Skvrna

Skvrna https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347798/bmid_skvrna-nuV-347798.jpg 3 1135 334

Mistrovská hororová povídka od světové bestselleristky Gillian Flynnové je poctou klasickým duchařským historkám a dalším důkazem autorčina všestranného spisovatelského talentu (získala za ni prestižní Edgar Award). Důkazem, který si nelze nechat ujít. Neškodné podvůdky, snaha přežívat, drobné lži, a taky jeden věštecký salon se speciálními službami v zadní části. To je svět mladé ženy, na kterou se jednoho upršeného jarního dne obrátí Susan Burkeová, které straší v domě. Jenže ten starý viktoriánský dům skrývá víc tajemství než jednu krvavou šmouhu na stěně a pochybné duchy, které vyžene trocha šalvěje a mořské soli. Dost možná tady půjde někomu i o život… Skvrnu (v originále Grownup, původním názvem What Do You Do?) napsala Flynnová pro soubor Rogues (Darebáci), který z povídek vícera autorů sestavil George R. R. Martin. Toto je její první samostatné vydání.... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Knižní klub

The Grownup , 2014

INCOGNITOREADER
12.10.2020 2 z 5

Za mě upřímně docela velké zklamání. Napětí ani strach se vůbec nedostavil.

Mruskulka
25.09.2020 4 z 5

Povídka mě hned ze začátku oslovila, jen konec mě trošičku zklamal

Bája89
02.09.2020 3 z 5

Příběh začínal velmi slibně. Zápletka se rozjela jako na horský dráze, ale ten konec byl takový nedodělaný. Po dočtení jsem si říkala, že by to sneslo ještě pár stran. Přesto to bylo velmi příjemné čtení, které mile překvapilo. Hlavní hrdinka mě bavila, ani nevím jestli kvůli celému životnímu příběhu nebo jen kvůli jejímu netradičnímu zaměstnání. Co si bude, i díky tomu si Flynnová zaháčkuje čtenáře hned na začátku, protože chcete vědět, co se z toho vlastně vyklube.

Marekh
31.08.2020 3 z 5

První kniha, kterou jsem přečetl od autorky. Hned na první straně mne uhodilo do očí, jaké zaměstnání vykonává hlavní hrdinka této povídky. Překvapilo mne to, ale zároveň mne to rozesmálo, protože s tímto specifickým zaměstnáním zaměřeným na určitou oblast jsem se v knihách ještě nesetkal. Vykonává také další práci. Hlavní hrdinka má ráda knihy, což mi bylo sympatické. Přečetla knihu Dům na kopci, kterou jsem v minulosti četl. Snaží se být autodidakt. Jak sama uvádí, "to není sprosté slovo, schválně si to najděte". Nemá jednoduchý život a jednoho dne se seznámí se ženou, které straší v domě a rozhodne se jí pomoci..

Jedná se o hororovou povídku. V knize se vyskytují prvky hororu, takže jsem pociťoval v jistých chvílích napětí a strach. Povídka se mi četla celkem dobře. Určitě se nejedná o nějaký trhák, ale z druhé strany to nebylo úplně nejhorší. Pokud čtenář nebude klást na knihu vysoké požadavky a bude si chtít přečíst povídku s hororovým nádechem, kterou sfoukne během chvíle, tak může být tato kniha určena právě pro něj. Knihu hodnotím průměrně. Myslím si, že to odpovídá hodnocení.

Kniha má pěkný přebal a také po stranách se vyskytuje červená ořízka, což vypadá dobře pro oko. :)

Od autorky jsem nečetl knihu ZMIZELÁ ani TEMNÉ KOUTKY. V minulosti jsem viděl kousek z filmu Zmizelá a Temné kouty, ale neviděl jsem tyto filmy celé. V budoucnu neplánuji asi číst tyto knihy. :)

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Pocit smutku obvykle značí, že máte zkrátka až moc volného času. No vážně. Nejsem terapeut, ale většinou to fakt znamená, že nemáte co dělat.

Karola050716
21.08.2020 3 z 5

Slušná atmosféra, ale konec mi nesedl.

knihomol1985
19.08.2020 2 z 5

Já se moc omlouvám, ale začátek o ničem, střed a ke konci to mělo děj, ale celkově o ničem. Kniha mi vůbec nic nedala a ten konec to jen zazdil... Jako nevím co autorka chtěla předvést a ještě k mé smůle, je to první dílo a to doma mám nepřečtenou Zmizelou .-)))) No tohle se moc nevyvedlo, nebo jsem to nepochopil, co autorka tímhle mini dílem povídkou chce říct...

Liduka
19.08.2020 4 z 5

Popravdě, když jsem začala číst začátek, tak jsem si říkala, co to doprčic je, ale postupně se autorka dostala k jádru věci a začalo to být zajímavé. Napětí se dalo krájet hlavně na konci. SPOILER: Jen mě štve ten neuzavřený konec.

VIVINKAR
17.08.2020 1 z 5

Musím se přidat k jednomu komentáři níže - je to divný a blbě se to čte. Na to, že to má pár stránek, nemá to žádný spád, žádné gradování napětí, prostě nic. Hororovou povídku si představuji jinak.

