Skříň plná Diora

Skříň plná Diora https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452258/bmid_skrin-plna-diora-EH5-452258.jpg 5 464 161

Skříň plná šatů od Diora, pětašedesát let staré tajemství a tři ženy, jejichž osudy spojila válka... Módní restaurátorka Kat Jourdanová v domě milované babičky nachází schovaný šatník plný neocenitelných Diorových šatů. Pátrání po jejich původu odhaluje události staré více než šedesát pět let. Dotýká se nejen osudů pilotky, která v roce 1939 narukovala ke Královskému letectvu, ale i samotného návrháře Christiana Diora, který po válce v Paříži představil svou první extravagantní kolekci stylu New Look.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Metafora

The Paris Secret , 2020

zouharov
06.12.2021 4 z 5

Kniha je krásná. Název i obálka zaujme. Pro mě byly zbytečné dvě dějové linky. Ta součastná působila trochu navíc. Trvalo mi než jsem se začetla, ale posledních 150 stran jsem přečetla za noc jedním dechem.
Letos jsem četla několik knih, které se odehrávaly za 2. světové války a přesto mě pokaždé šokuje, čeho byli lidé schopní, a na druhou stranu kde jiní v sobě brali tu neskutečnou odvahu a odhodlání.

JessieEx
29.11.2021 5 z 5

4,75*
Knihu jsem četla hrozně dlouho. Bylo to z jednoho prostého důvodu: dva příběhy a jejich prolínání. Zatímco příběh z minulosti mi sedl hned a chytil mě za srdce, vždy když byl přerušen příběhem ze současnosti, ztratila jsem zájem. Místo, abych rychle četla dál a mohla se k příběhu Skye a jejích přátel co nejříve vrátit, knihu jsem na týden či dva odložila. A to se opakovalo několikrát.

Nakonec ani příběh Kat nebyl vůbec špatný, jen měl sem tam nějaká hluchá místa. I příběh Skye mě na pár místech zklamal, proto nemůžu dát plný počet hvězdiček, ale jinak? To bylo neskutečné! Miluju srdceryvné romantické příběhy a ach, tenhle mi naprosto zlomil srdce. Nebylo to jen dojetí, nene, po dočtení knihy jsem vzlykala a ronila krokodýlí slzy ještě půl hodiny.

Kombinace kruté doby, hrozné nespravedlnosti a zároveň vášnivé lásky a osudovosti, která vám rozbuší srdce, se tady opravdu povedla a nebýt těch několika málo slabých míst, byla by to pro mě nej kniha roku. Možná to ještě přehodnotím a těch 5* jí dám, protože za to, co se mnou udělala si to asi zaslouží :)
Moc doporučuji!

P.S. Byť mě dějová linka o šatech a módě moc nebavila, velmi mě zaujal osud Catherine Dior a ráda bych si o ní přečetla něco víc.

Knihomolka506
28.11.2021 5 z 5

Minulost se s válkou a budoucností rychle střídá a před očima čtenářů se odvíjí příběh RAF pilotek, zákazů a romantiky.

zandu
27.11.2021 5 z 5

Nádherná kniha.
"Úžasný" příběh, který asi tak od půlky nabíral grády a nešlo se odtrhnout. Ách. Na konci jsem brečela jak želva.
Pařížská švadlena byla skvělá, ale Skříň plná Diora je ještě o stupeň lepší.

Terka1975
24.11.2021 5 z 5

Kniha, kde se současný příběh Kat prolíná s minulostí, příběh z války, který je hodně příběhem milostným, do toho šaty od Diora, a ne jedny a to se vše proplétá v příbuzenským vztazích. Výsledek je příjemný a nakonec smáčený i slzou. Pro milovnice knih jako Slavík, Počkej na mě v Paříži atd...

ydnac
07.11.2021 5 z 5

Příběh skutečných žen, pilotek, špiónek, dcer a matek.
Opět jsem přečetla jedním dechem.
Mám ráda retrospektivní vyprávění, dodává ději lehké napětí :-)
Opět děkuji Jenny46, díky níž jsem tuto knihu přečetla, protože podle obalu bych čekala především nějakou romantiku a nedozvěděla bych se o dalších hrdinkách bojujících ve válce za svou zem, svou lásku a životy mnoha lidí.
Nevěděla jsem, že Diorova sestra byla zapojena do hnutí odporu a znovu mě napadlo, že stejně jako lidé vzpomínají na muže ve válkách, nesmíme zapomínat ani na ženy.
Nechybí zde ani láska, což je jen dobře, protože za co jiného stojí bojovat a umírat, než za lidi které milujete, ať už milence, přátele, rodinu. Doufala jsem, že to se Skye a Nicholasem dopadne dobře...
Autorka píše velice čtivě :-)
Snad bude brzy další kniha :-)

Kéž by obloha byla vždycky jen modrá, pomyslela si Skye a ruce svých kamarádek stiskla pevněji. Kéž by neexistovaly mraky a bouře a vrstvy inverze, jen hvězdy a modří ptáčci a země ukolébavek, kde nejsou války, nikdo neumírá a sny se se stávají skutečností.

