Skříň plná Diora

Skříň plná Diora https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452258/bmid_skrin-plna-diora-EH5-452258.jpg 5 466 161

Skříň plná šatů od Diora, pětašedesát let staré tajemství a tři ženy, jejichž osudy spojila válka... Módní restaurátorka Kat Jourdanová v domě milované babičky nachází schovaný šatník plný neocenitelných Diorových šatů. Pátrání po jejich původu odhaluje události staré více než šedesát pět let. Dotýká se nejen osudů pilotky, která v roce 1939 narukovala ke Královskému letectvu, ale i samotného návrháře Christiana Diora, který po válce v Paříži představil svou první extravagantní kolekci stylu New Look.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Metafora

The Paris Secret , 2020

Mark26
21.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Vynikající téma, bohužel zpracované jako červená knihovna. Příběh z 2. sv. války byl ještě celkem OK, ale ten ze současnosti byl pro mě čtenářským utrpením. Hlavní hrdinka Kat je vynikající restaurátorka oděvů, ale proč ještě musí mít doktorát z medicíny (ještě to je asi málo) tak i doktorát z přírodních věd. Najde ve skříni opravdu mnoho modelů od Diora v domě, kde desítky let nikdo nebydlel, ale šaty jsou perfektní a hned je začne nosit (zároveň je v knize zmíněno, že šaty od Diora byly dělány na extra štíhlé modelky). No Kat samozřejmě všechny šaty hned padnou, paráda. A nesmí chybět milostná zápletka - zamiluje se do velmi známeho a krásného spisovatele, který se do ní taky moc zamiluje... uff... a asi po týdenní známosti se chtějí vzít, úžasné...
Taky mi dost chyběly nedořešené postavy - třeba otec Kat, ten asi vůbec neexistoval, nebo spisovatelova matka (otec asi taky neznámý).
Dávám 3 hvězdy za historické skutečnosti z 2. sv. války.

jirina3500
14.03.2023 5 z 5

Knihu jsem doslova přečetla jedním dechem.O pilotech RAF jsem toho četla a slyšela mnoho,ale jakým způsobem byly do létání zapojeny ženy jsem netušila.Obdivuhodný příběh postavený na skutečných událostech a jménech,příkladné přátelství,láska.Opět je zde napsáno,že ti,co přežili koncentrační tábory,nechtěli o jejich hrůzách mluvit,protože si je jednak nechtěli připomínat také to,že byly tak hrozné,že by jim je nikdo nevěřil.Proto svá tajemství skrývali řadu let.Propojení se současností a závěr knihy byl zajímavý,i když si myslím,že málo pravděpodobný,ale je to kniha.

lexikon_tf
08.03.2023 5 z 5

Čekala jsem příběh z pařížských módních salonů, plný krásných šatů a bonvivánství. Diorovy šaty v tomto příběhu rafinovaně propojují minulost s přítomností, ale samotné vyprávění je mnohem hlubší, plné tajemství.

Sledujeme osudy válečných pilotů a především pilotek Royal Air Force, jejichž životy jsou propletené tajemstvím až do současnosti. Před válkou si nikdo neuměl představit, že by ženy samy mohly pilotovat takové velké stroje! Velmi zajímavá historická linka o počátcích žen-pilotek.

V dějové lince z přítomnosti se seznámíme s módní restaurátorkou Kat, která v babiččině šatníku objeví poklad v podobě šatů od věhlasného Christiana Diora.
Začneme spolu s Kat pátrat po původu nejen těchto skvostných a cenných rób, ale také po dávné minulosti její babičky.

Moc se mi líbily obě dějové linie, obě byly plné napětí a překvapení. Velmi poutavá pro mě byla hlavně část o pilotkách Královského letectva. A i další osudy hrdinek, které nechci prozrazovat, byly neméně napínavé a emotivní!

