Škola Malého stromu

Škola Malého stromu

Kniha je vyprávěním "skutečných událostí" ze života indiánského chlapce v Tennesee třicátých let, kterého se po smrti rodičů ujali babička a dědeček, moudří lidé z kmene Čerokíů. V Americe se stala bestsellerem a postupně vyšla ve všech světových jazycích. Vyprávění o zážitcích vzešlých ze skotských a čerokíjských tradic amerického východu. Podstatou knížky není historická dokumentace, ale oslava Čerokíů a skotského odporu k životu v područí. Inspirativní koncepce amerických dějin z pohledu podceňovaných minorit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38598/skola-maleho-stromu-38598.jpg 4.7406

The Education of Little Tree (2005)

Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno:, Česká biblická společnost, Kalich

SlamLenka

Knihu jsem začala číst už s vědomím, že jde zjevně o falešnou autobiografii. I tak jsem ale byla nadšená! I když vím, že spousta lidí se snaží vypadat lepší, než jací ve skutečnosti jsou, nedokážu si představit, že tak něžným a čistým způsobem by mohl svět Malého stromu vyprávět takový hajzl... Ale evidentně mohl. I když se tedy jedná o takovou faleš, nemohu jinak, než knihu hodnotit pěti hvězdičkami, protože mě to prostě oslovilo. Možná je to ostatně další z důkazů, že svět prostě není černobílý. =)

Chvatěrubský

Knížka, která rozhodně stojí za přečtení. I kdyby byl autor v minulosti rasista nebo kdovíjaký zločinec, jak se uvádí v komentářích níže, tak to podle mě hodnotu díla nesnižuje. Obdobný spor spolu kdysi veřejně vedli kritici Jiří Černý a Jan Rejžek; já stojím jednoznačně za názorem J. Černého. Např. H.Ch. Andersen byl s velkou pravděpodobností pedofil - a snižuje to snad kvalitu jeho geniálních pohádek?

Pár momentů, které mi uvízly v paměti:
- Malej Strome, nikdy se v životě nic nenaučíš jinak než chybama.
- Nic není krásnějšího než svítání na vrcholku vysokých hor; svět se znovu narodil.
- Jak zjistit zralost melounu - tři možnosti při poklepu: pink, pank nebo punk. Máš to vždycky jedna ku dvěma, že to vyjde, tak jako všecko v životě.
- Jsme sví, včeličko...
- a Vrbovej John před smrtí: Příště to bude lepší!

Sandalkar

Úžasná kniha u které jsem brečela, smála se podle toho co zrovna prožíval Malý strom. Možná, že se tam opakují pasáže jak píše vladislaus, možná že takhle romantický život indiánů není, možná ano. Ale já spíš doufám, že moje děti jednou budou mít vztah s prarodiči alepoň trochu jako malý strom a že budou k přírodě chovat úctu, která je z knihy cítit.

Scheila

Děkuji za tuto knihu, která mi pootevřela zas oči, že i úplně "obyčejný" "lidé" čerokíové, mohou člověka dost naučit... jejich moudrost je tak obrovská až se to nedá popsat. Znají opravdové hodnoty života, ty které my lidé zapomínáme a potlačujeme nebo dokonce se jim vysmivame. Každý máme v sobě čerokía, kterého stačí jen probudit. Otevřít oči, otevřít srdce přírodě a matce zemi, která k nám stále promlouvá, ale my ji ignorujeme. I přes naši slepost a hloupost z nevědomosti nám dává a my od ní bereme, aniž by jsme ji za to poděkovali. Kniha nás učí že bychom měli žít s přírodou a ne příroda s námi. Že bychom měli otevřít srdce stromům, květinám, horam, zvířatům.... prostě Zemi... naši matce. Každý kdo tuto knihu přečte a nic si z ni neveme a bude mu to pripadat jako hloupost.....nepochopil...

M-arta
10.12.2017

Silný osobní příběh, v němž spisovatel vypráví o svém dětství z pohledu 5letého chlapce od chvíle, kdy mu zemřeli rodiče a v horách ho začali vychovávt jeho prarodiče s indiánskými kořeny. Poutavé historky z přírody i o střetu myšlení a přístupů dvou kultur vyprávěné jednoduchými slovy (jak dítě jen vypráví, co vidí - nehodnotí) ... o to je příběh silnější. Konflikt světů i rozdílných přístupů bílých a rudých dětskýma očima. Současně knížka plná pokory, lásky a úcty...

