Škvár

kniha od:

Škvár https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11254/skvar-UaJ-11254.jpg 4.1 730
Koupit Koupit eknihu Bazar

Škvár je posledním dílem Charlese Bukovského. Byl vydán krátce po autorově smrti a vyvolal příznivé kritiky i v médiích, která oslovují širokou veřejnost a jež Bukowského po celý život až okázale ignorovala. Škvár je stejně drsný a satirický jako jeho ostatní díla, avšak díky svému meditativnímu charakteru, vyvolanému vědomím neodvratně se blížícího konce, rozeznívá i jiné struny – elegickou lyričnost a spirituální hloubku největších autorových básní.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Pragma
Originální název:

Pulp , 1994


více info...

Komentáře (84)

Komentáře 84 Recenze 0

blak
blak
19.05.2023 4 z 5

Zase jsem byl trochu překvapený, příběh detektiva jsem nečekal. Proč ne? Klasické nenáročné letní čtení.

Šárka88
Šárka88
11.02.2023 5 z 5

Audiokniha
Charles zvolil detektivní zápletku, která je poněkud netradiční. Připadá mi , že je to taková autobiografie, kde je smířený s koncem a v podání Nicka ukáže na svůj život a jeho oblíbené zájmy. Chlast, sex a hlavně jeho láska k dostihům. Někomu tento styl nesedí už pro vulgaritu, ale to by nebyl Charles. Skvělá satira, protože svět patří těm, co se neposerou.


Patapuf
Patapuf
15.01.2023 5 z 5

Zajímavý a ucelený příběh... dost jsem si Nicka oblíbil..... trochu mi připomněl Kena Bruena.... zasmál jsem se a pobavil, což je vždycky nejdůležitější... a když si vzpomenu, že to vyšlo až po autorově smrti tak mě přepadne melancholie....

ThomasRuhe
ThomasRuhe
09.01.2023 5 z 5

Škvár se od Bukowského obvyklé tvorby liší. Tady zabrousil do detektivního žánru se snahou přiblížit se americké tvrdé škole, ale samozřejmě po svém. Jeho svérázný detektiv Nick Belane je takový rádoby Phil Marlowe.
Nebyl by to Bukowski aby do románu nevložil klasické ingredience svého stylu. Stačí zmínit případy, které jeho detektiv řeší.
Smrtka chce aby jí našel spisovatele Célina, hledá Červeného vrabce, další chlápek po něm chce aby ho zbavil mimozemšťanky Jenny...
To vše je napsáno břitkým satirickým humorem v krátkých větách. Bukowski opět prokazuje jaký je mistr slova.
Škvár jsem četl znovu po několika letech a byla to zase zábava.

Kochy84
Kochy84
26.12.2022 5 z 5

Bukovského jsem hodně četl na gymplu, pak z něj samozřejmě vyrostl a nedávno jsem dostal nápad připomenout si některé jeho knížky. A začal jsem hned tou poslední.
Je to super. Já vím, že to sem píšu u hodně knížek, ale jsou prostě takové o kterých se nedá říct nic jiného. Škvár je pocta noir detektivkám, zároveň místy parodie, místy scifi, sem tam filosofování a hrozně moc Bukowski, takže spoustu chlastu, sázení na dostihy, dada dialogy, sex a antihrdina, kterého je vám líto, hnusí se vám a zároveň mu fandíte.
Taky je to hodně o smíření s osudem, závěr mi přišel malinko uspěchaný, ale takový byl asi i samotný závěr Chinaskiho života, možná cítil, že dalších sto stránek už nenapíše a tak radši zvolil konec jaký zvolil, nebudu spoilerovat, přečtěte si to sami.

HerrPilot
HerrPilot
15.10.2022 3 z 5

Kolem Bukowskiho jsem už nějakou dobu orbitoval jako nesmělá spermie kolem macatého vajíčka. Koupil jsem si jeho Hollywood, ale než jsem jej stihl vůbec otevřít, dostal se mi do rukou Škvár.
A tím me Bukowski připravil o panen...nictví, pokud jde o jeho tvorbu. A upřímně – řiť me z toho nebolí slastným potěšením z krásně sarkasticky humorného čtení, plného hloubky, nýbrž z místy velmi úmorného nadávání na všecko kolem stylem, z něhož jakožto milovník britsky invenčního nadávání na svět (viz Douglas Adams) jsem potěšen nebyl.
Nicméně jeho lehké a zručné pero mi párkrát vyloudilo úsměv na rtech, a tak za ty klady 3* dám, přesto tato kniha pro me zůstane škvárem, nikoliv Škvárem.

