Skříň plná Diora

Skříň plná Diora https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452258/bmid_skrin-plna-diora-EH5-452258.jpg 5 466 161

Skříň plná šatů od Diora, pětašedesát let staré tajemství a tři ženy, jejichž osudy spojila válka... Módní restaurátorka Kat Jourdanová v domě milované babičky nachází schovaný šatník plný neocenitelných Diorových šatů. Pátrání po jejich původu odhaluje události staré více než šedesát pět let. Dotýká se nejen osudů pilotky, která v roce 1939 narukovala ke Královskému letectvu, ale i samotného návrháře Christiana Diora, který po válce v Paříži představil svou první extravagantní kolekci stylu New Look.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Metafora

The Paris Secret , 2020

Toňula
29.08.2022 4 z 5

Krásný příběh odehrávajíci se ve dvou časových rovinách, přesto lehké zklamání, čekala jsem více o módě a vztazích než o létání. I přes to jde o čtenářský zážitek.

Peyka
21.08.2022 5 z 5

Autorka opět nezklamala. Nádherná kniha o neskutečné odvaze, pravé lásce a přátelství, neuvěřitelné síle lidského ducha.

Před autorkou smekám. Je to Paní vypravěčka! Její příběhy mě fascinují. Jak elegantně spojí prvky módy a válečné útrapy, mistrně vykouzlí příběh, který dává smysl, u kterého se čtenář zamyslí i smočí kapesník.

Skye a Nicholasovi jsem moc fandila, Liberty jsem nesnášela, Margaux jsem obdivovala. Malinko jsem tušila, kam to spěje, ale autorka dokáže udržet ve čtenáři naději. Části z koncentráku mi byly nepřijemné. Opět perfektní propojení minulosti a současnosti, s nečekanými zvraty a nostalgickým vyústěním.

Určitě doporučuji a těším se na další.

gossipavlina
17.08.2022 4 z 5

Oproti zvyklostem zde mě asi víc bavila současnost. V podstatě jsem se do knihy naplno začetla až téměř k samému konci.
Dohledávala jsem si i šaty zmíněné v knize, to doporučuji. Je to příjemný doplněk. Jedny nádhernější, než druhé. Hned bych je vzala na sebe.
Za mě stačí ****. Zase taková hitparáda to nebyla. Čekala jsem víc.

perpe2a
12.08.2022 5 z 5

Nádherný příběh, doporučuji.

martinaandulka
07.08.2022 5 z 5

Nádherně napsaná kniha,o přátelství,lásce a statečnosti.Čest památce žen,které za 2 světové války bojovali jako letkyně,vyzvědačky, i když na začátku ženám nebylo přáno tak oni statečně bojovali a umírali stejně jako muži.

sgjoli
30.07.2022 4 z 5

Dlouho jsem váhala, zda se do téhle knihy vůbec pouštět. Těch příběhů z 2. sv. války vychází v posledních měsících nepřeberné množství, a jelikož už mám taky něco načteno, nebyla jsem si jistá, zda mi takové příběhy mohou ještě něco nabídnout, co jsem neviděla jinde. Ale tato kniha mne překvapila tím, jak mne dokázala pohltit.
Autorka píše neuvěřitelně čtivě a s lehkostí. Její styl psaní působí zkušeně, obratně, vypsaně. Kniha se mi četla neuvěřitelně dobře, ačkoliv se obsahem nezabývá zrovna lehkým tématem. Dokázala mne vtáhnout do příběhu, jednotlivé události jsem měla přímo před očima, jako bych tam byla také. Zároveň oceňuji, že se autorka věnovala tématu, které v tomto žánru moc načtené nemám, a tím jsou ženy ve službách RAF, konkrétně pilotky a také tajné agentky a jejich role ve válečném dění. Dozvěděla jsem se také dost zajímavé informace o sestře Christiana Diora Catherine, o kterých jsem neměla dosud ani ponětí, za což jsem určitě ráda.
Už obálka naznačuje, že autorka do příběhu zahrnula i romantickou zápletku. Pokud vám romantické linie v tomto žánru vadí, tak předem varuji, že tady se tomu skutečně nevyhnete. Podotýkám, že kniha se odehrává ve dvou dějových liniích, přičemž ta romantická linie se vyskytuje v obou z nich. Přiznám se, že v té současné linii bych se bez toho klidně obešla. Ale v té minulosti mi to přišlo velmi uvěřitelně napsané, přičemž jsem neměla pocit nějaké křečovitosti nebo přeslazenosti, což určitě kvituju.
Nakonec hodnotím 4 hvězdami. Přeci jen musím uznat, že jsem četla už lepší knihy (jak v tomto žánru, tak i mimo něj). Také bych ocenila méně romantiky v té současnosti, neb mi tam přišla zbytečná a jaksi ušitá horkou jehlou. Ale jinak myslím, že autorka na knize odvedla solidní práci. Pokud máte v tomto žánru načteno, asi vám toho tahle kniha moc nového nedá. Ale jestli je tohle váš oblíbený žánr nebo vás to podle anotace prostě zaujalo, určitě mohu doporučit.