Krásný čtivý příběh o opravdové lásce a přátelství, velice doporučuji!

knihovniceS
06.03.2023

(SPOILER) Skříň plná Diora
Krásná kniha, která mě nadchla od prvních stránek. Příběh se odvíjí v různých časových linkách a z pohledu více žen. Líbil se Katy objev ve starém opuštěném domě v současnosti. Další linka byla před válkou z prostředí akrobatických letů. Tam už jsem měla husinu, a když se zabila maminka Skye, bála jsem se, že na to nebudu mít nervy. Četla jsem ale dál, líbila se mi linka s restaurátorkou oděvů Katy, která pracuje v muzeu ... Když jsem se dostala do časů války mezi letectvo , objevily se pojmy RAF, SOE, ATA, WAAF, střelba na letouny, které pilotovaly ženy a nesměly se bránit ... , smrt a nebezpečí na každé stránce ... Na to už nemám sílu. Nerada čtu o válce a knihu jsem po 200 stranách musela odložit, i když jsem byla zvědavá na Katy příběh. Je mi to líto, nehodnotím, vina je jen ve mně. Komu válečné romány nevadí, určitě si román přečtěte.

mončičák42
03.03.2023 5 z 5

Tato kniha mě utvrdila v tom, že bych neměla klást velký důraz na to, jaký dojem na mě udělá obálka knihy. Ona se mi totiž zde vůbec nelíbí. Mí knižní přátelé ale vyjadřují opak. Děkuji za vaše hodnocení, které mě přimělo zakoupit tuto nezapomenutelnou knihu, která bude navždy zdobit moji knihovnu. Historická fikce založená na skutečných událostech vás seznámí s pojmy RAF, SOE, ATA, WAAF, jmény Vera Atkins, Catherine a Christian Dior a dalšími, kteří by neměli být zapomenuti. Autorka vytvořila příběh plný odvahy, přátelství, lásky, štěstí i utrpení, bolesti, odpuštění. Doslov aurorky dokladuje podrobné studium historie.

Tereza0107
07.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Krásná knížka, dechberoucí příběh, úžasné postavy. I když mi chvilku trvalo se začíst, hlavně tedy do linky odehrávající se v současnosti, nakonec jsem knížku přečetla jedním dechem. Příběhů z 2. světové války je sice mnoho, ale mě asi nikdy neomrzí. V tomto případě je kniha ještě ozvláštněna tím, že máme možnost ponořit se do nově vznikajícího a nelehkého světa ženských pilotek RAF.
Postavy Skye a Nicolase jsem si zamilovala a moc jsem si pro ně a jejich lásku přála o tolik šťastnější konec. Ale i tak se mi zakončení, které pro nás autorka připravila, líbilo. Holt ne všechny příběhy můžou končit happy endem, o to větší emoce pak vzbuzují.

⭐️"Zatančíš si se mnou?" zeptala se. "Ale opravdově. Tak, jak jsem s tebou vždycky toužila tancovat."
Jak tančili, jejich tváře se dotýkaly, ona na boso a v krásných šatech, on ve smokingu. A každý tanec, který si zatančili od chvíle, kdy jí bylo deset a jemu jedenáct se do tohoto okamžiku promítl a přeměnil přátelství, které vytvořili, budovali a střežili jako poklad, do čehosi krásnějšího a nebezpečnějšího, než je bouře nad cornwallským mořem.

⭐️"Mám pocit, jako by všechno od chvíle, kdy jsem před tebou udělala hvězdu, vedlo sem. Jako kdyby budoucnost čekala, až se políbíme. A teď jsme tady a v sázce je toho tolik."

⭐️Když si Nicholas přitiskl Skyeinu ruku ke tváři, Kat cítila jak všechny ty roky mizejí. Viděla tmavovlasého muže a tmavovlasou ženu na pláži, zabalené do deky, choulící se jeden druhému v náručí a na prstě ženy navlečený prsten z mořských řas. Přes písek běželi se smíchem duchové dívek, které si ti dva spolu přáli mít, a kolem nich zněl slib, jenž se jako ozvěna táhl věčností: "Není nic, co by nás mohlo zastavit."