V rámci objektivity Bukowi ještě jednou nastavím, ale jestli me podruhé neuspokojí, tak mé sídlo boha Anuse už neuvidí.

Crimble
Crimble
15.08.2022 5 z 5

Klasický Bukowski, i když možná ještě o něco lepší, než jindy. Lehký čtení na dovolenou, a mimoděk se sem tam dozvíte nějakou hlubokou životní pravdu. Je to mistr!

čerweek
čerweek
16.07.2022 5 z 5

"Nohy ma odjakživa vzrušovali. Boli to prvé, čo som uvidel, keď som prišiel na tento svet. Vtedy som sa ale snažil dostať von. Od tých čias sa usilujem ísť opačným smerom, avšak s mizivým úspechom."

Chinaského tentokrát v úlohe rozprávača nahradil detektív Nick Belane, ale nedajte sa zmiasť, je to rovnako cynický bastard, akého poznáme z ostatných Bukowského diel. Inými slovami, o zábavu opäť nebude núdza. Bukowského knihy sú perfektná oddychovka, Brak som prečítal za pár hodín takmer na jeden záťah. Opäť platí, že tento štýl písania nie je pre každého, ale ak sa dokážete nad úvahami a konaním hlavného hrdinu trocha povzniesť, určite sa podobne ako ja pristihnete pri početných návaloch smiechu. Slastný závan sarkazmu z knihy srší aj napriek tomu, že ju Buk písal krátko pred smrťou, čo ma núti Brak oceňovať ešte viac...

vvikingg
vvikingg
07.03.2022 5 z 5

Skvělá kniha, kde se autor stylizoval do role soukromého detektiva,, peklo je to z čeho si ho uděláme,, to je další nesmrtelný citát od Bukowského v této knize (str. 18)

MarqueeMoon
MarqueeMoon
14.02.2022 5 z 5

Toto som presne potreboval! Skvele som sa nasmial. Knihu som prečítal tak rýchlo a s pôžitkom ako superdetektív Nick Belano do seba hádzal vodky s limetkou. Najlepšia kniha od Buka, u mňa odsunula Poštový úrad až na druhé miesto. Nečítal som naposledy! TOP.

gaspoda
gaspoda
11.07.2021 4 z 5

je libo Lsd nebo Bukowského

ozzak
ozzak
10.04.2021 5 z 5

poledni román jediný není autobiograficky ale detektivní ale i tak je výborný

LaciJan
LaciJan
19.10.2020 4 z 5

Hluboká brutální detektivka, ve které se ztratíte. Jak příběhově, tak časově. 5 hodin uteče jak 5 minut.

mishulda
mishulda
09.08.2020 5 z 5

Moje první seznámení s Bukowskim a nepochybně se stane mým oblíbeným autorem. Co se týče Škváru, každý si v něm může najít něco jiného. Někdo příběh a jiný zase detailní popis pocitů a života hlavního hrdiny. Kniha byla opravdu vtipná, ale asi ne pro každého. Na druhou stranu, když popisoval své deprese, byly stejně intenzivní jako ty předchozí veselé stránky. Přečteno za dva dny a pro mě to byla krásná kniha plná života i smrti.

Lordan
Lordan
26.04.2020 5 z 5

Škvár je hodně zajímavá kniha. Na jednu stranu je znát, že ji Bukowski psal těsně předtím než umřel a tak nějak už tušil, že si pro něj ta "svině s kosou" jde, na druhou stranu je to dost vtipný příběh, který mi v lecčems připomněl třeba Big Lebowskiho. Určitě stojí za přečtení.

VikyKleinik
VikyKleinik
26.03.2020 5 z 5

Dost možná má nejoblíbenější kniha. Bukiho mě přivedl ke čtení a tenhle román mě od něj baví nejvíc, protože je neucelenější a nezábavnější. Jasně, je to detektivka, ale já proti schématu nic nemám, když ho dobrej autor použije jako kostru, na kterou navleče vlastní přirozenost. Snad díky tomu do knihy skvěle zapadly i ty fantaskní prvky.

Soukromej detektiv Belane z Los Angeles je skvělá postava. Zbožňuju jak se v té knize mezi sebou postavy baví. Ty dialogy, ten popis. To je ryzí Charles Bukowski, poslední chlap starýho Hollywoodu. Byl jsem baven každou stránkou.