Doporučuji zhruba od 8 let výš, učitě se ale nevyplatí nic uspěchat - když knížku objevíte třeba v 9 - 10 -15 - 20 letech, tím lépe...
Patřím k lidem, kteří mají knížku ve svých "TOP10".

Pawlisman
04.12.2017

Bohužel pozdě bycha honiti - naposloucháno jen jako audio. Příště snad se dostanu k písemné podobě. Moc pěkný a dojemný příběh.

blindone
03.11.2017

Nádherná kniha od celkem slušnýho hajzla, přesně jak píše Vandalka.

vandalka
07.09.2017

Toto není autobiografické vyprávění, nýbrž smyšlené vyprávění z pera bývalého vůdčího představitele Ku-klux-klanu a autora slov: "Segregace nyní, segregace zítra, segregace navždy". Asa Earl Carter aka Forrest Carter se narodil a vyrostl v Alabamě, s oběma rodiči a třemi sourozenci. Snadno ověřitelná informace. Kupříkladu zde: http://www.npr.org/2012/04/20/151037079/the-artful-reinvention-of-klansman-asa-earl-carter či http://www.nytimes.com/1991/10/04/us/best-seller-is-a-fake-professor-asserts.html?mcubz=1

sarahmoon
10.07.2017

Velice silný příběh, plný zajímavých myšlenek a moudrých poznatků.
Dokonale vykreslená příroda a lidské souznění mezi lidmi i mezi člověkem a přírodou.
..."Jsme sví."...

Za konec o hvězdičku méně, na mě to bylo až moc smutné. :o(

Nielada
03.07.2017

Když jsem ji dočetla asi tak do poloviny a pokaždé jsem si umínila, že tuhle kapitolu musím rozhodně přečíst dětem, zrušila jsem vlastní čtení a jedeme to znovu s celou rodinou. Každý večer čteme jednu kapitolu a říkáme tomu "Naše prázdninové čtení". Jsou to moc krásné okamžiky. Všichni bychom alespoň na chvíli chtěli žít jako Malý strom.

Rihatama
09.06.2017

Škola malého stromu je pozoruhodná kniha. Autorův životopis jsem si přečetla před přečtením knihy. Ani znalost faktu, že Carter vyznával a přispíval k naplňování segregační politiky v Americe v 50. a 60. letech však nikterak neumenšila ani neohrozila můj bezprostřední prožitek čteného. V závěru se člověku řinou slzy z očí, ať chce nebo ne. První polovina až 2/3 knihy jsou poutavé vzhledem k tomu, jak Carter popisuje uvažování a chování Indiánů a do kontrastu staví chování bílých. Ve většině situací se člověk musí jednoznačně postavit na stranu Indiánů, tak ponižovaných a utlačovaných bílým, zlým člověkem. Jak chytré. Poslední třetina je v podstatě o umírání všech hlavních protagonistů a do prázdna vyznělým koncem života Malého stromu na několika málo řádcích. Pochopila jsem, že právě tady se už autor vyčerpal a o téma "ztratil zájem". Proto jednoduše nechal Malý strom, aby se vrátil domů, kam patří. A to je přesně pointa příběhu.

Carter vlastně po celou knihu vysílá jasný signál, že bílí a ti druzí spolu nemají nic společného a že segregace je jediný způsob, jak mohou žít každý po svém. Pro prosazení a ztvárnění této své myšlenky v literární podobě zpodobnil bělocha jako kruťase a Indiána jako oběť. Takto vlastně velmi úspěšně zmátl hodně/většinu čtenářů. Na jeho dílo drtivá většina nahlíží jako na sondu do života Indiánů a poloindiánského chlapce a na jejich poetický život spjatý s přírodou. Dokládá to právě poslední třetina knihy a poslední v knize zaznamenané kroky Malého stromu. Smrt všech blízkých jej "vyhnala" hledat nový život mezi bílými, tam se však neuchytil a tak mu nezbylo, než se vrátit do "svého prostředí".

Ač jsem tedy knihu - jako mnozí další - přečetla jedním dechem, závěr mě udivil a utvrdil v původním záměru spisovatele. Tedy ne nabídnout příběh poloindiánského chlapce, ale především ukázat, že Indiáni a bílí spolu nemohou a nemají žít. Kniha je takový malý-velký trojský kůň, který se tváří jinak, než kým ve skutečnosti je. Ovšem literární talent Carter bezpochyby měl.

Amelie11
30.05.2017

Úžasná kniha! :)

Malýstromeček
18.05.2017

Skvělá knížka, kterou mi četl tatínek na dobrou noc

lenulitah
08.05.2017

Krásná kniha, dojemná i vtipná, plná mouder. Na konci jsem si dost poplakala..

