Vraní dívka

Vraní dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182401/bmid_slabost-victorie-bergmanove-vrani-d-EXF-182401.jpg 4 1482 402

Vraždy a psychoterapie. Jak velkému utrpení dokáže člověk čelit nebo vystavit jiné, než sám přestane být lidskou bytostí a změní se v netvora? Jak může zklamání ovlivnit duši, osud, život? Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová léčí dva klienty s příznaky mnohočetné poruchy osobnosti, dětského vojáka ze Sierry Leone a ženu s hlubokými traumaty z minulosti. Nikdo jim nenaslouchá. Kromě Sofie… Komisařka Jeanette Kihlbergová vyšetřuje případ mrtvého chlapce, jehož tělo nese známky mučení. Nikdo ho nepostrádá. Kromě Jeanette… Temný severský psychothriller jen pro silné povahy. První díl trilogie, která oblétla a zasáhla doslova celý svět (vychází ve 35 zemích).... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Book 1: Krakflickan , 2010

MiaBrianty
04.05.2019 2 z 5

Nebyla špatná - ale rozhodně to nebylo nic u čeho bych si řekla "vau, dost dobrá knížka"

pavel6855
16.04.2019 4 z 5

Píšu sem hned po přečtení abych si zachoval ty pocity, které mám a věřím, že mi bohužel dlouho nezůstanou.. Doporučuju si nečíst moc komentářů ani moc recenzí o této knize, jinak budete krapet zklamaní.. Nálepku jen pro silné povahy má tato kniha, řekl bych zbytečně. Nenarazil sem na nic, co by mě zhnusilo ani šokovalo, (znám jiné knihy, které by si ji rozhodně zasloužily) naopak jsou drsné a kruté scény až skoro přeskakovány a jen naznačovány... Celé je to ale velmi čtivé, svižné a i přes to, že od poloviny knihy vám dojde kdo je vrahem a kdo je tady zvláštní nebo ten špatný, tak budete mít stále tendencí číst dál a upřímně, baví to! Chaotické nebo matoucí je to jen ve dvou jediných pasážích, které mají asi dohromady 10 stran a vzápětí jsou vysvětleny... Opravdu to někdo považuje za mínus? Detektivku jakou znáte v tom nehledejte, je to prostě originální příběh s prvky detektivky. Spíš takový zajímavý a originální Thriller! :)

+Svižné, čtivé, hezky se to čte
+Jako detektivku bych to neoznačil, ale velmi zajímavý úvodní díl k dalším dvěma
+Nepřestává bavit v žádné pasáži knihy

-Kruté scény jsou přeskakovány a kolikrát skoro nevyřčeny (nálepku pro silné povahy bych tomu určitě nedal)
-Celou knihu máte pocit, že jenom čekáte co se bude dít a vlastně se skoro nic nestane, jenom to plyne.

terimila
05.04.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších severských detektivních sérií. Uf. První díl mě naprosto vycukal, ale na další jsem si musela dost dlouho počkat. Takže jsem pak rovnou sjela znovu jedničku a znovu jsem se babrala v úzkosti, zmatku, hrůze, bolesti nejedné postavy... a jen čekala, co z toho všeho bude.

Marsi749
13.03.2019 5 z 5

Naprosto úchvatné čtení ❤

pingu1
23.02.2019 2 z 5

Všude skvělé reklamy, tak jsem si ji půjčila. Ale nelíbila se mi, místy jsem se ztrácela, bylo to zmatené a pro mě až moc depresivní. Do dalšího dílu nejdu.

lachtan77
31.01.2019 4 z 5

Ke knížce jsem se dostal náhodou a před čtením jsem si prostudoval komentáře. Psalo se jak je Vraní dívka složitá na pochopení, drastická atd. Je možné, že když se hodně psalo o zmatku postav dal jsem si na to při čtení podvědomě pozor. Každou postavu jsem si spojoval a chtěl ji pochopit. Teď po přečtení můžu říct, že to nebylo zas až tak zmatečné. Ano jsou tam složité vztahy, rozdvojená osobnost, vracení se do minulosti, ale šlo to dohromady a mělo to i logiku. Styl psaní mi nevadil. Jediné co mi trochu vadilo byl konec. Další díl určitě přečtu už jen kvúli tomu konci

Nazli
18.01.2019 4 z 5

Můj Bože, na tohle setkání jen tak nezapomenu.

