Skříň plná Diora

Skříň plná Diora https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452258/bmid_skrin-plna-diora-EH5-452258.jpg 5 464 161

Skříň plná šatů od Diora, pětašedesát let staré tajemství a tři ženy, jejichž osudy spojila válka... Módní restaurátorka Kat Jourdanová v domě milované babičky nachází schovaný šatník plný neocenitelných Diorových šatů. Pátrání po jejich původu odhaluje události staré více než šedesát pět let. Dotýká se nejen osudů pilotky, která v roce 1939 narukovala ke Královskému letectvu, ale i samotného návrháře Christiana Diora, který po válce v Paříži představil svou první extravagantní kolekci stylu New Look.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Metafora

The Paris Secret , 2020

Schary
20.02.2022 5 z 5

Tak jako všechny válečné knihy,tak je i tato smutná a temná, zároveň ale čtivá a zajímavá. Hlavní hrdinka Skye je sympatická mladá žena, která se snaží pomoci válečnému úsilí, nejdříve jako pilotka a potom i jako špionka ve Francii. Příběh má dvě časové roviny a ta druhá se odehrává v současnosti. Kde další mladá žena pátrá po tom, kdo je vlastně její babička a co se jí za války stalo.

lenik284
20.02.2022 4 z 5

Tak dlouho mi ležela v mé knihovně až jsem si ji vzala do ruky a dala se do čtení a musím říct, že jsem velmi spokojená.Mě se knížka líbila,dvě dějové linie kdy jedna je z války a to příběh statečných žen- pilotek ATA, později pracovaly jako agentky pro tajnou službu SOE a také hrdinství mužů, velká, nádherná láska Sky a jejího Nicholase, která začala už v dětství a druhá je ze současnosti vyprávěním Kat.Konec je takový hodně rychlý víc mě bavila linie z války než ta současná z pohledu Kat,proto tedy dávám 4hvězdy plus. Asi mě víc bavila knížka Slavík Ještě mě čeká od autorky Pařížská švadlena.

Evaho73
19.02.2022 5 z 5

Moje prvé zoznámenie s Natashou Lester a jej tvorbou, ktorá na mňa zapôsobila naozaj veľkolepým spracovaním udalostí počas druhej svetovej vojny.
Túto strhujúcu historickú fikciu o odvážnej skupine letkýň a tajných agentoch som prečítala počas troch večerov.
Príbeh prerozprávaný v niekoľkých časových rámcoch ma preniesol do Francúzska, Anglicka a Austrálie. Je to rodinná sága o vojne, láske, prežití, móde, priateľstve a predovšetkým o tajomstvách. Autorka v tomto diele vzdáva poctu k nezlomnej sile ľudského ducha, čo  vyjadrila dokonale vyprofilovanými fiktívnymi, ale i skutočnými postavami, ktoré pre lepšiu budúcnosť dokázali obetovať naozaj všetko...
Knihu môžem iba odporučiť všetkým priaznivcom historických románov.

makyla
14.02.2022 5 z 5

Krásná, fakt krásná kniha, která má pravém takové vysoké hodnocení. Bavily mě obě části, jak ta předválečná/válečná, tak i současnost. Určitě si k ní cestu najděte a přečtěte.

xena2711
11.02.2022 5 z 5

Přátelství pilotek-kamarádek za 2.světové války, zároveň romantická láska Nicholase a Skye a do toho spousta krásných šatů od Christiana Diora. Co si víc přát..Tajemství, které se po celou dobu čtení postupně rozplétá a nedovolí knihu odložit. A konec, ten jsem obrečela. Krásný román, zajímavý doslov, doporučuji.

Potvurka735
08.02.2022 5 z 5

Nádherně napsaný román. Velice doporučuji těm, které mají rády romantické příběhy. Zároveň mě velmi bavilo číst o příběhu z války. Ztotožňuji se s tvrzením, jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla.

zdehan
04.02.2022 5 z 5

Moc pěkná kniha která se čte sama.

ElizPetrova
02.02.2022 5 z 5

To byl nádherný, srdcervoucí příběh! Po delší době kniha, kterou jsem si zamilovala. Autorčin styl psaní je jedním slovem skvost, nemohla jsem se odtrhnout. Válečný příběh, který je vyprávěn zase z trochu jiného prostředí. Dozvěděla jsem se i nové informace, o kterých jsem doteď nevěděla, velmi oceňuji to, jakou práci si s nastudováním faktů autorka dala. Celou dobu jsem Skye a ostatním statečným ženám držela palce a konec jsem obrečela. Příběh mě natolik zasáhl a tolik jsem se s ním sžila, že dokážu přehlédnout i těch pár věcí, které mi v knize trochu překážely. Jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla a určitě ne naposledy.

