Skvrna

Skvrna https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347798/bmid_skvrna-nuV-347798.jpg 3 1137 334

Mistrovská hororová povídka od světové bestselleristky Gillian Flynnové je poctou klasickým duchařským historkám a dalším důkazem autorčina všestranného spisovatelského talentu (získala za ni prestižní Edgar Award). Důkazem, který si nelze nechat ujít. Neškodné podvůdky, snaha přežívat, drobné lži, a taky jeden věštecký salon se speciálními službami v zadní části. To je svět mladé ženy, na kterou se jednoho upršeného jarního dne obrátí Susan Burkeová, které straší v domě. Jenže ten starý viktoriánský dům skrývá víc tajemství než jednu krvavou šmouhu na stěně a pochybné duchy, které vyžene trocha šalvěje a mořské soli. Dost možná tady půjde někomu i o život… Skvrnu (v originále Grownup, původním názvem What Do You Do?) napsala Flynnová pro soubor Rogues (Darebáci), který z povídek vícera autorů sestavil George R. R. Martin. Toto je její první samostatné vydání.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Knižní klub

The Grownup , 2014

Lucie85
22.05.2022 3 z 5

Takový divnopříběh. Zpočátku jsem si říkala, co to vůbec čtu, uprostřed to začalo vypadat slibně, ke konci bohužel zklamání.

Terka_v25
11.04.2022 3 z 5

Od Gillian Flynn jsem již přečetla Zmizelou, která mě nijak extrémně nenadchla, ale i přesto jsem se po letech k této autorce vrátila a do rukou se mi dostala Skvrna, která se mi po dočtení stala spíše odpudivým flekem. Knihu si pro sebe dělím na 3 části - podivný začátek, popisující "práci" hlavní hrdinky, střední část - jo, ta měla atmosféru a říkala jsem si, že by to třeba nemuselo být špatné, ale pak přišla na řadu poslední třetina. Tam se všechno naprosto otočilo, ale nemůžu říct, že by mě to potěšilo. Spíš naštvalo. Ne, Gillian asi nebude mou oblíbenou autorkou.

lapagerie
14.03.2022 2 z 5

Přečteno za 30 minut. Takový malilinkatý psychothriller, který mě zklamal.

Dela111
02.03.2022 3 z 5

Gillian Flynn napsala několik skvělých knih a já si ji oblíbila, ale toto mě moc nenadchlo. Holt není vždycky posvícení ;-).
Jako horor bych tuto povídku neoznačila. Ona je vůbec zvláštní - začátek se tváří jako trochu úsměvný a trochu lechtivý příběh, střední část vypadá nadějně, dokonce přibude tajemno, které ale dlouho nevydrží. Největší rozpaky budí závěr, kdy si čtenáři můžou lámat hlavu otázkou, kdo vlastně byl největší podvodník a manipulátor. Ale přesně o toto asi autorce šlo, ačkoliv u většiny čtenářů tím pravděpodobně moc plusových bodů nezískala.

dennydee
18.02.2022 2 z 5

Jako takhle. Úplně marný to nebylo. S hororem to nic společného nemá. Nepochopila jsem ten popis honění ptáků na začátku. Nejsem puritán, ale mělo se to toho tématu držet celou dobu, takhle to bylo fakt zcestný. Ten konec byl totální úlet. Líbil se mi akorát styl psaní a zápletka s tím vychcaným dítětem. Jinak nic moc.

Mili01
11.02.2022 1 z 5

Bohužel jsem očekávala příliš, tudíž kniha byla celkem zklamáním. Zvraty byly, přečtená za den (tenoučká knížka), ale konec neuspokojil má čtenářská očekávání.

Termaap
08.02.2022 3 z 5

Knihu jsem si koupila kvůli čtenářské výzvě; “kniha autora, který je o 22 let starší než já”. Z nalezených autorů jsem si vybrala právě Gillian Flynnovou, protože její Zmizelou jsem viděla jako film, a i když mám za to, že knižní předloha je z 99% případů lepší, už to filmové zpracování bylo parádní.
Ke čtení už třetí rok využívám výhradně čtečku a právě SKVRNA byla krom ZMIZELÉ jediným autorčiným titulem, který jsem sehnala jako e-knihu.
Hodně nemile mě překvapil počet stran; nezjistila jsem si předem, že je to povídka. Ty já moc nemusím, přijde mi, že se člověk začte a už je u konce.
No… momentální hodnocení knihy zde na databázi (61%) je z mého pohledu dost výstižné. Jsem z knihy taková rozpolcená a zřejmě za to může hlavně již zmiňované překvapivé zjištění, že se jedná o povídku. Já se těšila na nějaký pěkně propracovaný thriller, od kterého se neodtrhnu. Od SKVRNY jsem se sice neodtrhla, ale jen proto, že jsem to nestihla. Přitom mě ale příběh bavil a závěrečné rozuzlení mi vlastně nevadilo. Trochu jako v PRAVDA NEBO LEŽ od CoHo, sám čtenář si zvolí, čemu chce věřit.
Hodnocení asi uzavřu sdílením myšlenky z předchozích komentářů, totiž že by mě SKVRNA také potěšila spíše jako román.
PS.: první věta knihy je výborná!

Charmedka
23.01.2022 4 z 5

Atmosféra povídky je dokonalá, starý viktoriánský dům je ponurý a děsivý sám o sobě. K tomu skvěle vykreslené postavy, kdy pořádně nevíte, komu věřit a co si o které myslet. Kniha má jedno velké mínus a to takové, že je to pouze krátká povídka. Příběh je skvělý a měl obrovský potenciál pro to, aby se z něj stal výborný regulerní román.

