Škola Malého stromu

Škola Malého stromu https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14917/bmid_skola-maleho-stromu-651e64474deb4.png 5 813 152

Autobiografické vyprávění ze života indiánského chlapce, který vyrůstá v horách u dědečka a babičky z kmene Čerokíů. Jedna z čtenářsky nejúspěšnějších knížek .

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kalich

The Education of Little Tree , 1976

Beebee
06.02.2020 5 z 5

Velmi dojemná kniha o křehkých věcech, jako je identita, láska, svoboda, starost o druhého, svébytnost a soužití s přírodou. Těžko bylo tuto knihu přečíst a udržet srdce, aby nesmutnilo.

olma
25.01.2020 5 z 5

Děkuji za tuto krásnou knihu. Byla pro mne opravdovým zážitkem a prožila u ní všechny emoce. Děkuji

FaV
24.01.2020 5 z 5

Poetická, dojemná kniha o souznění duše, těla a přírody malého kluka, indiána

mot33
13.01.2020 5 z 5

Krásná kniha o dospívání malého indianského chlapce.Mě se tato kniha líbí ,třeba díky tomu že to není žadný slaďáček.

Lessana
31.12.2019 4 z 5

Na začiatku čítania som mala pocit, že knihu odložím - pre ťažkopádny slovenský preklad, drobné písmenká a rozčuľujúcu sadzbu. No povedala som si, že to ešte skúsim a dám tete prekladateľke šancu. Dobre som urobila, od druhej tretiny sa "chytila" a pôžitok z čítania sa dostavil. Dokonca v závere knihy sa mi po lícach gúľali slzy ako hrach, čo sa mi ešte pri čítaní nestalo... Pocit a posolstvo (v podobe vzdania holdu našej matke prírode, slobode, poznaniu, úprimnej a nezištnej láske v protiklade s absurditou žitia, myslenia a rozhodovania v "civilizácii") sa teda napokon podarilo odovzdať, a to je hlavné. Vďaka starej mame, starému otcovi, Malému Stromovi i Vŕbovému Johnovi za potvrdenie toho, čo viem, čím žijem a čo napĺňa.

Malýmedvěd
26.11.2019 4 z 5

Mě se to líbilo, i když jsem si pořád říkal, že ten pohled na indiány je to trochu přikrášlený, ale u dětské knížky se to dá odpustit. Jaké bylo moje rozčarování, když jsem se dozvěděl, že to nebylo myšleno jako dětská knížka a když jsem zjistil, že se jedná o mystifikaci, byl jsem velmi překvapen a po přečtení autorova životopisu, už jsem se nestačil divit vůbec.

Eorin
01.10.2019 5 z 5

Krásné vyprávění plné poetiky i zamyšlení. Indiánské myšlení i střetávání současných indiánů s realitou, tedy jejich způsob myšlení vs. "náš" způsob myšlení..
Moc krásné nejen pro malé děti, ale i pro dospělé. Doporučuji

wiix
15.09.2019 5 z 5

Veľmi dlho som knihu takto nezhltla. Knihu, ktorá bola tak nežná a poučná zároveň.

Hanka_Bohmova
09.09.2019 5 z 5

Tuhle knížku mi v mládí doporučili moji dobří přátelé, formovaní myšlenkami woodcraftu. Už to je důvod, proč k ní mám pozitivní vztah. Kromě toho jsem holka z hájovny, která se odmalička toulala sama v lesích a objevovala v sobě instinkty pravěké sběračky, kteréžto jí zůstaly zachovány dodnes.
Carter rozhodně dokáže vzbudit ve čtenáři soucit a dojetí spojené s citlivostí pro důstojnost člověka - to už jsem si před pár měsíci prožila v Odvedu vás do Sierry Madre. A jeho vyprávění v nás obnovují smysl pro vnímání skutečnosti přírody. Konrad Lorenz píše, že moderní člověk má tendenci nadhodnocovat význam a možnosti materiální kultury, která ho obklopuje - prostě jen proto, že ho obklopuje, že je neustále přítomná a že s ničím jiným se příliš nesetkává. A tak je mu nutno připomínat, že peníze nejsou k jídlu, voda neproudí sama od sebe z kohoutku a "hlína se nekupuje v Hornbachu", jak to včera v jednom rozhovoru vyjádřil pan docent z ČZU. I podstatu práce (nikoli "chození do zaměstnání"), i vlastní smrt je mu nutno připomínat.