Buchtičkajani
19.07.2022 5 z 5

Moc hezká knížka, sice jsem čekala, trochu víc o panu Diorovi, a jeho krásných nadčasových šatech. Ale samotný příběh se moc hezkx čte i když je z druhé světové války. Nechybí napětí , přátelství, statečnost, láska...

Ossinky
06.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Strhující roman odehrávající se ve dvou liniich. Minulost - 2.svetova válka a současnost. Nevěděla jsem co čekat, spisovatelku jsem neznala. Ale kniha mě zaujala na veletrhu a nelituji že jsem si ji koupila. Příběh je z větší části podle skutečnosti, popisuje život za války, ženy pilotky, jak se k ženám chovali ve 40. a 50.letech a potom pobyt v koncentračním táboře.....vůbec nedokážu pochopit že něco takového se dělo. V současnosti se odvíjí také příběh a na konci se obě linie propojí. Je to příběh neskutečné lásky, odvahy, statečnosti a tajemství. Doporučuji vřele přečíst a k tomu balíček kapesníčku. Rozhodně od autorky zkusím i další knihy.

lucakuca
11.06.2022 5 z 5

To jsem si pochutnala! Má ženská jang googlila všechny dior modely, protože byly fakt skutečný!!!
Má mužská jing labužnicky hltala, že jsou v knize skutečné skutečnosti až to zní neskutečně.
Ať je jing jang či jang jing stvořeno bylo úžasné čtení.

Danka1975
10.06.2022 4 z 5

Dala bych tak 3,5 hvězdy. . ale tak to zaokrouhlím . . :-). . Možná jsem čekala něco trochu jiného jiného, ale tak jako good :-).. .Z mého pohledu kdyby bylo v příběhu milenců o 150 stránech méně, tak bych to unesla já a lesy také :-).. naopak pasáže, kterým by bylo fajn se věnovat hlouběji, se vzaly "letem světem" :-), ale je vidět, že si autorka dal práci a nic není sité horkou jehlou, jako u Diora :-)

Nelička
28.05.2022 3 z 5

Bohužel tak trochu zklamání. Čekala jsem něco úplně jiného. Víc módy, hlubší příběh šatů a toho, co za jejich tvorbou stálo, víc Diora. Asi jsem se nechala moc ovlivnit názvem a přebalem...
Musím přiznat, že letecké pasáže mě leckdy fakt nebavily a pořádně jsem se do knihy začetla až v poslední třetině, kdy příběh dostává trochu grády (i když ne úplně veselé.....).
Celkově jsem čekala něco úplně jiného. Škoda

Anitram22
08.04.2022 5 z 5

Opravdu úžasná kniha...lituji, že jsem ji nezačala číst hned, jak jsem ji dostala. Příběh pravé lásky na pozadí 2. sv. války, který se prolína s příběhem odehrávajícím se v současnosti. Přiznám se, že jednotlivé šaty zmíněné v knize, jsem si hned "vygooglila".
Kniha se čte jedním dechem a nedovolí čtenáři ji odložit. Za mne rozhodně doporučuji. Já jsem z ní naprosto nadšená. Doma mám i Pařížskou švadlenu, tak snad autorka nezklame.