Mišák240
29.01.2022 5 z 5

Co ještě dodat po přečtení komentářů... Nádherný napínavý příběh z 2. sv. války, ve kterém nechybí napětí, odvaha, láska. Zajímavé vyprávění o ženách pilotkách. Stejně úžasná kniha jako je kniha Slavík.

Kerberos
27.01.2022 5 z 5

Pěkný historický román i když trochu rozvláčný. Líbil se mi víc než Pařížská švadlena .

cérka
25.01.2022 4 z 5

Uf, musím se přiznat, že jsem celkem ráda, že už mě tato kniha nebude "strašit" z poličky knihovny. Už i já jsem konečně přečetla tuto objemnou a mnohými opěvovanou knihu.
A i já naprosto souhlasím s komentářem Niknikita a Martooni.
Těžké hodnocení. Nakonec tedy 4 hvězdy, a to jen díky přístupu autorky k historii a její pečlivé přípravě.

Historická část příběhu je napsaná skvěle, tady autorce tleskám. Bylo to napínavé, čtivé a zajímavé. Některé pasáže mi sice rvaly srdce a velmi mě dojímaly, ale i to kruté hold k tomuto příběhu patří.

Současná linka byla naprostým opakem. Nechápu to neustále převlékání do muzejních kousků šatů od Diora (přitom samotná autorka se v příběhu zmínila, jak moc to šatům škodí). Příběh Kat byl prostě naprosto překombinovany, zdlouhavý a zbytečný. Tady jsem autorce nevěřila téměř nic.

Alenka_pokorna
21.01.2022 4 z 5

Nádherný a silný příběh o odvážných ženách a mužích, kteří nečekali až válka skončí, ale rozhodli se sami přispět k jejímu konci. Ačkoliv jde o rozsáhlý román plný postav, kde se prolínají dvě, možná tři, časové roviny, příběh je odvyprávěn skvěle. Čtenář se dozví něco málo o SOE, o 161. peruťi RAF, WAAF či francouzském odboji. Především ale o organizaci ATA a těžkostech pilotek, jež do této organizace patřily. Autorce se také podařilo vytvořit uvěřitelné a snadno oblibitelné postavy. Velmi oceňuji poznámky autory v závěru knihy, kde je kromě materiálů, které ji inspirovali, také uvedeno, co je fikce a co skutečnost.

JaninaV.
19.01.2022 4 z 5

Nemůžu jinak než souhlasit s komentáři čtenářek: niknikita a Martooni.

niknikita
05.01.2022 4 z 5

Tentokrát se mi hodnotí velice nesnadno a nepamatuji se kdy naposled jsem četla tak nekonečně dlouho jeden román. A to jsem si dala na Skříň plnou Diora rezervaci v knihovně.
Komplikované, únavné a přitom zajímavé - tak bych se vyjádřila ve zkratce. Celý příběh se táhl místy až rozvláčně a přitom závěr byl na můj vkus dost uspěchaný. Jedno však autorce nelze upřít, a to je její pečlivá příprava a studium dostupných zdrojů o tématu.Proto dávám nakonec lepší průměr.

Podle mne to bylo celé překombinované a plné vyčerpávajících informací, ve kterých jsem se ztrácela...přesně to vyjádřila čtenářka Martooni.

Další zbytečně tlustá kniha.Myslím, že méně by bylo více.

Martooni
04.01.2022 3 z 5

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Velice se mi líbil příběh pilotek RAF Sky, Margaux, Liberty a dalších včetně Nicholase a O'Farrella. Velmi jsem Sky a Nicholasovi fandila. To co spolu na konci knihy zažili a jaké bylo rozuzlení historie bylo skvělé.

Ale absolutně jsem nedávala příběh Kat, jejího milostného příběhu a oblékání do šatů.. Proto tři hvězdy, ale kvůli britským pilotkám a zajímavému čtení o jejich vlivu ve válce knihu doporučuji.

katerina28349
03.01.2022 5 z 5

Knížka je velmi čtivá, příběh silný a poutavý o kamarádství, lásce ale i zradě, která ani zradou nebyla a o lži, která zachranovala životy. Knížka se odehrává ve dvou časový linii současnost a válka což mě zaujalo.
Kate módní restaurátorka, která v domě své babičky objeví skříň plnou drahých a překrásných šatů od Diora. Pátráním Kate odhalí příběh lásky a přátelství a zároveň se seznámí s Elliotten což je spisovatel, který se zajímá o historii a stejně jako Kate hledá chybějící střípky své rodiny hlavně z období války.
Minulost Skye, Catherine, Margaux, Nicholase, Ó Farrella a Lyberty. Kamarádi, váleční piloti a především pilotky a členové odboje. Tato linka knížky pro mě znamenala novou informaci ohledně válečných pilotek a faktu jak moc to měli těžké v ryze mužském prostředí. Pak mě zaujalo spojení Diora a války. Zároveň mě knížka donutila se zamyslet nad tím co máme a jak žijeme teď a o co všechno přišli lidi během války.