Doufám, že někdy uvidím filmovou adaptaci Škváru, která se předlohy bude držet tak jako v případě Klubu Rváčů.

lubtich
lubtich
24.03.2020 5 z 5

Škvár jak se patří.
Celé dílo je propleteno naprosto absurditou - což mě neskutečně bavilo, nic nebylo předvídatelné.
Postavy se točily jak na kolotoči, samotnej Nick Belane je specifická pozitura, ale člověk si ho oblíbí chtě nechtě.
I ty vulgarismy jsem překousl, co asi jiného čekat od amerického románu že :D občas z toho vytanula i docela žertovná chvíle, byť jednodušší, ale pro vesnické křupany jako jsem já,zřejmě dostačující:
„Ale já tu kurvu zaženu tak daleko, že už ji nikdy neuvidíte!”
„Já si nemyslím, že je kurva, pane Belane.”
„To je jen takovej slovní obrat. Nechtěl jsem tu děvku urazit.”

A v čem jsem si lebedil úplně nejvíce, byly takové ty náhodné extmpore v textu, jen tak z ničeho nic:

Pak jsem jel domů. Vrhnul jsem se na kuře a bramborový salát. Jedním grapefruitem jsem si kutálel po koberci.
NEBO
Jenom tak vegetujeme jako zelenina. I já. Nevím, jaký druh zeleniny jsem. Cítil jsem se jako tuřín.

Zkrátka k pokoukání.
Ke knize jsem se dostal dost povrchně. V anotaci knihy Petříček Sellier a Petříček Bellot se nachází věta „Máte rádi Bukowského?”
Nyní mohu dít, byť pouze dle jednoho díla, že bezesporu ano.

mi-380
mi-380
24.01.2020 4 z 5

Tak tohle opravdu nebude pro každého, ale naposledy jsem se takhle nahlas zasmál, když jsem podruhé začal číst Švejka. Dokonalá razantní četba Zdeňka Loníčka pomáhá dělat z téhle bizarní, brutální a vulgární parodie na losangeleskou drsnou školu originální zábavu. Obdivovatelé autora tam nacházejí i něco víc.
85 % (589 hodnotících je aktuálně na průměru 81 %).

Býval jsem nadaný, jsem nadaný. Občas jsem si prohlížel své ruce a uvědomoval si, že jsem mohl být velkým pianistou nebo něčím takovým. Ale co s těma rukama dělám? Drbu se na koulích, píšu šeky, zavazuju si tkaničky, splachuju záchod atd. Nevyužil jsem svých rukou, promarnil jsem je. A svůj mozek také.

McKelvey se hrozivě zašklebil. „Dobře mě poslouchej, Belane. Tommy je tu jen za jediným účelem, a tím je pomalu tě rozmlátit na maděru. Že jo, Tommy?" „Jo," řekl Tommy. Vypadal na sto sedmdesát kilo. S oholenými chlupy by vážil možná sto šedesát.

Nebo možná našel nějaký způsob, jak zastavit proces stárnutí. Podívejte se na filmové hvězdy, vezmou kůži z vlastní prdele a nalepí si ji na tvář. Kůže na prdeli se vrásčí naposled. Ve svých pokročilých letech mají všichni herci prdelní ksichty.

Nasadil jsem si svůj hnědý klobouk a zapnul telefonní záznamník. Pak jsem šel pomalu ke dveřím a otevřel je. Stál tam McKelvey. Měl mohutný hrudník a vypadal, jako by měl v ramenou vycpávky. „Tvoje nájemní smlouva vypršela, smrade!" vyprskl. „Chci, abys votuď vypad!"
Pak jsem si všiml jeho panděra. Vypadalo jako hromada sraček a já mu do něj narval pěst. Chytil se za břicho a obličejem narazil do mého zvedajícího se kolena. Upadl na zem a pak se převalil na stranu. Strašný pohled. Překročil jsem ho a vytáhl mu peněženku. Fotografie dětí v pornografických pózách. Měl jsem chuť ho zabít. Ale vzal jsem si jen jeho zlatou kreditní kartu, kopl ho do zadku a sjel výtahem dolů.

Janadvorackova
Janadvorackova
27.08.2019 1 z 5

Vlk.kh to vystihl.
Tohle byla hrozná nuda.

Abych nebyla nespravedlivá, příběh to mělo. Půlka knihy mě i bavila. Detektivní zápletka zajímavá. Smrtka a její oběť, furt jsem čekala, "co dál."
Jenomže se to táhlo a nudilo... Časem mi začalo být jedno, jak to skončí.

lanaquila
lanaquila
09.01.2019 4 z 5

Jsem ráda, že jsem dodržela pravidlo dočíst knížku alespoň do půlky.
Moje první seznámení s Bukowskim, takže jsem chvilku byla u vytržení z toho slovníku, ale pak mi to chytlo a těšila jsem se na každou návštěvu baru :)

lukas9608
lukas9608
21.12.2018 2 z 5

Bukowského detektivka mě oproti jeho autobiografickým Ženám vůbec nenadchla. Smrtky, červení vrabci, mimozemšťané... ehm.

