Skvrna

Mistrovská hororová povídka od světové bestselleristky Gillian Flynnové je poctou klasickým duchařským historkám a dalším důkazem autorčina všestranného spisovatelského talentu (získala za ni prestižní Edgar Award). Důkazem, který si nelze nechat ujít.
Neškodné podvůdky, snaha přežívat, drobné lži, a taky jeden věštecký salon se speciálními službami v zadní části. To je svět mladé ženy, na kterou se jednoho upršeného jarního dne obrátí Susan Burkeová, které straší v domě. Jenže ten starý viktoriánský dům skrývá víc tajemství než jednu krvavou šmouhu na stěně a pochybné duchy, které vyžene trocha šalvěje a mořské soli. Dost možná tady půjde někomu i o život…
Skvrnu (v originále Grownup) napsala Flynnová pro soubor Rogues (Darebáci), který z povídek vícera autorů sestavil George R. R. Martin. Toto je její první samostatné vydání.

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/347798/skvrna-nuV-347798.jpg 3.2402

The Grownup (2014)

Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:978-80-242-5880-5

EleanorJane
včera

Upřímně jsem očekávala něco víc. Hororová povídka...hmm... to by mohlo být super! Bohužel ale ne. Povídka hezká, a jde v ní poznat autorčin styl.

MortRainey

Tuto povídku napsala Gillian Flynnová na přání věhlasného George R.R. Martin pod původním názvem "What Do You Do?" do jeho povídkové antologie Darebáci, kde se autorka svým příspěvkem zařadila kromě Martina mezi další fantasy velikány, jakým je například Neil Gaiman. Toto je její samostatné (české) knižní vydání pod názvem "Skrvna", resp. The Grownup.
Flynnová ani v tomto dílku nezapřela svůj styl psání: opět je hlavním antihrdinou příběhu žena, a to psychicky nevyrovnaná a to se svým "svojským" přístupem řešení života teď a tady. Příjemné a rychlé čtení, které je spíše "na uklidněnou" od jejích velethrillerů s pomyslným vrcholem ve Zmizelé, než proklamovaná duchařská historka, i když jistý ironický odkaz na tento druh hororové literatury v povídce najdete;-) Zasloužené 3 (možná 3,5) hvězdičky, doporučení na jedno deštivé odpoledne (či delší cestu do a z práce), a víra, že Flynnová přijde brzy s nějakým novým hutnějším thrillerem (už jsou to 4 roky, co napsala "jen" tuto povídku a scénáře), který naváže nebo ještě lépe přebije úspěch Gone Girl!!!;-)
PS: Miluji v knihách odkazy na jiné knihy;-) Klasické duchařiny na něž Skvrna odkazuje jsou tradiční a jistojistě budou stát za přečtení: Utažení šroubu, Žena v bílém nebo Dům na kopci a "Rebecca" alias Mrtvá a živá od Madam napětí a matky Ptáků - Daphne du Maurier...

milunka21

Rozhodně něco naprosto jiného, než autorka normálně píše. Škoda že to byla jen povídka. Dokázala bych si to představit rozvinutější.

Zlatinka.Emilly

U této povídky se jedná o Edici světového bestselleru, ale ta zlatá známka na obálce mě zklamala. Takže už pro mně nebude vodítkem pro výběr. Kdo lže? Kde je pravda? Tak tohle nám povídka nesdělila, snad ani sama autorka nevěděla, jak ji ukončit.

hey123

Velmi čtivé a napínavé. Celou dobu si říkáte Co je tedy vlastně pravda? Hezký nápad, klidně bych uvítala pokračování či delší konec.

StephenKingje

Docela slušná povídka, avšak ten konec... nápad je zajímavý ale konečná pointa, byla (jak už jsem řekl) zvláštní a trochu překombinovaná. Bylo možná chyba začít s Flynnovou touhle knihou/povídkou. Asi by bylo lepší začít Zmizelou.

zuzi1162

Moje druha sance teto autorce ... a posledni. Divny zacatek, divny konec, prostredek mel potencial, ale jako cele nic moc.

andrii24

Tímto domem tepe smrtící historka. V něm nenajde se žádný anděl ani svatá socha. Ze stěn prýští rudá žeň, inferno krve, vzrůstající chlad, vzrušující pach morbidity. Račte dál. S princeznou temnoty přes nevyzpytatelný práh bizarních nálad, stíny zanícených, rodinných komnat.

L.Helena

Vhodné snad do nějakého souboru povídek, ale jako samostatná kniha naprosto zbytečné.

Mišulka331996

Povídka mi špatná nepřišla, konec byl zvlášní, ale to je prostě Flynnová. Za mě příjemné čtení na půl hodinky, když se potřebujete odreagovat :).

Mark.