GaleW
18.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Co napsat, co zde již níže nezaznělo, velmi čtivé, velmi smutné, místy opravdu té "slaďárny" ve stylu Harlequin bylo až moc, ale vzhledem k ostatnímu obsahu mi to až tolik nevadilo. Líbilo se mi, jak autorka až téměř do závěru dokázala mást, kdo je skutečně kdo. Rozhodně knížka, která mi zůstane pod kůží a ten konec.... Myslím, že každý ze čtenářů se sám sebe zeptal, proč to takhle muselo být, proč se nestalo NĚCO a nebylo to jinak, lépe....

Pavlina50
13.10.2021 4 z 5

Moc hezká kniha o zradě, která vlastně zradou vůbec nebyla a o lžích, které zachraňovaly život.
Byla jsem zvědavá, jak se autorka vymyslela provázanost mezi světem módy, krásných šatů a piloty Královského letectva za druhé světové války.
A myslím, že se jí to dost podařilo. Celý příběh byl velice poutavý, trošku tajemný, měl logiku, míru uvěřitelnosti, zajímavé lidské osudy a vlastně všechno, co od světového románu očekávám.
I když…něčeho měl přece jenom na můj vkus trochu přemíru. Škoda, že děj často sklouzával do typické červené knihovny. Té milostné touhy, polibků, vášně a vyznání lásky bylo na mě často trochu moc. Chvílemi jsem měla pocit, že se Skye či Kat milostně uvzdychají. Tyto části na mě bohužel působily hodně lacině, což je ale asi dáno hlavně tím, že červená knihovna prostě patří mezi žánry, ke kterým jsem opravdu nenašla žádný vztah. Ale jinak se mi kniha opravdu líbila, dějová linka kolem letců byla super, přinesla mi další nové úhly pohledu na jejich působení ve válečném období, fajn byla i dějová linka ze současnosti. Pointa příběhu měla hlavu i patu. Jednu hvězdičku ale přece jenom strhávám za to až moc „harlekýnské“ pojetí milostných vztahů.

Zdekat
12.10.2021 5 z 5

Ideální kniha pro odpočinkovou, ale ne úplně nenáročnou četbu. Love story ale s fundovaným přesahem do neznámých témat zapojení žen letecetva v době 2. světové války, historie oděvní módy. Líbila se mně i Pařížská švadlenka, tato kniha asi o kousek lepší, uvěřitelnější.

medlovice
05.10.2021 5 z 5

Rybičko zlata přeju si najít skřín plnou Diora, ale ještě více bych chtěla najít ženy jako byla Skye a další v této zajímavé knize. Krásný obal.

xvalihrachova
04.10.2021 5 z 5

O módu se vůbec nezajímám, proto bych tuto knihu pravděpodobně v regálu minula. Dozvěděla jsem se o ní z fb - skvělá stránka "Knižní holky" - a hned jsem letěla do knihovny. Podobně jako dámám v komentářích pode mnou mi čtení zabralo necelé dva dny, odtrhnutí a návrat do reality nebyl možný. Jakožto člena Gen Z, který je rád, že má alespoň základní znalosti o historii své země, ale nijak do hloubky po nich netouží, jsem nečekala, že mě tak zaujme kniha s tématikou 2. SV. Nelituju, že jsem se ke knize dostala a že jsem ji přečetla. Doporučuju všem. Je svižná, prolínání dějových linek často udržuje čtenáře (alespoň mě) v napětí, protože potřebuje v jednu chvíli vědět, jak dopadne Skye, ale v druhou touží po poznání toho, kterým směrem se vyvíjí pátraní a život Kate. Během čtení jsem se smála, brečela, běhal mi mráz po zádech a čím hlouběji jsem se pročítala, tím raději jsem byla za to, že žijeme v míru. Skládám autorce velkou poklonu, "Skříň plná Diora" je dle mého opravdu umělecké dílo.

KláraH.
04.10.2021 5 z 5

2 dny to trvalo. Od sobotního rána do nedělní půlnoci. Nešlo skoro přestat. Slzy cyničky sice byly jen na samém konci, ale smutek z podobných "nenaplněných" příběhů, jichž musely být stovky, tisíce a mnohem mnohem víc, ve mě vždy dlouho zůstává. Krásná kniha, překvapivě svižná a ač historicky podložená, nutící mě dohledávat dál a dál. Obálka neobálka, zajímá mě obsah a hodnocení. A teď ani nemůžu jinak, než hodnotit stejně vysoko.

