Skrytá tajemství Prahy

kniha od:

Skrytá tajemství Prahy https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456292/bmid_skryta-tajemstvi-prahy-Y5E-456292.jpg 4.7 23
Koupit Koupit eknihu Bazar

Autor bestsellerů 25 tajemství Prahy a Nová tajemství Prahy David Černý nás provede po zákoutích staré Prahy. Odhalí zapomenutá tajemství, naučí nás hledat mezi řádky, vepsanými v paměti Prahy. Uvidíme tramvaje na Staroměstském náměstí či Karlově mostě, dozvíme se, k čemu sloužily nákolníky, prohlédneme si erotické kresby ze 17. století na schodišti pro služebnictvo ve Valdštejnském paláci. Pojďte si s námi číst o znameních, z nichž se skládá historie Prahy.... celý text

Komentáře (10)

Komentáře 10 Recenze 1

lordchaos
lordchaos
03.04.2023 4 z 5

Tradičně se mi libí fotografie a formát knihy, ale tento již v pořadí třetí díl, byl pro mě nejméně zajímavý. V předchozích dílech to na mě působilo více úderně. Taková bonboniéra drobných laskomin. Asi mi prostě více vyhovoval formát zejména kratších textů obohacených hezkými obrázky. Zde hezké obrázky zůstaly, ale témata mi nepřišla tolik zajímavá (to může být samozřejmě jen můj problém), ovšem především čtivo celkově působilo spíše učebnicově. Nicméně, i tak jsem rád, že někdo takové věci píše a vydává, naše Praha umí být hodně krásná, tajemná i zajímavá a občas je velice osvěžující vypadnout z její šedé každodennosti a okoukaných ulic, nebo se na ty okoukané ulice podívat novýma očima. Minimálně k tomuto účelu slouží knihy Davida Černého výborně!

Aaloha
Aaloha
19.02.2023 5 z 5

Další pěkné povídání o Praze a opět jsem se dozvěděla něco nového a zajímavého. Knihy Davida Černého mě baví.


Terva
Terva
13.02.2023 5 z 5

„Praha
je tisícileté město,
do kterého se vepisovaly
miliony lidských životů
v průběhu dlouhých staletí.“

Po otevření knihy dostanete nádherný bonus v podobě fotografie 23x30 centimetrů. Záběr na Malou stranu a Hrad, který je pořízen ze Staroměstské mostecké věže. Nádherná fotografie. Hned jsem si vzpomněl na fotopublikaci od pana Černého s názvem Nejkrásnější fotografie Prahy. Jmenovaná kniha mi moc nesedla a rozhodně v ní nejsou tak nádherné fotky, jako je na začátku tohoto dobrodružství.

Citát: Svatý Václav zemřel v pondělí 29. září 935 (929) před kostelem svatého Kosmy a Damiána.

První část je věnována sochám na střechách pražských domů. Mnoho jich znám, protože jsem spíš ten típek, co kouká nahoru, než aby sledoval ulici, reklamy a další dění. Ale i tak jsem byl překvapen. Například mi unikla socha – skulptura Sigmunda Freuda v Husově ulici. Mimochodem prý od sochaře Davida Černého. Rozhodně nová informace. Co naopak znám, a co mě vždycky fascinovalo a fascinuje, je socha „létající potvory“ na domě 29/1072 na Janáčkově nábřeží. Respektive ani ne tak ta létající potvora, ale spíš ti dva tvorové po její levici a pravici. Bohužel o tomto sousoší jsem se nikde nic nedozvěděl.

Citát: Co se děje na střechách pražských domů?

Jako další věc, která ,mě velmi fascinuje a je jí zde věnována jedna kapitola (5) jsou „Nákolníky.“ Respektive „nárožní kameny,“ které chrání domy před koly vozů. Ano, spousta jich dnes spíše slouží jako čůrací místo pro naše psy, ale najde se i spousta uvědomělých majitelů svého miláčka. Škoda, že kapitola není rozsáhlejší a informací je zde velmi málo. Avšak dá se to pochopit. Snad u všech nákolníků se nedá vystopovat tvůrce a tak se o ně nikdo moc nezajímá. Co mě však překvapilo, je nákolník na rohu Zlaté a Liliové ulice. Já mu vždycky říkal duch. Pak na něj někdo vyškrábal oči a ústa, a ups už je to Golem.

