Škvár

Škvár https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11254/skvar-UaJ-11254.jpg 4 761 87

Škvár je posledním dílem Charlese Bukovského. Byl vydán krátce po autorově smrti a vyvolal příznivé kritiky i v médiích, která oslovují širokou veřejnost a jež Bukowského po celý život až okázale ignorovala. Škvár je stejně drsný a satirický jako jeho ostatní díla, avšak díky svému meditativnímu charakteru, vyvolanému vědomím neodvratně se blížícího konce, rozeznívá i jiné struny – elegickou lyričnost a spirituální hloubku největších autorových básní.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Pragma

Pulp , 1994

mi-380
24.01.2020 4 z 5

Tak tohle opravdu nebude pro každého, ale naposledy jsem se takhle nahlas zasmál, když jsem podruhé začal číst Švejka. Dokonalá razantní četba Zdeňka Loníčka pomáhá dělat z téhle bizarní, brutální a vulgární parodie na losangeleskou drsnou školu originální zábavu. Obdivovatelé autora tam nacházejí i něco víc.
85 % (589 hodnotících je aktuálně na průměru 81 %).

Býval jsem nadaný, jsem nadaný. Občas jsem si prohlížel své ruce a uvědomoval si, že jsem mohl být velkým pianistou nebo něčím takovým. Ale co s těma rukama dělám? Drbu se na koulích, píšu šeky, zavazuju si tkaničky, splachuju záchod atd. Nevyužil jsem svých rukou, promarnil jsem je. A svůj mozek také.

McKelvey se hrozivě zašklebil. „Dobře mě poslouchej, Belane. Tommy je tu jen za jediným účelem, a tím je pomalu tě rozmlátit na maděru. Že jo, Tommy?" „Jo," řekl Tommy. Vypadal na sto sedmdesát kilo. S oholenými chlupy by vážil možná sto šedesát.

Nebo možná našel nějaký způsob, jak zastavit proces stárnutí. Podívejte se na filmové hvězdy, vezmou kůži z vlastní prdele a nalepí si ji na tvář. Kůže na prdeli se vrásčí naposled. Ve svých pokročilých letech mají všichni herci prdelní ksichty.

Nasadil jsem si svůj hnědý klobouk a zapnul telefonní záznamník. Pak jsem šel pomalu ke dveřím a otevřel je. Stál tam McKelvey. Měl mohutný hrudník a vypadal, jako by měl v ramenou vycpávky. „Tvoje nájemní smlouva vypršela, smrade!" vyprskl. „Chci, abys votuď vypad!"
Pak jsem si všiml jeho panděra. Vypadalo jako hromada sraček a já mu do něj narval pěst. Chytil se za břicho a obličejem narazil do mého zvedajícího se kolena. Upadl na zem a pak se převalil na stranu. Strašný pohled. Překročil jsem ho a vytáhl mu peněženku. Fotografie dětí v pornografických pózách. Měl jsem chuť ho zabít. Ale vzal jsem si jen jeho zlatou kreditní kartu, kopl ho do zadku a sjel výtahem dolů.

Janadvorackova
27.08.2019 1 z 5

Vlk.kh to vystihl.
Tohle byla hrozná nuda.

Abych nebyla nespravedlivá, příběh to mělo. Půlka knihy mě i bavila. Detektivní zápletka zajímavá. Smrtka a její oběť, furt jsem čekala, "co dál."
Jenomže se to táhlo a nudilo... Časem mi začalo být jedno, jak to skončí.

lanaquila
09.01.2019 4 z 5

Jsem ráda, že jsem dodržela pravidlo dočíst knížku alespoň do půlky.
Moje první seznámení s Bukowskim, takže jsem chvilku byla u vytržení z toho slovníku, ale pak mi to chytlo a těšila jsem se na každou návštěvu baru :)

lukas9608
21.12.2018 2 z 5

Bukowského detektivka mě oproti jeho autobiografickým Ženám vůbec nenadchla. Smrtky, červení vrabci, mimozemšťané... ehm.

Vlk.kh
19.12.2018 1 z 5

Fanoušci "Buka" laskavě prominou - a nebo ne, je mi to fuk - ale tohle byla hrozná kravina. Ano, je to čtivé, řemeslně dobře zvládnuté. Autor umí vyprávět a tu hvězdu dávám za drsný styl vyprávění, který mě na začátku tak moc zaujal, že jsem byl ochoten překousnout Smrtku a posléze i nějakého toho Červeného ptáka. Ovšem mimozemšťané, to už bylo moc. Je mi jedno, co chtěl autor říci, nebudu se pídit po nějakém hlubším smyslu, či nesmyslu, je to blábol. Četl jsem dvě jiné, víceméně autobiograficky pojaté knihy od Buka a to jsem byl vcelku spokojen, proto jsem se, zčásti i vinou velmi pozitivní kritiky na Škvár těšil. Ale dostal jsem spíš ledovou sprchu, tohle šlo mimo mě a upřímně jsem autorovi nedával ani moc šanci k pochopení.

Sygi
23.11.2018 4 z 5

Ale jo, vzhledem k tomu, že tahle kniha měla být škvár, tak ji musím ohodnotit pozitivně, jelikož opravdu byla. Bukowski toho přes celý odklon od jeho klasické tématiky cítit byl, což bylo příjemné. Originální byla také výraznější dějová linka než u Charlesových autobiografických děl.

papaja
16.11.2018 4 z 5

Po několika letech odkládání jsem se konečně dostala ke knize od Bukowskiho díky výzvě a určitě ne naposledy. Kniha mě bavila od začátku do konce.

