavní hrdinka byla sympatická, ale na svůj věk dost naivní.

Kristy.Seb
28.10.2019 5 z 5

I další kniha od této autorky vás donutí se zamyslet, zda jste v životě odpustila. Ať už sobě nebo lidem kolem sebe. Jen by hlavní hrdinka nemusela být tak šíleně naivní!

Juicyk
11.10.2019 3 z 5

Trošku rozvleklé, místy nudné a naivní, ale přesto hezké čtení.
Taková romantická oddechovka o tom, jak omluvit se občas není vůbec lehké, odpustit je někdy ještě těžší, ale zapomenout je snad nemožné.

lidunka1
01.10.2019 4 z 5

Na první pohled americký slaďák. Ale je to knížka, ve kterých je velmi mnoho moudrých podnětů. Nikdy bych nechtěla setrvávat v dlouhodobém neodpuštění. A to utrpení matek, jejichž dcery nechtějí slyšet pravdu, musí být obrovské.

Danago
28.08.2019 4 z 5

Romantický příběh krásný příběh. V němž najdeme i hodně moudrých slov.
Prostředí televizního studia se mi líbilo.
Kameny odpuštění tu byly takovým prostředníkem k omluvě za vše, co člověk udělal a nechtěl a ani nemusel přiznávat.
I když určitě cílová skupina nejsem, knížka se mi líbila.

astra3
05.08.2019 4 z 5

Moje druhá kniha od autorky. Četla se pěkně. Základní motiv stejný. Láska a ten pravý na vás určitě někde čekají.

alenkacermi
22.07.2019 5 z 5

I mně se četla kniha moc dobře. Ale i mně hrdinka místy až štvala. Příběh s kameny odpuštění asi není špatný, ale jsem cynik, co se týče těhle věcí. Nic není nad normální omluvu. Přesto dám plné hodnocení. Bylo tam i pár myšlenek, které mě zaujaly. Například tohle: "Vždycky jsem si představovala, že život je jeskyně plná svíček," pokračovala. "Když se narodíme, hoří jich polovina. S každým naším dobrým skutkem se zažehne další plamínek a vytvoří tak víc světla.". "To je krása." " Ale některé plamínky během cesty životem uhasí naše sobectví a krutost. Takže některé svíčky zapálíme, jiné zhasneme. Nakonec můžeme jen doufat, že jsme v tomhle světě vytvořili víc světla než temnoty.". - Asi si trochu protiřečím s tím cynismem, ale tohle bylo FAKT NÁDHERNÉ. No ne? A ještě jedna taková životní pravda z této knihy : " ....někdy si prostě musíte dovolit spadnout. Nejvíc si ublížíte, když se pádu bráníte a snažíte se zůstat na nohou.".

Eleanor-ka
02.07.2019 3 z 5

Tak tohle bylo typicky americké. Přišlo mi to, jako bych sledovala jednu z těch klasických komedií, plných mouder, ačkoli od začátku víte, jak to skončí. Kniha byla naivní ukázkou odpuštění, kde mě hlavní hrdinka místy štvala. První polovina byla sice hezky psaná, ale nudná a ta druhá už byla o dost lepší. Líbilo se mi prostředí i samotný nápad, ale jak jsem již zmiňovala - dle mého soudku se jednoho o vskutku naivní záležitost.
Konec knihy byl podle mého to nejlepší. Musím hodnotit spíše neutrálně.

elotriel
04.05.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Hezky se četla, příběh je napínavý, nechybi ani romantika, láska a odpuštění.

adellk28
17.04.2019 4 z 5

Kniha byla velice pěkná i když asi nejsem cílová skupina. Kniha mi ze začátku přišla nudná, ale po chvíli se děj rozjel. Velice se mi líbil způsob psaní, který se četl úplně sám. Po polovině knížky jsem se nemohla odtrhnout a přestat číst. Od autorky jsem ještě nic jiného nečetla, ale přemýšlím o tom. Hned od začátku jsem nesnášela Michaela a jsem ráda, jak to skončilo. Hannah dostala to, co si zasloužila. Doporučuji, ale dávám 4/5 *

broskev28
14.04.2019 3 z 5

Další romantický příběh, jehož postavy dokážou občas příjemně překvapit. Dorothy je studnicí moudra a její představa života jako jeskyně plné svíček je skvělá. Claudia i Michael jsou čitelní, zato Abby mě příjemně překvapila. Scény s R.J. (jak já tyhle americké zkratky nenávidím, tak jsem mu říkala Ray) byly milé a vtipné, sympaticky upřímná byla Jade a její káravá napomenutí, príma kamarádka.
Oddechové, ale čtivé a příjemné čtení, z něhož si určitě něco odnesete.

P4vlin4
09.10.2018 3 z 5

Moc krásný obal knihy, jinak jsem od knihy moc nečekala. Mile jsem byla překvapena krásnými myšlenkami, které se v knize objevují. Jinak milý, sladký, happy end příběh :)

Aneleh
21.07.2018 5 z 5

Laskavá a dojemná kniha o tom, co vlastně znamená odpustit a také o tom, že ač se nám někdo zdá šťastný a spokojený a myslíme si, že nic mu nemůže scházet, přesto se může uvnitř trápit rozhodnutími, která udělal a neměl udělat nebo neudělal, ač měl. Jak moc můžeme ublížit druhému i sami sobě, když prozradíme, co jsme mu kdysi provedli? Je pravda, že někdy odpuštění nestačí nebo nás vždy očistí a vztah s druhým upevní? I když hodně brzy tušíme, jak Hannah asi dopadne, nejde zde ani tak o konec jako o zamyšlení nad nelehkými rozhodnutími a nad tím, jak se vyrovnat s nejistotou a s činy svými i těch ostatních.

Lori Nelson Spielman
americká, 1961