Škola Malého stromu

Škola Malého stromu

Kniha je vyprávěním "skutečných událostí" ze života indiánského chlapce v Tennesee třicátých let, kterého se po smrti rodičů ujali babička a dědeček, moudří lidé z kmene Čerokíů. V Americe se stala bestsellerem a postupně vyšla ve všech světových jazycích. Vyprávění o zážitcích vzešlých ze skotských a čerokíjských tradic amerického východu. Podstatou knížky není historická dokumentace, ale oslava Čerokíů a skotského odporu k životu v područí. Inspirativní koncepce amerických dějin z pohledu podceňovaných minorit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38598/skola-maleho-stromu-38598.jpg 4.7428

The Education of Little Tree (2005)

Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno:, Česká biblická společnost, Kalich

iva23

Nádherné, k zasmání i k plakání.

Chesterton

Právě jsme shlédli skvělé divadlo u místního prázdninového evangelického kostela na Vysočině.
Mimo to vše, co píšou ostatní mi přijde, že kniha je malou biblí či evangelim :)))
Malý strom je už mnoho let mou krásnou vzpomínkou na dětství synů, mladší léta a něco, co bych nazvala čistou studánkou. Dá se číst ve skvělých i těžkých časech. Vždy objevíme něco nového!!

Chytuš

Už od malička mě Indiáni fascinují. Prošla jsem si romantickými představami v Mayovkách, přes různé rodokapsy až po skutečné přičichnutí ve formě povídání o skutečném životě Indiánů dnes, spojených s některými prožitými praktikami a rituály.. A tahle knížka to všechno krásně doplňuje. Indiáni jsou až do dnešních dní sví. A jsem ráda, že po přečtení téhle knížky vím, co to doopravdy znamená...

Clara_C

Krásný příběh, který dojme a zaujme. Ovšem trvalo mi, než jsem se popasovala s životopisem autora a pochopila, proč zrovna on napsal knihu o indiánech. Nejvíc souhlasím se zde již uvedených názorem, že chtěl poukázat hlavně na to, jak jsou jiní a že patří do lesů a do hor mezi divokou přírodu. Jenže si říkám, že díky tomu mají mnohem bohatší život než my, bílí, kteří se pachtíme za tak lacinými cíly..Bráno paušálně, vyjímky existují všude :) Takže přes další autorovy ne úplně dobré skutky, musím mu poděkovat, že kniha dojmula a zaujmula, i když jeho cílem bylo možná něco úplně jiného, těžko říct..Nemůžu si stále srovnat, že tolik příkladných myšlenek a postřehů o životě a souznění napsal takový rasista..

Marivetka2101

Nádherný a dojímavý příběh malého indiána

vevu.

Po knize jsem sáhla, protože mě vždy fascinoval život indiánů, jejich hrdost, nezdolnost, moudrost a selský rozum, souznění s přírodou... Tolik bych si přála, aby lidé v dnešní společnosti brali přírodu jako něco, co se musí chránit a opečovávat a ne jako něco, z čeho můžou pořád jen brát a nic nedávat zpět.

Co se týče příběhu samotného, bylo to pro mě pohlazení po duši a studnice moudrých slov, která se ke čtenáři dostávají především prostřednictvím dědečka Malého stromu. Kniha odráží mnoho situací, kterými si prochází lidé, kteří jsou něčím jiní. V závěru knihy je v podstatě ukázáno, že původní obyvatelé Ameriky a noví, bílí lidé, nemohou žít pospolu a jedinou cestou je žít odděleně.
Což mě přivádí k tomu, že jsem před dočtením knihy netušila, jaký byl člověk, který tento krásný příběh napsal. Možná, že kdybych to věděla, tak po knize ani nesáhnu.. Nechci však hodnotit autora, ale knihu. A musím říct, že ta byla skvělá...
O autorovi ať už si udělá obrázek každý sám.

Karhal

super knížka, doporučuji číst tak od 12 a pak každých 10 let to přelítnout znovu. Člověk si aspoň uvědomí, že řeší fakt blbosti.. opravdu top 10

daniska

Knihu jsem právě dočetla, ještě mi zasychají slzy na tváři. Kniha je nádherná je to pohlazení po duši. Ráda se k ní budu vracet.

gab72

Po 20 letech jsem jí četla opět. A opět ve mě zanechala stejný pocit klidu. Akorát jsem možná více zaslzela :). Doporučuji ji mít a i po letech si jí znovu přečíst. Stále má co dávat. Aspoň pohlazení.

