Vraní dívka

Vraní dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182401/bmid_slabost-victorie-bergmanove-vrani-d-EXF-182401.jpg 4 1483 402

Vraždy a psychoterapie. Jak velkému utrpení dokáže člověk čelit nebo vystavit jiné, než sám přestane být lidskou bytostí a změní se v netvora? Jak může zklamání ovlivnit duši, osud, život? Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová léčí dva klienty s příznaky mnohočetné poruchy osobnosti, dětského vojáka ze Sierry Leone a ženu s hlubokými traumaty z minulosti. Nikdo jim nenaslouchá. Kromě Sofie… Komisařka Jeanette Kihlbergová vyšetřuje případ mrtvého chlapce, jehož tělo nese známky mučení. Nikdo ho nepostrádá. Kromě Jeanette… Temný severský psychothriller jen pro silné povahy. První díl trilogie, která oblétla a zasáhla doslova celý svět (vychází ve 35 zemích).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Book 1: Krakflickan , 2010

Luciga
24.07.2018 3 z 5

Asi trochu zklamání, nebo prostě jen na počátku přehnaná očekávání...
Chvíli mi trvalo přivyknutí stylu psaní, prolínání současnosti s minulostí a vůbec samotné začtení se do příběhu, ale i tak mě příběh dokázal udržet v určité zvědavosti, co bude dál. Než však budu pokračovat s dalším dílem (jestli vůbec?), potřebuji oddech.

BlackBlade
12.07.2018

Nehodnotím, protože jsem to nedočetl. Příběh hodně skáče mezi různými postavami, ale i časově, a já ztrácel orientaci. Asi se do toho budu muset začíst v klidnější době, třeba na dovolené. Další díly jsou prý lepší, tak mám motivaci...

VerčaFF
28.06.2018 3 z 5

Průměrný thriller. Moc mě to nenadchlo, brzy jsem věděla, kdo je vrah a celkově to nebylo moc napínavé. Líbily se mi prostřihy do minulosti, ale celkově ve mně kniha moc hluboký dojem nezanechala.

EleanorJane
18.06.2018 3 z 5

Temný severský psychothriller jen pro silné povahy??? No tak to bych vážně neřekla. Nicméně má v sobě něco tajemného, co mě nutilo číst dál.

Veronika33
12.06.2018 3 z 5

Ďalší "zaručený" bestseller, ktorý ide mimo mňa. Tak ja neviem, buď som ju nepochopila, alebo fakt bola napísaná na figu. Príbeh sa skladá z malých kapitoliek (to beriem ako plus tejto knihy), v ktorých sa striedajú postavy a časové roviny. Autori sa snažili byť záhadní, aby sme neprišli na to kto je zlý až tak, že som nemala šajnu kto je kto. Najhoršie je, že treba prečítať všetky diely naraz, lebo dej nekončí ucelene, proste je len prerušený. Nakoľko čítam momentálne tretí diel môžem povedať, že trilógia pôsobí ako megadlhá kniha približne rozdelená na tri rovnako dlhé časti bez nejakých náznakov o čiastočne uzatvorenie jednotlivých dielov.

jengibre
21.05.2018 3 z 5

Mám li být upřímná, čekala jsem více. Nálepka „Jen pro silné povahy“ mi přijde přehnaná a nejsem si ani úplně jistá, jestli si dvojice Erik Axl Sund zaslouží označení „noví mistři severské krimi“, které jsem kdesi zahlédla. Necítila jsem žádné výraznější vtažení do děje. Přesto úplně nezavrhuji, především díky závěrečnému zvratu, se kterým jsem nepočítala a jdu na další díl, ať vím, jak to celé dopadne.

Patapuf
20.05.2018 3 z 5

Myslím, že tohle je nejslabší díl z celé trilogie... nejhorší bylo dostat se do děje.... ze začátku jsem si musel zvyknout na autorův styl psaní... zdálo se mi to zmatečné...

Tyrkysová
18.05.2018 2 z 5

Čtivost knihy bohužel shazují občasné dlouhé popisné pasáže či naopak zkratkovité přeskakování "od jednoho ke druhému", které spolu zdánlivě nesouvisí. Děj je navíc postavený tak, že čtenář od poloviny knihy minimálně tuší, kdo by mohl být pachatelem. Co je však "horší", kniha končí trošku uměle spisovatelsky vykonstruovaným dějem tak, aby přímo nabádala k tomu, aby si čtenář koupil další díl. Nemyslím si, že to bylo zapotřebí, téma bylo velmi silné a příběh by bylo možné rozepsat a navnadit lépe...

el-zbych
15.04.2018 3 z 5

Zatím dobrý

józi.odkudkam
14.04.2018

Achjo, jsem vůl, že jsem si Vraní dívku půjčoval a ještě větší, že jsem jí dočet.
Vnesla do mne jen zmar, ošklivost a depresi.
Nic víc.
Ale jako lautr nic.
Vřele vám doporučuji se jejím semenem nekrmit.

Tesinka_Laufey
12.04.2018 3 z 5

Začátek byl hodně roztahaný a musela jsem se hodně přemlouvat, abych vůbec pokračovala. Nakonec jsem ráda, že jsem knížku dočetla...Poslední třetina se mi moc líbila a nejspíš si přečtu i zbylé díly, abych věděla jak nakonec všechno skončí.

