Školák Kája Mařík 1. díl

Školák Kája Mařík 1. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285410/bmid_skolak-kaja-marik-1-dil-lO5-285410.jpg 4 445 97

Školák Kája Mařík série

První díl úspěšného sedmidílného cyklu, který poprvé vyšel za první republiky a od té doby opakovaně sklízí nebývalý čtenářský zájem. Kája Mařík vyrůstá v hájovně u vesnice Lážov. Rodiče jsou chudí a snaží se jej vychovávat, jak nejlépe mohou. S Kájou to ale není úplně jednoduché! Všude kolem se toho děje tolik - a Kája by chtěl u všeho být. Proč by měl sedět několik hodin denně ve školní lavici, když venku všechno roste a kvete... Ještě že Káju tak baví zpívat a zpívá krásně, i pan farář si toho všiml - a ještě k tomu Kája tak rád ministruje. Kája má hodně kamarádů - ale nejradši má přece jen "panskejch" Zdeničku, i když je ještě malá, a ještě k tomu. .. holka! A spolu zažívají odmalička spoustu dobrodružství.... celý text

decemlineata
17.01.2016

Dostala jsem se k Maříkovi jako dospělá a nebavil mě.Navíc mi šel ten chlapeček děsně na nervy.
Protože se všude básnilo jak je to úžasné čtení ,četla jsem i další díl v naději,že najdu to kouzlo.
Nevím možná je chyba ve mě.Asi jsem to měla číst jako dítě.Jako dospělá mám jedinou touhu.
Nařezat Kájovi a Zdeničce na holou

Damato
10.11.2015

Milá, skvostná kniha mého dětství -zpočátku vycházející v časopise Naše rodina, pak babička sehnala knihy a já svým dětem po r. 1989 koupila svazky týkající se dětství KM a myslím, že to v raném dětství oba moji synové přečetli s velikým potěšením.

TaLu
28.09.2015 5 z 5

Přidávat komentář ke knize, která provázela celé mé dětství, je vždy prostoupené vzpomínkami.
Na prázdniny, na les, na hlas mé mámy, která třeba neumyla nádobí, abychom si stihli dočíst kapitolu.
Každé prázdniny jsme si půjčili všechny díly. A to nebylo jednoduché, protože pamětníci vědí, že některé knihy prostě nevycházely, člověk si až říká, co vlastně bývalému režimu vadilo na dobrodružstvích malého chlapce.
Možná ta opravdovost vztahů, pravdivá víra...kdo ví...
Mívala jsem strach, že se ty knihy častým čtením rozpadnou.
Rozpadl se naštěstí režim :o)
Zakoupila jsem si všechny díly a k mé veliké radosti se na příhodách Káji Maříka stal závislým i náš syn.
Vím, že pro vnuky už to bude tak trochu jiný svět, ale věřím, že přátelství, dobrodružství, upřímné srdce a to všechno, čím tyto knihy přetékají, nestárne, a zaujme to i další malé čtenáře.

kob
20.08.2015

Mám vydání z roku 1943 - 7 dílů ve třech knihách. Má zažloutlé a křehké stránky, ale nedala bych je ani za nic. Je to srdeční záležitost. Káju čte už čtvrtá generace žen v naší rodině, a manželovi jsem první díly předčítala před spaním. Myslela jsem, že ani neposlouchá, ale mýlila jsem se, protože začal používat některé Kájovy průpovídky... A dobré jídlo u nás jde zásadně do ledvin :-)

tisha8409
20.05.2015 5 z 5

Krásné, ač pro dnešní děcka příliš ideální, i když to byl záměr. ( něco jako babička od BN.)

Ivka162
02.03.2015 5 z 5

Krásné čtení nejen pro děti. :)

Shardlake
01.03.2015 5 z 5

Kdykoliv čtu příběhy Káji Maříka, vidím hájovnu, lesovnu a Lážov jako na dlani a vůbec nepotřebuji vidět, jak onen Lážov ve skutečnosti vypadá, protože fantazie každého čtenáře je tou nejkrásnější věcí.

Krásné oddechové čtení.

Kolaloka
07.01.2015 4 z 5

káju jsem v dětsví přímo hltala, ale dneska už mi to přijde až moc idealistické, až moc výchovné (vždyť ten kluk ani neuměl zlobit!). i tak mám na něj hezké vzpomínky...

Ostruzina
04.11.2014 5 z 5

Kdykoliv je mi smutno, Kája Mařík pomůže.

ledmed
25.09.2014 5 z 5

Můj strýc miloval příběhy Káji Maříka, ve svých 80 letech, je dokázal číst stálě dokola. Vždy, když budu číst tuto knihu, si na něj vzpomenu a nejen samozřejmě tehdy. Chystám se mým dětem upéct rozpíčky, které půjdou přímo do ledvin a užívat každý den naplno a radovat se z drobností, právě tak jako Kája. Na knize mi vadila jen jediná věc, to že měl Kája sic hodné, ale taky hodně přísné rodiče. Na můj vkus dostával bito až moc, některé jeho lumpárny stály za to, ale kvůli některým věcem mi to přišlo přehnané. Ale taková byla možná doba.

knihamouder
16.09.2014 5 z 5

Kdo by neznal a nemiloval Káju Maříka. Těším se, až se o něj podělím se svými dětmi.

Modrina
02.09.2014 5 z 5

Dlouho jsem měla jen tenhle jeden díl, o existenci dalších jsem nevěděla. Moc se mi příběh líbil, i proto, že jsem bydlela nedaleko. :) Moc se mi tohle povídání líbilo.

jaja1989
02.06.2014 5 z 5

nejlepsi knizka meho detstvi jeste ted v dospelosti ji ctu.

Marčullkas
03.01.2014 3 z 5

Naše oblíbená dětská knížka

dark.ma93
04.10.2013 5 z 5

Můj dětský hrdina, o jakém mi babička četla. Mám na to pěkné vzpomínky.

lusila
23.07.2013 4 z 5

Kája Mařík to je "chlapčok". Miluje "materáčiky" a ozdoby z "čikulády" odkladá.
Prostoreký chlapec pobaví každého.

adelinka
08.07.2013 5 z 5

strašne zlatá kniha.....príjemné oddychové čítanie......hlavnou postavou malý prváčik Kajo........chutný ukecaný chlapec.....vypadá to tak, že si túto knihu a jej ďalšie časti budem zháňať do svojej knižnice......

_sjuu_
28.05.2013

v době, kdy jsem ještě neuměla číst, to byla moje nejoblíbenější "uspávací" knížka :) v té době to byla pro mě nejlepší volba - a bylo jedno, jaký díl se zrovna čte ♥))

dwarfik1
12.05.2013

tak jsem sehnal knihu pro moji 82-letou maminku, které se v dětství moc a moc líbila. To bude dárek !!!!

bubo bubo
29.04.2013 3 z 5

Cetla jsem asi v pate tride, tehdy se mi to moc libilo, ted jiz to vidim ne tak ruzove, ale rada si to prectu znova. Je to takova idyla, tak me obcas stve ze Kaja je proste takovy superlativ , premiant tridy, nikdy nestune, hraje krasne na klavir...

Felix Háj (p)
česká, 1887 - 1934