Ruzaaa
02.11.2018 3 z 5

Bukowskeho jsem četla prvně jen kvůli výzvě. A zřejmě ani k dalším knihám se nechystám :-D Vůbec jsem nepobrala, o co tam jde, ač se mi to dobře četlo.

VikyKleinik
24.10.2018 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od Bukiho.

ajwoza
10.10.2018 4 z 5

Uplne odlisna ako ostatne a predsa s nezamenitelnym rukopisom jedneho z "najvätsich spisovatelov 20. storocia". Vykreslenie viacerych pribehov jedneho detektiva s patricnou davkou chlastu, vtipu, sci-fi a filozofie. Jedna z mala knih od Buka, kde sa takmer nemihne Hank.
Bukowski vedel, ze smrt sa blizi a ponal to opät po svojom. Nevahal si snou zaflirtovat, vypit a pokonverzovat v unosnej rovine.
Lahka oddychovka, pri ktorej som sa nenudil.

Macicekh
04.10.2018 2 z 5

Je pravda, že se tato kniha četla dobře, ale vůbec mi nesedla. Vadila mi spousta věcí, proto jen dvě hvězdy. Je mi líto..

Bacileus
25.09.2018 5 z 5

Je v říji! Ta děvka je v říji!!!!!

Schary
18.09.2018 2 z 5

Název knihy vystihuje celou knihu. Četlo se to sice dobře, ale je to hrozná slátanina plná násilí , chlastu, nejkrásnějších bab na zemi a taky frustrace. Nic jsem od Bukowského nečetlo, jen toto a nevím, co si myslet....

JoSvob
15.09.2018 5 z 5

Netypicky Bukowski, smireny, ze se blizi jeho konec, napsal po Sunkovem narezu svuj druhy nejlepsi roman. Zpocatku prilis rozharane a prekombinovane, ale zminky o Bukowych oblibenych spisovatelich Celinovi a Fantem potesi. Pak uz jsem knizce prisla na chut a pri cteni zaverecneho odsavce jsem dostala husi kuzi.

slawa.cap
09.09.2018 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Moje první kniha od Bukowskiho. Krásná noir detektivka oproti které Marlowe vypadá jako žáček nedělní školy. Je jedno, že hlavní hrdina je arogantní packal. Pro ránu nejde daleko a pořád hláškuje. Je to vtipné, dojemné, nápadité, zábavné a naprosto nepochopitelné :)

Česneksmedem
04.09.2018 5 z 5

Dneska jsem nejprve totálně promoknul, a pak u baráku spolknul jakousi létající obludu. Ještě, že měla od deště umyté hnáty. Smrt je prostě všude. Výjimkou není ani tato kniha.
Souhlasím s názorem, že je to trochu jiný Bukovski. To ale rozhodně neznamená, že horší. Děkuji všem přírodním mocnostem, že jsem si ji mohl přečíst. Kde jinde bych se totiž dozvěděl, že: "Detektiv bez revolveru je jako kozel se šprckou".
Asi se vám to stává taky. V klidu si čtete, srkáte třeba autorovu oblíbenou plachetnicovou whisky a najednou bác! Věta jak blázen. Věta jako celá povídka: "Měl jsem modré oči, staré boty a nikdo mě neměl rád". Kvůli takovým větám čtení miluju. Pane Bé, smekám svoji bekovku a klaním se.

Radunnie
31.07.2018 3 z 5

Svižně a vtipně napsané, některé myšlenky stojí za zapamatování. Bukowskiho styl mi sedí, jen kdyby to celé nebylo tak strašně ulítlé:-)!

el.peee
19.07.2018 3 z 5

První kniha od Bukowského, kterou jsem přečetla. Po knížce jsem sáhla díky Čtenářské výzvě jako po poslední knížce již nežijícího autora a musím říct, že i když jsem ji díky času přečetla za den, tak asi zůstane nepochopena.
Četla se mi pěkně, nicméně pointa celého příběhu mi asi unikla. Možná je to právě i tím, že neznám jeho předchozí tvorbu.
Rozhodně tímto nechci na Bukowského zanevřít, naopak. Je to autor, který mne zajímá a dám mu určitě někdy později šanci.

Makropulos
16.07.2018 4 z 5

Pan Bukowski se prostřednictvím drsňáckého soukromého hollywoodského detektiva naprosto parádně rozloučil. Bavila jsem se, a přitom spolu s autorem čekala na Červeného vrabce. Ten absurdní a ironický text o životě a smrti jako by to čekání usnadňoval, jako by přinášel uklidnění a snad i smíření s neodvratným a očekávaným. Je to trošku jiný Bukowski než v dílech, která jsem četla v mládí, ale určitě tahle kniha stojí za přečtení.

Krkavec15
30.06.2018 4 z 5

Na začátku jsem si říkala co to do prdele je? Ale v knížce postupně začali být černý humor, vulgarity a všechno možný i nemožný co obsahovala zastoupeny filozofickými myšlenkami a všechno bylo postupně vážnější a vážnější. Vtipná knížka. Mladší Buk mi ale sedl líp.