Skvrna

Skvrna https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347798/bmid_skvrna-nuV-347798.jpg 3 1136 334

Mistrovská hororová povídka od světové bestselleristky Gillian Flynnové je poctou klasickým duchařským historkám a dalším důkazem autorčina všestranného spisovatelského talentu (získala za ni prestižní Edgar Award). Důkazem, který si nelze nechat ujít. Neškodné podvůdky, snaha přežívat, drobné lži, a taky jeden věštecký salon se speciálními službami v zadní části. To je svět mladé ženy, na kterou se jednoho upršeného jarního dne obrátí Susan Burkeová, které straší v domě. Jenže ten starý viktoriánský dům skrývá víc tajemství než jednu krvavou šmouhu na stěně a pochybné duchy, které vyžene trocha šalvěje a mořské soli. Dost možná tady půjde někomu i o život… Skvrnu (v originále Grownup, původním názvem What Do You Do?) napsala Flynnová pro soubor Rogues (Darebáci), který z povídek vícera autorů sestavil George R. R. Martin. Toto je její první samostatné vydání.... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Knižní klub

The Grownup , 2014

Monns
11.02.2020 4 z 5

U téhle knihy naopak nechápu nízké hodnocení. Děj ubíhal rychle a překvapivě. Těch pár stránek jsem zhltla a je to snad první povídka, co mě opravdu chytla.

Han-nah
08.02.2020 2 z 5

Po knize jsem sáhla na základě výzvy. Autorka sice má hezký styl psaní, začátek slibný, konec nejasný. Zkusím další její tvorbu a uvidím.

michterhel
07.02.2020 3 z 5

Koment píšu s odstupem 3 týdnů od přečtení. Ta útla knížečka se četla dobře, vím, že jsem ji schroustal za večer + autobusem do práce, ale teď si uvědomuju, že vlastně nevím, o čem to bylo. Takže jen takový chvilkový pokrm pro mozek.

Ivanka83
05.02.2020 3 z 5

Jednohubka s hororovým nádechem a otevřeným koncem.

saruse
30.01.2020 4 z 5

Perfektní! Ale co ten konec???!! Fantazie dostává prostor - a taky chuť přečíst si další knihy této autorky. Její vypravěčský styl je opravdu skvělý.

postrach
26.01.2020 3 z 5

Ten zacatek nic moc.Aby to byl horor,musi ctenar zapojit fantazii.Slusna povidka.

triatlet
14.01.2020 4 z 5

Veskrze originální povídka - úvod pobaví především originálním způsobem vypravěččiny obživy. V druhé části, založené na tajemství a záhadě, autorka se čtenářem rozehrává zajímavou partii. Prostor šachovnice tvoří jeden viktoriánský dům, figurkami jsou jak vypravěčka, tak rodina, která se do domu přestěhovala.
Obálka a celkově grafická úprava navozují tajemnou atmosféru.

ČV 2020 - 11. Kniha autora, který získal cenu E. A. Poa

Klára16
12.01.2020 2 z 5

Kniha toho slibovala neskutečně moc. Já jako posera jsem se musela přemlouvat k tomu, abych ji vůbec otevřela a začala ji číst... ve výsledku jsem se akorát dozvěděla o tom jak uspokojila xy mužů a toho hororu teda bylo po málu. Spíš tedy vůbec. Docela sklamání...

VeruRomanská
03.01.2020 4 z 5

Škoda, že je to jenom povídka. Četlo se velice dobře. Podle mě by toto téma psané tímto stylem, jen ještě o něco víc rozvinuté dál, na tenčí knížku klidně vystačilo.

MamaKnihomolka
01.01.2020 odpad!

Za mě naprostá ztráta času. Jediné plus je, že autorka šla přímo na věc, žádné omáčky okolo a kniha byla napsána svižně a čtivě. Jinak mě povídka vůbec nebavila a strašidelná nebyla vůbec. Ještě, že byla tak krátká.

Janyssek
26.12.2019 1 z 5

???? nápad skvělý,...ale kde ke konec??? Úplná škoda... to je jak rychle něco napiš,ať je co vydat a jsou prachy... četla jsem od autorky všechny tři knihy,ale tohle...????