Povídka mne nenadchla. Viděla bych to spíše na elektronickou formu a ne aby to vyšlo knižně, obzvlášť v takovéto ceně.
Nudila jsem se, nebyla ani hororová. Mé představy se velmi lišily.

daza.dt

Za moji osobu - obrovské zklamání. Velký reklamní boom v knihkupectví - nakonec jsem ráda, že jsem si ji nekoupila a jak jen půjčila v knihovně. Rozhodně nedoporučuji!

happy-smile

Velmi zajímavá povídka, pro mě první setkání s Gillian Flynn. Autorka začala docela netradičně příběhem sexuální pracovnice, pokračovala falešnou kartářkou a nakonec z toho byl nervy drásající thriller. Na konci si s ními Gillian zahrála a ukázala, že umí čtenáři pěkně pomotat hlavu tak, že vůbec neví, co, jak a proč. Mě to skvěle navnadilo a jdu se pustit do nějakých dalších jejích knížek.

cat5

Bohužel to nejhezčí na knížce je její vzhled... Jsem docela zklamaná.

Evina74

Za mě dobrý - hororová povídka je sice dost silný označení, ale pobavila jsem se.

ailleen
20. dubnaodpad!

Nesmysl.

Dixinka

Nic moc. Čekala jsem víc, ale zase to takový odpad nebyl.

Alena_S

Tak nevím. Stavíme atmosféru, dobré, někam směřujeme, nevíme kam, najednou "Jedeme na výlet!" Oukej, možná lepší, než představit si tu krásku v nesnázích v kulisách gotického hororu a říkat jí přitom AnčaDlaňovka :)
Na jedno od autorky nadále marně čekám: Kdy přijde nějaká sympatická, nebo aspoň snesitelná postava...

invisible

No podle mě to není mistrovská hororová povídka, jak říká anotace. Neni to ani horor. Ale na 20 minut do vany to byla fajn knížka.

kululinka

No tak tohle se vážně nepovedlo. Od autorky Zmizelé jsem čekala přece jen něco víc. Ze začátku se to rozjíždělo slušně, námět dobrý, ale ten konec....to je jako co? Přijde mi to, že autorka sama nevěděla co dál, tak to splácala páté přes deváté a radši ukončila. Pro mě obrovské zklamání a o to horší, že jsem si to dobrovolně koupila :-(

Danilla

Ještě ze má kniha tak málo stran, jinak bych jí ani nedočetla. Prvky hororu kniha absolutně postrádala, děj nic moc a konec byl hodně chaotický, zě jsem se v něm ztrácela. Tuto knihu si znovu určitě nepřečtu.

Kira128

Jak to jen říct? Ze začátku jsem myslela, že to hodně rychle zavřu, protože mi to asi způsobilo trauma (nebo já nevím co). Měla to být hororová povídka a já se ptám na jediné: Kde přesně to byl horor? Možná tak ten začátek a drobná porce duchařiny.
Ještě že jsem si Skvrnu nekoupila a jen si ji vypůjčila z knihovny, něco takového bych ve své domácí knihovně asi nestrpěla.
A co se týče celého zmatku při rozuzlování... to bylo tak chaotické, že jsem se málem ztratila v tom, co se vlastně stalo a co ještě ne.
Bylo to krátké, takže jsem se na závěr dostala rychle. Číst se to dalo, ale valný dojem to na mě neudělalo. Od světového bestselleru bych čekala víc.
Jedním slovem - divné.

Nikkaa

Opravdu?vůbec nechápu...ale přečíst se to dalo,ještě že jsem to dostala darem nikdy bych si to nekoupila...

EvieS

Hororová povídka? Někdo asi musel prohodit obal od opravdové hororové povídky a dát ho této. Jinak si to co jsem přečetla nedokážu vysvětlit. Ještě že to má tak málo stránek. Vyhozené peníze a ztráta času. Jedna hvězdička za to, že se od půlky začlo dít něco zajímavého.

Kamienkova33

G. Flynn nesklamala ani v žánri poviedky, túto autorku mám veľmi rada a krátky príbeh mal všetko, čo hororová poviedka má mať - napätie, spád a trochu duchárčiny.

Cryptkeeper

Malinkatý,svižný příběh. Pěkně se to četlo,jen ve finále,kdy jsem knihu dočetl a zaklapl jsem si uvědomil,že v ní vlatsně nic převratného nebylo. Žádnou extra porci strachu ani mrazení mi nedala,každopádně jako minipříběh obstojné;)

syslomil

Pěkná povídka, ale podle anotace jsem čekala více rozvinuté téma strašení v domě (kvůli němu jsem si vlastně knížku půjčila). Navíc to má otevřený konec. Která teorie byla ta správná? :-(

kaja3190

Kniha se mi líbila, ale moc jsem nepochopila ten konec.

Peršanka

Bezvaaa!! Ani slovo navíc, a přesto tak syté.

PetraBery

Krátký příběh s celkem slibnou anotací… Přečteno za cca hodinku a ve výsledku ani nevím, kde je pravda. Od autorky jsem již nějaké knihy četla, ale toto dílko mi přišlo asi nejslabší.

Kniha v žebříčku

74. nejhůře hodnocená kniha