Slabikář návštěvníků památek

Slabikář návštěvníků památek https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173272/bmid_slabikar-navstevniku-pamatek-DvL-173272.jpg 5 107 17

Textová část slabikáře seznamuje s jednotlivými slohovými obdobími a ve slovníkové části vysvětluje odborné pojmy z dějin umění. Slovník návodným způsobem pomáhá při poznávání památek, pomáhá rozvíjet estetické cítění a rozšiřuje kulturní povědomí. Nabízí upozornění, že podle časového zařazení existují určitá slohová a tvarová vymezení, upozorňuje na proměnu architektonických prvků, vysvětluje pravidla v ikonografii mytologických a biblických postav a výjevů, pravidla heraldiky a přibližuje divákovi příslušnou dobu, událost i způsob života. 2. doplněné vydání... celý text

Garlic
12.07.2021 5 z 5

Tohle je přesně ta kniha, kterou člověk tahá sebou, píše si do ní poznámky, otevřel ji už tisíckrát a stejně ji otevře znovu. Čím větší salát, tím víc si jí vážím. Pro památkology základní literatura.

Ithaka
14.02.2021 5 z 5

Táta měl tuhle skvělou knížku ve své příruční knihovně a když jsme ještě společně jezdili na výpravy za dobrodružstvím (protože to se dá přeci zažít i uprostřed cizího města), brával jí s sebou. Psala se 80. léta minulého století, okolní svět se tvářil šedivě, ale s Heroutem v batohu byl hned o něco barevnější. A tak jsme fotili smírčí kříže a barokní plastiky světců, luštili latinské opisy, počítali stará vročení, dělali frotáže rozpadajících se náhrobků. Inspirativní i v současnosti!

kapr
01.11.2020 5 z 5

Nezbytná, stručná příručka. Nejlépe číst stále do kola, nejlépe každoročně.

Jadla
11.06.2020 5 z 5

Mám ji už úplně salátovou. Jednoduše, jasně, stručně a věcně vysvětluje základní pojmy, ilustrace jsou názorné. Mnohé už zapomínám, ale je prima vědět, kde hledat a najít.

JulianaH.
27.04.2019 5 z 5

Knížku jsem poprvé viděla u kastelána z hradu Litice, kde jsem v létě provázela návštěvníky. Půjčoval mi ji k nastudování, když se naskytla slunná přestávka mezi prohlídkami.
Bylo skvělé, že jsem mohla nově osvojené pojmy vzápětí použít v praxi. Slabikář mě zaujal tolik, že jsem si pořídila vlastní exemplář a barevné papírky k vyznačování slovíček, která mi nějak unikla na hodinách dějin umění.

Pro mě je mimořádně důležité pojmenovat jednotlivé prvky výtvarného díla, protože díky tomu ho lépe vnímám - jazykem. V tomhle smyslu mi pan Herout pomohl pootevřít oči.

Nočnípták
16.06.2018 5 z 5

Jako je slabikář pro prvňáčky, tento slabikář je pro dospělé, kteří mají rádi památky, architekturu, historii, luštění křížovek. Mám jej v knihovně již dlouho a často se k němu vracím. Někdy z nutnosti, když v historickém románu narazím na pojem mně neznámý, někdy jen tak pro radost listování. A také ji nosím v batohu při mých výpravách s vnoučaty, jak napsala babicka_amalka.

Terrese
16.07.2017 5 z 5

Skvělá jak pro laika, tak pro člověka již zasvěceného v tomto oboru. Velmi mi pomohla v uspořádání a ujasnění všech období. Ráda se k ní zpětně vracím a minimálně procházím zjednodušené kresebné ukázky architektonických prvků.

Mandrejka
10.05.2017 5 z 5

Super!

Adelajda_4
05.05.2017 5 z 5

Bible památkářů! Bezvadná kniha, která dokáže vysvětlit kdeco z architektury, neustále se k ní vracím.

babicka_amalka
13.02.2017 5 z 5

všichni komentátoři už to vyjádřili za mě - skvělá příručka, navíc v :kapesním" vydání, takže ji lze nosit s sebou i na všechny výpravy za poznáním (nejen) našich památek;

JLČ
27.11.2016 5 z 5

Skvělá příručka pro odborníky i začátečníky.

Gold351
22.10.2015 5 z 5

Pro mne ohromná a přehledná "příručka" srozumitelná všem milovníkům historie. Stejně jako Staletí kolem nás a Jak poznávat kulturní památky. Tyto knihy mne provázely nejen studiem, ale hlavně při putování po našich městech a památkách. Vřele doporučuji ...

tenax
26.08.2014 5 z 5

Neocenitelná pomůcka při toulkách po vlastech česko-slovenských a při četbě historických románů.

R.E.M.
20.07.2014 5 z 5

Slabikář návštěvníků památek a kniha Staletí kolem nás (stejného autora) jsou výborným průvodcem milovníků památek, historie a architektury. Obě knihy jsou bohaté na informace, navíc doplněné přehlednými náčrty a fotografiemi.

adelinka
07.01.2014 5 z 5

naozaj skvelá pomôcka...

oolinkaa
03.11.2012 4 z 5

super publikace. používám ji jako učebnici, ale je zde vysvětleno plno pojmů, které v praxi - v historii denně použijete.

Bránolog
03.04.2012 5 z 5

Taky píšu o historických památkách a bez této knihy bych se těžko obešel.