Skrytý prameň

Skrytý prameň https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16246/skryty-pramen-16246.jpg 4 9 2

Historicko-životopisný román, v ktorom autor zobrazuje životné osudy majstra Pavla z Levoče a jeho tovarišov. Dej sa odohráva v 16. storočí v Levoči.

Skala317
03.02.2021 5 z 5

Už dlho som nečítal nič od našich klasikov a tak som s radosťou siahol po tejto knihe. Áno. Je výborná. Napísaná akoby od konca, kde sa hneď na začiatku dozviete koniec knihy a na konci zase začiatok. Mne sa tento nápad pána Zúbka páčil, no oveľa viac ma prekvapila vlastnosť, že som sa nedokázal od textu odtrhnúť. Kniha odvíja viac spletitú povahu tovariša Krištofa, než osudy Majstra Pavla z Levoče, takže sa jedná skôr o akúsi sondu do osudov a duše viac-menej jedného človeka. Historická linka románu spojená s Majstrom Pavlom z Levoče je tu viac v pozadí, no hrá pomerne zdatný a celistvý podmaz. Cítite a viete, že sa dejovo hýbete v historickej Levoči, no to je akoby viac za oponou. Javisko je jednoznačne prekryté osudom, vnímaním a poznávaním tovariša Krištofa, ktorý si tu prejde búrlivou zmenou, no stále zostáva v jadre rovnaký... Musím napísať, že to, čo Krištof robil a ako mu všetko prechádzalo /doslova naťahoval trpezlivosť pána Boha/, tak na to ešte skončil celkom dobre... Román sa číta výborne, nájdeme tam príjemné slovné obraty a pomaly už zastarané slová, no tá naša slovenčina, sa tu fakt krásne vyníma. Výborné dielo, odporúčam.

Domca1
24.01.2019 5 z 5

Skvostné dielko, ktoré presvedčivo ukazuje katarziu niekdajšieho hýrivca sprostredkovanú čistou láskou a Božou pokorou. Navyše v stredovekej Levoči s ústredným motívom tvorby gotického klenotu - presláveného oltára od Majstra Pavla v Bazilike sv. Jakuba.