Teo71
03.09.2019 5 z 5

Závěr knihy je fakt nutné číst s kapesníkem.

oladnb
12.08.2019 5 z 5

V první třetině jsem chtěla dát 3 hvězdy, ve druhé 4 a ve třetí 5. Stále jsem zpočátku zbytečně čekala na nějaký poutavější děj. Proč? Vždyť tato kniha nic takového nepotřebuje. Děj a smysl knihy jeukrytý jinde a to jsem poznávala postupně. Když jsem ji začala číst, neměla jsem ponětí o čem bude. A že bude tak krásná, hluboká. Ten vztah k přírodě a její znalost mě opravdu hodně zasáhla a ráda bych se uměla více po přírodě koukat. Jak byli naši předkové moudří. No a vztah dědečka, babičky a vnuka ani nebudu komentovat. Konec knihy jsem probrečela.. Děkuji za zážitek

Mateo67
03.08.2019 4 z 5

Něžná kniha. Pocta přírodě, svobodě, hrdosti, moudrosti stáří. Způsob, jak dědeček s babičkou vychovávali Malého stroma, jak s ním jednali a komunikovali, jak silné mezi nimi bylo pouto, byl neuvěřitelný. Kéž bychom měli všichni v těžkých chvílích svou Psí hvězdu.
Krásný je i film.

kofee
22.07.2019 5 z 5

Šustění kukuřice, teplo ohňů, hvězdná obloha, tajné stezky, hovory beze slov, vděčnost zemi, důvěra v lásku. Babiččino čekání na zápraží srubu, dědečkovo řemeslo, ochrana Vrbového Johna a jejich šťastný Malý Strom. A taky Psí hvězda ????

Laška082
23.04.2019 5 z 5

Nezapomenutelná kniha. Nádherný, dojemný příběh. Málokdy při čtení brečím, vlastně nikdy, ale tady jsem v určité fázi bulela jako želva.

Terezulina
08.04.2019 5 z 5

To byla tak milá knížka….. Já se budu opakovat, ale miluju knížky s Indiány a ty jejich moudra….já nevím, někdy prostě řeší člověk opravdu nepodstatné věci….Doporučuji přečíst.

evask
21.03.2019 5 z 5

Prosté a moudré.

Sůvička4
20.03.2019 5 z 5

Velmi poutavě napsaný příběh o tom, že je pro dítě důležitější láskyplné prostředí prarodičů, kteří předávají moudrost předchozích generací než zdánlivě spořádáný sirotčinec, kde se ve jménu Boha a dobra dějí velmi zlé věci a ničí se dětská duše. Kniha ukazuje, jak je pro nás důležité znát své kořeny, rodinnou historii a jejich životní moudrost a zkušenost. A že mnohem více než slova jsou pro výchovu dětí důležité naše činy. Moc se mi líbila, stejně jako mému 11letému synovi, který ji četl sám od sebe už 2x.

losob
17.03.2019 5 z 5

Tato kniha mi byla doporucena a jsem za to rad, nebot je uzasna kniha. Pristupoval jsem k ni s cistym stitem - netuse nic o obsahu ani autorovi. Po precteni par komentaru jsem byl proto prekvapen, ale to nic nemeni na hodnote teto knihy. Nevadi mi, ze jsou zde fakticke nepresnosti, nevadi mi, jaky byl autor (neposuzuj knihu podle autora :).
Kniha ma sve kouzlo a nuti k zamysleni nad dnesnim svetem, nad sebou samym. To je duvod, proc davam vsechny hvezdy.

hermína14
12.03.2019 5 z 5

Pokud se potřebujeme usebrat a uzemnit, je tohle to pravé. Všechno je najednou tak prosté a jasné...vztahy, svět okolo i politika:).
...a jak vyprovází les kloučka z hor, to je čarokrásné..

Miro.slav
25.02.2019 5 z 5

Som rád, že som si knihu prečítal bez toho, aby som zisťoval bližšie informácie o autorovi. Je mi to skrátka jedno. Kto chce, nech to rieši. Ja som si knihu užil a to je pre mňa dôležité.