Škola čarodějů - Průvodce magickým světem Harryho Pottera

Škola čarodějů - Průvodce magickým světem Harryho Pottera https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28257/skola-carodeju-pruvodce-magickym-svetem-harryho-pottera-28257.jpg 4 48 6

Pokud patříte mezi početnou rodinu příznivců Harryho Pottera, určitě budete vědět, že nejvíc na světě si váží svého koštěte, že nejoblíbenějším Hermioniným předmětem je věštění z čísel a že bájný tvor jménem hipogryf pomohl uniknout Siriu Blackovi ze zajetí. Pravděpodobně už ale nevíte, že čarodějnice prý kdysi létaly na vidlích! Věštění z čísel se už v pradávných dobách používalo k předpovídání budoucnosti a hipogryf byl oblíbeným jízdním zvířetem rytířů Karla Velikého. Věděli jste třeba, že Nicholas Flamel, který vytvořil Kámen mudrců, skutečně existoval? Úchvatná dobrodružství Harryho a jeho kamarádů nabírají tak rychlý spád, že si ani nestačíme uvědomit tu spoustu mytologických, folklorních a historických tradic, z nichž se zrodil fantastický svět Harryho Pottera. Jedním z největších potěšení, které četba knížek o Harrym Potterovi přináší, je právě neobyčejná bohatost jeho magického světa. Za toto bohatství vděčíme téměř neohraničené obrazotvornosti J. K. Rowlingové, ale součastně i rozsáhlému společně sdílenému kulturnímu dědictví magické tradice. Lektvary a kouzla, obři a draci, čarodějnické kotle a křišťálové koule – vše má fascinující a často překvapivou historii, sahající stovky a někdy i tisíce let do dávné minulosti. Téměř veškeré magické praktiky vyučované ve škole v Bradavicích mají své kořeny v magickém odkazu Západu, který se vynořil ze starověkých říší Středního východu, Řecka a Říma. Imaginární zvířata, kupříkladu kentaur, mantichora či jednorožec, pocházejí z téže bohaté tradice. Mnohá další čarodějná stvoření – ať už gnómové, trpaslíci, bludníčci či skřeti, mají svůj původ v ústní lidové tradici severní Evropy a britských ostrovů. Čtenáři Harryho Pottera jsou zvědaví na zaklínadla, kouzla a kletby, jiní dychtí dozvědět se více o strašidlech, červené čepici, nebo se zajímají, jaký je vlastně rozdíl mezi čarodějnicí a ježibabou. Můžete začít jakýmkoli tématem – a je více než pravděpodobné, že skončíte u všech. Každé heslo by mělo skýtat vyčerpávající přehled tématu o hojnost odkazů na jeho původ v mytologii, folkloru a na jeho historické kořeny. Kniha Škola čarodějů je prvním uceleným průvodcem magického světa Harryho Pottera a zároveň základní příručkou každého mladého čaroděje.... celý text

Fantasy
Vydáno: , Rybka Publishers

The sorcerer´s companion , 2001

mia.com
30.01.2023 3 z 5

Jako dítko posedlé Harrym Potterem jsem knihu musela mít a brala jsem ji jako čarodějnou učebnici. Takový předchůdce dnešních barevných speciálů.

Ashi
11.07.2020 5 z 5

Přehledný popis "magických témat" seřazených podle hesel. V dětství jsem knihu nosila všude s sebou a byla pro mě posvátná!

anita27
25.10.2015 3 z 5

Jinak jsem na knihu nahlížela v dětství.
Byla jsem v té době zažraná do Harryho a cokoliv se ho týkalo. Určitě se mi líbilo zpracování knihy a dokonce jsem si části knihy i přepisovala do deníčku.
Na knihu dnes nahlížím jako stále zajímavou, rozhodně už ale ne tak poutavou jako dříve.
Doporučuji spíše děti 9-15 ale zase si myslím, že to je pro lidi zajímající se o nadpřirozeno úplná ztráta času.

Babouš
03.06.2014 4 z 5

Četl jsem ji asi před deseti lety (možná i dřív), kdy jsem nadpřirozeno, čarodějnictví a magii díky Harrymu Potterovi vážně žral. I dnes si knihou občas rád zalistuju a zavzpomínám si. Koneckonců, jsou v ní poměrně nenáročnou formou shrnuty dějiny kouzel v našem světě - od starověkého Egypta přes středověké hony na čarodějnice až po devatenácté století plné romantických nestvůr. Pro nadšence o nadpřirozeno to může být dobrá příručka, od níž se lze odpíchnout k dalším knihám.

Iru
21.11.2011 2 z 5

Byly doby, kdy jsem si na malé papírky sepisovala všechna kouzla, zvířata a jiné střípky ze všech knih z potterovské série a tehdy jsem začala šetřit z nuzného kapesného na tuhle knihu. Tehdy jsem z ní byla na větvi, nyní oceňuji především recept na máslový ležák. Ale protože já se knih nikdy nezbavuji, tak si ji ponechám třeba pro další pokolení.

Lusa
30.11.-0001 4 z 5

Na jednu stranu se mi to líbilo, člověk se dozvěděl jak jednotlivé pojmy a dojmy z knihy spolu souvisejí, ale na druho stranu je to o něco delší a přítom skoro stejné jako Kouzelný svět Harryho Pottera příčemž ten se mi líbil mnohem víc

Harry Potter

Autoři knihy