Rawen616
10.04.2018 2 z 5

Slyšena audiokniha. Nemam moc přehled v severských kriminálkách ale z těch co znám to tak nějak vypadá všechno na jedno brdo. Všichni tam mají psychické problémy, je to tam samý pedofil a úchylný vrah. Všechny postavy jsou nějakým způsobem v hajzlu nebo aspoň mají problémy s alkoholem nebo rodinou. Tahle není vyjímkou a popravdě mne to nijak zvlášť nebaví. Navíc u téhle mi ty zločiny a zápletky točící se kolem týrání dětí přišly takové samoúčelně šokující.

Roux
30.03.2018 3 z 5

Musím uznat, že na jednu stranu se mi kniha velmi líbila. To jak vše nakonec do sebe pěkně zapadne, propracovanost postav atd. Na druhou stranu i tahle kniha má v sobě takové nelogické mezery, které zkrátka v konečném efektu dosti zaclání a jsou až do očí bijící. Určitě si přečtu i pokračování.

Blafoun
21.03.2018 5 z 5

Zajímalo vás někdy, proč se z lidí stávají zrůdy? Proč je to většinou přičítáno těžkému dětství nebo vlivu rodičů? Proč takoví lidé páchají nepochopitelné zlo, za které bývají často potrestání "jen" zavřením do blázince a ne do vězení s tím, že za to vlastně sami nemůžou? Tato kniha vás donutí přemýšlet, možná trochu změní pohled na věc a některé otázky zodpoví....
Je pravda že první cca 2/3 může kniha působit rozvláčně, ale to spíš proto, že hodně lidí čeká akčnější thriller. Těch je na trhu spousta, ne všechny za něco stojí a spíš mívám pocit, že jde autorům často jen o to aby něco naškrábali a dostali zaplaceno. Ano, je tu popisováno násilí na dětech, jestli detailně, to už je na posouzení každého. Osobně mě na knize zaujala spíše psychologie násilníků a jejich obětí, pro normálního člověka je těžko pochopitelné co se jim může honit hlavou (a přiznávám, nikdy jsem o tom moc nepřemýšlel). Přijde mi, že to autoři podali dost přesvědčivě a tuto stránku člověka budu díky knize už asi vždycky vnímat trochu jinak než dosud. Bez této části knihy, pro některé nudné či rozvleklé, by to byla zase jen detektivka, jedna z mnoha.
Nepopírám, že jsem se také občas trochu ztrácel, ale je to dáno hlavně nezvyklými a těžko zapamatovatelnými jmény/názvy, střídáním současnosti a minulosti a taky tím, že některé pasáže vychází z myšlenek chorých mozků.
Je to temné, mrazivé, hodně k zamyšlení, není to tuctová kriminálka na jedno odpoledne a co je na tom nejděsivější, že je to zcela reálné. Po světě takto narušených lidí chodí spousta. Je mi upřímně líto dětí, které musí vytrpět od vlastních rodičů či blízkých takově věci, že jim to zničí celý život. Na koho jiného by měly spoléhat, že je ochrání před zlem, když ne na své nejbližší?

Janaves
02.03.2018 4 z 5

Chvílemi náročné, ale přečetla jsem všechny tři díly.

Lady Jane
28.02.2018 4 z 5

První dvě třetiny knihy mi připadaly trochu rozvláčné, temné a těžké, ale potom se začaly jednotlivé části příběhu rychle propojovat, všechno do sebe zapadlo, děj nabral neuvěřitelně rychlý spád a četlo se to úplně samo...takže jsem úplně automaticky sáhla po dalším díle,protože konec zůstal otevřený...i když jsem si původně chtěla raději na odlehčení přečíst něco z úplně jiného žánru...zajímalo by mě, čím to je, že Švédi píšou tak šílené detektivky...

JulieJames
26.02.2018 3 z 5

Těšila jsem se na pořádné drama, všude si čtenáři tuto knihu chválili, jak byla strašidelná a super, ale mně zas tak super nepřišla. Asi už mám těch detektivek načteno dost. Nebylo to špatné, bylo tam vyšetřování zajímavého a podivného případu (týká se brutality a mladistvých, to mnoho lidí neskousne) a propletence postav. Sám případ je vskutku brilantně promyšlený, autoři se nebáli zabíhat do detailů, takže jsem chvílemi měla pocit, že před sebou úplně vidím filmovou scénu, ale styl psaní mě pomaloučku odrazoval, stejně jako v případě Skleněných těl. Bylo tam moc skoků do minulosti a mezi postavami, ztrácela jsem se. Až někde za polovinou jsem zjistila, že dole na stránce je vždy napsán časový údaj, ale i tak mi to přišlo dosti zmatené.
Posledních třicet stran bylo překvapivých, byl tam dobrý zvrat, to hodnotím velice kladně, ale dojem knihy to pro mě zachránit nemohlo. Celkově to vidím jako lehký nadprůměr, jsem zvědavá, jak to celé dopadne, ale podruhé už bych se ke čtení nevrátila.

marrrsch
19.02.2018

Měla jsem audioverzi a neunesla jsem to, musela jsem to vypnout. Násilí na dětech nedávám.

sgjoli
31.01.2018 4 z 5

Nutno říct, že autoři mají velmi neobvyklý styl psaní. Na ten se mi zpočátku celkem těžko zvykalo. Dějově je to velmi temné, atmosféra hutná, zápletka celkem zvrácená. Na začátek trilogie ale určitě skvělý rozjezd, na konci skvěle otevřený, aby člověka nalákal sáhnout po pokračování.

irskádívka
26.01.2018 4 z 5

Zvláštní, zajímavé, trochu složité, temné a hluboké, to jsou slova, která mě v souvislosti s přečteným příběhem napadají.
Zkuste to, snad se vám zalíbí.