Citát: Nejstarší platan na území Prahy byl údajně vysazen již ve 12. století, řádem maltézských rytířů.

Musím se ještě zmínit o kapitolách (7 až 11) Stromy. Například je tu fotografie platanu (viz. Citát nahoře) stojícího v zahradě Velkopřerovského paláce na Malé straně. (Lennonova zeď z druhé strany) A nebo tis v zahradě kláštera Panny Marie Sněžné na Novém městě. Zvláštností u tohoto stromu je fakt, že na jedné odumřelé části stromu stojí socha Panny Marie Sněžné, která nohou hlídá draka. A tady je spekulace pro mě. O sochu už jsem se kdysi zajímal a dostal jsem se k informaci, že to je údajně Lilith, vypouštějící hada do Ráje. Je to jen na vás. Bohužel socha není přístupná široké veřejnosti – proč asi? V těchto kapitolách je více záhadných a starých stromů.

Citát: Sloup svatého Václava byl odsunut . . . na nynější místo, aby nepřekážel. Zapomnělo se totiž, že v cestě stál proto, aby překážel.

V knize najdete další spousty památek, informací i fotografií, které ve vás možná probudí „hledačského“ ducha a vyrazíte se na ně podívat. Spoustu jich pravděpodobně znáte, ale informace, které je zde doprovází u vás probudí další zvědavost. A nebo vám jen postačí tato kniha a budete putovat jen prstem po stránkách, popřípadě na netu. Je tu něco i pro tramvajáky. Rozhodně, koho zajímá historie Prahy bude určitě nadmíru spokojen.

Citát: Nejkrásnější knihovna světa je na Strahově.

knihovniceS
knihovniceS
11.09.2022 5 z 5

Skrytá tajemství Prahy
Miluji Prahu, žila jsem tam 60 let. Myslela jsem si, že o Praze toho vím hodně, ale člověk se stále dozvídá nové a nové věci, i když se jedná o staré památky.
Kniha se nedá číst na jeden zátah, dávkovala jsem si to jako bonbonky. Pan Černý je skvělý a těším se na další povídání. Dávám 5 hvězd a doporučuji

jadunka
jadunka
04.06.2022 4 z 5

Stejně jako u předchozích knih jsem některé zajímavosti věděla, jiné ne, ale nejvíce se mi rozhodně líbila poslední kapitola "kaleidoskop zajímavostí" a je mi jasné, že kdyby byla příští kniha na toto téma celá, tak neváhám a kupuji ji hned. :)

cukrovka
cukrovka
09.02.2022 5 z 5

Opět skvělá publikace od p.Černého. Krásné fotografie a architektonické i historické zajímavosti z naší matičky Prahy.

Dixinka
Dixinka
30.01.2022 5 z 5

Poutavý průvodce tak krásného města jako je Praha.

pagac17
pagac17
27.01.2022

Poprvé čtu knihu od tohoto autora, s velkým zájmem jsem jí prostudoval a pročetl, něco tak poutavého neznám, dověděl jsem se mnoho o naší Praze, poučil jsem se, pak mě překvapilo zpracování knihy s velmi poutavými záběry, považuji knihu jako klenot naší literatury, doporučuji dalším čtenářům její zhlédnutí a přečtení

Magdalena5
Magdalena5
15.01.2022 5 z 5

Nádherné, úplně magické fotografie skrytých míst milované Matky měst. Děkuji za objevná přiblížení v knize i na videích Miluju Prahu.

Magrata15
Magrata15
29.12.2021 5 z 5

Další ze skvělých obrazových publikací Davida Černého, kde odhaluje tajemství například domu U závoje, znamení a pověsti pražského orloje, co jsou nákolníky atd.
Určitě stojí za přečtení před návštěvou Prahy.

Autorovy další knížky

2018  90%25 tajemství Prahy
2019  91%Nová tajemství Prahy
2021  93%Skrytá tajemství Prahy
2022  88%Zapomenutá tajemství Prahy
2021  84%Nejkrásnější fotografie Prahy

Kniha Skrytá tajemství Prahy je v

Právě čtených1x
Přečtených28x
Čtenářské výzvě6x
Doporučených3x
Knihotéce21x
Chystám se číst30x
Chci si koupit18x