SlamLenka
15.08.2020 2 z 5

Román Zmizelá se mi celkem líbil, když jsem tedy do čtenářské výzvy hledala knihu od autora, jenž je držitelem ceny E. A. Poea, rozhodla jsem se znovu sáhnout po něčem od Gillian Flynn a zvolila si její povídku Skvrna – ostatně právě za ni získala toto ocenění. Kolegyně mi knihu půjčovala se slovy: „Tohle je strašná blbost.“ Řekla jsem si, že tomu stejně dám šanci, mám však pocit, že to za to nestálo. Ač je povídka obvykle kategorizovaná jako horror či thriller, po přečtení ji osobně nepovažuji ani za jedno z toho – ve mně totiž nevyvolala ani strach, ani napětí. Že jsem s knihou šlápla vedle, to jsem cítila už od prvních stránek. Hlavní postavou je tu sexuální pracovnice (expertka na hand job) a věštkyně-podvodnice a celá zápletka se točí kolem tří lidí a manipulace. Těžko však říci, kdo vlastně manipuluje kým – a neví to ani hlavní protagonistka, která se ocitá v zlověstně působícím domě a setkává se s podivným dospívajícím klukem a jeho nevlastní mámou, jež si ji najala na spirituální očistu tohoto viktoriánského domu. Celé vypravování je až neskutečně triviálně vystavěné, nedochází k žádným nečekaným dějovým zvratům, postavy jsou velmi nedůvěryhodné... Za mě obrovské zklamání.
Mimochodem: V originále se tenhle příběh jmenuje „The Grownup“, ovšem autorka jej původně pojmenovala „What Do You Do?“ a jedná se o její příspěvek do sbírky autorů, kterou sestavil G. R. R. Martin a jež vyšla v roce 2014 pod názvem Rogues. Česky tento povídkový soubor vyšel jako Darebáci (2016) a zde se příběh G. Flynn jmenuje „A čím se živíte?“ – tady byl aspoň použit přiléhavější název povídky, na obsahu ovšem ani lepší překlad a název nic nezlepší...

annes
06.08.2020 3 z 5

Od autorky jsem četla už Ostré předměty, ale i tak mě překvapilo první pár vět, než mi došlo, že je to pro autorku skoro typický rys, mít v díle něco trochu "přisprostlého". Stejně tak jsem si po přečtení uvědomila, že i topodávání dvojstranných infromací (možná i více) je pro ni typické a proto se mi to asi tak dobře četlo. Nejen že je knížečka útlá, ale i pěkně designově vybavená červení ;-)
Jako bonus jsou tu zmíněny jména knih Žena v bílém a ještě něco - do čv 2018 ;-)

miklis
03.08.2020 3 z 5

Ze začátku jsem litovala, že jsem této autorce dala druhou šanci, ale nakonec musím říct, že špatně to nebylo, malý rozsah tomu sedí. Ale potenciál je takový přizabitý :-).

NicaCola
02.08.2020 3 z 5

Prvních třicet stránek bylo super... pak už jsem nad tím mavla rukou :-D knihu jsem dočetla, ale jen díky tomu, že těch stránek je asi šedesát...

Jajusenka
21.07.2020 1 z 5

Tuto knihu jsem četla jen kvůli výzvě a vůbec mě nezaujala. byla jsem opravdu ráda, že je tak krátká a mám čtení za sebou.

ladyxx
16.07.2020 3 z 5

Tahle knížečka mi připomíná manévrování autem na velmi malém prostranství. Autorka nejprve popojela do erotiky, načež z ní vycouvala; nato popojela do duchařství, a po chvíli z ní vycouvala; poté popojela do psychologie, a tam se jí kola zasekla; z autorádia přitom po celou dobu vyhrávala komediantská muzika. Takové žánrové rozdíly by lépe fungovaly v knize s rozvinutým příběhem, ne v krátké povídce. Otevřený konec, který vysvětlení událostí ponechává na fantazii čtenáře, mi zas tak nevadí. Bod navíc dávám za tajemný viktoriánský dům a za krásnou obálku.

onyx84
30.06.2020 4 z 5

Opravdu zajímavý úvod...musím říct, že mě fakt hodně zajímalo,co z toho vyleze...a ona moc příjemná,"mysteriózní" povídka s otevřeným koncem dle fantazie...

kackahracka
15.06.2020 1 z 5

Řeknu to takhle. Úvodní dvě souvětí povídky charakterizují celé dílo:
Nepřestala jsem honit, protože bych v tom snad nebyla dobrá. Přestala jsem, protože jsem v tom byla nejlepší.
Je to divné a blbě se to čte.
Takže tak.

venda99
05.06.2020 3 z 5

Ten malej spratek - Miles ve mě vzbuzoval pocit, že by potřeboval pár pořádnejch hornickejch facek. A nakonec jsem se nemýlil. Myslím, že kniha má dobrý námět. Škoda jen že to nebylo delší a tím pádem více propracované.

Šárka88
31.05.2020 3 z 5

Velmi zajímavý začátek, který zaujme :-D přečteno, velmi rychle v rámci výzvy. Ještě, ze knížka je tak tenká, jinak bych asi nedočetla do konce.

Štixa
28.05.2020 4 z 5

Zajímavé a rychlé čtení :-D

Nuny
21.05.2020 3 z 5

Když nějaká kniha začne tím, že se žena živí honěním ptáků, pak určitě čtenáře zaujme. Ale to motání se kolem vymýšlení příběhů, kdo teda vlastně lže a kdo na koho co ušil, to už bylo malinko přitažené. Za mě příjemný průměr.