Skvrna

Mistrovská hororová povídka od světové bestselleristky Gillian Flynnové je poctou klasickým duchařským historkám a dalším důkazem autorčina všestranného spisovatelského talentu (získala za ni prestižní Edgar Award). Důkazem, který si nelze nechat ujít.
Neškodné podvůdky, snaha přežívat, drobné lži, a taky jeden věštecký salon se speciálními službami v zadní části. To je svět mladé ženy, na kterou se jednoho upršeného jarního dne obrátí Susan Burkeová, které straší v domě. Jenže ten starý viktoriánský dům skrývá víc tajemství než jednu krvavou šmouhu na stěně a pochybné duchy, které vyžene trocha šalvěje a mořské soli. Dost možná tady půjde někomu i o život…
Skvrnu (v originále Grownup) napsala Flynnová pro soubor Rogues (Darebáci), který z povídek vícera autorů sestavil George R. R. Martin. Toto je její první samostatné vydání.

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/347798/skvrna-nuV-347798.jpg 3.3323
Originální název:

The Grownup (2014)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Počet stran:72
Překlad:Alexandra Fraisová
Edice:Edice světový bestseller
Vazba knihy:vázaná
ISBN:978-80-242-5880-5
Nahrávám...

Komentáře (111)

Přidat komentář
Gaeberys
včera

Dlouho jsem přemýšlela, jestli 2 nebo 3 hvězdy ...
Mělo se jednat o hororový příběh, proto si myslím, že knížka mohla začínat klidně až na straně 34, protože ta nudná pasáž předtím mi vnukala myšlenku tuto 67-stránkovou knížku odložit (Možná jsem ve svých 27 letech příliš puritánská.. Erotika obecně potěší, ale tato byla taková tvrdá-hrubá-nucená...) .. Za první část sotva 1* z lítosti...
Druhá část... Skoro na 4*, příběh mi zamotal hlavu-tak kdo tu vlastně mluví pravdu? - závěr si udělejte dle svého uvážení...
S odstupem času uděluji tedy jen 2* jako celku...

Tess.96
předevčírem

Kniha se mi dostala do rukou v práci od mé kolegyně, která mi jí přinesla. Nerada si půjčuji knihy jelikož toho mám sama dost na čtení, ale kniha má jen 60 stránek a jedná se navíc o povídku, tak jsem jí přečetla rovnou ten den v práci. Začátek je zajímavý, vypadá to na erotiku, pak se z toho stane horor, následně psychologické drama a pak vás neskutečně naštve konec nebo tedy alespoň mě ano. Nemám ráda otevřené konce a tahle kniha ho má, navíc hodně zůstalo nevysvětleno, takže pokud autorka nechystá pokračování, tak má u mě docela vroubek.

babsi66
13. února

Povídka je tak krátká, že jsem se v průběhu ani nezamýšlela na absurdní rozdání karet na počátku. Co na tom, že autorka dala dohromady "skoroprostitutku", která si hraje na vymítače ďábla, s osvědčenými motivy typu starý strašidelný dům, nespolečenský chlapec neduživého vzhledu a jeho na první pohled dokonalá nevlastní matka s pocuchanými nervy. Ve výsledku je to celkem zábavná a zajímavá jízda, v níž nechybí překvapivé zvraty a jíž stručnost obsahu svědčí.

Adelyna
12. února

Od autorky jsem zatím četla kromě Temných koutů všechny ostatní knihy. A Skvrna je prostě klasicky šílená a psycho, byť útlá knížečka. G. Flynnová je tajemná a nikdy vám neřekne, co se teda vlastně úplně přesně stalo a co je jen iluze a to se mi na její tvorbě líbí - hraje si se čtenářem do poslední věty.

stanza
12. února

Flynn čtu moc ráda a tak příště snad bude líp.

gordon13
11. února

Opravdu hrozné, totálně o ničem, bohužel....

invocation11
07. únoraodpad!