SumýšIrena
05.04.2022 4 z 5

Děj knihy je o lásce na pozadí války. Styl psaní se mi líbil, ale čekala jsem, že mě rozluštění starého tajemství překvapí, porazí. Ale zas tak velké překvapení se nekonalo. Došla jsem k tomu sama během děje. Proto dávám jen 4*. Slavíkovi se asi nic nevyrovná...

morava
30.03.2022 5 z 5

Na knihu jsem si delala zalusk jiz davno a moc jsem se na ni tesila. Zaujal me namet, a knihy, kde se prolina soucasnost s minulosti, ty ja rada. Travila jsem v jeji spolecnosti par veceru. Chtela jsem si totiz pribeh uzivat, a to se mi take podarilo, davkovat si ji, a ne ji zhltnout najednout. Diky tomu, ze se zde prolinaji dve casove roviny, tak se mi to davkovani darilo. Ale jen do dnesniho rana, kdy jsem mela pred sebou posledni tretinu, a tu se mi jiz davkovat nepodarilo, tu jsem proste musela docist, protoze uz jsem se nedokazala odtrhnout. Ono to take neni snadne se ke konci knihy odtrhnout, protoze se zacinaji odkryvat tajemstvi, kterych je v tomto historickem romanu docela dosti.
Pribeh se mi velmi libil , skryval v sobe od vseho trochu, pratelstvi, lasku, modu, ale i zlo valky. Vetsinou me v knihach , kde se prolinaji dve casove linie, vice zaujme historicka cast, ale zde musim rici, ze me bavily obe casove linie, a knihu urcite mohu doporucit :-)

ivousekk
27.03.2022 5 z 5

Vynikajici! Dat jen 5*? To je strasne malo. Knizka je skvela, vtahne a nepusti. Pribeh je skvele poskladany, ze az do konce cekate na jeho rozuzleni. Opet moje oblibena kombinace se dvema dejovymi linkami, romatickou zapletkou a valecnymi realiemi. A pripravte si kapesnik, bude se hodit.

hanka0630
25.03.2022 2 z 5

Příběh pilotek byl zajímavý, bohužel je vyprávěn jen okrajově. Ten hlavní je ten milostný, což je z mého pohledu škoda.

Petrasuvicka
25.03.2022 5 z 5

Ačkoli se ze začátku zdá román o britských pilotkách jako romance s naivním pohledem na válku (což bylo v případě Vážky, kde mě tenhle fakt nebeytčně vytáčel), nakonec se vše změní. Abych se vyhnula spoilerům, řeknu jen jedno slovo, Ravensbrück. Poslední kapitoly pak byly opravdu nabité. Emocemi, silným příběhem. A ačkoli nemám u knížek ve zvyku brečet nebo slzet, tady jsem se u posledních stránek skutečně dojala.

Markett
18.03.2022 5 z 5

Musím dát plný počet hvězdiček, protože jsem se do tohoto příběhu moc zamilovala, a mám pocit, že 5 hvězdiček je málo, tahle knížka by zasloužila o dost víc.
Absolutně netuším, jak přesně své hodnocení napsat, protože jak už jsem se zmínila, úplně mě tento příběh pohltil. Krásný a napínavý příběh o pilotkách ATA a pilotexh RAF protkaný napětím a tak jedinečným dějem, kdy na rozkrytí tajemství musíme čekat až do konce, a opravdu to stojí za to. Postavy jsem si též zamilovala, přiznám se, že Skye jsem obdivovala a moc si přála, aby to s Nicholasem dobře dopadlo.

Mohu říct, že Skříň plná Diora je opravdu jedna z nejlepších knih, jaká se mi dostala do ruky a mohu říct, že na ní nikdy nezapomenu a moc ráda se k ní opět vrátím.

Nevr
05.03.2022 5 z 5

Nádherný příběh. Mám ráda knihy, kde se prolínají dvě dějové linky a skládá se příběh z minulosti kousek po kousku. Krásně vykreslené postavy, místa. Zase něco nového z dějin - o jednotkách ATA jsem dosud nevěděla a mám teď chuť přečíst životopis Diora (i když o jeho sestře tam asi nic moc nebude...). Knihu rozhodně doporučuji.

ANDY28
24.02.2022 5 z 5