RemiBlack
07.05.2017

Spousta krásného moudra, úžasná babička a dědeček, veselý začátek - smutný konec. Prvních padesát stránek se mi líbilo nejvíc. Škola Malého stromu je každopádně skvělá, ale konec na mě trochu tvrdý.

Sojka21
04.05.2017

Jednoduše..... překrásné! Chtěla bych prožít jedno ráno s Malým Stromem.

Abana
23.04.2017

Právě jsem dočetla knihu" Škola malého stromu" a musím říct, že jsem tak nějak rozpolcená. Na jednu stranu hodnotím krásu a čistotu knihy jako takové, spousta moudra, selského rozumu, popsaných srozumitelným a jednoduchým jazykem-do dnešní doby se dá defakto vše použít, jen škoda, že nám to nedochází..... A na stranu druhou, životopis člověka, který tuto knihu napsal. Což mi nějak nejde dohromady. Je fakt, že člověk může projít v životě spoustou cest, které nejsou správné, ale asi nám to nepřísluší hodnotit ani soudit. Zůstanu tedy u knihy a té dávám plný počet hvězdiček a vřele doporučuji. O autorovi si každý musí udělat obrázek sám....

bosorka78
16.04.2017

Smutek indiánů cítím ještě rok po přečtení,ctím jejich hrdost. Krásný příběh,Malý strom je zapsán v mém srdci.

medvedice3
24.03.2017

Naštěstí jsem knihu slyšela a pak i četla dřív než autorův životopis, o kterém se zmiňuje Déégéé. Hořká pachuť.

LycanHerve
18.03.2017

Útlá knížečka, ale o co je tenčí, tím je krásnější a velice hluboká. Rozhodně bych jí doporučil.

taikatalvi
18.03.2017

Krásna knižka plná pekných myšlienok a vzťahu k prírode. Určite sa k nej ešte vrátim.

déégéé
01.03.2017

Odporúčam si pred čítaním knihy pozrieť životopis autora. Mňa to napríklad odradilo knihu čítať. Nakoľko čas a energiu viem vynaložiť inak ako ju mrhať na človeka ktorý spoluzakladal polovojenské skupiny podobné Ku Klux Klanu. Ak som to dobe pochopil, tak táto kniha je len zásterka a je smutné ako som tu čítal že sa to dostalo do povinného čítania. http://www.databazeknih.cz/autori/forrest-carter-4615

tulipa
15.02.2017

Knížka má v sobě ukryto mnoho síly. Myšlenky z ní jsou úžasné a vztah indiánů k přírodě je inspirující. Doufám,že knihu brzy dotisknou,abych si ji mohla koupit a stala se součástí mé knihovny.

angloumene
04.01.2017

Velice jemná a skutečně krásná kniha o dětství malého Indiánského chlapce, který svýma nevinnýma očima poznává divoký svět přírody, ale také nepřátelský svět dospělých. Ano jistě, představení současného často kulturního problému očima malého dítěte je v dnešní době tak trochu klišé, jenže tentokrát nepůsobí vůbec na sílu a tak čtenář zuří nad troufalostí bělochů, kteří si neprávem přivlastňují tradiční indiánské území.
Škola malého stromu nechává českého čtenáře nahlédnout na problematiku sociální a kulturní propasti mezi Indiány a novými americkými obyvately a ukazuje tak dopady bezohledné Evropské kolonizace. Budiž nám tato neslavná kapitola našich dějin ponaučením.

Panda92
29.12.2016

Tatínek nám tuto knížku četl jako malým před spaním :-), takže jsem se k ní v dospělosti vrátila a nelituji. Jednu hvězdičku musím strhnout za poslední kapitolu.

medvedice3
28.12.2016

Krásné čtení i krásně čtená audiokniha.

lucie7823
29.11.2016

Tuto knihu jsem poslouchala jako audioknihu pro jízdě autem a byla skvělá. Nádherné vykreslování svět v přírodě a několikrát mi vehnala slzy do očí. Konec byl na me moc drsný ale to je život

teltri
18.11.2016

Vypočuté ako audiokniha. Pekná, ale trochu melancholická a smutná. Môj dojem môže byť ovplyvnený ťažkou smutnou jeseňou prežitou v Brne.

shmaic
12.11.2016

krásný příběh, který mi mnohé připomněl. místy smutné, ale místy naá oplátku velmi vtipné

Skřítek77
04.10.2016

Mám ráda knížky, které mě přenesou úplně někam jinam a "donutí" mě podívat se na svět jinýma očima. A to se téhle knížce povedlo.