Holt i Mrs. Flynnová se někdy utne... Nulový příběh (až na celkem vtipnej hand-job), nulová gradace, plochá zápletka... zkrátka jako by Gillian vytáhla ze šuplíku věc, co napsala ve svých 13 letech... Kdybych to nečetla, vůbec by mě to nemrzelo (ještě, že to má jen 70 stran) a napsat to kdokoli jiný, má tu "odpad" jak vyšitý. Gill, všichni víme, že to umíš DALEKO líp! Max. 0,5* za atmosférickou obálku.

Moňule13
06. února

Knihy od Gillian mám ráda, ale tahle podivná povídka mě vůbec neuchvátila. Měla dobrý potenciál, který ale autorka bohužel nevyužila. Naštěstí jsem Skvrnu měla přečtenou za necelou hodinu, tak toho času ani tolik nelituju.

Pavlnka
03. února

Zklamání. Po divném začátku se příběh začal trochu vyvíjet, aby rychle a ještě divněji skončil.

twiggynka
31. ledna

Příběh mě ani neuchvátil, ale ani nenudil! Jsem ráda, že to byla jen povídka, jako kniha o 300 stranách by mě to asi nebavilo! :-D Jako oddechovka do vlaku nebo do čekárny k doktorovi dobrý!

Anička.pa
30. ledna

Když jsem povídku začala číst, říkala jsem si u prvních řádků, co to je? Ale pak už se to opět rozjelo a nelitovala jsem. Povídka mě zcela pohltila a doufala jsem, že tak rychle neskončí. Bohužel konec nastal rychle a byl pro mě až příliš nedokončený...
Gillian Flynn mě opět nezklamala! Chvílema mi běhal mráz po zádech, stejně jako u všech předešlých knihách.

Malíček
28. ledna

Přečetla jsem to během jedné cesty ve vlaku. Děj se mi docela líbil, bylo to pro mě něco nového, neobvyklého. Normálně totiž tenhle žánr nečtu, ale když jsem tuhle knížečku uviděla v knihovně, rozhodla jsem se jí dát šanci.
Párkrát mi naskočila i husí kůže, ale tahle povídka mě neoslovila natolik, abych si ji koupila domů.
Za přečtení člověk nic nedá, protože to ani nesežere tolik času, ale že by to byla nějaka bomba? Za mě asi ne, pardon.

Alethea_k
26. ledna

Známky minimalismu, nikterak závratného děje, avšak povídka dokáže s přehledem konkurovat knihám o několika set stranách. Jde vidět, že autorčin boom nebyl opodstatněně pouze kvůli Zmizelé. Jak je pro ni typické - hraje si s námi prostřednictvím postav a jejich chování. Ani písmeno navíc, vše dává smysl. Jen bych Skvrnu neoznačila za hororovou povídku. Sama o sobě nevyvolává strach.

wlado
26. ledna

Čitateľné, no označenie horor je určite prehnané. Preklad názvu knihy je "Dospelý" a to viacej vystihuje podstatu knihy.

fis.rena
23. ledna

Jako samostatná jednotka je tato kniha taková nijaká,i když v souboru povídek působí určitě zcela jinak. Vadí mi nedotažený konec a celkově mám pocit,že je to dílko "šité rychlou jehlou". Ovšem pro knihu jako celek to má ohromný potenciál a brala bych ji k ostatním knihám,co doma od Gill mám,všemi deseti. Škoda...
Přečetla jsem to na jeden zátah k odpolední kávě.

Svatoslav
22. ledna

Povídka sešitá horkou jehlou na objednávku G. R. R. Martina pro jeho povídkový sborník. Dějově banální, kombinace všech možných klišé, které se Flynnová snaží zamaskovat pod kontroverzní obživu hrdinky (jež se objevuje pouze na začátku a je z celého díla skutečně tím nejzajímavějším). Flynnová dostála svého trademarku s šokující pointou, ale stejně jako zbytek díla spíš unavuje. Pro příště obchodní nabídky odmítnou a zamakat raději na románu!