HYPNOS88
13.12.2018 4 z 5

Za mě super. Lehce chaotické, ale potom vše začne do sebe zapadat a ten "zvrat" kdo je kdo, je dobrej. Já to třeba netušil a překvapilo mě to. Jdu na další díly.

aginecka
24.10.2018 3 z 5

Drsné, často až nechutné. To by ale nevadilo, problém je, že kvalita zpracování značně pokulhává za "efektním" námětem. Naprosto souhlasím, že tomu chybí opravdovost. Na zbytek série se nechystám.

Eicherik
20.10.2018 5 z 5

Vynikající psychologický krimi thriller. Některé scény byli hodně drsné a smutné, ale jejich popis nepřekračuje únosnou mez. Velmi dobrá je i psychologická rovina románu. Konec dílu není koncem příběhu a je tedy nezbytné sáhnout po pokračování.

Monni
05.10.2018 4 z 5

Rozhodně stojí za přečtení. Mě osobně nepřišla tak šílená, abych ji nemohla dočíst. Samozřejmě je šílené co se tam děje, ale ... Rozhodně se těším až si přečtu další díly.

cie
01.10.2018 3 z 5

Vadilo mi, že snad každá postava, která se v knize jen mihla, nějakým způsobem ubližovala dětem nebo je zneužívala.

pobresita
29.09.2018 5 z 5

Sáhla jsem po Vraní dívce, protože jsem potřebovala přečíst nějakou oddechovku... jak moc jsem se spletla! Je to čtivá kniha, ale i na mě velice drsná. Určitě přečtu i další díly... časem... budu to muset vstřebat.

veamertl
21.09.2018 3 z 5

První, co mě u ní napadá je, že byla dělána na efekt. Nějak za tím prostě necítím srdce. Za mě klouže po povrchu, obrysy postav/ míst/ pohnutek/ emocí..vykresleny hrubě, žádné detaily, které by způsobily, že ve mně někdo/něco probudí hlubší cit. A zdá se mi, že se tohle "jádro pudla" někdo rozhodl nahradit "kečupem"..Taky nevím, jestli jsou k něčemu ty megalomanské reklamy, "brutální, šokující, jen pro silné povahy". Už několikrát jsem se "namlsala" upoutávkami předem a pak byla zklamaná, protože to nebylo Woooooow!! Rodina, která si přečetla, že půjde o něco tak strašlivého, že Jack rozparovač by se strachy schoval v koutě, se zapřísahala, že mi ji ne a ne koupit, pak už nikdy nebudu v klidu spát. Mno, pracovala jsem jako dětský psychiatr v léčebně, dokud se tomu smělo říkat tak politicky nekorektně a když jsem po nocích chodila chodbami, mohly by vyprávět příběhy, ze kterých by i těm nejotrlejším bylo blivno.. Takže po Vraní dívce spím celkem obstojně. A napadá mě ještě jeden příměr, tak jako u nehody, kdo křičí nejmíň, je nejvíc zraněn. Taky mě většinou nejvíc zasáhnou díla, která nemají brutální reklamu, že jsou brutálně brutální. A ano, brutální věci se dějí celkem běžně a nám nezbývá než doufat, že se budou dít vždycky o hodinu/ 100 kilometrů.. dál.

