Sladká vůně bolehlavu

Sladká vůně bolehlavu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30000/bmid_sladka-vune-bolehlavu-YRc-30000.jpg 4 54 15

Truly Plaiceová to neměla v životě lehké. Narodila se jako malá nehezká obryně a v průběhu let se stávala ještě mohutnější a ošklivější. Byla terčem posměchu celého aberdeenského okresu a otec jí nikdy nepřestal vyčítat smrt matky při jejím porodu. Poté, co zemřel i on, ji dokonce oddělili od sestry Sereny Jane, krásné křehké dívky a zatímco Sereny Jane se ujala rodina, ve které jí nic nechybělo, Truly si vzali na farmu jako děvče pro všechno. Robert Morgan, nejmladší z místní dynastie lékařů, je krásnou Trulyinou sestrou přímo posedlý a nakonec se mu podaří ji dostat. Po několika letech manželství od něj ale Serena Jane uteče a je na Truly, aby ji zastoupila, vedla Robertovi dům a starala se o jeho osmiletého syna. Robert Morgan se k ní chová neurvale, bez přestání ji uráží a ponižuje. Truly trpělivě a bez výčitek snáší svůj úděl a osud ji nakonec za její obětavost, vnitřní vyrovnanost a schopnost nadhledu dopřeje poznat život i z té lepší stránky.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Little Giant of Aberdeen County , 2009

XenaTaurus
20.09.2020 5 z 5

Krásný nevšední čtivý příběh. Litovala jsem, že není delší.

Astonius
08.08.2020 5 z 5

Tohle byla tak krásná kniha..... :-) Autorka má nádherný sloh plný nápaditých přirovnání a metafor a píše velmi lehce a čtivě. Příběh je prostý a přitom neokoukaný a i když neobsahuje nějak velká dramata, člověka poutá k sobě. Četla jsem na dovolené a celou dobu jsem myslela na Truly, která mi svůj příběh "šeptala" po kouskách do ucha... A navíc je kniha krásná i zvenčí - obálka se opravdu povedla.

Grynče
25.07.2020

Nádherná kniha o nelehkém životě.

Zulejka
21.02.2020 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, skvěle se četla a příběh byl velice zajímavý, hluboký i dojemný. Truly to neměla v životě vůbec jednoduché, nebyla hezká zvenčí, ale kdo ji poznal blíže, zjistil, že jako člověk je krásná uvnitř. Určitě si přečtu znovu.

JancaMia
08.10.2019 4 z 5

Chvilku trvalo než jsem se začetla, brilantně napsaný příběh o ženě která neměla mnoho štěstí a přesto se s tím naučila žít .

rajen
28.06.2016 4 z 5

Tato knížka byla pro mne velmi příjemné překvapení. Brala jsem ji z doporučeného výběru v knihovně a nevěděla o čem je, ani jaké má recenze. Ale anotace mě zaujala, tak jsem ji vzala. A jsem tomu hodně ráda. Velmi hezký příběh, přesto, že na životě hlavní hrdinky toho moc hezkého nebylo. Kniha na to zprvu nevypadá, ale má hloubku a čím déle čtete, tím více objevujete její sílu. Moc se mi líbily pasáže o bylinkách, to je mi velmi blízké a tak jsem to četla s velkým zájmem. Bez váhání doporučuji.

Karolína18
30.01.2016 5 z 5

Naprosto dokonalý příběh, který mě do sebe vtáhl a já ho na oplátku přijala do svého podvědomí, ze kterého jen tak nezmizí. Přímost a upřímnost, s jakou autorka celý příběh popisuje, mi někdy až vyrážela dech, ale vím, že bez nich by tak perfektně nepřiblížila povahy, křivdy a chování aberdeenských obyvatel ani účinky bylinek, podivné stavy nebo bezcitné události.
Strašně se mi líbil popis pocitů, jež Truly zažívala pokaždé, co ji někdo urážel kvůli jejímu vzhledu. Musím uznat, že tyto situace bravůrně zvládala a dokázala je i odpouštět, i když až po nějaké době. Myslím si, že mnohým lidem - zvláště Sereně Jane - připisovala daleko více dobroty, než se v nich nacházelo. Bylo mi líto Amélie, protože si jsem jistá, že by se s odstupem času usmířily. Ona, Truly, Marcus, August a Bobbie - jediní lidé, kteří z celého Aberdeenu stojí za zapamatovaní, i když je asi dobré si pamatovat i ty špatné, abychom je mohli rozpoznávat i ve svém okolí.
Jsem ráda, že Truly získala svůj šťastný konec, i přes nepřízeň osudu a nepřejícnost jiných lidí. Nezáleží mi tom, jak kdo hlavní hrdinku viděl, pro mě byla krásná a nezapomenutelná!

MihulkaS
13.11.2014

Nejprve jsem se do knihy těžko začítala, ale potom už se četla jedním dechem, netradiční příběh, hodně silný!

bree
07.07.2014

Knihu jsem přečetla za dva dny, moc dobře se četla. Žádné love story. Velice dobře napsána a dobře čtivá, ze života. Určitě si ji přečtěte, stojí za to. Vřele doporučuji.

Tess.96
16.12.2013 4 z 5

Do knihy jsem se ze začátku nemohla vůbec začíst a ani mě ten začátek moc nebral. Pak se vše změnilo a začetla jsem se do toho s chutí. Nakonec se z toho vyklubal krásný příběh. V románech hlavní hrdinka bývá vždy hezká, hubená, prostě idol. V téhle knize ne. Je jiná než ostatní, ale krásná je osobností.

Barush
03.05.2013 5 z 5

Knížka mne naprosto pohltila, skvělý příběh, emoce, vypjaté atmosféry a zvraty.
Doporučuji!

EmilyJJJ
01.01.2013 5 z 5

Naprosto úžasná knížka!!! :) Napínavá plná zvratů. DOPORUČUJI VŠEM LIDI :)

Verymach
22.11.2012 4 z 5

Zezačátku mi trvalo,než jsem si zvykla na styl vyprávění.Ale pak mě to chytlo a nemohla jsem se odtrhnout od knížky. Líbilo se mi jak se člověk postupem dovídal,jak to bylo a říkala jsem si jo takhle:) Moc se mi líbila hlavní hrdinka,jak zvládala ustát kritiku okolí a že se nedala .Moc pěkná kniha

modranka
16.11.2012 4 z 5

Literatúra pre náročnejšieho čitateľa. Jednu hviezdičku som odobrala kvôli tomu, že dlho nebol jasný leitmotiv príbehu. Možno to malo význam, no mňa to iritovalo. Napokon som ho predsa len našla. Citát z knihy: "Je to vražda, nebo milosrdenství, když se ukáže, že jedna z potřeb života je smrt?" Do tejto vety skryjete absolútne všetko. Trulyinu šerednosť, Serenine zúfalstvo, Robertovu bezmocnosť, Marcusovu trpezlivosť, Ameliine osudové rozhodnutie. Kto má rád zaujímavé príbehy a nie bezduché táraniny, určite si knihu prečítajte.

jasmína
30.11.-0001 3 z 5

Velmi zajímavá kniha, zcela jiný styl, zaujalo mě to, rozhodně doporučuju.

naděje americká literatura šikana krása sestry společenské romány ztráta blízkých

Autorovy knížky

Tiffany Baker
americká
2010  81%Sladká vůně bolehlavu

Kniha Sladká vůně bolehlavu je v