Skořápka

Skořápka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349491/bmid_skorapka-Qxf-349491.jpg 4 217 77

Trudy podvádí Johna, svého manžela. Bydlí stále v domě, v němž John kdysi vyrůstal a kde mladí manželé strávili první měsíce svého svazku. Vila je zchátralá, ale v lepší londýnské čtvrti má i tak nedozírnou hodnotu. Snílek a básník John zde však už nebydlí. Trudy se místo něj schází s jeho bratrem, naprosto banálním Claudem, a spolu vymyslí jednoduchý plán, jak se Johna zbavit. Jejich intriky však sleduje nečekaný svědek: zvídavý, chytrý a všetečný devítiměsíční obyvatel Trudina lůna…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Odeon

Nutshell , 2016

HankaZ13
19.06.2018 4 z 5

V porovnání s Mlsounem, kterého jsem četla předtím, to vlastně byla oddechovka. V Mlsounovi jsem nedávala některá ta literárně - špionážní pojednání na několik stran, přišlo mi to zbytečně složité, pro nezasveceneho čtenáře skoro nepochopitelné. Ale u Skořápky McEwan formuloval své myšlenky mnohem stravitelneji. Děj je od začátku tak trochu jasný, ale psychologie postav a opět neopakovatelná atmosféra...prostě to ten chlap umí!

VesmirnaOndatra
16.06.2018 4 z 5

Prequel k Pozri kto to hovorí alebo shakespearovská dráma glosovaná životom protřelým embryom so sklonom k alkoholizmu.

Nie je to moja najobľúbenejšia mcewanovka, ale zato najvtipnejšia

jiri77
13.06.2018 4 z 5

Zajímavý příběh z pohledu ještě nenarozeného dítěte. Kniha se mi nečetla nijak lehce ale přesto mě bavila. Jak jsem u autora zvyklý ,opět skvěle vykreslena psychologie postav.

simlenka
04.06.2018 5 z 5

Na prvni pohled semtam i vtipne, na druhy typicky ironicky McEwan, jehoz poznamky se do Vas hluboce zaryji a mrazi z nich. Navic tentokrat i velmi ctive a ne tak slozite, jako nektere autorovy knihy

Tesinka_Laufey
29.05.2018 4 z 5

Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, ale podařilo se a jsem za to moc ráda. Příběh byl úžasný. Nic podobného jsem ještě nečetla a myslím, že se k McEwanovi ještě vrátím.

micha-ella
25.04.2018 5 z 5

Můj autor, četla jsem od něho skoro všechny knihy. Tahle se mi obzvlášť líbila. Skvělý nápad na vypravěče příběhu, bezvadný!

elenai
20.04.2018 3 z 5

Čekala jsem něco ve stylu "Kdopak to mluví" z pohledu (v tomto případě poslechu) nenarozeného dítěte v černohumorném kabátě s psychologickým podtextem. To, co se mi dostalo do rukou, byl mix grotesky, dramatu, mystična a absurdity. Bohužel mi trvalo více než polovinu knihy, než jsem se začetla, a to je na knihu, která má cca 180 stran,docela žalostné. Oceňuju nápad, ovšem v jiném provedení.

Markéta137
03.04.2018 4 z 5

Námět mi přišel velmi originální a styl vytříbený, přesto mě to, nevím proč, úplně nepohltilo.

Karcoolka2210
02.04.2018 4 z 5

McEwan je McEwan. Toto bolo dosť brutal čítanie aj pre mňa. AJ

Káča2015
13.03.2018 2 z 5

Tak to jsem nedočetla. Zajímavý nápad, ale v půlce jsem se stále nudila. Nezachránily to ani vkládané intelektuální prohovory.

wiix
10.03.2018 4 z 5

Musela som sa dosť zamyslieť nad tým, čo to malo byť. Či sa mi to páčilo, alebo to bolo až príliš. Nakoniec musím uznať, že dielo bolo originálne a pritom s odvekým motívom intríg, odplaty, životného nešťastia a zúfalstva. Bolo to odvážne a vzhľadom na rozprávača aj originálne.