Anna 13
21. ledna

Když jsem se začetla do prvních stran, myslela jsem, že se autorka pomátla, protože jsem nedokázala pochopit, jak by z takového nápadu mohlo něco jedinečného vzejít. Ale autorka asi nikdy nezklame a svůj příběh opět dovedla k dokonalosti.
Když knihu zavíráte, tak vlastně nevíte, co přesně si myslet... Je dobré si s příběhem v hlavě ještě chvíli pohrát a prozkoumat všechny možnosti... Pravdu se ale nikdo nedozví... A to se mi na tom líbilo... Otevřený konec a nevyřčená pravda mi nevadila. Děsivé to bylo dost. Ale ne tím způsobem, že v noci neusnete... Mrazí spíše z té psychologické podstaty příběhu...
Ten konec svým způsobem připomíná Zmizelou...

Už se nemohu dočkat až si udělám čas na Temné kouty!!!

Tess33
21. ledna

Zklamání...přijde mi jako by tato povídka měla být napsána co nejrychleji a tomu také odpovídá její kvalita...

IvetaM
17. ledna

Špatné to nebylo, to rozhodně ne, ale kdyby knížečka nebyla tak útlá, asi by se zařadila do mého seznamu nedočtených knih..

atriamortis
17. ledna

Začátek se mi celkem líbil, stoupající napětí a hororová atmosféra domu - i když vcelku klišoidní - dávaly příběhu nějaké kouzlo. I hlavní hrdinka mi byla sympatická. Bohužel na posledních stránkách to šlo z kopce.

oolinkaa
17. ledna

Tak to bylo super.Flynnova je spisovatelka. Jako udělat s někým, kdo je kurva a honicka, povídkový horor až thiller, tak to chce pořádnou představivost.ale jako super.pobavilo, četlo se to lehce a za 2hodky přečtené..

callahanh
13. ledna

Sama o sobě je vlastně povídka zajímavá jen samotným koncem, který nechává diváka v očekávání, což si myslím, že k podobným povídkám patří. Samotné téma je sice otřepané, Flynn s ním ale nepracuje úplně tradičně a rozehrává něco jiného, než se zdá, a to je taky velmi příjemné. Hlavní postava cynické "věštkyně" je sympatická a k takovým příběhům patří. Jen je trochu škoda, že v té povídce není nic, co by čtenáře překvapilo, nebo alespoň nějaký humor a nadhled, ale uznávám, že na to asi na takovém prostoru není úplně čas. Ve výsledku tak jde o obyčejnou povídku, která není hororová, ale spíše thrillerová. 60 %
PS: Samostatnou otázkou pak je české vydání, které má sice hezkou vazbu a celkové řešení, ale to, že není v žádném výběru, ale vychází sama o sobě, se mi zdá dost přehnané.

the_res13
11. ledna

Za mě velké zklamání. Úvod začíná celkem zajímavě, vtipně. Ale jakmile se dostaneme dál, jde to s knížkou od desíti....spíš k nule.

MadMan
03. ledna

Zajímavá povídka. Je v ní Flynnové osobitý vypravěčský styl. První věta mi vyrazila dech a hned mě přikovala do křesla. Povídku jsem slupnul na jeden zátah a opravdu jsem se u ní pobavil... Četl jsem od autorky Zmizelou a Ostré předměty a když se za nimi teď ohlédnu, tak i v nich byla trocha té perverze, která přidává na autenticitě a na atraktivitě (pro někoho naopak ubírá - ale to není můj případ)

kolacky
02. ledna

Hm. Když už se knížtička prezentuje jako horrorová, měl by tam nějaký ten duch, nebo aspoň kousek nadpřirozena, být. Šepot ze stěny, pohybující se nábytek, duch na schodišti, prostě nějaké klasické klišé. Takhle ujde, ale nic zvláštního.