SlamLenka

Knihu jsem začala číst už s vědomím, že jde zjevně o falešnou autobiografii. I tak jsem ale byla nadšená! I když vím, že spousta lidí se snaží vypadat lepší, než jací ve skutečnosti jsou, nedokážu si představit, že tak něžným a čistým způsobem by mohl svět Malého stromu vyprávět takový hajzl... Ale evidentně mohl. I když se tedy jedná o takovou faleš, nemohu jinak, než knihu hodnotit pěti hvězdičkami, protože mě to prostě oslovilo. Možná je to ostatně další z důkazů, že svět prostě není černobílý. =)

Sandalkar

Úžasná kniha u které jsem brečela, smála se podle toho co zrovna prožíval Malý strom. Možná, že se tam opakují pasáže jak píše vladislaus, možná že takhle romantický život indiánů není, možná ano. Ale já spíš doufám, že moje děti jednou budou mít vztah s prarodiči alepoň trochu jako malý strom a že budou k přírodě chovat úctu, která je z knihy cítit.

Scheila

Děkuji za tuto knihu, která mi pootevřela zas oči, že i úplně "obyčejný" "lidé" čerokíové, mohou člověka dost naučit... jejich moudrost je tak obrovská až se to nedá popsat. Znají opravdové hodnoty života, ty které my lidé zapomínáme a potlačujeme nebo dokonce se jim vysmivame. Každý máme v sobě čerokía, kterého stačí jen probudit. Otevřít oči, otevřít srdce přírodě a matce zemi, která k nám stále promlouvá, ale my ji ignorujeme. I přes naši slepost a hloupost z nevědomosti nám dává a my od ní bereme, aniž by jsme ji za to poděkovali. Kniha nás učí že bychom měli žít s přírodou a ne příroda s námi. Že bychom měli otevřít srdce stromům, květinám, horam, zvířatům.... prostě Zemi... naši matce. Každý kdo tuto knihu přečte a nic si z ni neveme a bude mu to pripadat jako hloupost.....nepochopil...

M-arta
10.12.2017

Silný osobní příběh, v němž spisovatel vypráví o svém dětství z pohledu 5letého chlapce od chvíle, kdy mu zemřeli rodiče a v horách ho začali vychovávt jeho prarodiče s indiánskými kořeny. Poutavé historky z přírody i o střetu myšlení a přístupů dvou kultur vyprávěné jednoduchými slovy (jak dítě jen vypráví, co vidí - nehodnotí) ... o to je příběh silnější. Konflikt světů i rozdílných přístupů bílých a rudých dětskýma očima. Současně knížka plná pokory, lásky a úcty...

Doporučuji zhruba od 8 let výš, učitě se ale nevyplatí nic uspěchat - když knížku objevíte třeba v 9 - 10 -15 - 20 letech, tím lépe...
Patřím k lidem, kteří mají knížku ve svých "TOP10".

Pawlisman
04.12.2017

Bohužel pozdě bycha honiti - naposloucháno jen jako audio. Příště snad se dostanu k písemné podobě. Moc pěkný a dojemný příběh.

blindone
03.11.2017

Nádherná kniha od celkem slušnýho hajzla, přesně jak píše Vandalka.

vandalka
07.09.2017

Toto není autobiografické vyprávění, nýbrž smyšlené vyprávění z pera bývalého vůdčího představitele Ku-klux-klanu a autora slov: "Segregace nyní, segregace zítra, segregace navždy". Asa Earl Carter aka Forrest Carter se narodil a vyrostl v Alabamě, s oběma rodiči a třemi sourozenci. Snadno ověřitelná informace. Kupříkladu zde: http://www.npr.org/2012/04/20/151037079/the-artful-reinvention-of-klansman-asa-earl-carter či http://www.nytimes.com/1991/10/04/us/best-seller-is-a-fake-professor-asserts.html?mcubz=1

sarahmoon
10.07.2017

Velice silný příběh, plný zajímavých myšlenek a moudrých poznatků.
Dokonale vykreslená příroda a lidské souznění mezi lidmi i mezi člověkem a přírodou.
..."Jsme sví."...

Za konec o hvězdičku méně, na mě to bylo až moc smutné. :o(

Nielada
03.07.2017

Když jsem ji dočetla asi tak do poloviny a pokaždé jsem si umínila, že tuhle kapitolu musím rozhodně přečíst dětem, zrušila jsem vlastní čtení a jedeme to znovu s celou rodinou. Každý večer čteme jednu kapitolu a říkáme tomu "Naše prázdninové čtení". Jsou to moc krásné okamžiky. Všichni bychom alespoň na chvíli chtěli žít jako Malý strom.