Vierka_kikanika
25.02.2018 5 z 5

Ian McEwan je jeden z mojich najobľúbenejších autorov. Čítala som od neho hádam všetko, čo u nás vyšlo, napriek tomu ma vždy vie prekvapiť. Kniha V orechovej škrupinke má úžasný príbeh, zložitý vo svojej jednoduchosti, jednoduchý vo svojej zložitosti. Písaný z perspektívy nenarodeného dieťaťa. Okrem samotného autorského počinu veľmi chválim aj krásnu obálku (Slovart) a veľmi vydarený, kvalitný preklad (Katarína Jusková).

Zlatovláska
11.02.2018 5 z 5

Ještě nikdy jsem nečetla žádný titul, jehož hlavní postavou by bylo nenarozené dítě, a proto jsem byla na knihu velmi zvědavá...
Kniha předčila má očekávání; výborně se četla, skvěle vypravěčsky a psychologicky zpracovaný obsah a musím uznat, že i velmi humorně (a tento styl humoru mi naprosto vyhovoval). Kniha se četla výborně a já ji doporučuji k přečtení všem, kteří ocení klasiku. Hodnotím na pět hvězdiček. :-)

Clea3112
06.02.2018 5 z 5

McEwan nemůže zklamat. Jeho nejnovější proza je psána zdánlivě v odlehčeném tonu, neboť hlavním hrdinou i vypravěčem v jednom je dosud nenarozený plod v matčině lůně, který se stává nuceným svědkem osnovované vraždy vlastního otce. Ze své pozice je pasován do role pouhého pasivního pozorovatele a komentátora dění vnějšího světa, což však autorovi poskytuje neomezený prostor k pronášení postřehů mnohem dalekosáhlejšího a globálního charakteru. Domnělé komično je však iluzorní a kdo zná McEwana, ví, že autor jde vždycky hloub. McEwan miluje psychanalýzu a jen s ní můžeme porozumět - na první pohled -iracionálnímu chování jeho hlavních aktérů. Nabízí se otázka, proč věcně a rezolutně působící Trudy opouští milujícího manžela a pokaždé bezuzdně podléhá chtíči svého nového, materiálně založeného a intelektově prostšího partnera, mimochodem vlastního švagra. U kořenů stojí pudovost, která dovoluje, že společenské masky padají a aktéři zapomínají - alespoň na chvíli - na své "role". V hloubi duše submisivní Trudy a v podstatě plný komplexů Claude nechávají vyplynout na povrch svá prapůvodní já. Psychologických rovin je však v románu více a McEwan znovu ukazuje, co všechno umí - na malém prostoru (děj se prakticky odehrává pouze v domě rodičů) a v krátkém časovém rozsahu (2-3 dnů) rozehrává bravurní zápletku s nejednoznačně vykresleným psychologickým profilem hlavních hrdinů, spoustou úvah k dnešnímu světu i umění. Vážná témata v obalu úsměvna. Bravo.

"...Claude přistoupí blíž, položí ji ruku na rameno a zašeptá ji do ucha - Nenávidíš mě? Nesnaž se mě pořád tak vzrušovat. Jenže je to tak. Skrz jeho polibky a své slzy říká - Prosím tě. Claude. Ne. Neodvrátí se, ani ho neodstrčí. A já už mám jeho prsty pod hlavou a pomalu se tam činí..."

Crimble
01.01.2018 5 z 5

Další skvělý McEwan. Vtipné, trošku těkající k různým tématům. Nápad možná ne úplně originální, ale precizně a poutavě rozvinutý.

ave55
23.11.2017 3 z 5

Zajímavě psáno, celkem vtipně, připomínalo mi to malého poseroutku. Ale jako příběh nic moc.

mamarak5
03.11.2017 5 z 5