Skvrna

Skvrna https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347798/bmid_skvrna-nuV-347798.jpg 3 1137 334

Mistrovská hororová povídka od světové bestselleristky Gillian Flynnové je poctou klasickým duchařským historkám a dalším důkazem autorčina všestranného spisovatelského talentu (získala za ni prestižní Edgar Award). Důkazem, který si nelze nechat ujít. Neškodné podvůdky, snaha přežívat, drobné lži, a taky jeden věštecký salon se speciálními službami v zadní části. To je svět mladé ženy, na kterou se jednoho upršeného jarního dne obrátí Susan Burkeová, které straší v domě. Jenže ten starý viktoriánský dům skrývá víc tajemství než jednu krvavou šmouhu na stěně a pochybné duchy, které vyžene trocha šalvěje a mořské soli. Dost možná tady půjde někomu i o život… Skvrnu (v originále Grownup, původním názvem What Do You Do?) napsala Flynnová pro soubor Rogues (Darebáci), který z povídek vícera autorů sestavil George R. R. Martin. Toto je její první samostatné vydání.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Knižní klub

The Grownup , 2014

MakiMel
01.09.2018 4 z 5

Výborná kniha, resp. povídka. Nejsem moc na horory, mám raději ten typ příběhu, kdy si člověk myslí, jak se to asi všechno stalo a na konci zjistí, že to bylo úplně jinak, takový ten "WOW" efekt. A to je přesně Skvrna... rychlá, pádná, přímá a překvapivá...

Roubas
29.08.2018 3 z 5

Co si budeme povídat, je asi přáním každého spisovatele, aby jeho povídka vyšla v tak stylovém outfitu a prodávala se za takový prachy. Zápletka je fajn, postavy originální a vyzařuje to takovou tu černohumornou temnotu, o které čtenář ví, že brzy může sklouznout z lehkého znepokojení k něčemu daleko děsivějšímu. Na druhou stranu mě závěr povídky v žádném případě nenadchl a jednání postav, zejména jedné, postrádá několik ozubených koleček v lebce. Zábavná, lehce znepokojivá jednohubka, která ale sakra rychle vyšumí.

Lea
16.08.2018 4 z 5

Pro mě byla Skvrna premiérovým setkáním s Gillian Flynn, takže nemohu porovnávat s jejími ostatními knihami. A mně se to líbilo. Autorka mě připoutala k textu od první stránky, povídku jsem zhltla celou během večerního vaření. Jediné, co mi asi uniklo, je vysvětlení té skvrny u hlavní hrdinky doma. Pochválit musím grafické zpracování téhle útlé knížečky.

Tozbee
14.08.2018 1 z 5

Omlouvám se, za příkrý soud, ale tohle se moc nepovedlo. Nevěrohodné jednání a vyjadřování toho chlapce, křečovitá aranže příběhu (prostitutka říznutá vědmou), předvídatelnost zvratů.... – jsem z té krátké povídky unavený.

Mira7
11.08.2018 5 z 5

Je tomu asi 15 - 20 let, kdy jsem s oblibou četl povídky od E. A. Poea a H. P. Lovercrafta. Tato výborná povídka se jim vyrovná.

capricornus
10.08.2018 3 z 5

Povídka výborná a vtipná v tom, jak se děj vyvíjí..... Četla jsem ji jako první knížku od této autorky, určitě si přečtu všechny ostatní.

Vik40
07.08.2018 2 z 5

I od povídky jsem čekal víc, mnohem víc. Navíc, hororem to ani nevonělo.
A po týdnu od přečtení zjišťuji, že skoro ani nevím o čem jsem četl. Možná i dvě hvězdy je mnoho.

micha-ella
04.08.2018 2 z 5

Autorka promine, ale tahle povídka opravdu není mistrovská! I mistr tesař se někdy utne. Přitom tak kvalitní dřevo - vlastně tady papír.