Raislin
06.02.2023 5 z 5

Nádherná kniha, příběh je neuvěřitelně čtivý. Obě časové linky jsou skvělé. Při čtením jsem cítila spousty emocí. Od lásky, přátelství až ke zradě. Ale taková byla doba za druhé světové války. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a právem má tak vysoké hodnocení! Věřím, že se ke knize někdy opět vrátím.

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Doporučení na knížku jsem dostala na Instagramu, takže jsem nezaváhala ani sekundu a v nejbližší objednávce ji musela koupit. A dobře jsem udělala - ač jsem se přes cornwallský začátek nemohla začíst, od první části s Kat mě to pohltilo a intenzivně jsem na knížku myslela, když jsem zrovna číst nemohla a těšila se, až se k ní zase dostanu. :) Skvěle propletený, promyšlený příběh, kdy do poslední chvíle nevíte, co a jak. Hrozně mě baví obecně téma žen a války (mám třeba moc ráda Osvobození) a tady byla velmi zajímavá i linka okolo Diora, která ve výsledku dávala absolutní smysl. Dvě dějové linky minulost za války versus rozkrývání osudů v současnosti byly prostě super. Chvílemi jsem nevěděla, jestli mě víc baví část současná s Kat, nebo minulá se Skye. Moc moc doporučuju!

Cleonka
20.12.2022 5 z 5

Musela jsem po čtení nechat knihu trochu odležet, protože se mi nedostávalo slov. Ale nepomohlo to... Je to opravdu nádherná kniha, což mi připadá jako nevhodný výrok, vzhledem k tomu v jakých kulisách se kniha odehrává. Ale on to opravdu byl nádherný příběh. I přes nepředstavitelně hrozné události stále pozitivní a tak nějak hřejivý. Od samého začátku tak krásně psaný, že bylo těžké knihu odkládat. Zajímavý pohled na válku a dost (pro mě) nových informací. Kniha mě donutila vyhledat si některé skutečnosti (a samozřejmě také Diorovy šaty :)). Velmi ráda si přečtu další knihy této autorky. A také si teď budu muset přečíst knihu o Miss Dior :)

zdenaR
12.12.2022 5 z 5

Velmi čtivý román s přesahem do historických událostí. Vřele doporučuji.

tami1
02.12.2022 5 z 5

Mistrovský napsaná historická fikce.
Smekám před autorkou, s jakým umem a pokorou dokázala zpracovat tak těžké téma. Její postavy doslova dýchají.
Doporučuji.

Pettato
05.11.2022 4 z 5

Obálka je trošku zavádějící, protože Diorovi šaty byly v knize jen spojující linkou mezi minulostí a přítomností.
Historická fikce stojí na skutečných událostech. Kniha je postavená na ženských pilotkách 2. světové války. Líčí, jaký zcela odlišný přístup oproti mužům zažívaly a jakému zlu války byly vystaveny.
Je to krásný příběh o odvaze, útrapách války, přátelství a opravdové lásce.
Rozplétat nitky tajemství hlavních hrdinů se mi moc líbilo a kniha mě zaujala i velmi zajímavým doslovem.