TessaJean
02. ledna

Od autorky mám všechny knihy, tudíž jsem si musela přečíst i Skvrnu. Musím říct, že příběh se mi zdál velice zvláštní, ale i přesto mě kniha celkem bavila. Nejvíc se mi na tom líbilo to, že autorka umí udržet strašidelnou a temnou atmosféru... chvílemi mi přejížděl mráz po zádech. :) Co víc, text se čte velice dobře.

Vikos
30.12.2017

Boží. Hodně napínavý a prostě dokonalý..

mirunda
30.12.2017odpad!

Neuvěřitelná blbost o ničem. Ještě že to mělo jen 70 stran.

trudoš
30.12.2017

Novelka, která měla raději zůstat součástí antologie Darebáci, pro kterou byla původně napsána, protože její samostatné vydání okouzlí maximálně technickým provedením než bůhvíjak skvostným obsahem. Mezi jinými povídkami by kvalitativně zapadla, samostatné vydání však ve čtenáři automaticky evokuje něco výjimečného. A ono jde spíš o takovou cynickou hříčku, nic víc. Tedy ne, že by se mi Skvrna nelíbila, pouze jsem čekal něco... něco lepšího.
Ale abych jen nebrečel, jsou tu dobré nápady. Hrdinka je prostě skvělá, přesně v duchu sympaticky svérázných žen, které Gillian Flynnová umí tak perfektně vykreslit. Své kouzlo má rozhodně i strašidelná zápletka, minimálně do chvíle, než přijde na přetřes rozřešení. Jakmile však autorka začne vykládat karty na stůl, propadl jsem skepsi. Přestože se snaží čtenáře přesvědčit, že má královskou postupku, všichni vidíme, že jde pouze o dva páry. A i když se mi pointa líbila, zpětně hapruje logika jednání postav, stejně jako základní uvěřitelnost. Škoda.

Ivan Kučera
29.12.2017

Kokos, totálny prepadák, hrozná kávovina a s Gillian Flynn som skončil (skôr, než som s ňou poriadne začal). Pripadá mi to tak, ako keby niekto narýchlo dával dokopy zbierku poviedok a v poslednej chvíli oslovil (údajne renomovanú) autorku. Tá síce nič v zásobe nemala, ale povedala si, že by bola škoda nemať v tom niečo svoje a tak to za týždeň napísala a na druhý to už išlo do tlače. A editor si pomyslel, že to síce možno nie je dobré, ale spisovateľka je slávna a tak sa zvýši predaj. A podľa toho to aj vyzerá. Navyše, poviedka vydaná ako kniha (u nás)? Wtf??? Ale nepoviem, kebyže je fenomenálna. Lenže nie je. Obskúrna zápletka, letargicky nahodené postavy, nijaká atmosféra. Dva tri razy som sa uchechtol pri nejakej vete, ale to je všetko. Učili ma, že v poviedke nemá byť nič, čo do nej vyložene nepatrí. Nie tak v Škvrne, V tej je plno vecí, ktoré do nej nepatria. A napriek tomu v nej sú. Strašne dlho trvá, kým sa niečo začne diať a potom je to stále nuda. Ku koncu sa dostaví pár nečakaných twistov, ale, pravdupovediac, jeden horší ako druhý a za seba dodávam, že som nad tým, či dávajú zmysel, radšej ani nerozmýšľal, taký som bol znechutený. 30 %Kniha v žebříčku

87. nejhůře hodnocená kniha

Štítky

povídky hororové povídky

Autor a jeho další knihy

Gillian Flynn

Gillian Flynn
americká, 1971

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených4x
v Přečtených399x
v Čtenářské výzvě40x
v Doporučených12x
v Knihotéce126x
v Chystám se číst285x
v Chci si koupit84x
v dalších seznamech2x