Pettinka
30.12.2021 5 z 5

Z Parizske svadleny jsem byla nadsena, takze jsem vzala do ruky i tuto knihu a jsem unesena. Libila se mi i mnohem vic. Jasne, porad jde o trochu odpocinkovy cteni a milostny romanek, ale moc ctivy a hezky. Nicmene byly momenty, kdy musel clovek premyslet, jestli mu neuteklo neco, podle ceho by mohl identifikovat starenky a opravdu jsem netusila, kdo je kdo. Ze je pribeh vypraven i zpetne a prolina se s pritomnosti, mi vyhovuje. Take jako zenska, co miluje hadry ocenuju propojeni s modnim svetem a Diorem :D Muze, prosim, napsat dalsi knihy?!

lena.o.knihach
15.12.2021 4 z 5

Nadšené ohlasy a pozitivní recenze jsem na Skříň plnou Diora viděla všude. A bylo toho už tolik, že jsem to nevydržela a musela si ji přečíst, abych zjistila, co na ní všichni vidí.
Tu obálku určitě ne, protože ta nepatří zrovna k nejpovedenějším.

Více se mi líbila linka odehrávající se v minulosti, kdy jsme sledovali pilotky v Královském letectvu během 2. světové války. Přiznám se, že ta současnost mě tolik nebavila, a proto pro mě byly šaty od Diora na vedlejší koleji. Občas jsem si říkala, že i název mohl být jiný, když ten originální je The Paris Secret.

Nicméně se mi kniha četla velmi dobře na to, že se jedná o celkem rozsáhlý historický román. Určitě byste ho měli také zkusit.

alekis
12.12.2021 5 z 5

Ještě že můžeme snít, v tichu, když den se sklání...
Ještě že můžeme tančit, milovat do svítání...
Ještě že můžeme doufat, dnes, zítra... do skonání...
že když se včerejšek do nenávratna ztratí,
každý, kdo vzlétnul k nebi se zase zpátky vrátí...

Tentokrát musím konstatovat, že český název je údernější a přitažlivější nežli originál - Pařížské tajemství.
Autorka stvořila tak trochu mysteriózní román, jsou tu záměny postav, určité tajnosti, zvláštní vztahy, falešní snoubenci, přecházení z jednoho časového období do druhého... a navíc ta skříň plná nejkrásnějších Diorových modelů! Ale k tomu všemu hodně lásky, neskutečně silných citů a velmi, velmi mnoho bolesti.
Postavy jsou živoucí, žádné suché papírové figurky. Oni - i ony milují. Milují své vyvolené protějšky a milují svou vlast a proto za ni nasazují své životy. Jak strašně smutné je pomyšlení, že tato kniha se zakládá na skutečných událostech, a nemohla jsem si při čtení nevzpomenout také na naše piloty...
Vnímám tuto knihu tak trochu jako melodram... ale zakládající se na skutečnosti, a že je příběh oživený vztahy a pocity... to je jedinečné pozitivum.
Musím konstatovat, že tentokrát měla být anotace trochu výstižnější, těžiště románu není v těch nádherných šatech! Je v letadlech, ve válečných pilotkách a pilotech a týká se také okupované Francie (a vůbec ne jen Diora)!
Doporučuji, a rozhodně při čtení nevynechejte doslov autorky!

Anie94
10.12.2021 5 z 5

Nenechte se odradit obalkou, protoze byt je tohle jedno vetsi minus knizky, uvnitr se skryva krasny pribeh. Je to opravdu rozsahly roman o velke lasce, pratelstvi a neskutecne zenske odvaze. Ve dvou dejovych linkach, jedne historicke a jedne soucasne, odkryvame jedno velke rodinne tajemstvi.

I kdyz je to historicka fikce, autorce se uzasne podarilo zakomponovat do pribehu skutecne udalosti, ktere se stali a skutecne osoby, ktere zily. Pribeh me pohltil od prvni stranky a obe dejove linky jsem si uzila. I presto, ze konec knihy trosku sklouzaval, ale i tak to bylo vyborny.

Jako pridanou hodnotu vidim to, ze se v knize dozvite mnoho informaci o roli zen za valky. Takze za me velke doporuceni. Jo, a abych nezapomnela...asi jsem se zamilovala do Nicolase. ️