Vlk.kh
Vlk.kh
19.12.2018 1 z 5

Fanoušci "Buka" laskavě prominou - a nebo ne, je mi to fuk - ale tohle byla hrozná kravina. Ano, je to čtivé, řemeslně dobře zvládnuté. Autor umí vyprávět a tu hvězdu dávám za drsný styl vyprávění, který mě na začátku tak moc zaujal, že jsem byl ochoten překousnout Smrtku a posléze i nějakého toho Červeného ptáka. Ovšem mimozemšťané, to už bylo moc. Je mi jedno, co chtěl autor říci, nebudu se pídit po nějakém hlubším smyslu, či nesmyslu, je to blábol. Četl jsem dvě jiné, víceméně autobiograficky pojaté knihy od Buka a to jsem byl vcelku spokojen, proto jsem se, zčásti i vinou velmi pozitivní kritiky na Škvár těšil. Ale dostal jsem spíš ledovou sprchu, tohle šlo mimo mě a upřímně jsem autorovi nedával ani moc šanci k pochopení.

Sygi
Sygi
23.11.2018 4 z 5

Ale jo, vzhledem k tomu, že tahle kniha měla být škvár, tak ji musím ohodnotit pozitivně, jelikož opravdu byla. Bukowski toho přes celý odklon od jeho klasické tématiky cítit byl, což bylo příjemné. Originální byla také výraznější dějová linka než u Charlesových autobiografických děl.

papaja
papaja
16.11.2018 4 z 5

Po několika letech odkládání jsem se konečně dostala ke knize od Bukowskiho díky výzvě a určitě ne naposledy. Kniha mě bavila od začátku do konce.

Ruzaaa
Ruzaaa
02.11.2018 3 z 5

Bukowskeho jsem četla prvně jen kvůli výzvě. A zřejmě ani k dalším knihám se nechystám :-D Vůbec jsem nepobrala, o co tam jde, ač se mi to dobře četlo.

VikyKleinik
VikyKleinik
24.10.2018 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od Bukiho.

ajwoza
ajwoza
10.10.2018 4 z 5

Uplne odlisna ako ostatne a predsa s nezamenitelnym rukopisom jedneho z "najvätsich spisovatelov 20. storocia". Vykreslenie viacerych pribehov jedneho detektiva s patricnou davkou chlastu, vtipu, sci-fi a filozofie. Jedna z mala knih od Buka, kde sa takmer nemihne Hank.
Bukowski vedel, ze smrt sa blizi a ponal to opät po svojom. Nevahal si snou zaflirtovat, vypit a pokonverzovat v unosnej rovine.
Lahka oddychovka, pri ktorej som sa nenudil.

Macicekh
Macicekh
04.10.2018 2 z 5

Je pravda, že se tato kniha četla dobře, ale vůbec mi nesedla. Vadila mi spousta věcí, proto jen dvě hvězdy. Je mi líto..

Bacileus
Bacileus
25.09.2018 5 z 5

Je v říji! Ta děvka je v říji!!!!!

Schary
Schary
18.09.2018 2 z 5

Název knihy vystihuje celou knihu. Četlo se to sice dobře, ale je to hrozná slátanina plná násilí , chlastu, nejkrásnějších bab na zemi a taky frustrace. Nic jsem od Bukowského nečetlo, jen toto a nevím, co si myslet....

JoSvob
JoSvob
15.09.2018 5 z 5

Netypicky Bukowski, smireny, ze se blizi jeho konec, napsal po Sunkovem narezu svuj druhy nejlepsi roman. Zpocatku prilis rozharane a prekombinovane, ale zminky o Bukowych oblibenych spisovatelich Celinovi a Fantem potesi. Pak uz jsem knizce prisla na chut a pri cteni zaverecneho odsavce jsem dostala husi kuzi.

slawa.cap
slawa.cap
09.09.2018 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Moje první kniha od Bukowskiho. Krásná noir detektivka oproti které Marlowe vypadá jako žáček nedělní školy. Je jedno, že hlavní hrdina je arogantní packal. Pro ránu nejde daleko a pořád hláškuje. Je to vtipné, dojemné, nápadité, zábavné a naprosto nepochopitelné :)