N.I.C.K.
04.08.2018 2 z 5

Zvláštní dílo. Čekal jsem tedy něco uplně jiného. Popravdě spíše zklamání

zbožňuju_knihy
16.07.2018 2 z 5

Tak jsem se těšila a stejně tak byla zklamaná. "Kniha" přečtená za chvilku. Pro mne těžké zklamání, dalo se z toho tolik vytěžit! a takto to promrhat, ach jó. Dávám dvě hvězdy za tu chvilku (chviličku), kdy se to jako duchařina tvářilo. Tato autorka asi pro mne není, jelikož mne zatím s ničím nepřesvědčila. Jediné, co u jejich knih je veliké, dobré a masivní, je reklama. Ten zlatý punc Bestseller se už taky dává na každou "knihu", koukám. :-(

Rose18
24.06.2018 5 z 5

Tahle povídka je zatím to nejlepší, co jsem od Gillian četla. Příběh je napínavý od začátku až do konce a plný nečekaných zvratů. Doporučuji!

EleanorJane
20.06.2018 2 z 5

Upřímně jsem očekávala něco víc. Hororová povídka...hmm... to by mohlo být super! Bohužel ale ne. Povídka hezká, a jde v ní poznat autorčin styl.

MortRainey
18.06.2018 3 z 5

Tuto povídku napsala Gillian Flynnová na přání věhlasného George R.R. Martin pod původním názvem "What Do You Do?" do jeho povídkové antologie Darebáci, kde se autorka svým příspěvkem zařadila kromě Martina mezi další fantasy velikány, jakým je například Neil Gaiman. Toto je její samostatné (české) knižní vydání pod názvem "Skrvna", resp. The Grownup.
Flynnová ani v tomto dílku nezapřela svůj styl psání: opět je hlavním antihrdinou příběhu žena, a to psychicky nevyrovnaná a to se svým "svojským" přístupem řešení života teď a tady. Příjemné a rychlé čtení, které je spíše "na uklidněnou" od jejích velethrillerů s pomyslným vrcholem ve Zmizelé, než proklamovaná duchařská historka, i když jistý ironický odkaz na tento druh hororové literatury v povídce najdete;-) Zasloužené 3 (možná 3,5) hvězdičky, doporučení na jedno deštivé odpoledne (či delší cestu do a z práce), a víra, že Flynnová přijde brzy s nějakým novým hutnějším thrillerem (už jsou to 4 roky, co napsala "jen" tuto povídku a scénáře), který naváže nebo ještě lépe přebije úspěch Gone Girl!!!;-)
PS: Miluji v knihách odkazy na jiné knihy;-) Klasické duchařiny na něž Skvrna odkazuje jsou tradiční a jistojistě budou stát za přečtení: Utažení šroubu, Žena v bílém nebo Dům na kopci a "Rebecca" alias Mrtvá a živá od Madam napětí a matky Ptáků - Daphne du Maurier...

milunka21
11.06.2018 4 z 5

Rozhodně něco naprosto jiného, než autorka normálně píše. Škoda že to byla jen povídka. Dokázala bych si to představit rozvinutější.

Zlatinka.Emilly
10.06.2018

U této povídky se jedná o Edici světového bestselleru, ale ta zlatá známka na obálce mě zklamala. Takže už pro mně nebude vodítkem pro výběr. Kdo lže? Kde je pravda? Tak tohle nám povídka nesdělila, snad ani sama autorka nevěděla, jak ji ukončit.

hey123
02.06.2018 3 z 5

Velmi čtivé a napínavé. Celou dobu si říkáte Co je tedy vlastně pravda? Hezký nápad, klidně bych uvítala pokračování či delší konec.

zuzi1162
21.05.2018 2 z 5

Moje druha sance teto autorce ... a posledni. Divny zacatek, divny konec, prostredek mel potencial, ale jako cele nic moc.

andrii24
18.05.2018 3 z 5

Tímto domem tepe smrtící historka. V něm nenajde se žádný anděl ani svatá socha. Ze stěn prýští rudá žeň, inferno krve, vzrůstající chlad, vzrušující pach morbidity. Račte dál. S princeznou temnoty přes nevyzpytatelný práh bizarních nálad, stíny zanícených, rodinných komnat.

L.Helena
17.05.2018 2 z 5

Vhodné snad do nějakého souboru povídek, ale jako samostatná kniha naprosto zbytečné.

Mišulka331996
05.05.2018 4 z 5

Povídka mi špatná nepřišla, konec byl zvlášní, ale to je prostě Flynnová. Za mě příjemné čtení na půl hodinky, když se potřebujete odreagovat :).