AndulinaU
18.12.2019 2 z 5

Čekala jsem víc napětí, povídka byla dost krátká a nudná

vikyna9
16.12.2019 1 z 5

Kde se stala chyba? Bylo toho moc, naštěstí jen na pár stránkách, jen zbytečně pročtené dvě hodiny. Nerada odkládám nedotčené knihy, raději dám šanci, co kdyby náhodu... Byla to moje prvotina autorky. Zmizelá v mých očích byla lepší.

evickakyticka
07.12.2019 1 z 5

Tak toto se nepovedlo. Od první stránky, kde jsem se zarazila, jestli jsem se při výběru knihy nepřehmátla.... a ono ne, opravdu to bude duchařský příběh! Tak jo, čte se dál. Když jsem se prokousala pasáží, kde se dozvíme, jak přechytračit lidi, až po neuvěřitelné zvraty, kdo je vlastně vinnen se nakonec dozvíme, že to byla úplná ztráta času.

PS: Měla jsem kdysi v seznamu" chci si přečíst" knihu této autorky - Ostré předměty, ale po této zkušenosti jsem ráda, že už v mém seznamu není.

Klarulina
15.11.2019 3 z 5

Když jsem knihu četla prvně, moc mě nezaujala, když jsem si ji přečetla znovu, líbila se mi, sice výši ocenila, kdyby byla více napínavá a lépe zpracovaná, ale ve výsledku z ní mám dobrý pocit.

Metla
03.11.2019 4 z 5

V prťavé obecní knihovně je každá kniha vydaná ve 21. století novinkou a vzácným úkazem, proto jsem při spatření "Skvrny" zajásala a donesla útlounké téměř leporelo domů v očekávání večera tráveného s příjemným mrazením v zádech. Po setmění jsem knížečku otevřela, přelítla první větu, vypustila z úst kletbu týkající se hýžďového svalstva a četbu ukončila. Před několika týdny jsem totiž v antologii "Darebáci" četla povídku "A čím se živíte?", která je se "Skvrnou" totožná. Zbývá jen zkopírovat komentář.
Dokud se Gillian Flynn věnovala pokřivenému charakteru a zaměstnání hlavní hrdinky, stavěla kulisy příběhu a budovala zápletku, byla jsem nadmíru spokojená. Jakmile začala vysvětlovat a řešit, ztratila povídka pár bodů - nepřiměla jsem se finálním stránkám věřit.
Navzdory zklamání z duplicity ponechám 70%, provedením se mi knížka líbí, má roztomilý formát, lákavou obálku i sympatickou grafickou úpravu na kvalitním papíru.

Shaxx
01.11.2019 4 z 5

3,5*
Je to krátké a jak už jsme zvyklí od Flynn, tak plné twistů a zvratů a jo, celkem mě to bavilo. A už úvod do povídky je prostě skvělej.

„I didn't stop giving hand jobs because I wasn't good at it. I stopped giving hand jobs because I was the best at it.“

To prostě nemá chybu :D První dvě třetiny byly super, poslední třetina už byla trochu nezáživná, ale celkově jsem si tuhle jednohubku užila :)

oleg121
27.10.2019 4 z 5

Dobré, kvalitne napísaná jednohubka. Škoda, že to záver celé kazí :(.

FejKýý
16.10.2019 2 z 5

Přečetla jsem do dvou hodin ale za mě ne, ne a ne. Docela propadák, takový miš maš čehosi. Nedává to hlavu ani patu a co se stalo, je pak hrdince vlastně jedno. Koupila jsem ji za 100 korun a lituji toho. Kdybych platila plnou cenu za knihu, už si nadávám. Dávám dvě hvězdy jen proto, že jsem (i když to byla blbost) se do toho hned začetla a znám i horší knihy.

Iva B.
30.09.2019 1 z 5

Mistrovská hororová povídka? Kdo vymýšlel tu anotaci? Samozřejmě je to jen můj názor, ale tohle je totálně zbytečné plýtvání papíru a ještě to má zase nálepku bestseller. Nechápu!! Jedna hvězdička, protože odpad já nedávám.