Česneksmedem
Česneksmedem
04.09.2018 5 z 5

Dneska jsem nejprve totálně promoknul, a pak u baráku spolknul jakousi létající obludu. Ještě, že měla od deště umyté hnáty. Smrt je prostě všude. Výjimkou není ani tato kniha.
Souhlasím s názorem, že je to trochu jiný Bukovski. To ale rozhodně neznamená, že horší. Děkuji všem přírodním mocnostem, že jsem si ji mohl přečíst. Kde jinde bych se totiž dozvěděl, že: "Detektiv bez revolveru je jako kozel se šprckou".
Asi se vám to stává taky. V klidu si čtete, srkáte třeba autorovu oblíbenou plachetnicovou whisky a najednou bác! Věta jak blázen. Věta jako celá povídka: "Měl jsem modré oči, staré boty a nikdo mě neměl rád". Kvůli takovým větám čtení miluju. Pane Bé, smekám svoji bekovku a klaním se.

Radunnie
Radunnie
31.07.2018 3 z 5

Svižně a vtipně napsané, některé myšlenky stojí za zapamatování. Bukowskiho styl mi sedí, jen kdyby to celé nebylo tak strašně ulítlé:-)!

el.peee
el.peee
19.07.2018 3 z 5

První kniha od Bukowského, kterou jsem přečetla. Po knížce jsem sáhla díky Čtenářské výzvě jako po poslední knížce již nežijícího autora a musím říct, že i když jsem ji díky času přečetla za den, tak asi zůstane nepochopena.
Četla se mi pěkně, nicméně pointa celého příběhu mi asi unikla. Možná je to právě i tím, že neznám jeho předchozí tvorbu.
Rozhodně tímto nechci na Bukowského zanevřít, naopak. Je to autor, který mne zajímá a dám mu určitě někdy později šanci.

Makropulos
Makropulos
16.07.2018 4 z 5

Pan Bukowski se prostřednictvím drsňáckého soukromého hollywoodského detektiva naprosto parádně rozloučil. Bavila jsem se, a přitom spolu s autorem čekala na Červeného vrabce. Ten absurdní a ironický text o životě a smrti jako by to čekání usnadňoval, jako by přinášel uklidnění a snad i smíření s neodvratným a očekávaným. Je to trošku jiný Bukowski než v dílech, která jsem četla v mládí, ale určitě tahle kniha stojí za přečtení.

Krkavec15
Krkavec15
30.06.2018 4 z 5

Na začátku jsem si říkala co to do prdele je? Ale v knížce postupně začali být černý humor, vulgarity a všechno možný i nemožný co obsahovala zastoupeny filozofickými myšlenkami a všechno bylo postupně vážnější a vážnější. Vtipná knížka. Mladší Buk mi ale sedl líp.

coquus
coquus
15.06.2018 4 z 5

Detektivka z drsné školy napěchovaná černým humorem, asi tak bych v kostce charakterizoval tuto knihu. Komické až absurdní situace střídají okamžiky vážnější, to vše zahalené v atmosféře pesimismu, jemuž se však hlavní hrdinna nepoddává. Vše je popisováno dost humorně, což vytváří příjemný celkový dojem.

"Často bývá nejlepší nedělat nic a jen tak okounět. Tím chci říct, že když vám všechno připadá nesmyslné, pak to nemůže být úplně nesmyslné, protože si uvědomujete, že to je nesmyslné, a vaše vědomí nesmyslnosti tomu téměř dává smysl. Chápete, jak to myslím? Optimistický pesimismus."

puml
puml
31.05.2018 5 z 5

Výborná detektiva ve stylu americké drsné školy a "pulpové" literatury. Belany na mě působil jako alter ego Mickey Spilanea. No a samotná zápletka... Bukowski se tu opravdu vyřádil; je tu vše: Smrt, Céline, dostihy, ženský, zbraně, sex, emzáci, cigarety, doutníky, spousta chlastu a i něco, co bych u Henka nečekal, něco jako smíření, nebo je to snad celé osobní Nirvána umírajícího autora? Symbolická tečka a rozloučení ve velkém stylu. - Don't try.

triomen
triomen
19.05.2018 5 z 5

Škvár jsem "přečetl" díky audioknize v báječném podání Zdeňka Loníčka. Není to typický Bukowski; ženské, dostihy a chlast jdou stranou, aby mohl coby detektiv Nick Belane vyšetřit několik případů. Zajímavý příběh i nečekané zvraty, ale především epické finále