Karoley
06.01.2022 4 z 5

Abych měla Flynnovou přečtenou komplet, vrhla jsem se také na její duchařskou povídku Skvrna. Začátek mě pobavil, prostředek postrašil, závěr překvapil. Líbilo se mi to, škoda že to nebylo delší.

"Knížky jsou na chvíli, ptáci tu budou pořád."

MiraRunaway
27.12.2021 4 z 5

Jsem překvapená. Kladně. Líbila se mi ponurá atmosféra a jak si nás čtenáře autorka pěkně povodila ... Naserviruje jedno vysvětlení, v zápětí druhé a ...kde je pravda?

Ainyska
22.12.2021 2 z 5

Asi jsem nepochopila, co je na této knize hororové. Absolutně průhledný příběh. Nic děsivého, za to podprůměrného. Snad autorce jdou knihy lépe, než povídky.

knihomolka27
15.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Druhý návrat ke Skvrně...
Vzpomínám si, že moje první pocity týkající se Skvrny byly velmi smíšené a rozporuplné...není to vlastně synonymum? No chci tím říct, že jsem Skvrnu poprvé moc jakože nepochopila a byla jsem skoro až naštvaná, že byla taková nedodělaná a nejasná... ale při opětovném čtení mi vlastně došlo, že nikde není psáno, že takovýto psychologický horor musí mít nějaké hranice... přišlo mi, že díky tomu druhému čtení, vnímám knihu trochu jinak, a čtu líp mezi řádky... odkazy v knize na klasiky tohoto žánru jako je Utažení šroubu, Žena v bílém nebo Dům na kopci..vlastně svým způsobem mluví za vše. Ani tak tu nejde o děj, jako o atmosféru, která z knihy táhne... právě ona nejistota, neuchopitelná tísen a nejednoznačnost příběhu vytváří onu atmosféru, která je vlastně dějem sama o sobě.

Povídka za to podle mě stojí, obzvlášt pokud už máte tento žánr načtený a bažíte po něčem trochu jiném než je ona klasická linka, kterou v tomto žánru často potkáváte. To, že se tato povídka vydala jiným směrem není nutně špatně, nesedne třeba každému... ale mě přijde, že se ve výsledku povedla... hlavní hrdinka je originální a líbí se mi, že je člověkem co dělá chyby a má své vlastní uvažování, z Milese šel opravdu strach, a jeho matka byla dobře vykreslenou postavou, které jste věřili jak roli oběti tak i manipulátora a pak zase oběti... takže tak... na zadek si z toho člověk sice úplně nesedne, ale čte se to hodně dobře... klidně bych si od autorky přečetla ještě něco v tomto duchu...

Elenče
27.10.2021 3 z 5

Řadím se k těm, co to asi nepochopili. Absolutně bez popisu místa, konec nekonec. Tři hvězdičky dávám za super vylíčení povahy hlavní postavy, která rozhodně není tuctová. Asi jsem divná, protože začátek se mi líbil, ten popis podvůdků na lidi a jejich ždímání. I popis "věšteckého" salonu. Kéž by se stejné pozornosti dostalo pak i strašidelnému domu.

twigxi
13.10.2021 1 z 5

Chtela jsem se bat. Ale toto neni muj salek kavy. Asi jsem uz videla prilis mnoho hororu, ale pribeh me vubec neprekvapil. Autorka to umi daleko lepe!

Riccia
05.10.2021 3 z 5

Jsem na tom podobně jako předchozí komentátorky případně komentátoři. Mistrovskou hororovou povídku si představuji úplně jinak a světový bestseller také.

Nikkiproch
03.10.2021 2 z 5

Odnáším si rozporuplné pocity po přečtení… Opravdu nevím, co více k tomu dodat. Zvláštní. Divné. Strohé. Asi jsem to vůbec nepochopila…

Komaeda
16.09.2021 2 z 5

V originále se to jmenuje Grown Up, tedy Dospělá....
Nejsem si jistá co jsem to přečetla, ale aspoň to bylo krátké. Mohla to autorka víc rozepsat a rozebrat co se stalo....

TerezaMondeková
26.08.2021 2 z 5

Uffff... nějak nemám slov... Četla jsem si komentáře a byla docela zvědavá, proč někteří narážejí na začátek knihy. Když sem začala číst... pochopila jsem. Takový začátek bych teda nečekala. Byl to docela šok. Kniha mi připadala zajímavější asi od poloviny knihy. Ale stejně mi nepřišlo, že by kniha byla o strašidelném domě, horor nebo něco s duchy a přízraky. Na jednu stranu jsem byla ráda, že kniha byla tak krátká, ale na druhou stranu... potom ke konci nebyla kniha úplně špatná. Ani nápad nebyl špatný, ale autorka to mohla více rozepsat, přidat více překvapení, napětí... ale bohužel. Nevím, jestli půjdu do dalších knih od autorky.

Knihomolka97
19.08.2021 3 z 5

Pár lidí mě varovalo, ať mě neodradí začátek.. oprávněně, protože začátek byl fakt eee divnej. :D Nakonec to nebylo tak špatné, i když mě bavila spíš druhá polovina a zvláště konec. Do půlky to bylo takové nijaké.
Přečtení určitě nelituji, bylo to zase něco jiného, než čtu normálně a určitě si přečtu i další knihy od autorky, které mi doma už několik let nepovšimnutě leží.

Teniskaha
03.08.2021 2 z 5