Slabikář návštěvníků památek

Textová část slabikáře seznamuje s jednotlivými slohovými obdobími a ve slovníkové části vysvětluje odborné pojmy z dějin umění. Slovník návodným způsobem pomáhá při poznávání památek, pomáhá rozvíjet estetické cítění a rozšiřuje kulturní povědomí. Nabízí upozornění, že podle časového zařazení existují určitá slohová a tvarová vymezení, upozorňuje na proměnu architektonických prvků, vysvětluje pravidla v ikonografii mytologických a biblických postav a výjevů, pravidla heraldiky a přibližuje divákovi příslušnou dobu, událost i způsob života. 2. doplněné vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173272/big_slabikar-navstevniku-pamatek-DvL-173272.jpg 4.9104

Kniha Slabikář návštěvníků památek

Garlic
12.07.2021

Tohle je přesně ta kniha, kterou člověk tahá sebou, píše si do ní poznámky, otevřel ji už tisíckrát a stejně ji otevře znovu. Čím větší salát, tím víc si ji vážím. Pro památkology základní literatura.

Ithaka
14.02.2021

Táta měl tuhle skvělou knížku ve své příruční knihovně a když jsme ještě společně jezdili na výpravy za dobrodružstvím (protože to se dá přeci zažít i uprostřed cizího města), brával jí s sebou. Psala se 80. léta minulého století, okolní svět se tvářil šedivě, ale s Heroutem v batohu byl hned o něco barevnější. A tak jsme fotili smírčí kříže a barokní plastiky světců, luštili latinské opisy, počítali stará vročení, dělali frotáže rozpadajících se náhrobků. Inspirativní i v současnosti!

kapr
01.11.2020

Nezbytná, stručná příručka. Nejlépe číst stále do kola, nejlépe každoročně.

Jadla
11.06.2020

Mám ji už úplně salátovou. Jednoduše, jasně, stručně a věcně vysvětluje základní pojmy, ilustrace jsou názorné. Mnohé už zapomínám, ale je prima vědět, kde hledat a najít.

JulianaH.
27.04.2019

Knížku jsem poprvé viděla u kastelána z hradu Litice, kde jsem v létě provázela návštěvníky. Půjčoval mi ji k nastudování, když se naskytla slunná přestávka mezi prohlídkami.
Bylo skvělé, že jsem mohla nově osvojené pojmy vzápětí použít v praxi. Slabikář mě zaujal tolik, že jsem si pořídila vlastní exemplář a barevné papírky k vyznačování slovíček, která mi nějak unikla na hodinách dějin umění.

Pro mě je mimořádně důležité pojmenovat jednotlivé prvky výtvarného díla, protože díky tomu ho lépe vnímám - jazykem. V tomhle smyslu mi pan Herout pomohl pootevřít oči.

Nočnípták
16.06.2018

Jako je slabikář pro prvňáčky, tento slabikář je pro dospělé, kteří mají rádi památky, architekturu, historii, luštění křížovek. Mám jej v knihovně již dlouho a často se k němu vracím. Někdy z nutnosti, když v historickém románu narazím na pojem mně neznámý, někdy jen tak pro radost listování. A také ji nosím v batohu při mých výpravách s vnoučaty, jak napsala babicka_amalka.

Terrese
16.07.2017

Skvělá jak pro laika, tak pro člověka již zasvěceného v tomto oboru. Velmi mi pomohla v uspořádání a ujasnění všech období. Ráda se k ní zpětně vracím a minimálně procházím zjednodušené kresebné ukázky architektonických prvků.

Mandrejka
10.05.2017