Rihatama
09.06.2017

Škola malého stromu je pozoruhodná kniha. Autorův životopis jsem si přečetla před přečtením knihy. Ani znalost faktu, že Carter vyznával a přispíval k naplňování segregační politiky v Americe v 50. a 60. letech však nikterak neumenšila ani neohrozila můj bezprostřední prožitek čteného. V závěru se člověku řinou slzy z očí, ať chce nebo ne. První polovina až 2/3 knihy jsou poutavé vzhledem k tomu, jak Carter popisuje uvažování a chování Indiánů a do kontrastu staví chování bílých. Ve většině situací se člověk musí jednoznačně postavit na stranu Indiánů, tak ponižovaných a utlačovaných bílým, zlým člověkem. Jak chytré. Poslední třetina je v podstatě o umírání všech hlavních protagonistů a do prázdna vyznělým koncem života Malého stromu na několika málo řádcích. Pochopila jsem, že právě tady se už autor vyčerpal a o téma "ztratil zájem". Proto jednoduše nechal Malý strom, aby se vrátil domů, kam patří. A to je přesně pointa příběhu.

Carter vlastně po celou knihu vysílá jasný signál, že bílí a ti druzí spolu nemají nic společného a že segregace je jediný způsob, jak mohou žít každý po svém. Pro prosazení a ztvárnění této své myšlenky v literární podobě zpodobnil bělocha jako kruťase a Indiána jako oběť. Takto vlastně velmi úspěšně zmátl hodně/většinu čtenářů. Na jeho dílo drtivá většina nahlíží jako na sondu do života Indiánů a poloindiánského chlapce a na jejich poetický život spjatý s přírodou. Dokládá to právě poslední třetina knihy a poslední v knize zaznamenané kroky Malého stromu. Smrt všech blízkých jej "vyhnala" hledat nový život mezi bílými, tam se však neuchytil a tak mu nezbylo, než se vrátit do "svého prostředí".

Ač jsem tedy knihu - jako mnozí další - přečetla jedním dechem, závěr mě udivil a utvrdil v původním záměru spisovatele. Tedy ne nabídnout příběh poloindiánského chlapce, ale především ukázat, že Indiáni a bílí spolu nemohou a nemají žít. Kniha je takový malý-velký trojský kůň, který se tváří jinak, než kým ve skutečnosti je. Ovšem literární talent Carter bezpochyby měl.

Amelie11
30.05.2017

Úžasná kniha! :)

Malýstromeček
18.05.2017

Skvělá knížka, kterou mi četl tatínek na dobrou noc

lenulitah
08.05.2017

Krásná kniha, dojemná i vtipná, plná mouder. Na konci jsem si dost poplakala..

RemiBlack
07.05.2017

Spousta krásného moudra, úžasná babička a dědeček, veselý začátek - smutný konec. Prvních padesát stránek se mi líbilo nejvíc. Škola Malého stromu je každopádně skvělá, ale konec na mě trochu tvrdý.

Sojka21
04.05.2017

Jednoduše..... překrásné! Chtěla bych prožít jedno ráno s Malým Stromem.

Abana
23.04.2017

Právě jsem dočetla knihu" Škola malého stromu" a musím říct, že jsem tak nějak rozpolcená. Na jednu stranu hodnotím krásu a čistotu knihy jako takové, spousta moudra, selského rozumu, popsaných srozumitelným a jednoduchým jazykem-do dnešní doby se dá defakto vše použít, jen škoda, že nám to nedochází..... A na stranu druhou, životopis člověka, který tuto knihu napsal. Což mi nějak nejde dohromady. Je fakt, že člověk může projít v životě spoustou cest, které nejsou správné, ale asi nám to nepřísluší hodnotit ani soudit. Zůstanu tedy u knihy a té dávám plný počet hvězdiček a vřele doporučuji. O autorovi si každý musí udělat obrázek sám....

bosorka78
16.04.2017

Smutek indiánů cítím ještě rok po přečtení,ctím jejich hrdost. Krásný příběh,Malý strom je zapsán v mém srdci.

medvedice3
24.03.2017

Naštěstí jsem knihu slyšela a pak i četla dřív než autorův životopis, o kterém se zmiňuje Déégéé. Hořká pachuť.

LycanHerve
18.03.2017

Útlá knížečka, ale o co je tenčí, tím je krásnější a velice hluboká. Rozhodně bych jí doporučil.

taikatalvi
18.03.2017

Krásna knižka plná pekných myšlienok a vzťahu k prírode. Určite sa k nej ešte vrátim.

déégéé
01.03.2017

Odporúčam si pred čítaním knihy pozrieť životopis autora. Mňa to napríklad odradilo knihu čítať. Nakoľko čas a energiu viem vynaložiť inak ako ju mrhať na človeka ktorý spoluzakladal polovojenské skupiny podobné Ku Klux Klanu. Ak som to dobe pochopil, tak táto kniha je len zásterka a je smutné ako som tu čítal že sa to dostalo do povinného čítania. http://www.databazeknih.cz/autori/forrest-carter-4615