broskev28
18.09.2021 4 z 5

Moje první kniha od této autorky, ale nikoli první na téma ženy-pilotky v druhé světové válce. Při srovnávání je pro mě Lovkyně o trochu výš, asi proto, že novodobá linka se tam tolik neblíží ženskému čtivu.
Ale rozhodně to bylo zajímavé čtení, paradoxně nejlépe se mi četly kapitoly ze Skyina a Nicholasova dětství. Obálku - a zřejmě i název - pojalo nakladatelství Metafora přesně v tom duchu, proti němuž se Skye tak ostře vymezovala; zřejmě se doba zase tolik nezměnila. Ovšem informace o rodině a válečné aktivitě sourozenců Diorových byly velmi překvapivé. Hrůzy v k. táboře byly naštěstí krátké, ale velmi sugestivně popsané. A mě osobně doslova posadil na zadek odstavec - ten čtvrtý na straně 449 - který tvořilo jediné souvětí. Už jsem toho na válečné téma přečetla poměrně hodně, ale tohle jsem slyšela poprvé.
Každopádně věřím, že čtenářky naší knihovny tento příběh ocení.

bookcase
05.09.2021 5 z 5

Naprosto úžasné, dojímavé, křehké a hlavně nečitelné, co se zápletky postav týče.

P-puma-
05.09.2021 5 z 5

Krásná kniha, která mě svou atmosférou a postavami chytla za ruce a po dlouhé době jsem až do konce nevěděla jak to všechno skutečně bylo.

Jenny46
04.09.2021 5 z 5

Asi bych s největší pravděpodobnosti knihu minula díky obálce, ale děkuji mým oblíbeným z DK za tip, tohle je moje TOP kniha letošního roku.
Příběh dojemný o přátelství, naději a lásce, dobře zpracované. I když je to historická fikce autorka v knize použila jména, které opravdu existovaly a mnohé z příhod se zakládají na skutečnosti. Kniha mě chytla za srdce a uchvátila, emoce cloumají...
Žánr válečný - ženské pilotky můj oblíbený a vřele doporučuji!!!

a.k
02.09.2021 5 z 5

Název i přebal knihy evokuje příběh ze světa módy. Primárně jde ale o osud ženy v řadách letectva za 2. světové války. I když tady hrají letadla prim před šaty, stále jde o román bližší romanticky smýšlejícímu čtenáři.
Nádherná rodinná sága se silnými hrdinkami, kde nechybí láska, zklamání, strach i odvaha a především rozpletení jednoho velkého dávného tajemství. Toto je přesně ten typ knihy, u které zapomenete na svět okolo sebe.

daja51
28.08.2021 5 z 5

Nikdy nedejte na obálku knihy - ta mě hodně zmátla. Nádherně psaný strhující příběh, který Vás vezme za srdíčko - padlo hodně kapesníčků - ale nelituji.

spencer
26.08.2021 5 z 5

Příběh lásky, války, jedné rodiny a statečnosti je jen špetkou toho, co na vás v této úžasné knize čeká. Opravdu si zaslouží všechnu tu chválu, které se jí dostává. Nečekala jsem, že mě příběh pohltí natolik, že jej přečtu na posezení, ale stalo se. Propletenost jednotlivých dějových linek mě bavila a byla jsem moc ráda, že nakonec vše dávalo smysl. Příběh mě rozesmál, dojal, ale také obohatil o nové informace týkající se 2. světové války.
Moc doporučuji.

nada3314
25.08.2021 5 z 5

Jedním slovem D O K O N A L O S T, nerada používám toto slovo, protože vím, že nic není dokonalé, ale tato kniha se aspoň pro mě k dokonalosti hodně blíží…. Kniha slibuje dávné tajemství skryté v šatníku, a příběh tří žen, jejichž osudy spojila válka.

Kniha v sobě ukrývá dva příběhy jeden ze současnosti, kde se seznámíme s módní konzervátorkou Kate, která ve starém domě své babičky, díky velké náhodě našla velkou kolekci šatů od Christiana DIORA. Kate ani netušila, že babička vůbec dům vlastní. Ze začátku jsem se na příběh Kate a posléze Elliota těšila o něco malinko více, ale postupně se i druhá linka příběhu začala vybarvovat a já si Skye, Liberty, Nicholase a Margaux zamilovala a začala jsem pronikat i do jejich tajemství…

Tato časová osa je z velké části zasazena do 2. světové války. Všichni, kromě Liberty jsou piloti letadel, kteří se podílejí později i na odboji. I když se jedná o historickou fikci, já si čtení velmi užila, přenesla jsem se k nim do příběhu a vše jsem s nimi prožívala. Posledních 100 stran jsem ani nedýchala a přečetla na jeden zátah! Kniha si Vás získá, připoutá si Vás k sobě a možná pustí na konci… a možná taky, ne! Já si ovšem myslím, že jsem narazila na knihu mého srdce, tuhle si budu pamatovat určitě ještě hodně dlouho. Tohle spojení Diora a války bylo velmi originální a moc se mi to líbilo! Válečné knihy jsou jedním z mých oblíbených žánrů a tuto knihu s klidným svědomím řadím na 1. místo!

Moc moc doporučuji!