Školák Kája Mařík 1. díl

kniha od:


Koupit

První díl úspěšného sedmidílného cyklu, který poprvé vyšel za první republiky a od té doby opakovaně sklízí nebývalý čtenářský zájem. Kája Mařík vyrůstá v hájovně u vesnice Lážov. Rodiče jsou chudí a snaží se jej vychovávat, jak nejlépe mohou. S Kájou to ale není úplně jednoduché! Všude kolem se toho děje tolik - a Kája by chtěl u všeho být. Proč by měl sedět několik hodin denně ve školní lavici, když venku všechno roste a kvete... Ještě že Káju tak baví zpívat a zpívá krásně, i pan farář si toho všiml - a ještě k tomu Kája tak rád ministruje. Kája má hodně kamarádů - ale nejradši má přece jen "panskejch" Zdeničku, i když je ještě malá, a ještě k tomu. .. holka! A spolu zažívají odmalička spoustu dobrodružství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285410/skolak-kaja-marik-1-dil-8d4-285410.jpg 4.4349
Žánr
Romány, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno, Občanská tiskárna
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (89)

Kniha Školák Kája Mařík 1. díl

Přidat komentář
jprst
31. října

Tady se hodnocení musím vyhnout, já bych dal snad i tři hvězdy, ale hodnocení vnoučat vystihuje názor jednoho z nich: Tohle jsi, dědo, snad nečetl dobrovolně ani ty?

Egeris
22. července

Káju jsem poprvé četl ještě jako kluk na ZŠ a docela se mi to líbilo. Postupem času jsem celou sérii přečetl ještě několikrát, ale pokaždé už to bylo trochu jiné - s tím, jak jsem dospíval, už mi některé věci v knize přišly jako přehnaně přitažené za vlasy. Neustálé kázání v knize, jak by se člověk měl modlit, dodržovat Boží přikázání apod., to se ještě dá překousnout, i když místy je to už otravné. Ale ta neuvěřitelná naivita příběhu, to je fakt do očí bijící. Hlavní postavy jsou zde až přehnaně idealizované - všichni bohabojní, všichni poctiví a slušní - těm se daří v příběhu vždy dobře. Pokud se ukáže někdo nepoctivý, tak je samozřejmě ihned po zásluze potrestán (kéž by to tak bylo i v reálném životě). Postavy Káji a Zdeni jsou (hlavně v posledních dílech) ale vyhnány až k extrému. Oba přehnaně slušní, přehnaně věrní, oba příkladem ideálního partnera, který "nezhřeší" ani pohledem na kohokoliv jiného. Trochu mám pocit, že si autorka po rozvodu vymyslela tyto postavy jako nějaký ideál (toho co chtěla prožít ona sama). A ostatním ženám to v knize dala pěkně sežrat - neustálé narážky na "moderní ženy", kdy tyto byly samozřejmě vykresleny pokaždé jako záporné postavy, které závidí zcela přirozené, krásné a ideální Zdeně. Ty antipatie k ostatním ženám jsou zvlášť v 6. a 7. díle velmi cítit. Je to škoda, první 3 díly jsou naprostá pecka, pak kvalita značně upadá. 7. díl je už ale naprostým utrpením.


m_martina
23. května

Patřím ke generaci, která s touto knihou vyrůstala. A Káju i Zdeňu si zamilovala, proto nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdami.

Haliwell35
14. května

Moje nejmilejší dětská knížka. ☺ Už vždycky jí budu mít v srdíčku. ♥ Kája je prostě jedinečnej ! ☺

Nočnípták
18. dubna

Nemohu jinak než dát 5*. Klidně bych dala i víc. Já vím, že je to už trochu archaická literatura. Dnešní děcka by se nad knihou nejen usmívala, možná i doslova chechtala. Já ji však mohu číst pořád a pořád se mi líbí. To píšu o starém, předválečném vydání. Zkusila jsem i to, které vyšlo po roce 89. Nějak mi ke Kájovým příhodám neseděla úprava týkající se češtiny.
O Kájovi bych nemohla říct, že byl nevychovaný. Spíš právě naopak. Dnešní šestileté děti jsou možná vyspělejší, ale jen v něčem. Zase by se nedokázali postarat o to co Kája ( např. koza, topení v kamnech, jídlo). Jako prvňák byl dost naivní, vždyť dosud neměl příležitost otrkat se mezi ostatníma dětma. A uměl spoustu věcí, hlavně dělat ze Zdeni kluka.
Mám všechny díly. Tenhle je však nejlepší.

Anetka03
15. března

Kniha, kterou čtu velmi ráda se svou maminkou, která mě k ní přivedla a umí jí už na zpaměť. O knize to vypovídá, že jí můžete číst pořád dokola a neomrzí se. Nádherná kniha

1amu
13. února

Přečetl jsem si všechny komentáře, z nichž se mi pouze nezdá zmínka, že tento soubor se dá číst v každém věku. Já to četl ve 4.-5.třídě, byl spokojen, dokonce mi byl jeden z dílů ukraden (ale chmaták byl vypátrán). Zdenička nadlesní ano, k Maříkovic Kájovi jsem měl výhrady. Autorka, hluboce křesťansky založená žena napsala komplet, o kterém si myslím, že by dnešním young,young adult (jak se dnes "česky" říká těm mladším čtenářům) nic neříkal.

Messilina
16.12.2019

Jak to jen říct...Já nevím, jaká jsem byla v šesti letech, ale Kája mi přišel trochu jiný, nebo alespoň trochu nevychovaný. Nevím, určitě je to dobou, ale dnešní šestileté dítě mi přijde vyspělejší. Zajímavé na tom bylo, že ho za to vlastně ještě všichni měli rádi.

1

Doporučujeme

Bylo nás pět
Bylo nás pět
Lucky Luk I.
Lucky Luk I.
Školák Kája Mařík 2. díl
Školák Kája Mařík 2. díl
Cirkus Humberto
Cirkus Humberto