Radik74
11.09.2018 3 z 5

Trochu více zvrácené, ale stojí za přečtení

Lisa123
04.09.2018 3 z 5

Od knihy jsem měla asi větší očekávání. Už jen upozornění "pro silné povahy" ve mně vyvolalo pocit, že to bude opravdu drsný příběh, avšak situace, že bych nemohla hrůzou otočit stránku, opravdu nenastala. Zpočátku jsem se do děje nemohla začíst, především kvůli neustálému přeskakování částí, časů (přítomnost, minulost) a postav. Přišlo mi, jako bych četla několik knih najednou a nemohla jsem se vůbec zorientovat. V knize mi často chyběly popisy postav a míst (i vzhledově), takže se mi všechno hůř pamatovalo a k postavám jsem si nevytvořila žádný "vztah". Postupně jsem se do děje dostala, části se začaly spojovat a i pachatele jsem dokázala brzy odhalit. Určitě to ale pro mě (z důvodu mnoha dějových linek) nebylo lehké čtení a text jsem musela opravdu vnímat, abych se v celkovém příběhu neztratila. Nakonec si stejně nejsem úplně jistá, jestli mám všechny souvislosti. Hodnotím 3* především nápad, zpracování se mi už moc nelíbilo. Opravdu nevím, jestli si přečtu další díly. Spíše jen ze zvědavosti, ale v bližší době určitě ne :)

Lea
29.08.2018 3 z 5

Tak nevím, zda je to spíš tím, že se asi nikdy nestanu fandou severských detektivek, nebo detektivek všeobecně, ale u mě se za celou dobu žádný wow efekt nedostavil. Neříkám, že příběh není promyšlení. Nebavilo mě ale jeho podání. A především jsem si neoblíbila ani jednu postavu. Jen pro silné povahy to asi taky úplně není, protože už vyšlo tolik zvrácených thrillerů - ať už knižně nebo zfilmovaných -, že Vraní dívka zkrátka příliš nevybočuje. Nejhorší na tom celém je fakt, že se většina v příběhu zmíněných věcí opravdu dětem ve světě děje :-(
A kdo je pachatel? Je to jen první díl a já už v téhle sérii nevěřím ničemu, ale taky se mi zdá, že to bylo jasné téměř od začátku.
Stojím teď tedy před otázkou, zda se do dalších dílů pustit. Nechce se mi především kvůli tomu nezáživnému vypravěčskému stylu. Nechce se mi kvůli tomu neustálému, těžko sledovatelném přeskakování v čase. Když nečte člověk knihu jedním dechem, snadno se v tom zamotá. Nechce se mi kvůli postavám - do knih, kde mi alespoň jedna z postav nepřilne k srdci, se musím dost nutit. Přes to všechno mě zajímá, co může být dál. Podle komentářů níže se ale obávám nějakého super úžasně nic nevysvětlujícího konce.

frantisek8863
26.08.2018 3 z 5

Dal jsem na doporučení jiných a přestože mám rád severské detektivky, byl jsem spíš zklamán. Na můj vkus trochu zmatené prolínání, zvláštní podání, stejně jako osudy postav a jejich jednání. Poslouchal jsem ji jako audioknihu, velmi nevhodně načtenou zvoleným interpretem, který se podle mě na knize negativně podepsal svým podáním. Příběh na mě působil rozporuplně i když to jiní vidí jinak. Zvraty, život a přístup policistky mě rozčiloval. Knižní podání tohoto příběhu mě nenavnadilo k dalším pokračováním.

PabloFuentes
12.08.2018 5 z 5

Naprostá srdcovka. Občas to může působit zmatečně, ale vše se vyjasní v dalších dvou dílech. Přečteno během cest po Francii.

TheReader
29.07.2018 5 z 5

Vraní dívka o sobě dávala neustále znát- plakáty a reklamy na internetu, zkrátka vyskakovala všude. Nakonec jsem se dal přemluvit a půjčil si ji. Nikdy toho nebudu litovat. Dnes už ji mám, stejně jako její pokračování, ve své knihovně.
Byla brutální? Ano. Opravdu byla, některé pasáže byly těžké na čtení kvůli vzpomínkám jedné dívky, jejíž život byl o pomstě, o neštěstí a neustálém se vracení do svého dětství.
Ale jak už jsem napsal- rozhodně nelituji, vždy si ji znovu rád přečtu, protože v sobě má prostě něco, co jsem ještě nikdy dřív v žádné knize neviděl.