soupik2012
27.10.2022 5 z 5

I když je tato kniha především milostným románem, odehrává se v tak zajímavém prostředí a je napsána natolik citlivým způsobem, že musí zaujmout širokou veřejnost a to dokonce lidi jako jsem já. Tedy racionálně uvažující žena, která má mnohem raději pohádky a dobrodružné příběhy, než marné vzdychání nad nenaplněnou láskou. Kdyby autorka ubrala trochu té romantiky a přidala více dobrodružství, dokonce bych neváhala knihu zařadit mezi ty, které doporučuji. Tak byla dobrá a tak málo chybělo k dokonalosti. Sledujeme dvě dějové linky, které se na konci příběhu navzájem propojí. Obě jsou velice zajímavé a já nedokáži napsat, která mě nakonec bavila víc. Jedna je historická a přibližuje nám statečnost žen za 2. světové války. Tato dějová linka si zasloužila mnohem víc dramatických situací a méně té romantiky. Druhá dějová linka je ze současnosti a odhaluje nám tajemství nalezených šatů v jednom domě. Také v této dějové lince je romantika, která trochu sráží celkovou kvalitu příběhu. Nejvíc mi vadilo jak byla násilně zakončena. Audiokniha je naprosto dokonalá a naprosto fantasticky jí načetla paní Renata Volfová.

Janadvorackova
26.10.2022 4 z 5

Další náhodné setkání s knihou, které se povedlo.
Příběh na základě skutečnosti se špetkou "něčeho jiného." A skříň plná šatů jen odpovídá na otázky. Bála jsem se, aby se ze stránek nevylouplo cosi povrchního. Naštěstí ne.

ela1972
13.10.2022 5 z 5

Moc krásná kniha, od které se nedalo odtrhnout. Je tady romantika, historie a napětí. Spisovatelka pomalu rozplétá příběhy několika lidí, kterým do života vstoupila válka. Moc povedená kniha

Doubravka1975
05.10.2022 5 z 5

Knížka podle obálky a názvu vypadá a jsem si myslela, že půjde o nějakou oddechovou romantiku, móda, šaty.... Začátek docela vleklý, dvě dějové linie, ale nakonec se z toho vyklubal úžasný a silný příběh o statečnosti, odvaze a síle lásky a životního ducha. Příběh je vymyšlený, ale založený na skutečných historických událostech i postavách. Na konci skvělá poznámka autorky , co jí vedlo k napsání této knížky.
Doporučuji

Bustedka
26.09.2022 5 z 5

Já si anotace moc nečtu a ráda se nechávám překvapit. A tady jsem byla překvapená velmi. Titulka ve mě evokovala nějakou přeromantizovanou červenou knihovnu plnou módy. A přijde mi, že knize ubírá trochu na kráse.

Šaty od Diora jsou jen spojující linkou mezi minulostí (druhou světovou válkou)¨a přítomností (konzervátorka módy odkrývá tajemství své babičky). Pro fanoušky módy je kniha spolu s Googlem určitě zajíamavým náhledem do minulosti, do historie haute coutore.

Příběh je ale hlavně o ženských pilotkách. O tom, jak těžké byly jejich začátky. Jak moc odlišný přístup zažívaly, co musely dokazovat sobě i ostatním. Příběh je vystavěn z části na skutečných reáliích. a díky tomu to bylo o to silnější.

Pog
18.09.2022 5 z 5

Po přečtení Pařížské švadleny jsem neměla bůhvíjaká očekávání a zpočátku mi kniha přišla velmi podobná Švadleně, ale po nějaké době jsem byla vyvedena z omylu. Tenhle příběh byl neuvěřitelný a naprosto geniální a myslím, že pět hvězd je málo pro vyjádření toho, jak skvělé to bylo. Nemohla jsem se odtrhnout a do poslední chvíle jsem netušila, která bije, nedokázala jsem příběh sama rozmotat... Opravdu úžasné dílo.

5holek
10.09.2022 4 z 5

Čtivý, dobře poskládaný příběh, víc mě zajímala válečná linie o ženách-pilotech. Něco málo jsem už věděla od jiných autorů o zahraniční podpoře domácího odboje i výzvědných službách. I já jsem si dohledávala jednotlivé zmiňované róby - a byla okouzlená, více mě ale nadchla ztracená zahrada, kterou bych opravdu ráda navštívila.

Stoklaska
04.09.2022 5 z 5

I když je kniha o něčem jiném, než by člověk podle názvu a obálky čekal, kniha mě uchvátila. Po přečtení jsem o ní ještě několik dní přemýšlela.