Sladká vrahyňa

Sladká vrahyňa https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270216/mid_sladka-vrahyna-PMW-270216.jpg 4 9 3

Posledný, štvrtý román D. Kosztolányiho je jeho najvydávanejším a najprekladanejším dielom: 60 vydaní v pôvodine a 37 v prekladoch do 17 jazykov od prvého vydania (1926) podnes. Pozadie deja s kriminálnym motívom rámcuje vecne podaný pád maďarskej komúny (1919) a konsolidácia povojnových rokov v potrianonskom Maďarsku (1920). Hlavná postava románu je dokonalá slúžka Anna: čím lepšie pracuje, o to viac sa odcudzuje svojim pánom, až ich z náhleho popudu zavraždí. Čitateľ spolu s rozprávačom je nestranný pozorovateľ a vyšetrovateľ prípadu pri hľadaní odpovede na motívy činu a otázku, či človek môže byť tvorcom svojho vlastného životného údelu.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Marenčin PT

Édes Anna , 1926

viviann
04.08.2023 4 z 5

Knihu jsem našla v knihobudce, nic od ni nečekala, ale hodně me překvapila. Četla se dobře, dej odsýpal od začátku a opravdu nečekaný konec, doporučuju.

Prateri
08.01.2018 3 z 5

Kniha, která zde nemá mnoho čtenářů. Také bych ji asi nečetla, ale sáhla jsem po ní, abych splnila jeden bod čtenářské výzvy. Zaujala mě a tak jsem dočetla až k tragickému konci, i když to není literární dílo, ke kterému bych se znova vrátila.

čika
24.11.2017 3 z 5

Mohol by to byť veľmi príťažlivý príbeh, navyše zasadený do mimoriadne zaujímavého obdobia maďarskej histórie. Dobré našlapnutie však vyšumí, čo je trochu škoda.
Dojala ma práca prekladateľa. Neviem, či tento pán plánoval vydanie slovenského prekladu pre pologramotov, každopádne ho opatril neskutočným poznámkovým aparátom. Vysvetľovanie maďarských historických a iných reálií, ktoré u nás nie sú natoľko známe, by bolo ešte OK, avšak poznámky, v ktorých ma prekladateľ chce poučiť, čo je to "manna", alebo "prepošt" sú dosť mimo misu a trápne. Tento poznámkový skvost mi dokonale pokazil dojem z knihy, až ma svrbia prsty napísať vydavateľovi. Blbcov zo seba robiť nedajme!

zfilmováno maďarská literatura

Dezső Kosztolányi